Jump to content
Sign in to follow this  
ediblue

Locurile De Parcare Din Jurul Blocului

Recommended Posts

Ultima isprava, a unuia care a parcat pe locul meu, si tot el era artagos s-a lasat cu sanctionarea lui de catre Politie, conform legii 61. :tongue:

Share this post


Link to post
Interesandu-ma prin zona a cui este masina am aflat ca respectivul lucreaza la primarie(....

 

 

Totusi, omul avea locul platit sau nu?

Share this post


Link to post

Da, este locul lui, l-am urmarit si cu alta ocazie cand am fost in zona si acolo isi parcheaza masina mereu.

Dar tot nu si-a marcat cu nimic locul sau.

 

Macar sa si-l marcheze precum cainii, atunci sigur nu mai parcam pe locul lui, de...putoare :)

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

E o mare diferenta intre a avea locul tau ca acolo parchezi de 30 de ani si intre a avea locul tau platit la primarie. Evident atidudinea majoritatii "propritarilor" este cam aceeasi inambele cazuri.

Daca in situatia ta era valabil doar primul caz, puteai sa-i dai peste mustiuc cu politia foarte lejer. Si in al doilea caz puteai sa faci asta cu atat mai mult cu cat locul nu era marcat sau nu era afisat un panou/tablita sa informeze despre acel lucru.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

Eu am fost odata la o fosta prietena in vizita, cu masina , cam prin 2005. Parcasem pe un loc , pe care nici prin cap nu mi-a trecut ca ar fi rezervat.Arata mult prea prea pt a putea fi rezervat. Nu am stat mult , doar vreo jumatate de ora. Am luat-o pe prietena mea, si nici bine nu dau sa deschid masina, ca POC ! mi-a aterizat pe masina o sticla de sampanie ( goala :uff: ) care era sa ma raneasca si pe mine si pe prietena mea. Mi-a avariat plafonul masinii ( la opel astra I). Ca sa nu zic ca urla la mine si ma injura si vorbea ca la usa cortului , ca locuieste acolo babalacul de 30 ani si parca acolo de cand s-a mutat acolo. Eu i-am raspuns ca desi poate ca am gresit parcand acolo , nu e cazul sa recurga la asemenea masuri huliganice. Drept raspuns a mai aruncat cu un borcan cu care chiar era sa ma accidenteze pe mine. Am facut reclamatie la politie , insa...m-am ales cu praful de pe toba. Asemenea reactii nu mi se par normale. Chiar si eu mi-am gasit locul ocupat ( PLATIT LA PRIMARIE) de o groaza de ori, si doar odata l-am lasat pe unul fara stergatoare ( i le-am demontat si le-am aruncat la gunoi), nu de alta dar l-am atentionat de o groaza de ori ca ala e locul meu si sa nu mai parcheze acolo. In rest le pun bilet in geam sau le ridic stergatorul. Daca vad nesimtire, vazand ca acelasi parcheaza abuziv pe locul meu, recurg la masuri mai drastice. Am mai avut altercatii cu diversi, ca sa nu mai parchezi acolo ca eu stau de 3 ani aici si parchez acolo.

Share this post


Link to post

Apropo de posesori de locuri de 30 de ani ca sa zic asa...

 

In seara asta eram in masina parcata in fata unei curti (dar nu in dreptul portii). Asteptam pe cineva...

 

Vine un bosorog la mine cu tupeu ca sa-mi mut masina ca ala e locul lui. L-am intrebat politicos de unde si pana unde e proprietar pe trotuar si m-a luat cu texte gen tineretul din ziua de azi etc. I-am zis politicos sa se duca la masa ca poate ii e dor de el... i-am zis ca daca are autorizatie sa cheme politia. S-a calmat brusc si si-a parcat masina in alta parte. :)

Share this post


Link to post

Ehe la mine cu locul de parcare e o adevarata nebunie , am loc platit , da cum ghinionul face sa stau in spatele magaziunului Titan in 99% din cazuri locul meu e ocupat de alti, uni baieti de treaba lasa un nr de telefon , dar alti isi lasa masina acolo si dusi sunt , azi de exemplu am stat dupa o cucoana nici mai mult nici mai putin de 2h si juma , (timp in care mi-am sters geamurile), la politie daca sun vin si ii da un avertisment.

Plus ca se mai face o confuzie strict pentru sectorul 3 (ca doar aici stiu) nu exista acele ore in care cica poate oricine sa isi parcheze masina pe locul tau.

 

Si ce ma amuza cel mai tare este ca toti au acelasi text : e pentru prima data , am stat numai 5 min ...

 

Eu inteleg ca nu exista locuri de parcare pentru toata lumea dar pe cuvantul meu daca eu am blocat vre-o data un loc de parcare , doar in exceptile cand asteptam pe cineva si eu eram in masina .

Edited by darky

Share this post


Link to post

La mine in cartier e mai grav: Bloul de langa mine este numit de catre mine si de vecinii mei ANIMAL PLANET sau FERMA ANIMALELOR. La ei, daca ai facut greseala sa iti parchezi masina pe locul lor ( daca e rezervat ) sau pe locuri "pe care nu vor ei" ca e al lor de stiu eu cati ani, te trezesti cu masina avariata. Zic din experienta. Te ia cu rahaturi de genul "eu stau aici de 12 ani"..... eu ii iau cu chestii de genul" Daaaa? eu stau aici de 24 de ani" ( ne-am mutat in crangasi in 1984). In 2003 , pe R18 ca am parcat sub un rand de balcoane ,unde imi puteam vedea masina chiar ( era chiar sub balconul meu), o baba se ia de mine de sus de la balcon ca sa nu mai parchez acolo ca vine vecina fata ei si tre sa parcheze acolo. I-am zis ca daca nu e loc rezervat, sa-si taca fleanca. Nici bine nu incui si ma indrept catre scara ca TROSC: Un ceaun de fonta pe capota de la motor langa parbriz. Capota indoita si parbrizul spart. Mama, se alese-se la dacie cu cauciucurile taiate. Dupa ce am facut reclamatie la politie, au incetat vreo 3 ani dupa care au reinceput. Daca locul e rezervat, risti orice surpriza. Iar la mine in cartier, sunt familii cu 5 membrii si toti au cate o masina. Nici eu nu parchez pe locuri rezervate, decat daca raman in masina si astept pe cineva. Pe aveo , tot o vecina nesimtita mi-a aruncat cu oala de untura pe ea ca ala era locul lui barba-su, iar la prietena mea in parcare mi-a varsat unul, ca cica am parcat pe locul lui o stica de cerneala + lipit pe parbriz o eticheta pe care mi-a scris toate trivialitatile posibile. Mi-e si scarba sa stiu ca respir acelasi aer cu aceste gunoaie de oameni .

Share this post


Link to post

In locul tau ma duceam si intram peste ea in casa si mai si ii trageam 2 buc in gura.:a mine nu sunt probleme cu vecinii ne cunostem de 20 de ani de zile si nu sunt probleme.Probleme apar cand vin altii cum m-am trezit azi dimineata cu un harb de dacie de TR parcat fix in curu' meu de abia am iesit in conditiile in care putea lejer sa mute masina cu 2,5metri mai departe de mine,dar ii ceri prea mult omului sa gandeasca..."ba,asta mai are pe unde sa iasa daca parchiez la 20cm de el?"

No comment.

Share this post


Link to post

La Renault 18 Aveam stanga de remorcare , si tot asa m-a blocat unul. Eu trebuia sa plec. Am dat in fata, in spate, dar tot nu puteam sa ies. In fata mea era un gard , iar marlanul ma blocat. Nu era vecin ci un idiot de GR. Ei bine, mi-am luat avant mai tare ( am calcat-o pe acceleratie de fapt) si i-am tras una in dusmanie cu stanga de remorcare, l-am facut de comanda... si inca una...si am plecat.Nu mi-am spart decat fata de plastic a barei. Da-i dracu de nesimtiti, stii ca toata lumea pleaca de dimineata cu masina, te trezesti tu sa blochezi. Ma uitasem inainte sa plec pe balcon si nu eram blocat, mi-am facut bagajul si...surpriza , ala abia pacase masina era cu capota calda. De baba respectiva, stai linistit, am luat-o la pumni peste bot. La fel si intr-o dimineata, m-am trezit tarziu, si bineinteles masina era blocata. M-am dus cu transportul in comun si am intarziat 15 minute la servici.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

@ tudor2402popescu - in locul tau pe bune de nu luam tigaia aia si ii dadeam aieia in cap pana intra ...

Share this post


Link to post

Hai baieti mai usurel cu instigarea la violenta, ca nu ajungem niciunde.

Share this post


Link to post

bun...

deci daca am masina in locul meu platit - si gasesc un idiot care m-a blocat - pot chema politia... dar daca idiotul nu isi arata fata raman blocat?

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Acu depinde de sector. In 3 am inteles ca daca suni la primarie ar trimite o masina sa-l ridice.

Desi eu cunosc pe cineva tot din 3 care s-a dus la politia comunitara. Nu a rezolvat nimic pt ca cel care abandonase masina pe locul lui de parcare avea domiciliul in alt sector. Oricum ai face incearca sa nu ajungi la politia comunitara(astia sunt fostii gardieni publici ce se impuscau prin parcuri ) :P

Share this post


Link to post

Ne plangem aici, de locurile de parcare ca nu ni se mai ajung...In zona unde locuiesc nu este concesionat niciun loc si nu stiu sa fie in vreo alta parte a orasului. Dar ce facem cu cei care au masini inmatriculate pe Bulgaria sau alte state si care ocupa abuziv locurile contribuabililor. Craiova (si nu numai) este invadata de masini cu astfel de numere si mai mult decat atat, unele sunt adevarate pericole publice. Spre exemplu, in fata blocului meu "zace" de mai bine de o luna de zile un BMW "batran" de cel putin 15 ani, care are o pata de ulei sub motor; este clar ca baia este sparta si ca masina este nefunctionala iar de reparat nici vorba; ala daca a dat cateva sute de euro pe toata masina, n-are niciun gand. E problema lui, dar atata timp cat ocupa un loc de parcare abuziv, dupa parerea mea, iar eu parchez pe unde apuc, este normal sa fiu revoltat. Nu as avea nimic cu cei care au astfel de masini, daca ar fi contribuabili ca toti ceilalti si daca toate aceste masini ar fi in regula. Unele chiar arata bine, dar majoritatea sunt cazute. Sa va fereasca sfantul sa va loveasca vreunul dintre astia; iti pune in brate asigurarea de Bulgaria (daca o are) si descurca-te frate. As fi ipocrit, daca as spune ca nu am fost tentat sa imi aduc o masina second, dar buna si sa o inscriu in Bulgaria, pentru ca statul roman imi impune o taxa de descurajare, dar ma intorc si zic, ce se cumpara din Bulgaria, majoritatea sunt un epave.

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...