Jump to content
Sign in to follow this  
andreis

Tranzitare Bucuresti

Recommended Posts

Vin dinspre Pitesti, vreau sa ajung spre autostrada Bucuresti Constanta. Care e cel mai bun traseu? Voi trece in jur de 5 dimineata.

Multumesc.

Share this post


Link to post

La ora e ok oricum ai da-o.

Intri pe Iuliu Maniu

Merci pana dai de apa ( garla Dambovita ) trecand pe langa Cotroceni,

Cand dai de apa faci drepata si ii ti firul muuuuuuuuuuult trecand pe la Eroilor / Izvor / Unirii ( aici faci dreapta total si apoi in capat stanga total ) si dai din nou de apa ( dupa marea intersectie de la Unirii ) si ii ti firul in continuare, ajungi la targul Vitan ( pe dreapta ) si mergi mai departe pana la capatul Bucurestiului unde daca ai lua-o in dreapta te-ai duce la Glina.

Acolo faci stanga si imediat ce ai facut stanga o sa vezi indicator de iesire spre autostrada Soarelui .

post-3313-1218871851_thumb.jpg

post-3313-1218871869_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sau varianta asta. Drum bun!

Share this post


Link to post

Mergi pe unde ti-a recomandat Cumnatul daca nu stii deloc Bucurestiul. Chiar daca mergi putin mai mult, e sigur, Dimbovita nu se ascunde decit putin la Unirii ;)

Share this post


Link to post

+ ca sunt mai putine stopuri si in general e mai liber .

Pozele sunr pe invers adica cea din dreapta e prima din directia in care vi tu iar cea din stanga e capatul drumului cu iesire pe autostrada cu soarele in ochi.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

La ora aia poti face lejer dreapta pe soseaua de centura si mergi pana la autostrada A2

Share this post


Link to post

Soseaua de centura nu i-as recomanda-o pe timp de noapte. In ultimele 10 zile am mers de 6-7 ori intre A1 si A2. De la caldura s-au format niste sleauri ingrozitor de adinci, daca nu esti atent risti sa iti rupi baie, esapament, si altele ...

Share this post


Link to post

Putin offtopic: ce pute asa ingrozitor pe centura, la sud de A2, in imediata apropiere? M-am ingrozit, nu mai puteam sa respir.

Share this post


Link to post

Dambovita - de fapt, contrar a ce spune Salex, acolo e singurul loc unde nu se ascunde. In rest in oras ceea ce vedem noi e doar o cosmetizare.

 

PS: M-am abtinut totata ziua sa spun asta. :D

Share this post


Link to post

Bleah. Pentru mine este suficient mirosul ala sa nu vreau sa merg pe centura.

Share this post


Link to post

@andreis iti garantez ca daca o iei pe traseul pe care ti-am zis si merci cu 80 km/h ( da, 80, se pare ca asa sunt sincronizate acele semaoare, cu 50-60 am reusit sa le iau pe toate la aceeasi ora dar cu 80 am prins numai verde ) ajungi de la un capat al Bucurestiului la celalalt in mai putin de 13 minute ( limitate doar de incetinirea prin curbe ) .

Si stai fara grija, nu e radar la ora aia nicaieri.

 

Acum vre-o 2 saptamani am facut acelasi lucru la ora 5.30 plecat din Gorjului ( cam la 2 km de intrarea in Buc pe la Buc-Pitesti ) si pana in ora 6.00 eram deja iesit din Buc in conditiile in care am stat sa bag si benzina si sa spal si geamurile la masina.

Acum 3 saptamani insa, am luat-o pe Camil Ressu- Pallady ( adica ruta alternativa din postul 3 ), plecat la exact aceeasi ora, si am facut 38 minute pana la iesirea din Bucuresti, am prins toate semafoarele dar TOATE, mergand cu 50-60 km/h

AM prins semafoare la :

Rasaritului

Veteranilor piata

Veteranilor metrou

Lujerului

Liceu TV

Apaca

Leul

Cotroceni

Eroilor Municipal

Eroilor statuie

POd Izvor

Metrou Izvor

Unirii X Victoriei

Unirii tribunal

Unirii fantani

Unirii fantani 2

Nerva Traian

Dristorului

Muncii

Baba Novac

Camil Ressu

samd, inca vre-o 3-4, dezastru in conditiile in care in tot acest timp nu am fost vecin de sens de trafic cu mai mult de 20 masini.

 

Marind limita de viteza la 80 si mergand pe traseul descris in postul 2 am prins totul pe verde ( initial am marit-o de spume ca sa nu patesc ca data trecuta iar cand am sesizat ca 2-3-4 semafoare sunt pe verde la 80 km/h, m-am adaptat )

 

Pe centura am umblat zilele trecute si NU iti recomand , cum ziceau colegi mai sus, sunt niste santuri de te ia frica, adanci de 20-30 cm. + ca centura mai are un mare dezavantaj, daca din orice motiv posibil ai prins coloana, ai imbulinat-o n-ai ce sa faci.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

La sud de A2, in imediata apropiere de nodul cu centura, se afla vestita groapa de la Glina si muuult mai mirositorul Protam.

Andrei, incearca sa intri cel putin cu o ora mai devreme in capitala. Altfel te opresti la Cernavoda unde circulatia se sugruma de la ore matinale.

Si o propunere subiectiva: incearca centura dar, putina atentie la celebrele intersectii unde, adevarat, sunt ceva sleauri.

Noaptea nu (prea) se formeaza coloana.

Edited by soferucalm

Share this post


Link to post

1. Ce e Protam?

2. Drumul vechi catre mare are asfalt de calitate, trafic foarte redus si aproape 0 radare.

Share this post


Link to post

1. e vorba de protan (apropo de chestia verde de pe site, va aduceti aminte de filmul "Soylent Green"? :-W )

 

Despre protan, mai interesant, aici...

Edited by strumfuadi

Share this post


Link to post
Putin offtopic: ce pute asa ingrozitor pe centura, la sud de A2, in imediata apropiere? M-am ingrozit, nu mai puteam sa respir.

Asa cum au spus si restul este PROTAN. Locul unde se ard sau se transforma in faina proteica cadavre de animale... SA prinzi pe centura 2-3 camioane cu o astfel de incarcatura, sa vezi "placere" :grumpy:

Share this post


Link to post
Locul unde se ard sau se transforma in faina proteica cadavre de animale.

faina proteica cu care se hranesc animale. pe care le mancam noi.

fuckin' shit, ma fac vegetarian!

Share this post


Link to post

Da, cum sa mancam animale care mananca alte animale moarte? ptiu Ptiu!

Share this post


Link to post

Adica:cum sa mancam animale moarte care mananca alte animale moarte!

=))

Share this post


Link to post

Eu cateodata mananc si vii. E misto dar ceilalti se crucesc. :D

Share this post


Link to post

Merge şi aşa. Dar numai dacă şi ele mănâncă animale vii...

 

Hai c-am luat-o razna rău cu topicul ăsta.

Poate face cineva curat după noi. Un vegetarian, poate?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...