Jump to content
Sign in to follow this  
pankrator

Inchidere Centralizata

Recommended Posts

am cumparat cheie tip briceag cu unitate si nu stiu sa o leg la inchiderea centralizata

 

un pic de ajutor ar fi de folos

Share this post


Link to post

pai trebuie sa schimbi unitatea ic cu cea care are cheie briceag.

 

Cu schemele in mana la ambele pui firele cum trebuie si gata.

 

Da intrebarea mea e ai reusit sa faci cheie ca la tico e lunga lamela aia.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Imi spuneti/aratati si mie, va rog, unde este montata pe Matiz, sirena alarmei DIN FABRICA?

 

Merci!

Share this post


Link to post

sirena alarmei este montata in compartimentul motor.

Share this post


Link to post

Da, da, asta stiu 100%, dar in ce parte, langa claxon, deasupra bateriei, etc?

Share this post


Link to post

Poate nici eu nu m-am exprimat cum trebuie...

As vrea sa stiu, unde anume, in compartimentul motor, se afla pozitionata sirena alarmei, de exemplu claxonul se afla in partea stanga-jos a radiatorului (cum stai cu masina fata in fata), eh, eu vreau sa stiu in ce loc se monteaza din fabrica sirena de la alarma.

A mea are alarma montata la un centru, dar nu imi place unde au pus sirena si as vrea sa o pun "la locul ei".

Share this post


Link to post

Pune-o unde ai loc si unde nu ajunge apa (prea multa) la ea.

Share this post


Link to post

Da, Ionut, o las acolo unde e (intre baterie si pompa de frana) pana imi spune cineva cu un Matiz unde are pusa sirena din fabrica, ce sa-i faci, fiecare cu gargaunii lui.

Nu-mi convine cum e pusa, pentru ca locul e cam stramt si e gaurita bara transversala...

Share this post


Link to post

Pana una alta, nu cred ca vreun matiz are alarma din fabrica :P , doar inchidere centralizata. Eu am montat sirena langa claxon, sa se auda mai bine > :)

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Ciudat, am avut ocazia sa cumpar alt Matiz, inainte sa il iau pe acesta (era cu un an mai vechi dar avea 20.000 km - proprietareasa s-a razgandit/nu mai voia sa vanda, etc), si inseamna ca m-a pacalit, am intrebat-o special daca alarma si inchiderea au fost montate din fabrica, la care mi-a raspuns ca da...

UnA peste altA, acolo o sa mut si eu sirena, langa claxon, si eu sunt de parere ca s-ar auzi mai bine si as face niste loc acolo la baterie (pentru un acces mai bun).

Merci mult pentru raspunsuri!

Share this post


Link to post

salut. am vayut ca este in real o promotie...inchidere centraliyata si alarma la 150 de lei. ce parere aveti? sunt bune de ceva?

Share this post


Link to post

Salutare! Azi am finalizat si eu montarea actuatoarelor intr-un Matiz model din 2007. Toate bune si frumoase, dar nu stiu unde sa leg cablurile pentru semnalizari. Alimentarea am luat-o de pe mufa cheii de contact - vezi poza. Exista pe undeva vreo schema electrica a masinii? Multumesc.

 

Am atasat si cateva poze. Pentru usile din spate am folosit sfaturile de pe acest forum, insa erau prea zgomotoase actuatoarele spate si tindeau sa flexeze spre exterior, asa ca am inghesuit niste bucati de polietilena expandata intre tabla portierei si actuatoare. Merge mult mai bine asa si nu face asa mult zgomot. Deoarece polietilena respectiva se topeste daca e lipita cu prenadez sau altceva, am folosit un spray 777 luat din Praktiker - pentru fixarea bucatilor respective de tabla usii spate - spray ce creeaza aderenta tip banda scotch, dar care pe urma se intareste foarte bine. S-au fixat foarte bine cu adezivul respectiv! Nu mai misca deloc la actionarea actuatorului si zgomotul e mult mai mic. Foarte greu am putut fixa surubul de prindere, si destul de dificil si de strans pe pozitie. Pentru izolarea mai buna a cablurilor am folosit o banda textila adeziva. La usile din fata e mai important pe unde trebuie prinse cablurile sa nu incurce la geam!

Sfat: pentru unele inchideri centralizate trebuie inversate cablurile actuatorului soferului - cum a fost si in cazul meu; astfel: exista 2 culori de fire ce alimenteaza toate 4 actuatoarele. Pe actuatorul soferului (sau ambele pozitii fata pentru unele I.C.) exista inca 3 fire: 1 negru si 2 fire de alte culori - de regula gri si alb - aceste 2 fire trebuie inversate intre ele - atunci cand imediat dupa actionarea butonului de inchidere usile se autodeschid sau viceversa - la actionarea butonului de deschidere ele se deschid, dupa care imediat se inchid la loc. Cheia tip briceag ce-am primit-o avea partea cu limba cheii detasabila, prinsa cu surub cum se vede in poza. Scos limba cheii, insemnat pe limba cheii originale, lucrat cu flexul putin sa-i dau forma corespunzatoare, gaurit, remontat surub si pozitionat chip-ul din cheia originala in interior (avea loc special). Merge ok

 

Toate cele bune!

post-6523-0-04612300-1341350289_thumb.jpg

post-6523-0-69447300-1341350304_thumb.jpg

post-6523-0-92482100-1341350326_thumb.jpg

post-6523-0-93866400-1341350337_thumb.jpg

post-6523-0-39199300-1341350358_thumb.jpg

post-6523-0-53813900-1341350370_thumb.jpg

post-6523-0-42266100-1341350380_thumb.jpg

post-6523-0-01639600-1341351050_thumb.jpg

Edited by gsmgsa

Share this post


Link to post

Am cauta pe forum subiectul asta dar nu am gasit raspuns pentru intrebarea mea asa ca am deschis un nou topic!

Vreau sa pun inchidere centralizata pe tico!Am luat kitu din metro(k era la oferta)!

stie cineva cum functioneaza inchderea,adica cand deschid o usa cu cheia se deschid si restul usilor?Este un buton de care se poate deschide usile ?in cutie nu este nici un buton..

daca cineva se pricepe va rog help!! :P

dap nak nu are telekomanda se inchide j se deschide cu cheia (toate usile) :)

Share this post


Link to post

Salutare! Azi am finalizat si eu montarea actuatoarelor intr-un Matiz model din 2007. Toate bune si frumoase, dar nu stiu unde sa leg cablurile pentru semnalizari. Alimentarea am luat-o de pe mufa cheii de contact - vezi poza. Exista pe undeva vreo schema electrica a masinii? Multumesc.

 

Am atasat si cateva poze. Pentru usile din spate am folosit sfaturile de pe acest forum, insa erau prea zgomotoase actuatoarele spate si tindeau sa flexeze spre exterior, asa ca am inghesuit niste bucati de polietilena expandata intre tabla portierei si actuatoare. Merge mult mai bine asa si nu face asa mult zgomot. Deoarece polietilena respectiva se topeste daca e lipita cu prenadez sau altceva, am folosit un spray 777 luat din Praktiker - pentru fixarea bucatilor respective de tabla usii spate - spray ce creeaza aderenta tip banda scotch, dar care pe urma se intareste foarte bine. S-au fixat foarte bine cu adezivul respectiv! Nu mai misca deloc la actionarea actuatorului si zgomotul e mult mai mic. Foarte greu am putut fixa surubul de prindere, si destul de dificil si de strans pe pozitie. Pentru izolarea mai buna a cablurilor am folosit o banda textila adeziva. La usile din fata e mai important pe unde trebuie prinse cablurile sa nu incurce la geam!

Sfat: pentru unele inchideri centralizate trebuie inversate cablurile actuatorului soferului - cum a fost si in cazul meu; astfel: exista 2 culori de fire ce alimenteaza toate 4 actuatoarele. Pe actuatorul soferului (sau ambele pozitii fata pentru unele I.C.) exista inca 3 fire: 1 negru si 2 fire de alte culori - de regula gri si alb - aceste 2 fire trebuie inversate intre ele - atunci cand imediat dupa actionarea butonului de inchidere usile se autodeschid sau viceversa - la actionarea butonului de deschidere ele se deschid, dupa care imediat se inchid la loc. Cheia tip briceag ce-am primit-o avea partea cu limba cheii detasabila, prinsa cu surub cum se vede in poza. Scos limba cheii, insemnat pe limba cheii originale, lucrat cu flexul putin sa-i dau forma corespunzatoare, gaurit, remontat surub si pozitionat chip-ul din cheia originala in interior (avea loc special). Merge ok

 

Toate cele bune!

 

Am gasit schema pe net si s-a rezolvat a 2-a zi. Multumesc.

Share this post


Link to post

dap nak nu are telekomanda se inchide j se deschide cu cheia (toate usile) :)

Masinuta a ajuns la mine si a primit de atunci si alarma, asa ca mi se deschide de la telecomanda :)

Share this post


Link to post

Buna,

Nu am deschis topic nou pentru ca relativ se leaga de inchidere centralizata si alarama pe Matiz.

Puteti sa-mi recomandati un service unde sa-mi pot instala si eu un kit (inchidere si alarma)? Am citit toate pagiinile threadului dar cu nu sunt nici priceput, nici electrician, cred ca asa ar fi cel mai bine.

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

salut! Mi-am schimabat bateria de la telecomanda la tico pe care doar ce l-am achizitionat si vad ca mergi...o intrebare am pentru voi daca doresc sa montez inchidere centralizata o pot conectata la telecomanada alarmei care banuiesc ca este din fabrica sau trebuie sa schimb si alarma?Mentionez ca tico este modelul sx. Multumesc

Share this post


Link to post

Depinde de banuiala, dar in majoritatea cazurilor, inchiderea centralizata este legata la toate masinile indiferent de alarma.

Dar e bine sa te si documentezi.

Share this post


Link to post

Am rezolvat-o de unul singur pana la urma dar multumesc oricum ;) avea actuator cu 5 fire in usa sofer...

 

spune si cum ai rezolvat problema

Share this post


Link to post

servus.scriu aici ca am rasfoit toate subiectele si nu am gasit raspunsul care il caut.De curand mi-am montat o inchidere centralizata + alarma pilot AA1018.Toate bune si frumoase ,doar ca nu am reusit sa gasesc unde sa leg firul portocaliu la semnalizari si l-am legat pe pozitii.As dori daca are cineva o poza sau o pozitionare pe masina unde se leaga firul portocaliu.multumesc.

Share this post


Link to post

Se leaga cu 2 diode de firele ce pleaca din butonul de avarii spre semnalizari. Cauta :D

Share this post


Link to post

Salut,

Cine ma poate ajuta si pe mine cu ceva poze legate de cum se monteaza pe pozitie actuatoarele de inchidere centralizata la matiz? eventual usa din fata si cea din spate? Cum arata exact montate in portiere?

 

Am cautat dar nu gasesc poze cu el montat direct pe portiera.

 

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

O intrebare simpla sper sa binevoiasca cineva.

Unde este modulul inchiderii centralizate la Matiz?(Sub bord banuiesc o poza daca se poate )

 

Am de curand masina apas inchiderea pe partea soferului se inchid toate automat,bun pana aici in schimb nu am telecomanda,am o cheie simpla.

Am posibilitatea sa schimb modul banuiesc,cu ce ar fi compatibil ?

Sa o pot inchide din telecomanda,poate si cu alarma,acuatoare tot sunt la locul lor functionale.

Telecomanda originala in caz ca ar merge modulul actual sau adaptat,nici nu stiu daca are asa ceva,inchiderea este originala din 1998.

 

Astept sugestii,merci

Edited by buburuzaSE

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...