Jump to content
Sign in to follow this  
muscarul

Buson De Ulei Care Nu Inchide Bine?

Recommended Posts

ieri am cumparat baie de ulei, am dat 85 ron pe baie si 5 ron pe silicon de etansare

am schimbat-o aseara si problema s-a rezolvat. Nu mi :) :) :banana: se pare f scump in comparatie cu alte masini .

Share this post


Link to post

Salut,

Ca tot se vorbeste aici de baia de ulei la Matiz, am un prieten care are ulei in exteriorul baii de ulei. Am spalat bine tot ce era sub motor ca sa vedem pe unde scapa uleiul. In poza am incercuit zona pe unde se prelinge uleiul. Ma gandesc ca este de vina siliconul de etansare de la baia de ulei. Ca solutie provizorie putem sa incercam sa mai strangem suruburile baii de ulei? Sau mai bine merge in service? Ii este frica in service ca pentru aceasta operatiune trebuie sa umble si la galeria de admisie si la ambreaj. Ce sfat ne dati?

Multumesc!

post-7765-1251955508_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pentru inceput,mai stringe suruburile.Daca tot mai curge,atunci trebue schimbata garnitura.Nu cred ca trebue demontat si altceva pentru a da baia jos,dupa ce scoti toate suruburile (baii),aceasta ar trebui sa iasa intr-o parte (trebue avut grija la sorbul pompei de ulei),iar la montarea baii (cu o garnitura noua),suruburile trebuesc strinse de doua ori,cea de-a doua oara fiind dupa una-doua sute km (asa fac eu).Gasesti aici pe forum,mai multe detalii.

Spor la lucru.

Share this post


Link to post

Sunt multi cu masini care "...are ulei in exteriorul baii de ulei" (si eu) si care pur si simplu nu fac nimic, mai ales ca nu pica si jos. Asa ca puteti sa o lasati in pace.

Share this post


Link to post
..., mai ales ca nu pica si jos. Asa ca puteti sa o lasati in pace.

 

 

Asa este, pe jos nu a picat niciodata ulei, dar este deranjanta chestia. Deocamdata i-am zis sa o lase asa. Oricum peste cateva saptamani trebuie sa schimbe distributia si o sa le aminteasca celor din service despre aceasta problema. Ca informatie, masina are 118.000 km.

Share this post


Link to post

Cred ca o sa ii recomand sa faca schimbul de ulei cu Valvoline MaxLife 10W40. Si el ajuta la reconditionarea garniturilor si are aditivi in el, poate da vre-un rezultat. Eu personal ulei de asta am la masina si sunt f multumit de el.

Edited by adisoru

Share this post


Link to post

Atata timp cat nu iti pica ulei,deci nu lasa urma in parcare,nu are rost sa umbli.Daca se va intampla sa lase urma de ulei schimbi garnitura baii si folosesti si un silicon pt temperaturi ridicate,din acela rosu.

Share this post


Link to post
Salut,

...

Ce sfat ne dati?

Multumesc!

 

Vezi ca scurgerea de ulei in zona aia e posibil sa nu provina de la imbinarea baii de ulei, ci de la imbinarea tubului jojei de ulei care este deasupra locului aluia.

Share this post


Link to post

Multumesc,

O sa verificam mai amanuntit, dar am spalat bine toata zona aia si numai de acolo am vazut ca suspureaza ulei si anume de la baie. O sa arunc si o privire la joja

Share this post


Link to post

Am verificat si intradevar scapa putin ulei pe acolo pe unde tubul de la joja intra in baia de ulei. Cred ca se rezolva cu putin silicon rosu rezistent la temperatura. Multumesc!

Share this post


Link to post

Dupa ce scoti joja sa verifici uleiul, sterge joja cu ceva, inainte s-o potrivesti pe canal, se poate prelinge ulei si de acolo.

Share this post


Link to post

Am facut si eu o prostie ultima oara cand am schimbat uleiul la tico.Sub rampa am avut ceva neuroni lipsa si in loc sa desfac surubul eu l-am strans pana l-am dat peste cap :dacucapul: .De dat jos l-am dat pana la urma.Din cate am observat se pare ca surubul s-a stricat,in baie cat am vazut pare ok la prima vedere.Mentionez ca banda de teflon a fost de toata jena,nu tine figura,a trebuit a doua zi sa dau jos uleiul pentru ca picura si ma plimbam cu oala pe sub masina prin parcari de atrageam numai priviri zambarete dupa mine. Am infasurat calti + solutie(silicon) din aia rosie(imi scapa cum ii zice)Asa nu mai pierd,am deja o luna de cand tine asa.Problema e ca vreau sa schimb uleiul deja,din cauza unor probleme tehnice am pus 10W40 atunci,acum vreau sa trec inapoi pe 5W30.

Se mai gaseste prin magazine de cumparat?Sau cum sa procedez sa fiu sigur.Pe unde intreb nu gasesc. M-am gandit si eu sa majorez in baie,dar imi pare destul de firav locul acolo ca sa dau o gaura mai mare si drept. Am dat eu de un strungar prin zona dar ala ma pune sa dau baia jos X(

Edited by Den

Share this post


Link to post

Nu cred ca gasesti prin magazine, trebuie incercat pe la dezmembrari. Trebuie insa sa fii sigur ca surubul si nu filetul din baie, s-a stricat.

Share this post


Link to post

Am dat eu de un strungar prin zona dar ala ma pune sa dau baia jos

 

Mi se pare normal sa-ti ceara asa ceva. Posibil sa-ti indrepte filetul respectiv cu tarod nr. 3 si iti face buson nou la cota respectiva.

Share this post


Link to post

Un surub din ala e 3 lei in Galati, pentru Matiz ce-i drept.

Share this post


Link to post

Il pui pe strungar sa ti-l faca conic !

  • Like 2

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...