Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Sa Vezi Si Sa Nu Crezi !

Recommended Posts

Adică jucăria aia de 200 € ştie să facă ce fac staţiile alea seismologice cât dulapul ? :-?

 

Ştiam că există un serviciu de avertizare prin pager/cellphone, cu abonament lunar, care folosea informaţii de la staţiile "oficiale", practic singurul avantaj fiind că aflai cu câteva minute de cutremur, înainte să se producă.

Share this post


Link to post

Mda :mda: un detector de vibraţii la un preţ promoţional, asta o sa cumparaţi.

O sa se declanşeze si la alte tipuri de vibraţii.

Share this post


Link to post

Pe OTV un nene zicea ca acum e la reducere vreo' 4mil lei . :-?

Share this post


Link to post

Păi, d-aia fac atâtea talkshow-uri despre cutremur, trebuie să-şi vândă cineva jucăriile =))

Share this post


Link to post

Mare duda! Ma anunta cu 30s/1minut inainte... PAi pana ma dezmeticesc, pana gasesc ochelarii, pana etc si etc, pana ma dau jos de la et6, trece si mama cutremurului!!!

 

Vrem detector pe bune? Ne luam elefant sau alta vietate care stie cu cateva ore inainte!

Share this post


Link to post

Mitza, nene Vipere, e cea mai buna...si cand o vezi ca se urca pe pereti din senin, o intinzi cat poti de rpd...

Share this post


Link to post

Lasa ca daca ai avea elefant si tot nu te-ai prinde ce are, nunmai daca nu-l invetzi sa te care obligat fortat sus sus sus, la munte sus, ca poate apare si un tsunami.

 

Eu unul cred ca toate astea sunt numai cretinii menite sa ne distraga atentzia de la adevarate farse ale vietii.

 

Am mai discutat cu cineva care alearga disperat sa-si asigure casa ca vine, cica, un cutremur devastator de zece richteri. Zic, pai bine, frate, atunci sa zici mersi ca existi. Ce rost mai au restul de nimicuri? Ce societate de asigurari te mai despagubeste cand totul e varza?

 

Eu nu cred ca va fi vreun cutremur major. Parerea mea.

Share this post


Link to post
Mitza, nene Vipere, e cea mai buna...si cand o vezi ca se urca pe pereti din senin, o intinzi cat poti de rpd...

 

 

Sa iei si Mitzachele cu tine, mai, ca doar te-a ajutat. Ipotetic

Share this post


Link to post

Si eu am asigurare de cutremur. de fapt mi-am facut pt furt, si am bifat si cutremur, ca nu era mult in plus :D . oricum, mi-am facut-o in caz ca e un cutremur de vreo 7 - maxim 8, de cade televizoru si monitoru si se sparg, ca daca e mai mare si cade blocu cu mine, ce ma incalzeste ca am asigurare? :rolleyes:

Share this post


Link to post

:ontopic: Detectorul de cutremur (de asta vb) nu e alceva decit un fel de microfon , care ca sa fct cit de cit trebuei indreptat si inspre sursa care emite vibartii

Share this post


Link to post

da, da... de cutremur. in bucuresti se mai numeste si detector de trece tramvaiu'. am si eu la masina :scarpin:

Share this post


Link to post

Un sistem deştept antiefracţie conţine si asa ceva. Se montează în spatele vitrinelor. Iar referitor la detectarea cutrmurelor si avertizarea in timp real, în noaptea cu cutremul ăla de la noi, pe site-ul respectivilor dupa 30 min nici măcar nu era în loguri.

Share this post


Link to post

De banii astia il inchiriez pe Hancu :tongue: si o sa fiu mereu protejat; simplu. O sa ma lase sa dorm numa afara.

Share this post


Link to post

=)) Mai... adica astia au reusit sa faca ceea ce guv Japoniei nu a reusit cu bani f.f grei sa faca la inceputul anilor 90... adica un sistem pt. avertizare in timp util impotriva cutremurelor... si au rezolvat-o... cum: Cladirile lor... cele moderne sunt calculate sa reziste la orice ar fi!!!... adica structura e calculata la cel mai puternic seism posibil!

Referitor la tolkshow-urile astea... cum de nu e invitat si cineva de la UTCB? sau de la Fizica pamantului... cineva care stie ce si cu ce se mananca un cutremur? :wallbanger: Asta e "publicitate"... sau inselatorie... cum vreti sa-i spuneti :mda: X(

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...