Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Mecmar

Cum Va Conectati La Internet De Acasa?

Recommended Posts

Stai linistit, nu o sa te coste mai mult cablul de la ei ( decat daca esti in zona de monopol ); sunt mult prea disperati sa aiba clienti si oricum, mai nicaieri nu se taxeaza clientul pentru dezvoltarea infrastructurii proprii. Eu tocmai am tras 3,5 km de fibra pentru un client de 200 euro / luna ( se amortizeaza in peste 7 luni costul instalarii presupunand ca pe tronsonul respectiv nu mai apar nici clienti dar nici avarii ) .

Dupa cum vezi la reducerile si gratuitatile din ofertele de net / telefonie, firmele mai ales cele mari sunt disperate dupa clienti.

Spre exemplu, am bagat Dolce, nu mi-a placut cum se vede, am ramas la RDS, apucasem sa platesc o factura, i-am sunat politicos si i-am invitat sa iti ia jucariile de la mine, ei ca domne nu se poate ca e contract samd. N-am vrut sa fiu mitocan cu fetita de la capatul firului si am inchis discutia cu " cand vreti, veniti si le luati " si n-am mai platit.

NU se rezilieaza contractul, nu se face nimic pentru ca :

 

TOTI cei mari din telco au tot angajat MUUUUUUUUUlti oameni ca sa faca treaba. Acum au ajuns la capatul Pamantului, s-au terminat clientii si NU mai au cui vinde si tot reduc sperand sa manance din clientii vecinului nevenind insa cu servicii noi ci doar cu reduceri. Au costuri imense, imense rau de tot si rata de dezvoltare este imposibil de pastrat pentru ca e mare concurenta. Cat de mare ? Pai acum 3 ani 1 Mb garanatat de extern era pe la 1400 $, acum e pe la 3 Euro. + TVA. Asta in timp ce tot ce inseamna echipament, salarii, benzina, sedii, lumina samd s-a scumpit enorm.

 

Deci grija despre cat costa instalarea e ultima ( in cazul in care NU au monopol pe zona; caz in care fac ce vor ei ) .

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Au monopol in localitatea mea. Totusi e si firma locala de cablu care baga net- 1 mb- 40 ron. Sa-ti dai palme- nu alta. Asta in conditiile in care la click e 30 ron 2 mb.

Nu mai zic de rds care la 10 mb e 35 ron, parca (asa am vazut pe sp).

Cumnate- daca era sa stau la oras- mai scriam aicea ofurile mele?! Se bateau firmele sa ma aiba client (metaforic vorbind), nu ma rugam eu de unul sau de altul.

Share this post


Link to post

Stai linistit, nu au oameni care se munceasca sa se bata sa ia clientii de apartament / casa.

Angajatii de nivelul asta stau la ghiseu si ei de fapt nu sunt vanzatori ci dactilografianti ( nu stiu daca exista acest cuvant ) tu le zici ce vrei si ti bat la taste, atat.

Parerea mea, fac contract cu unu, daca nu e ca in contract, nu mai platii, fac contract cu altul. La sfarsit vezi care isi merita banii cel mai mult si aia e, te intorci sau ramai la el.

Share this post


Link to post
Deci platesc baietilor cablul pana la mine acasa (cam 130 metri- btw- cate metrul de cablu la romtelecom?) ...

Auzi, da' ce-ar fi daca pui un router wireless la babă? Sau nu se pupa cu clicknetu ala? :scarpin:

Share this post


Link to post

Merge, router wireless am eu pe ClickNet (conectat in mod bridge la modemul RTC). Cu 120 ron iei un router WIFI plus un adaptor WIFI pe USB.

Share this post


Link to post
Cu 120 ron iei un router WIFI plus un adaptor WIFI pe USB.

 

La o distanta de ~130 m?

Share this post


Link to post

Am testat cu un MSI RG54SE si un laptop IBM T60, aveam semnal satisfacator pana la aproximativ 150 m (routerul montat in interior, zid de caramida). Ce-i drept, routerul are antena modificata de mine, cu cea originala avea acoperire mai slaba. Cu un Linksys WRT54GL ar trebui sa mearga OK la 130 m tinand cont ca baba nu locuieste intr-o cazemata din beton armat :D .

Share this post


Link to post

Linksys-ul ala e pe la 250 de lei (2 * 120 + ceva). Mai ieftin decat cablul, probabil. Si poate gasesti si routere la pretul ala care sa mearga.

Dar, mai sunt si peretii casei lui, nu numai ai babei. Si mai sunt si situatii de vreme nasoala, cand, iar, nu stiu cat de bine mai functioneaza un router wireless din asta. Nu zic ca nu merge, ca n-am testat... dar eu am ceva dubii.

Share this post


Link to post

Vazusem prin septembrie oferte de routere wifi + stick wifi pe USB pe la 120-150 ron, tot MSI parca; linksys-ul e mai scump, ce-i drept...

Share this post


Link to post

Am mai scris- sunt cativa copaci intre casele noastre.

Oricum- cred ca problema e relativ solutionata- vineri ma duc in oras sa semnam hartiile.

Share this post


Link to post

Lasati nabii wirelessu' in pace daca vreti o conexiune pe care sa va bazati 24h din 24. Wireless mi-as pune doar in casa, daca am chef sa merg cu lapu' la buda si sa intru pe forum. La distanta aia, cu niscaiva obstacole, deja ar fi nevoie de o antena unidirectionala, etc, etc ... Tot mai bine e pe fir :)

Share this post


Link to post

O dal Cel de Sus sa imi pot trage si eu net de la click- abon de 2 mb (nu duce linia mai mult- 4,6 km pana la centrala), contract pe 3 ani, modem cu 4 eth.

Merge excelent- n-am ce reprosa. Prin amabilitatea Cumnatului- trag de pe torrentbits cu 210-227 kb/secunda.

Pret abonamet net- 7,5 euro+TVA.

Share this post


Link to post

LOL !

post-3313-1228023245_thumb.jpg

 

SI TOT RDSul este fara extern acum, incredibil dar adevarat. ( verificat la ei pe tel )

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Anuntul ala e acolo de cand au facut pagina aia de net... =))

Share this post


Link to post

Cel mai ieftin abonament RCS 9$

parca.

Trafic ok de ce++ maxim 6 MB pe desktop, iar pentru notebook sunt multumit de ultima achizitie stick usb wireless MSI, 50 ron, permite trafic de pana la 1MB.

Foarte multumit, in ultimul an 3-4 zile in care a cazut netu, in rest ok.

Share this post


Link to post

Are cineva idee cand dau drumu astia de la digi mobil la internet 3G?

Share this post


Link to post

Vreau sa trec si eu la RDS, sunt satul de Ilink si de banda lor mizerabila (reteaua de cartier ce a fost cumparata de ei functiona de 1000 de ori mai bine), intrucat deja am priza de net de la ei la mine in casa (sta legat telefonul fix), mai trebuie doar sa-mi fac contract.

Vreau sa stiu daca intr-adevar merge sa transfer din toata tara la viteze de metropolitan pe odc. Sau daca mai e ceva la care trebuie sa fiu atent.

Se poate face autentificarea pe MAC sau mai trebuie introdus vreun user, parola, etc? Baga vreo restrictie la trafic, site-uri interzise, fara transfer de date sau altceva? Eu m-am obisnuit aici cu libertate deplina, nu cum am mai auzit pe la altii, ca le taiau file-sharing-ul.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Din ce am incercat pina acum e metropolitan traficul in tara.

Autentificare pe PPoE user si pass. Chestia cu macul a fost la inceput si banui ca au realizat ca si fi-mea e in stare sa-l cloneze.

Fara restrictii cel putin pina acum.

Merge bine la transfer atit pe ODC cit si rapidshare si altele. Pe ODC merge cu 4-6MB daca userii nu baga limitare.

De pe Rapid dimineata am tras si cu 800-900kbytes. Seara merge nasol cu <100k banui ca sint toti calare.

Trafic nelimitat cel putin nu am simtit inca si am avut perioade cind am tras 10-15Gb de pe Rapid intr-o saptamina.

De cacao e primirea facturii acasa tre' sa tii tu minte sa te duci sa platesti.

Telefonul chiar merge si ala fix si cel mobil. Pe mine m-a scutit de ceva la cheltuiala fiica-mea cu maica-sa :)

Cablul TV e normal.

Service-ul/reclamatii nu foarte expeditivi decit daca ii injuri de mama/tata/familie etc ceea ce cred ca in cazul tau nu e o problema: ), in aceasta situatie percuteaza instant-on mai ales daca nimeresti vreun sefuletz la menopauza :)

Iar pretul la tot pachetul e de 56RON parca daca nu vb ca porcu' pe mobile sau depasesti 750min in retea.

Sper sa te fi lamurit.

Aaaa sint cu RDSu' de vreo 3 ani parca daca nu mai mult am avut cind sa-mi formez o parere despre serviciile lor.

Bafta!

Edited by lascarica

Share this post


Link to post
Are cineva idee cand dau drumu astia de la digi mobil la internet 3G?

Vezi si varianta zapp

Eu am luat un sim azi si merge excelent.

 

In caz ca e cineva interesat, sa testeze inainte de a cumpara sim-ul, eu ultimele 3 zile aproape ca m-am mutat la ei si am incercat cu o gramada de telefoane (Nokia Nav. 6110, SE W910i, SE C702, C902 si nimic, unele nici nu intrau in retea), pana la urma a mers cu un Samsung U900 Soul. Lista aia de pe site-ul lor nu are nici o legatura cu realitatea.

Viteza e mult mai buna decat ce am avut mai demult pe EVDO (Z020). Un mare avantaj este ca nu mai e nevoie de abonament la zapp pentru asa ceva, ca de ala se scapa mai greu.

Din ce am inteles, chestia asta a fost lansata la sf. lui 2008 si inca nu au pus la punct tot, prin urmare nu se pot cumpara cartele reincarcabile inca, asa ca se prelungeste cate o luna bonus.

 

P.S.

La Vodafone au o promotie pentru Internet: 2 luni gratuit, 500MB trafic lunar, dupa 2 luni incep sa taxeze 4 euro pe luna plus TVA, insa daca nu se doreste optiunea in continuare se poate scoate fara nici un fel de cost.

Varianta asta este Vodafone Live, adica nu se poate folosi decat direct din telefon, nu merge folosit ca si modem (ca in varianta zapp de mai sus). Promotia e valabila pentru cei care nu au avut inca nici o optiune de Internet pe abonamentul respectiv.

 

La Orange am inteles ca se poate testa netul gratuit pentru 2 saptamani, dar nu am mai ajuns ca am rezolvat cu zapp-ul.

Share this post


Link to post

Acasa am internet de la o firma , InJoy se numeste!

In rest am internet mobil de la Orange!Unde ai 3G merge excelent , unde este doar Edge mai greu!

Share this post


Link to post
Vreau sa trec si eu la RDS, ...

Vreau sa stiu daca intr-adevar merge sa transfer din toata tara la viteze de metropolitan pe odc. Sau daca mai e ceva la care trebuie sa fiu atent.

Se poate face autentificarea pe MAC sau mai trebuie introdus vreun user, parola, etc? Baga vreo restrictie la trafic, site-uri interzise, fara transfer de date sau altceva? Eu m-am obisnuit aici cu libertate deplina, nu cum am mai auzit pe la altii, ca le taiau file-sharing-ul.

Nu stiu viteze pe oDC, nici nu m-a interesat prea tare...

Nici de vreo restrictie nu stiu nimic (adica nu stiu sa fie, eu puteam intra oriunde). Autentificarea se face printr-un fel de modem (residential gateway), no MAC, no user, no pass . :)

 

Ar trebui totusi sa stii ca "servisu" e de cacao. Sportul lor national e plimbatul clientului de la un operator helpline la altul! Toti iti vorbesc frumos si nu te ajuta cu nimic.

Eu i-am abandonat cand am vazut ca n-au de gand sa remedieze desele intreruperi care apareau de la o vreme, dupa ce m-am saturat sa ma rog de ei degeaba.

De asemenea i-am sunat si intrebat daca am vreo sansa sa-mi bage si mie Fiberlink ca eram pe cable link)... si au zis ca in vreo 2 luni se rezolva... dupa 2 ani i-am sunat iar si mi-au zis la fel!

 

Vezi ca e descrisa saga mea cu ei in postul 161 de pe acest topic. :)

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Eu sunt super multumit de RDS. Viteza super ok, nici o restrictie - nu am auzit de asa ceva vreodata. O singura data a picat netul in doi ani de cand am Fiberlink (nu am primul abonament, cel mai ieftin, ci al doilea) si doar din cauza celor de gaz care au rupt un cablu - s-a remediar rapid defectiunea. Cand aveam cablelink (adica modem de cablu) trebuia sa resetez modemul destul de des. Nu se foloseste autentificarea pe MAC, ci se foloseste protocolul PPOE cu un username si o parola pe care ti le dau ei. De pe torrente merge destul de bine - in functie de tracker: cand aveam cont pe czone trageam numai cu 8-9 Mbs; oDc folosesc foarte rar, dar viteza e buna in general, cam 2-3 Mb/s. Calitatea serviciilor RDS difera de la oras la oras din cate am observat; aici merge super bine, pe cand in Bucuresti e jale mare. laurentziu, vezi ce zic cei din Galati de serviciile RDS cel mai bine.

Share this post


Link to post
Vezi si varianta zapp

Eu am luat un sim azi si merge excelent.

Te cred dar acoperire in 23 de orase, e insuficient pentru ce am eu nevoie.

 

Am testat destul si Orange si Vodafone. Cat timp ai 3G merg ok dar asta inseamna orase foarte mari, din pacate nu imi e suficient.

Ma gandeam sa ma bag pe Zapp CDMA dar n-am gasit o oferta sa ma atraga foarte tare.

 

Asa ca voi fi cobai pt noul Clicknet Mobil. Fac azi abonament 2Gb - 8.3 euro cu tot cu TVA(am deja si adsl si asta e pretul cu reducerea aferenta) + 30 euro modemul. Partea buna e ca fiind la inceput intra direct cu RevA(sau ceva in sensul asta) peste tot. Partea proasta probabil ca va fi acoperirea. Revin cu impresii.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Primele teste:

post-775-1241034621_thumb.jpg

RDP-ul merge cursiv, la fel si skype-ul, dar asta e in Bucuresti. Sa vedem cum e in restul tarii...

Share this post


Link to post

Si un test cu Zapp 3G

post-163-1241071814_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...