Jump to content
Sign in to follow this  
TBird

Executiv Vs Standard Gl

Recommended Posts

Salutare,

 

M-am tot gandit si cautat pe aici pe colo da nu este nimic concrect. As vrea sa stiu si eu ce diferente sunt intre Cielo Executiv si Cielo Standard, in afara de faptul ca eu de ex am 16v si SOHC are 8v. Alte diiferente mai exista?? Etrieri...arcuri .. telescoape, eu cred ca este bine de stiut... mai ales cand cumperi o piesa si zice ca nu are de executiv...

Share this post


Link to post

Depinde de anul de fabricatie. Multe Exe au fost echipate cu motor 1.5 8v ;) , difera dotarile interioare etc.

Share this post


Link to post

In afara de dotarile interioare... nimic altceva? Nu stie nimeni exact ? :P

Share this post


Link to post
Depinde de anul de fabricatie. Multe Exe au fost echipate cu motor 1.5 8v ;) , difera dotarile interioare etc.

 

 

In ultimii ani, toate Exe au avut motor de 1.5 8v. Piesele cred ca sunt aceleasi. Eu unul nu mai am incredere in vanzatorii de piese auto. Multi nu au habar de multe repere. Daca mergi nestiutor sa iti cumperi un bec pt bord, te trezesti ca iti cer sa vii cu becul sa faca comparatie.

Share this post


Link to post

Franele sunt mai bune decat la Standard? Sau sunt acelasi ...

Share this post


Link to post

Daca arunci o privire asupra specificatiilor tehnice la Cielo, ai sa vezi ca Exe si STD sunt identice ca si tehnologie folosita. Nu cred ca au pus piese de proveiente diferite la cele doua modele.

Share this post


Link to post

In ianuarie 2007 am cumparat un cielo std, la vremea respectiva diferenta intre exe si std era de dotari respectiv, exe full avea in plus, capace AC, capace roti, oglinzi culoarea masinii, casetofon, boxe spate, geamuri electrice, inchidere centralizata, deschidere portbagaj de la buton, antena electrica, si parca si airbag, in afara de aceastea totul era identic, motorul acelasi si la exe si la std, adica motor de 1500 cu 80 de magari.

Din cate stiu eu, inainte de a-mi achizitiona eu cotetzul, nu stiu sa spun intre ce ani,diferentierea intre std si exe se facea si prin prisma motorizarii adica, din informatiile pe care le am eu, executivul avea sub capota un motor de espero, si aici ar fi putut aparea diferentele despre care tot intreaba acei vanzatori de piese care nu stiu exact despre ce este vorba.

Daca am gresit luati-ma la palme!

Share this post


Link to post

Intre 2001(?)-2005 s-a motat Dohc 16 V atat pe standard cat si pe executive, diferentele constand in dotari; ori lipsa lor.

Share this post


Link to post
In afara de dotarile interioare... nimic altceva? Nu stie nimeni exact ? :P

Am mai spus-o si pe alt topic, cel legat de frinele Cielo. La Cielo EXE cu motorul de 1,5 16 V (90 cai), frinele fata sint mult mult mai bune. Placutele sint aceleasi de Leganza/Nubira.

Share this post


Link to post

Rezumat:

'95 - '00 - Cielo Gl, Gle - 1.5 8 V, 75 cp, non-euro, roti 13", frane de tip vechi.

'01 - '05 - Cielo Standard, Executive - 1.5 16 V, 86 cp, Euro II, roti 14", imbunatatite franele, suspensii heavy - duty.

'05 - '08 - Cielo Standard, Executive - 1.5 8 V, 80 cp, Euro III, roti 14" si presupun ca au pastrat si sistemul de franare pus in perioada anterioara.

Edited by andy

Share this post


Link to post

Bunnnnn... Deci franele sunt cam diferite. Etrierul de Cielo '95-'00, nu se potriveste la Executiv right?

Share this post


Link to post

Ca sa nu o mai lalaim si sa ne contrazicem si pe topicul asta, imaginile vorbesc de la sine :

 

Cielo_STD.JPG Cielo_EXE.JPG

Share this post


Link to post

Din cate ma pricep eu ... adica nu prea. Par a fi diferite... Acum care imagine e de exe care e de std ?

Share this post


Link to post

A doua imagine este Exe.

Share this post


Link to post

Deci pana la urma nu mi s-a parut mie, chiar am franele mai bune decat std.

Share this post


Link to post

Nu ti s-a parut, chiar asa este. Am mers o bucata de timp cu un Cielo EXE la care ii pusesem niste placute de frina No-Name. Am avut apoi pe mina un Cielo STD la care i-am pus placute Ferodo. Indiferent de locatie (oras, DN, autostrada), cu Cielo STD am avut in permanenta senzatia ca frinele nu tin cum trebuie. Nici una din masini nu era a mea, ambii proprietari erau incintati de frinele lor (cel cu EXE chiar f. incintat), ambele masini au trecut fara emotii prin ITP.

 

Atentie insa la o chestie. Frinele pe fata sint putin supra-dimensionate fata de STD. A crescut eficienta insa si riscul de blocare la o frina mai aspra !!!

Share this post


Link to post

Am si eu o nelamurire. Aici se vorbeste de Exe de dupa 2000 si de STD de dinainte de 2000?

Share this post


Link to post

In principiu da. Insa acum m-ai nelamurit pe mine, a existat EXE inainte de 2000 ?

Share this post


Link to post

Exe fiind varianta "full", se poate spune ca da. Numai ca ii zicea GLE (iar STD se comercializa ca "GLX"). Sper sa nu ma insel 8-|

Share this post


Link to post

Pai de aici si nelamurirea mea. Inainte de 2000 era cum a zis @EM!L, adica GLE si GLX. Ambele modele aveau rotile pe 13. Dupa 2000 variantele au fost Executive sau Standard, deja cu roti pe 14. Ar fi bine de stiut ce cu ce se compara. :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...