Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Sh La Maxim 8000 Euro

Recommended Posts

Intamplarea face sa am 2 cunostinte care doresc sa isi cumpere o masina pana in 8000 euro ( cu toate taxele )

1 dintre ei urmeaza sa primeasca niste bani si cam pe la suma asta se invarte.

Al 2-lea e disperat din cauza consumului unui Ford Mondeo motorina ce ii consuma 15 in Bucuresti si 10 afara la 140 km/ora in conditiile in care absolut toate testerele zic ca e ok.

 

Criteriile ( in afara de cel optic care evident e subiectiv ) :

 

1. cutie automata

2. Minim 120 cai

3. Piele

4. Climatronic

5. Scaune + oglinzi + geamuri electrice

6. Scaune incalzite

7. Consum Bucuresti aprox 12 %

8. ABS + ESP sau alt sistem de control al tractiunii

9. Evident airbaguri cat mai multe

10. Preferabil benzina dar nici motorina nu e rau primita

11. In jur de 100k km .

12. Computer de bord

13. 4 usi

14. an minim 2002

 

Cam atat am sesizat eu ca au punctat ei.

Ca e masina luata de afara si suma ajunge la 8000 euro sau ca e de aici si se incadreaza in aceeasi suma e irelevant. Personal as prefera una de afara dar nu cred ca se poate inscrie in acest pret.

 

 

Voi ce credeti ca s-ar incadra si respectiv ati cumpara in acesti bani ?

Share this post


Link to post

La banii astia, dotarile astea.. un harban. Nu cred ca gaseste cu 100k km reali :) )

Share this post


Link to post

Reno Laguna 2

Pejo 307

Pejo 406

Opel Omega (cu facelift)

Alfa 166 (frumoasa dar sta cam prost la fiabilitate din ce am auzit)

Share this post


Link to post

Mai sunt Opel astra 1.7cdti bunut, Passat facelift...sunt mai multe depinde ce gasesti la ocazie. La banii astia iti iei ceva bun.

 

PS. Fordu' ala sa mi-l dea mie :)

 

PS2 Nu stiu cum sta opelul la automate.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Tare 1.7 cdti-ul ala, dar omul vrea 120 de cai minim :) )

Iar piele si climatronic iar nu prea am vazut pe astra clasic :P

Share this post


Link to post

Sigur n-ai uitat un 1 un fata la aia 8000? Sau poate oamenii vor sa ia masina jumate jumate, fiecare baga 8000?

Kmon man, wake up!

Share this post


Link to post

Si-a cumparat o cunostinta Audi A4, 2.5 TDI V6, 2003, cutie manuala 6 trepte, dubluclimatronic, scaune incalzite, multe airbag-uri etc., fara piele la ~120.000 km cu ceva peste 13.000 de euro, Nu cred ca prietenii tai vor putea gasi ceva cu dotarile pe care le pretind in banii aia.

Un golf 4, 1.9 TDI full este undeva la 9.000 de euro daca nu ma insel.

Share this post


Link to post

Nici eu nu credeam dar am zis ca poate nu le stiu eu pe toate.

E vb de al meu cumnat ( unul dintre ei ) care are acum tot ce e mai sus cu urmatoarele diferente :

NU are :

cutie automata

Minim 120 cai

Piele

Scaune electrice

Scaune incalzite

Consum Bucuresti aprox 12 %

In jur de 100k km .

 

IN capul lui spera sa reuseasca sa dea Mondeo cu 8-8,5k si sa ia altceva SI cu aceste dotari.

Exista si cate asa ceva dar sunt masini pe care nu le cumperi pt caracteristici ci pt ca le iubesti , gen Chrysler Sebring.

Share this post


Link to post

Ce zici de hyundai xg30..e adevarat ca nu stiu la cat se ajunge cu inmatriculatul dar gasesti una pe la 6000 euro afara cu dotarile pe care le-ai zis tu si cu an de fabricatie dupa 2002.

Share this post


Link to post
Al 2-lea e disperat din cauza consumului unui Ford Mondeo motorina ce ii consuma 15 in Bucuresti si 10 afara la 140 km/

 

Criteriile

 

 

7. Consum Bucuresti aprox 12 %

 

Restul criteriilor le-am inteles, dar asta... ce-i asa mare diferenta intre 12% si 15%. Pare-mi-se mai ieftin ar fi sa vada care-i problema la actualul Mondeo, ca evident are o problema... Sau poate e OK si ala e consumul raportat la motorizare si la conditiile de trafic/orele la care o utilizeaza :(

Variante ar fi ce se incadreaza in banii astia, dar trebuie sa mai ia in calcul si banii pe care-i vor cheltui pt. a aduce respectivele masini pe linia de plutire ;)

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

4 injectoare il sar de 2000 de euro :) ) (la tdci)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

1 miiic argument pt benzina :P

Tocmai si le-a curatat / reglat la un cineva numit "arabul". Cica ar fi foarte meserias omul.

Repet, toate testele ii ies ok, banuiesc ca e vb de talpa nefondata si de traseul Militari - Antena1 zilnic la orele crima.

Oricum, faptul ca pe forumul marcii altii cu aceleasi motorizari zic ca NU sar de 10-11 in Bucuresti il dispera.

Eu tot incerc sa ii bag pe gat un Sebring pe GPL, iese in 8000 euro + banii ed revizia necesara imediat dupa cumpararea unui SH si la banii aia e super masina + ca nu are familie sau ceva, l-ar coafa ceva mai .. ascutit, mai tinerel.

El mai are si verziunea DRIC si cica nu il deranjeaza... nu inteleg de ce.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Deci Mondeo 2.0 TDCI ia pana in 6 la 140 constant si pana in 10 in Bucuresti. 7-7.4 ia afara la talpa maxima.

 

Edit:

Uite aici niste consumuri cu a mea:

1. Madrid - granita cu Franta - ~750km, consum 5.6%. Mers noaptea, autostrada, 130-140, drumul e cu multe dealuri. Alimentat la Agip, motorina 1.2 euro

2. Franta - Italia - autostrazi cu ceva oras(m-am ratacit in Milano si nu numai), mers 130-190, plus limitari de 100 in tunele - 6.4%, tot Agip, motorina 1.35 sau cam asa

3. Italia - Austria - autostrazi - in Italia am mers 160-190, in Austria 130 cu limitarile de 100 in tunele, alimentat la OMV - 6.2%

4. Austria - Ungaria - Arad - mers 120 pe autostrazi, de la Nadlac la Arad talpa maxima - alimentat la Rompetrol - 5%

5. Arad - Sibiu - Pitesti - Bucuresti - talpa maxima (am plecat la 10:30, am ajuns la 18:00 in Bucuresti, o ora am stat locului la lucrarile de pe Dealu Negru) - alimentat Petrom - 7%

6. Bucuresti - Comanesti - Iasi - Botosani - Bacau - 800km, alimentat Lukoil - 58 de litri - 7.2%, talpa cat cuprinde - ~160kmh - varfuri la 200kmh.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Lui la 140 ii ia 10% iar in Bucuresti 14-15.

Tot TDCI 2.0.

Inseamna ca e una dintre masinile alea de nu le poti da de cap.

Daca la consumul de oras poate influenta mult talpa ( eu scot intre 18 si 23 functie de cum merg ) la cel constant de afara.. ar trebuii sa fie valori foarte apropiate.

 

Multumesc de ajutor !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
Lui la 140 ii ia 10% iar in Bucuresti 14-15.

Tot TDCI 2.0.

:o fftopic: Atat ii ia si unui bun prieten aceeasi masina.

Share this post


Link to post

E cumva gri masina prietenului tau :P ?

Poate vorbim de aceeasi persoana.

Share this post


Link to post

Cumnate nu cumva trebuie sa fie si frumoasa si devreme acasa ? =))

Cum naiba sa gasesti asa ceva cand orice masina de peste 120CP consuma peste 12 % in Buc, mai ales daca este benzina. Iar un diesel nu se incadreaza decit la Euro 3 si taxa este undeva la 1000E . Unde gasesti tu masina cu climatronic, piele si pilot automat la 6000E si sa mai aiba si sub 100k km . =))

Vise tata, desi piata auto e moarta acum tot nu poti sa-ti iei masina FULL la 8000E din 2002 . De la 11k E vorbim de astfel de masini .

Chiar si Opel, care nu e masina si tot nu se incadreaza, o Vectra C din 2002 FULL sare de 8000E in Germania. Passatul sare de 9k E iar Mondeo este tot 9000E .

Deci pana la urma de ce da Mondeo ca sa ia acelasi lucru ?

Share this post


Link to post

Cumnate, taie si Laguna 2 de pe lista, am avut eu una aproape exact cum o vrei tu, ca un pom de Craciun... cu de toate!

Intretinerea te va chinui, piesele sunt scumpe, cateva defecte de proiectare, in rest masina e superba :)

 

Ca sa fiu on-topic, nu cred ca va gasi ce cauta la 8000 de euro, mai incearca cu Sebringul acela, cine stie poate il convingi.

 

Spor!

Share this post


Link to post
Eu tot incerc sa ii bag pe gat un Sebring pe GPL,

 

Am vazut unul rosu pe autovit, care se incadreaza in bani, la 230 cai. Daca vrea mai mic, mai e unul la 140 cai, in link-ul asta care se incadreaza in bani.

Edited by EFZ

Share this post


Link to post

Ala de 230 cai nu are 230 cai. Motorul de 2,7 are pe la 200 HP la motor adica aprox 170 la roata. Oricum, indeajuns, chiar si daca il treci pe GPL si mai scazi 5-10 hp. Aaa si nu are 8 airbaguri, nu exista asa ceva, are 4. Dar e foarte posibil ca nici proprietarul sa nu stie asta.

Alalalt e janganit.

Incerc sa il conving, eu unul la ce iti ofera masina aia ( cea rosie ) la banii aia , chiar mai putini negociabil fiind, ... alta optiune nu vad.

 

 

=)) ala rosu frumos s-a dat cu 200 euro avans si cu pret final de 7000 euro.

Vanzatorul relata ( nu vad motiv de exagerare pt ca e data deja ) consum 12,8-13,2 in Bucuresti.

Daca o mai treci si pe GPL deja devine jenant de ieftin consumul.

Hai poate va conving incet incet sa ii scapam pe burtosi de americance :P

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Opel Signum?dotari multe pret in jur de 7000 euro afara pt cele din 2003

Share this post


Link to post

Ce simpatici sunt astia care vor fitze la bani de logan si isi repara masinile la meseriasii de cartier.

 

Cazul tipic de persoana care vrea sa vada lumea ca el "are" dar defapt are ...

Share this post


Link to post

Eu nu vad nimic rau in a vrea ce e mai bun de banii tai. Stii, sunt multi care au masini bune, pentru ca asta vor, astea le plac si nu neaparat pentru a fi vazuti de nu stiu ce "dusmani" imaginari. Foarte exagerat sa stii ca este ceea ce cer oamenii, cu 2 maxim 3 exceptii.

Share this post


Link to post

Eu daca as avea 8k euro mi-as lua o masina noua si foarte modeste la banii astia. Dar altii prefera sa ia rupturi de la altii cu 500k km si pe urma chitaie de ebnzina, cauta piese la dezmembrari si merg cu cele mai ieftine cauciucuri la sh.

Share this post


Link to post

Tu nu ai timp sa stai sa repari. Si nici placerea. Asta-i diferenta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...