Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Mecmar

Cum Va Conectati La Internet De Acasa?

Recommended Posts

Cablu TV: Genius Network Galati ... punct de lucru Braila: 33,5 E+TVA (include si abonamentul TV).

Viteza: 1 Mbps intern, 256 kbps extern ... si chiar merge la vitezele astea cea mai mare parte din timp. Fara limita de trafic (teoretic ... practic dupa 8 GB/luna taie viteza la jumatate ... da' eu nu am reusit sa ating decat o data 3,5 GB).

 

E destul de scump fata de alte variante despre care am citit pe aici ... dar in 9 luni au avut o singura cadere de 7 ore ... din cauza unui dobitoc care sapa o groapa cu excavatorul, fara autorizatie, si le-a rupt vreo 40 m de fibra. Au rezolvat-o ... cum am mai zis in 7 ore!!!!!

 

In plus, nu-mi permit "luxul" de a imparti legatuta cu cineva ... desi as avea cu cine ... pentru ca am nevoie de viteza de acces (administrare servere baze de date si aplicatii de la acasa).

 

 

 

PS Multzam ca m-ati deshteptat cu RDS-ul :) Nu stiam de ce merge ca dracu' la un client care are doua puncte de lucru si sediul conectate prin RDS, in timp ce punctele de lucru conectate prin Astral functionau mult mai bine.

Share this post


Link to post

@mecmar: cat au durat formalitatile?

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

@ticolino

 

Am fost la RDS pe 17 ianuarie si am semnat contractul cu ei si au venit cu montatul modem-ului pe 16 februarie. Acum urmeaza sa ma duc la casierie si sa ridic telefonul si in curs de 7 zile imi activeaza si telefonul. Deci 30 zile.

Share this post


Link to post

merci, mercmar

vreau si eu sa ma duc la rds, dar nu am timp sa ajung pe la o caserie :(

stii cumva, la ab de 9$, daca depasesti norma, iti reduce banda la 128 doar luna respectiva sau pt totdeauna? :-?

Share this post


Link to post

Banda se reduce la jumate, si la RDS si la Astral, doar pina la sfirsitul lunii... :thumbl:

Share this post


Link to post

RDS tel e superb la international, mai bun la sunat pe mobil decat Romtelecom-ul si decat multe abonamente de mobil.

Daca suni din RDS in Romtelecom local ziua este la acelasi pret cu Romtelecom-Romtelecom.

 

Problema cu RDSTel este ca ii costa foarte mult pe ceilalti sa te sune pe tine. De aceea nu prea se poate renunta la Romtelecom desi eu analizez cu atentie aceasta problema intr-ucat dau mai mult la Romtelecom decat la Orange...

 

Ar mai fi si problema ca daca n-ai curent ... n-ai nici telefon ... dar e mai rara!

 

Daca interlocutorul are net Skype-ul reprezinta o solutie!

Share this post


Link to post

Cum vine asta, sa-mi taie banda la jumatate dupa o limita de trafic. Am platit permanent si ful, pai permanent si full sa fie, nu abureli. In galati astralul are cam 1200k lei pe luna serviciul asta. Dupa ce ca merge ca kuru sa imi si reduca din banda? Pe ce motiv? Daca patiti asta, sunati si bagatii in ..., nu va lasati. Un prieten de-al meu sta cu telefonul de reclamatii lipit pe monitor si cred ca-s satui aia de el. Asa ca i-au scos limitarea. Daca as avea serviciul asta e normal sa sug filme incontinuu ca sa-mi scot banii nu? Eu deocamdata imi trag retea&internet de bloc, dar e nasol ca nu pot sa o folosesc de la Iasi :wallbanger: Sa vad cum o sa fie pt ca va fi gata cand ma intorc acasa.

A propos: acasa a venit telcomu' aproape 700k lei in conditiile in care nu vorbim decat putin local (toti in casa avem mobile connex, orange si zapp asa ca nu prea folosim fixul, eu unul nici atat, ca n-am cum :mda: ) din care ab 240k lei pe care nu-i vad nicaieri si 150 k lei netul care mi-a mers ca naiba. Asadar ne gandim serios ca dupa ce ne tragem net sa zburam fixul din casa, eventual o telefonie astral, ca baietii mai dau totusi si minute incluse, nu ca altii.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

laurentiu, usurel... :D ab de 9$ la rds nu e nelimitat, are inclus trafic de 1.5G doar. ala nelimitat e de vreo 29$ parca...

Share this post


Link to post

si de unde pana unde tarifele astea la internet de te frang? ca iti dau megabitul astia la pret de gram de aur. pana la urma si semnalul tv costa ca sa-l trimita dar nu are nici o limita de trafic. vor ei sa-mi spuna ca atata costa pe retea ca sa trimita volumul asta de date.

Share this post


Link to post

nu ii costa transmisia "efectiva" pe cablu, cat mai ales distributia ei, prin switch-uri/routere si alte servere.

Share this post


Link to post

Ce ziceti de EVDO de la Zapp, 39 USD + TVA pentru 100ore lunar?

Viteza nu e cum zic ei dar mege, real pe la 50kps real, iar metropolitan mai rapid.

Plus avantajul mobilitatii.

Share this post


Link to post

(-) semnalul de tot rahatul pe care il au, chiar si prin Buc... degeaba e mobil, daca stai cumva la etajul 1 intr-un bloc de 10 etaje sa vezi ce stai tu cu aparatura lor pe geam, sa nu pice semnalul...

 

...asa ca e dezavantajul mobilitatii, nu avantajul...

Share this post


Link to post

Am dat in sfarsit dial-up-ul la gunoi acasa si am trecut la cablu. conexiune prin cablu tv de la astral, pachetul nelimitat cred (nu-s eu administratorul) care se misca incomparabil mai bine, viteze de dld intre 7-8kb si 23-24 kb (depinde cine mai suge in acelasi timp), suntem 5 pe retea, platesc cred 250k lei pe luna (depinde si de euro), n-am platit inca :redface: sau mai bine zis platesc ai mei, ca ei il folosesc mai mult.

Cand ma duc inapoi acasa de pasti voi serba incendierea modemului meu conexant, modem ce mi-a mancat 4 ani din viata :banana: :banana: si nu se mai stie cate milioane la factura romtelecom.

Banuiesc insa si rometelcomul de magarii, intrucat in ultimul timp aveam 2 provideri diferiti (pe cartela) in afara de vechiul xnet si nu-mi mergea bine niciunul, imi cadea conexiunea cam la 3-4 minute. dar ce a fost a fost, dial-up-ul sa se odihenasca in pace, iar romtelecomului sa-i stea in gat banii mei, ca nu vor mai vedea "acces internet de la mine". No offence pentru cei ce lucreaza acolo, stiu ca nu lucreaza nimeni de aici la Romtelecom Galati. pentru o saptamana de intrat seara in conditiile de mai sus m-au tepuit cu 150 k lei, si n-am inteles nimic din ei.

Share this post


Link to post
...voi serba incendierea modemului meu conexant, modem ce mi-a mancat 4 ani din viata ...

Nu incendia modemu... ca nu se stie. Nu cere de mancare si uite ... eu chiar azi tre sa trimit un fax.

Share this post


Link to post

eu am tot retea de cartier da' legala nenica-Concret Network-10 euroi pe luna si se misca super bine-pe de ce++ am ajuns si la 7-8 mb asa ca sunt foarte multumit :D

Share this post


Link to post

Retea de cartier, 300 000 / luna. Merge bine spre foarte bine. Net de la Evolva.

Pe metropolitan merge excelent.

Share this post


Link to post

Tocmai ce mi-a crapat modemul, nu mai merge pe USB, acum fol. cablul UTP.

(si acum cateva ore s-a dus mobo+cepeu+sursa de la al doilea calc. :mda: )

A mai avut cineva probleme cu modemul de la RDS (WebStar) ?

:wallbanger:

Share this post


Link to post

Da, frate-miu, la Ctza...era nu stiu ce incompatibilitate intre placa de retea si modemul de kk al erdeesului... au incercat aia vreo 4 tipuri de placi de retea pina s-a pupat cu modemul...

Share this post


Link to post
Nu incendia modemu... ca nu se stie. Nu cere de mancare si uite ... eu chiar azi tre sa trimit un fax.

am alergie la "piuuiuiui, prrrrr, wawawawawa" si mai ales la "beeeepbeeepbeeep"(ocupat) si ce mai scoate el pe acolo. in 4 ani de zile cat l-am mutat de pe un calculator pe altul (mai ales pe al lui maica-mea, ca asta a ramas in Gl) nu am trimis niciodata un fax si nu cred ca ma mai apuc sa-i scolesc pe ai mei cum se face (de-abia i-am invatat acum sa foloseasca IE-ul, sa nu zica ca platesc lunar netul degeaba). Nu am stat sa-i invat cand foloseam modemul, pentru ca oricum si pe mine ma depaseau disconnect-urile frecvente, si oricum au suficiente fire de par alb in cap. Deocamdata il mai tin acolo ca mi-e lene sa-l scot. daca e sa trimit un fax mai degraba ma sui in masina si ma duc la unchi-miu la firma, ca are acolo fax normal, nu porcarii dintr-astea care mai trebuie si configurate.

Share this post


Link to post

Eu ma connect cum pot. Am Cablu Astral si retea locala. Am tot oscilat de la una la alta. Configuratia actuala este CATV 19 USD Astral pe pc-ul familiei si LAN 9EUR pe pc-ul meu. Prin LAN ma connect la un server care iese pe o fibra Mediasat. Pentru extern, care e de kko, am un proxy de la un pretenar de-al meu.

 

E o configuratie ok pentru moment.

Share this post


Link to post

retea locala, cu dcc++ la discretie, retea mare din care sa downloadez filme, muzica etc etc(inclusiv server de de ce++ in iasi cu toate retelele importante). Si asta gratis :) Plus net la un al doilea calculator.. tot moka :D

 

Daca are cineva habar: am cumparat cuiva cadou (printre altele, acu vre-o 8 luni) o cartela de 50 de ore net dialup de la pcnet.. care am inteles ca a fost preluat de rds (parca).. Oare mai sunt valabile minutele alea? Ca persoana respectiva nu a avut ocazia inca sa le foloseasca , nemaidand pe acasa..ca sa stiu daca m-am facut de cacao sau nu.. :-?

Edited by maximus

Share this post


Link to post

In locatia unde am apartamentul de serviciu din CT nu am posibilitate de net prin cablu.

Am gasit asta: http://www.zapp.ro/offer/upgrade/internet/

ar fi gratis la sub 500k pe luna. Ce parerea aveti? A folosit cineva asa ceva?

Share this post


Link to post

Nu stiu cum mai sunt acum serviciile celor de la Zapp insa pana acum vreo 5-6 luni, aveam un abonament Share free daca nu ma insel si foloseam telefonul ca modem pt a ma conecta cand mergeam in delegatii.

 

Mergea EXECRABIL...daca vrei doar e-mai, este acceptabil dar daca vrei si navigatie este sub orice critica.

 

Revin cu precizarea ca acest tip de conexiune l-am folosit pana acum 5-6 luni.

 

Bafta.

Share this post


Link to post

Io am adsl, 4mbps pe download si 384kbps pe upload.

Si limita de download la 30G/luna, dupa astia ma limiteaza la 64kbps... :-W

Si mai si costa dublu fata de franta de ex, unde cu 20Euro ai 20mbps nelimitat... :-W

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...