Jump to content
Sign in to follow this  
mariustotel

Matiz, Ne Va Parea Rau Dupa Tine?

Recommended Posts

Imi cer scuze daca postez asta la probleme tehnice dar sint pe fuga si acum mi-am dat seama ca despre asta nu s-a vorbit pe aici. Daca gresesc, mea culpa.

 

Pe scurt, vom regreta masinile Daewoo? Vom "plange" dupa Matiz?

 

Ca initiator al topicului voi raspunde primul: eu unul da. Al meu e SH, acum are 70.000, mici probleme, inevitabile, mai mult amplificate de mine ca vreau totul perfect. Dar este o masina de care te atasezi, parerea mea si consider ca renuntarea la fabricarea acestei marci pe o piata unde acoperea un segment important a fost una din cele mai mari greseli ale acestei tari din 90 incoace, economic vorbind. Undeva prin Uzbekistan se fabrica Daewoo bine mersi si exporta, ghici, in Rusia de nu-i adevarat, ca "se cere". Sint curios care va fi peste un timp valoarea de revanzare a celor pe care le avem acum.

 

Matiz :drinkers:

Share this post


Link to post

Dat fiind topicul nici nu ma mira ca ai postat probleme tehnice..

 

Da matizul asta e un soi de nevasta?

 

 

In loc sa privim spre west, noi tot spre est.

Share this post


Link to post

Eu zic ca masinile Daewoo au o fiabilitate buna si costuri de intretinere rezonabile. Dar daca nu se mai produc clientii (inclusiv eu) se vor orienta spre alte marci lucru care este inevitabil.

 

Eu cred ca odata cu trecerea timpului pretul de revanzare va scadea semnificativ .

Share this post


Link to post

Daca treci la 1300 sau la Trabant dupa ce schimbi Daewoo-ul, mda, ar fi motiv sa-ti para rau. Da' totusi nu-i problema tehnica :)

Share this post


Link to post

categoric sint alaturi de tine si nu nimai rusia dar italia e plina de ele,am fost anul trecut.e incredibil ce e acolo si aia au de unde alege.

Share this post


Link to post

+1

ma adaug si eu la cei care ar regreta matizul. masina mai fiabila la tavaleala urbana (barbara chiar) gen agenti comerciali, livratori la domiciliu etc, si cu niste costuri de intretinere ca la matiz nu cred ca ai la ce sa te orientezi, efectiv nu exista. exemplu concret: cu 1500 lei, schimb kit ambreiaj, kit distributie, toate consumabilele (filtre, ulei, bujii, curea alternator) si ceva maruntisuri gen cablu vitezometru, supapa pcv... plus manopera in aceasi bani. ziceti alte masini cu preturile astea ?! la renault e 1500 doar un kit de distributie, la care sa te uiti ca curca in craci, daca vrei sa il si montezi alti bani alta distractie... evident de aici pot lua nastere polemici fara sorti de izbanda de a fi terminate candva...totusi ca masina de oras (chiar si extraurban) intradevar fara pretentii de performante sau confort cine stie ce, matizul nu prea are concurenta la ora asta.

Share this post


Link to post

exemplu concret: cu 1500 lei, schimb kit ambreiaj, kit distributie, toate consumabilele (filtre, ulei, bujii, curea alternator) si ceva maruntisuri gen cablu vitezometru, supapa pcv... plus manopera in aceasi bani.

Rectific, 1300. (700 piesele si 600 manopera) Ambreiaj, distributie inclusiv pompa de apa, filtre, ulei, ulei cv, supapa pcv, rulment roata fata, burduf planetara, antigel, cablu vitezometru (care e satanist de schimbat)...cam astea ...cred ca nici la dacie nu ieseam asa ieftin, sau poate da...nu mai conteaza. Eu unul sunt foarte multumit de fiabilitatea si pretul de intretinere a acesteai masini.

Share this post


Link to post

Mie unul imi va parea rau. In special pentru Matiz si in general pentru Daewoo. Matiz/Daewoo au fost niste masini exceptional de fiabile si cu niste costuri de intretinere extraordinar de mici.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...