Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Mercedes Nu Mai Face Fabrica In Romania

Recommended Posts

Am vazut acum la prosteve.

Urmeaza la stiri detaliile.

Parerea mea este cum ca , asemeni tentativei premergatoare instalarii Renault in Romania, cei ce negocieaza conditiile au cerut iar spaga si iar au ofruscat pe nemti .

Share this post


Link to post

da asa e am auzit reportaj la radio. si anume mergedezu va face fabrica in Bozgoria a pardon Ungaria intr`o localitate unde a intarcat mutu iapa, deci am pierdut si a 2a sansa de a avea mergedez made by romanica, dupa tentativa dn`lui Tiriac de a aduce linia de autoutilitare si autocamioane la brasov prin ani 90si ceva.

Edited by elprypas

Share this post


Link to post

Stati bre sa vedem ce zic si astia la stiri ... desi faza cu spaga e destul de veridica ..

Share this post


Link to post
si anume mergedezu va face fabrica in Bozgoria a pardon Ungaria intr`o localitate unde a intarcat mutu iapa

 

Nu, nu acolo "a intarcat mutu iapa" ... fenomenul cu iapa s-a produs la vreo 300 km mai la est de localitatea asta de care zici tu (undeva pe E70 intre Caransebes si Turnu Severin).

 

"mergedezu va face fabrica in Bozgoria" intr-o localitate cu autostrada "la poarta" ... adica nenea neamtu' de la Stuttgart cind are chef sa vada ce mai fac noii lui colegi de la Kecskemet se urca in masina si o ia usurel pe "autobahn" pina la destinatie ...

Share this post


Link to post

Asa am inteles si eu, ca problema ar fi fost de infrastuctura. Nimic mai adevarat, le dau dreptate.

Share this post


Link to post

Aia cu spaga e un fel de "deja vu" :D Din cate stiu eu (si-i rog pe cei mai mari ca mine sa confirme/infirme) prin `90-`91 Tiriac ar fi negociat cu MB venirea lor in .Ro, construirea unei fabrici/lini de productie ultramoderne pt. Europa acelor ani, numai ca nemtii n-au acceptat sa dea spaga ce li s-a cerut (normal, modesta... ca la noi... probabil de "n"ori pretul investitiei pe care urmau sa o faca) :mda:

Share this post


Link to post

Doar din ce stiu eu, este ceva adevar in tentativa lui Tiriac de a convinge MB sa vina in Ro. Lucrurile astea le stiu de la oameni din Sibiu, acolo unde se produc niste subansamble pentru MB.

Share this post


Link to post

asa cum am mai zis tiriac a vrut sa aduca MB la brasov in fosta uzina Steagul Rosul actuala Roman Autocamioane SA si dorea sa aduca liniile de asamblare pentru dube si camioane, iar anu la care s`a incercat chestia asta a fost prin 95 din cate imi aduce eu aminte, iar motivul pentru care nu au venit a fost acela ca conducerea(cacofonie intentionata) de la momentul respectiv impreuna cu sindicalisti si prostimea au zis prea cunoscuta vorba NU NE VINDEM TARA, ca mai apoi la diferenta de cativa ani respectiva uzina sa fie falimentata intentionat voit si preluata de un magnat al brasovului, actual si patron al echipei de fotbal FC BRASOV, si taiata pe bucati exportata ca fier vechi.

 

acelasi lucru s`a intamplat si cu multe alte uzine de renume din romanica cum ar fi Tractoru Brasov, Rulmentu, Sidex galati, Azomures, Oltchim furnalele si combinatele metalurigice din Resita, Hundeoara, minele de carbune, aur, cupru, uraniu. SA NE FIE RUSINE

Edited by elprypas

Share this post


Link to post

Tot noua?

Despre locatiile astea (posibile atunci) auzisem si eu -Brasov, Sibiu-.

Share this post


Link to post
NU NE VINDEM TARA

 

Nu ne vindem tara era doar fatada pentru popor.

In realitate, ca si la borduri sau la carnea de pui importata sau la... exemplele ar flooda serverul, s-a cerut cota parte ( aka spaga ) nefondata. Aproape pe fata. Si sa fim seriosi mie neamtul NU mi-a taiat bilet de parcare ca eram la 2 metrii DUPA parcare si nici penalizare ca eram pe parcare INTERZISA pt ca el personal nu avea autoritate ( ara totusi gabor ) . NU face neamtul combinatii francofone.

 

POATER nu e asa, poate sunt motive logic-economice dar asta e "educatia" din viata reala pe care am primit-o, in Romania nu poti nici sa mori fara sa dai spaga. Iar daca esti incapatanat rau de tot si nesimtit rau de tot si ai boala pe rude, te faci emo, mori si ii pui pe ai tai sa dea spaga ca sa ai loc de veci.

Asta pana vine unu cu spaga mai mare si te da afara din locul de veci. Exemplul e mistocar dar bazat pe fapte reale.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
Tot noua?

Despre locatiile astea (posibile atunci) auzisem si eu -Brasov, Sibiu-.

 

da noua ca popor care am permisa sa se intample ceea ce se intampla in momentul de fata si continuam sa credem in vb goale si continuam sa inghitim in sec, si lor pt ca nu le mai ajunge tarlaua si nu mai stiu cum sa isi umple buzunarele.

Share this post


Link to post

Asa da :) Un fel de "tara pe care o meritam"

Share this post


Link to post

Motivul - unul extrem de simplu si de eviden - INFRASTRUCTURA. Atunci cand o sa invatam de la turci (si altii dar astia parca au evoluat cel mai repede) ca o economie prospera insemna in PRIMUL rand o infrastructura adecvata or sa vin si la noi firme mari.

 

Pana atunci ramanem ce-a mai proasta tara din UE... cel mai prost din curtea scolii...cum observa genial o trupa vocal instrumentala romaneasca :mrgreen:

Edited by matias

Share this post


Link to post
Nu ne vindem tara era doar fatada pentru popor.

In realitate, ca si la borduri sau la carnea de pui importata sau la... exemplele ar flooda serverul, s-a cerut cota parte ( aka spaga ) nefondata. Aproape pe fata. Si sa fim seriosi mie neamtul NU mi-a taiat bilet de parcare ca eram la 2 metrii DUPA parcare si nici penalizare ca eram pe parcare INTERZISA pt ca el personal nu avea autoritate ( ara totusi gabor ) . NU face neamtul combinatii francofone.

 

La cate intalniri de afaceri ai fost cu nemtzalai? Dar cu americani? Dar cu francezi? Stii care este diferenta intre ei, cand vine vorba de a face afaceri intr-o tara precum Romania (numai un ganditor crede ca suntem singuri pe lume)? Modalitatea de a intreba cat este si de a oferi spaga.

Spaga este normala la acest nivel. Forma ei variaza foarte mult. Nu va mai imbatati cu apa rece, nu suntem deloc "speciali".

Share this post


Link to post

suntem speciali la hotie si la prostie mai ales;banuiesc ca nu scrie pe nicaieri vechimea masinilor respective.Uita-te la un logan muuuuuuuuuuuuuult mai nou si ai sa te ingrozesti.Si atunci cine or fi de vina,francezii cu proiectul sau kkatii de romani cu mina lor de lucru si ale lor idei"ingenioase"de a renunta la anumite reguli daca tot se poate si fara ele.

Share this post


Link to post

Cum ne-au furat ungurii investiţia Mercedes

 

Kecskemet, oraşul din Ungaria ales de nemţii de la Daimler pentru a construi o nouă fabrică Mercedes, are o infrastructură bine pusă la punct, şcoli tehnice în domeniul auto şi negociatori care au păstrat confidenţialitatea cerută de investitor.

 

România, cu cele două variante, Cluj şi Timişoara, aflate în vizorul producătorului german de automobile, are autostrăzi numai în planurile Ministerului Transporturilor, iar forţa de muncă este din ce în ce mai puţină şi tot mai scumpă. În acelaşi timp, autorităţile locale şi centrale vorbesc mai mult decât trebuie despre intenţiile investitorilor de calibru.

 

http://www.adevarul.ro/articole/cum-ne-au-...mercedes/358829

Share this post


Link to post

Pe langa infrastructura, care se putea face in cazul nostru, probabil la ei nu s-a cerut spaga de 100x mai mare decat doreau ei sa investeasca :) Cat despre forta de munca scumpa... :-@

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...