Jump to content
Sign in to follow this  
preda

Chitaie Haionul

Recommended Posts

E cineva care are Tico cu haion care sa chitaie? A mea a inceput sa scartaie usor pe la portbagaj pe la 120 k. Acum are 150 k si scarataie de trei ori mai tare in mers. Ma enerveaza teribil. Merg mereu cu muzica tare ca sa nu-l mai aud.

 

Haionul nu a fost demontat niciodata, nici nu am lovit masina in spate. Nici la sistemul de inchidere nu am umblat si nici la balamale. Chederul nu are nimic. A aparut asa, singura, in timp.

 

I-a mai aparut cuiva in timp vreo treaba de asta? Ca eu unul cred ca am uns absolut tot ce am gasit pe acolo si degeaba. :wallbanger:

Share this post


Link to post

banuiesc ca ai incercat sa strangi toata surubaraia, si la balamale si la inchuietoare...

s-ar putea sa fi prins joc la una din astea chiar daca e prinsa bine..

Share this post


Link to post

a mea e din 96 am si tub si a fost si lovita si nu scoate nici un zgomot. vezi la finitia hionului daca e prinsa bine si sa nu chitaie pe acolo si daca tot o dai jos uita-te la mecanismul yaleisa nu fi prins joc.

Share this post


Link to post

Eu stiam ca ar fi stranse. Dar o sa incerc. Fac rost de o cheie si o sa le strang pana le ies ochii. b-(

 

Jos, la incuietoare, am impresia ca se face cu surubelnita, dar aia stiu sigur ca e stransa.

 

Finitia haionului? Te referi la placa aia de plastic prinsa in pocnituri de plastic? Ca daca te referi la aia, e ok, e pusa bine si are toate pocniturile. Am umblat la ea mai de mult.

Share this post


Link to post

Eu zic sa pui ceva curse de soareci prin portbagaj ... poate dispare chitaitul :D

 

Am glumit, normal, vezi ca e posibil sa chitaie de la polita, nu de la haion ...

Share this post


Link to post

Ohoho, pai face si polita ca am ditamai boxele pe ea. Dar polita aia nu e problema, o sa o schimb cu o placa mai serioasa dupa ce trec frigurile astea.

 

Chiar e foarte dubios. Masina e coreeana si a fost foarte buna. Adica in 150 k nu am avut aproape nici cea mai mica problema. Tare ma mira ca face haionul asa urat.

Share this post


Link to post

Esti sigur ca e de la hayon? Sigur nu e vreo bucsa, vreun amortizor...? :D

Share this post


Link to post

mai sa stii ca e foarte posibil sa fie polita. incearca cu niste burete autoadeziv intre polita si suport si vezi sa nu faca intre polita si hayon...

Share this post


Link to post

Si la mine chitaie. Haionul. Am ajuns la concluzia ca este motorul de stergator, deoarece balansand usor haionul, se simte cum joaca ceva inauntru. Am desfacut aparatoarea dar mai este si o folie de plastic pe care nu stiu cum sa o mai relipesc. Fa o proba, tine haionul cu mana aproape de pozitia lui normala si impinge si trage usurel de el. Daca simti ca ceva se balangane, atunci va trebui sa verifici daca motorul de stergator e bine fixat. Succes.

Share this post


Link to post

Nu e placa de la boxe. Am verificat. Aia scoate sunetele ei. Haionul le scoate pe ale lui.

 

O sa verific si faza cu motorasul de la stergator, desi mie imi suna cum ca tot haionul ar scartai.

 

Balamalele le banuiesc cel mai mult. Trebuie sa-mi fac rost de cheie ca sa le strang, sa vad cum se comporta dupa aceea.

 

Senna, in legatura cu punga. Dezlipeste-o fara probleme, dar cu grija sa nu o rupi. Ca masticul ala negru cu care e lipita se lipeste la loc fara probleme. Am umblat eu pe acolo mai de mult, cand am schimbat eleronul pe spate. Si asa am facut, nu are nici o treaba.

Share this post


Link to post

Sint mai multe cauze ce pot generea chitzcaituri in zona hayonului. Uite citeva si sugestii de remediere a lor:

- uzura sistemului de zavorire a hayonului a dus inchiderea superficiala a acestuia (nu mai sta strins pe chedere si zavor) - se incearca reglarea zavorului pentru a asigura o inchidere mai ferma sau se inlocuieste zavorul.

- placa pe care aveti difuzoarele are joc (incercati sa o fixati cu niste bureti atit in zona balamalelor cit si in zona lunetei)

- finitia de portbagaj nu mai sta fixa chiar daca are toate pop niturile montate (mai ales ca deja ati umblat la ea) - bagazti citeva bucatele de burete sub ea si incercati sa o fixati

- joc in balamale - incercati intii sa le ungeti. daca nu se rezolva inlocuiti bolturile sau chiar balamalele in intregime

 

Am atasat si citeva imagini care detaliaza subansamblele hayonului - poate va ajuta in rezolvarea problemei.

post-431-1106983162_thumb.jpg

post-431-1106983206_thumb.jpg

post-431-1106983225_thumb.jpg

post-431-1106983242_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...