Jump to content
Sign in to follow this  
rm.popa

Primaria Ne Cauta La Tobe

Recommended Posts

I-auziţi aici comunicat de presă la Primăria Capitalei:

 

"Acţiunea de de depistare, verificare şi sancţionare a conducătorior care pun în circulaţie autovehicule ce emit zgomote excesive organizată în noaptea 31 iulie-1 august, la iniţiativa Viceprimarului General, Avocat Robert Ionescu, a fost foarte bine primită de locuitorii Capitalei.

Verificările au fost efectuate de echipe comune ale Primăriei Municipiului Bucureşti, Brigăzii de Poliţie Rutieră şi Registrului Auto Român.

În urma controlului, 150 de autovehicule au fost inspectate şi s-au aplicat 48 de sancţiuni constând în puncte de penalizare. Totodată, 21 de certificate de înmatriculare au fost reţinute.

Acţiunea va continua în fiecare noapte pe străzile Capitalei până la sfârşitul verii, echipele mixte de control având la dispoziţie trei unităţi mobile de măsurare a zgomotului.

01.08.2008"

 

Buuun aşa! Nu s-a făcut primăvară cu asta, dar o floare tot a răsărit.

Să se fi luat şi de mobre?

Dacă ar începe să ne caute şi la alarme, ar fi minunat!

Share this post


Link to post

Pai pe mine daca ma opresc cu buburuza si o tureaza la 6500 rpm sigur imi iau amenda ca n-am toba intermediara, are doar finala si e destul de zgomotoasa. :(

Oare imi plateste Toyota amenda? Masina e stock. :D

Share this post


Link to post

Păi cine te pune să-i dai 6.500 de ture pe la mine pe sub geam?

Nu de alta, dar ar trebui să-i dai cu a I-a, că la a II-a deja nu prea ai pe unde să o duci în 6.500 de ture.

Poate pe vreun bulevard...

Share this post


Link to post

Din pacate, cel care a stabilit limita maxima a zgomotului produs nu s-a gandit ca, daca 80 dB pe timpul zilei, pe fondul unui zgomot ambiant mare, nu reprezinta ceva deranjant, acest nivel deranjeaza pe oricine pe timpul noptii. Pana se modifica normele, foarte putini vor fi cei opriti sa mai circule.

Share this post


Link to post
80 dB /.../ deranjeaza pe oricine pe timpul noptii.

Nu chiar pe oricine. Ştiu eu nişte specimene care dorm şi cu capul pe boxă.

Numa' să nu urle altceva decât manele. În rest, somn de voie!

Share this post


Link to post

Inca o dovada ca bautura nu-i suficienta.

Share this post


Link to post

Si eu care strang bani de toba sport... doar aia finala... si singura... sper ca nu incep si in TM cu controalele :D

Share this post


Link to post

Tov-ii moderatori (că tot vă acuză unii că sunteţi comunişti :P :) ) ), nu facem din topicul ăsta un poll, cu "Sunteţi/ nu sunteţi de acord cu acţiunea primăriei"?

Share this post


Link to post

Tonul la cantec s-a dat, initiativa se va generaliza cu repeziciune. Oricum, le face un bine, sa arzi benzina pentru a face zgomot pe sub ferestrele altora este o preocupare infantila.

 

PS vrei sa faci un poll in legatura cu o actiune legala, dar intarziata (cel putin cu 2 ani) ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Ca sa ma "razbun" pe topicul cu cei... feriti, nu Daciile cu tobe sparte sau Lancer-urile cu d-alea tunate e problema, ci...

Pe de alta parte, mi-a placut foarte chestia cu "a fost foarte bine primită de locuitorii Capitalei". Cine semneaza? :)

Share this post


Link to post

Eu.

Mi-au anticipat reacţia. La mine primit foarte bine.

Cât despre mobre, noaptea (şi nu numai), numai de bine!

(A)feri(m)ţi!

Share this post


Link to post
Nu chiar pe oricine. Ştiu eu nişte specimene care dorm şi cu capul pe boxă.

Numa' să nu urle altceva decât manele. În rest, somn de voie!

Mda... am 5-0 cu blocul de vis-a-vis. Ei baga manele, eu rock. Ultima oara am scos boxele pe balcon si am plecat sa spal masina. De atunci sa tot fie vreun an si n-am mai auzit nico manea.

 

Foarte buna actiunea primariei. Serile trecute opreau tot intre razoare si 13 septembrie. ;)

Daca ar fi si o actiune similara impotriva scuteristilor sau ATV-istilor si in timpul zilei ce bine ar fi. :D

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
... Ei baga manele, eu rock ...

 

Baga-le Parazitii, mesajul transmis se intelege mai repede !

Share this post


Link to post
Din pacate, cel care a stabilit limita maxima a zgomotului produs nu s-a gandit ca, daca 80 dB pe timpul zilei, pe fondul unui zgomot ambiant mare, nu reprezinta ceva deranjant, acest nivel deranjeaza pe oricine pe timpul noptii. Pana se modifica normele, foarte putini vor fi cei opriti sa mai circule.

Sunt curios ce fac la o mobra care are 92dB la 6250rpm cu toba stock, cu care a primit omologarea pentru inmatriculare. :)

Edited by strumfuadi

Share this post


Link to post

Masuratoarea se face la o turatie medie, deci, majoritatea trece testul. Fara o schimbare a legislatiei, fie si Hotarari ale Consiliului Local, actiunea este doar joc de glezna pentru aburirea electoratului, sa vada bizonul ca alesii nu dorm, lucreaza, ma rog, apar pe sticla.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Admitand ca mai ai asa ceva, raspunsul e simplu: o vinzi sau o pui la colectie. Intrebarea asta suna cam ceva de genul: "stiti, eu am o caruta primita de la bunicu' inainte de '90, ce sa fac cu ea: sa ies pe autostrada sau sa o trag cu djipanu'?" (ma rog, ceva de genul :D )

 

L.E. Ca mi-am adus aminte... Sa zicem mersi ca motocicleala nu a ajuns sport national ca in Italia de exemplu, unde nevasta-mea lua somnifere ca sa doarma :) :(

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Si daca am silencer? Ma pune sa il dau jos inainte sa imi faca testul? :twisted:

Share this post


Link to post
Masuratoarea se face la o turatie medie

6250rpm la a mea e turatie medie, zona rosie incepe la 13500. Asa scrie pe cadru 92dB @ 6250 RPM

Unii motociclisti au declarat ca a bagat ghilbanul de militian mana in gaz pana la zona rosie si le'a luat talonul. Cred ca ii dadeam una sa'i pice cascheta daca punea mana pe ghidonul meu.

 

Admitand ca mai ai asa ceva, raspunsul e simplu: o vinzi sau o pui la colectie.

Mobra e nume generic, ma refeream la Honda de la semnatura. Pe care, da, o vand. :)

Share this post


Link to post

Prin Craiova, mai nou, moda de noapte e sa mergi pe bulevarde la 2-3-4AM, cu 60-70 (estimativ, nu-s "nascut cu radaru'n gura) pe motor, probabil in treapta 1, maxim a 2a :-W

Oricum, mare lucru nu cred sa reuseasca :) Majoritatea au tobe stock...

Share this post


Link to post

Fereste-ne, Doamne, de feritii nostri !

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Hăăăă...

 

The answer to one's prayers: Primăria Municipiului Bucureşti intenţionează să interzică accesul motocicletelor noaptea pe marile bulevarde ale Capitalei.

 

Mobrarii, băgaţi aici. Sau pe topicul (o)ferit...

 

Lingeti acadeaua oferita de Politie si presa, cititi articolele acestea si adormiti linistiti dupa. Nu se va intampla. Nu ai cum sa interzici ceea ce o sa fie singurul mijloc de transport viabil in Bucuresti asa cum nu ai cum sa starpesti prostia si prejudecatile.

Share this post


Link to post

Hai, că ceva nelinişte a băgat în voi, de s-a lăsat cu miting:

 

"Motocicliştii din Capitală au organizat azi-noapte un marş, pentru a-şi arăta opoziţia faţă de propunerea Primăriei de a interzice circulaţia motocicletelor pe timp de noapte.

La marşul de protest s-au adunat aproape 500 de motociclişti.

"Nimeni nu a interzis circulaţia motocicletelor în Capitală şi nu se pune problema de aşa ceva şi trebuie să fim de acord că un anumit nivel de zgomot trebuie respecta", a declarat Christian Ciocan, purtător de cuvânt Poliţiei Capitalei.

Motocicliştii spun că nu vor respecta niciodată o astfel de decizie, pentru că o consideră abuzivă.

Primăria Capitalei anunţa că, de la 1 septembrie, va interzice circulaţia motocicletelor în timpul nopţii. Potrivit statisticilor Poliţiei, zilnic sunt înregistrate aproximativ 300 de plângeri ale bucureştenilor nemulţumiţi de zgomotul puternic al ţevilor de eşapament modificate."

Sursa: Realitatea TV

 

Numărul ăla, 300/ zi, e îngrijorător, după părerea mea.

 

PS: Satori, viitorul transportului urban sunt scuterele, nu bolizii care ne sparg la urechi, mai ales noaptea.

Share this post


Link to post

Iti spun ca si un scuter de 49 poa' sa faca harmalaia de pe lume, mai ales noaptea. Altfel, "bolizii care ne sparg la urechi" in sine nu sunt vinovati cu nimic, ci doar aia care ii incaleca si n-au pic de respect pentru aia din jurul lor. Aceiasi care fac noaptea harmalaie cu masinile "tunate" prin gaurirea cu bormasina a finalei de la evacuare, aceiasi care trec noaptea pe stradute cu subwooferul dat in blana incat iti zdrangane paharul pe masa, aceiasi care pun manele la maxim cu geamurile deschise.

 

Nu vehiculele sunt problema, ci aia de le conduc. Concentrarea pe motociclete e doar o manevra de imagine (in conditiile in care foarte multi soferi considera oricum motociclistii antipatici) si de dat apa la moara reclamagiilor de profesie. Niste amici care stau pe langa Calea Dorobanti, daca am inteles bine, povesteau despre zgomotu nocturnl facut de imbecili similari aflati la volan de Ferrari, Maserati si alte masini "supersport", ca sa zic asa. Pai ia hai sa interzicem atunci si Ferrari-urile noaptea, nu?

Share this post


Link to post

Da, asa e VAXXi.

Daca erau corecti trebuiau sa interzica zgomotul pe timpul noptii la toata lumea: masini, muzica la maxim, claxoane, rabe, etc. Faptul ca s-au orientat numai catre tobe, in special tobele pe doua roti, denota o gindire infantila a celor care au puterea sa hotareasca pentru noi.

 

Vreau si io sa vad o amenda pentru o raba la poluare fonica sau macar la poluare cu C02!

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...