Jump to content
Sign in to follow this  
MadHawk

Bulgaria - Coordonate Geografice Ale Statiunilor

Recommended Posts

Datorita faptului ca anul trecut am mers oarecum la "ghici", m-am gandit ca nu ar strica sa fie si un astfel de topic in care sa se dea coordonatele geografice ale statiunilor din Bulgaria, pentru o localizare usoara cu ajutorul GPS-ului.

 

In acest sens, o sa incep eu:

 

ALBENA (coordonatele din fata hotelului Gergana - corpul Slavuna)

43° 21' 21" N

28° 4' 37" E

Share this post


Link to post
coordonatele geografice ale statiunilor din Bulgaria, pentru o localizare usoara cu ajutorul GPS-ului.

ALBENA (coordonatele din fata hotelului Gergana - corpul Slavuna)

43° 21' 21" N 28° 4' 37" E

 

Daca ai un receptor GPS din clasa Magellan sau Garmin, atunci acest set de coordonate geografice (DEG MIN SEC) este OK, mai putin sistemele de harti pentru navigatie pentru acestea. La Sportrack-ul Color din dotare am harta Romaniei, insa doar drumurile si localitatile importante cu o oarecare imprecizie de pana la 100m fata de detaliile de planimetrie si EPE de pana la 4-5m.

Pentru GPS-ul de navigatie PNG (PDA+GPS) la MIO C 720 folosesc sistemul de coordonate exprimat in grade si subdiviziuni zecimale de grad, cu precizie de 5 cifre. Poate la alte sisteme este diferit.

E drept ca se poate face conversia pe oricare calculator de buzunar, insa e bine sa definim o valoare de referinta in raport de utilizatorii carora ne adresam.

BTW cooronatele pot fi extrase si cu ajutorul lui Google Earth care asigura o precizie la +/- 5 m din experienta mea. Nici Encarta World Atlas nu sta mai rau, asigurand o precizie de cateva secunde, dar cu mai putine detalii. :-?

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

And your point is?

 

PS: Fac si ieu pe inocentu'...

Share this post


Link to post

@safari hunter:

 

Sunt coordonatele citite de mine pe iGo-ul de pe PDA!

Asta inseamna ca sunt mult mai precise decat daca le-as cauta cu Google Earth desi si asta e o solutie! :P

 

 

 

@alx:

 

Simplu! O mica lista/"baza de date" cu coordonate ale statiunilor/obiectivelor turistice pe unde am fost fiecare, cu o precizie mai mare decat cea oferita de Google Earth de exemplu! :->

Edited by MadHawk

Share this post


Link to post
@safari hunter:Sunt coordonatele citite de mine pe iGo-ul de pe PDA!

Asta inseamna ca sunt mult mai precise decat daca le-as cauta cu Google Earth desi si asta e o solutie! :P

 

Esti mai norocos ca mine. Eu pot introduce acest format, insa nu am sapat adanc sa vad cum se poate seta GPS-ul sa-mi arate in acest format. Ca si curiozitate asa arata GPS-ul meu coordonatele oferite de tine. Sunt oarecum in zona care trebuie :D

Si asa arata imaginea cu cele introduse de pe Google, ceva nu pare sa fie prea exact. Oricum s-au inventat si indicatoarele rutiere.

post-2099-1218029804_thumb.jpg

post-2099-1218029830_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Izact! Si tocmai faceam cu mana la satelit dar acum nu se mai vede ca ai pus sagaeata aia mare si rosie sa ma acopere! :P

 

Cat priveste formatul de afisare/introducere a coordonatelor, il setezi din meniul de "advanced settings" (parca asa ii zice - nu il am la mine dar daca cauti prin TOATE setarile cum am facut si eu, o sa dai de ea). ;)

 

PS: La ce bun sa mai folosesc indicatoarele daca am coordonatele EXACTE? :P

Edited by MadHawk

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...