Jump to content
Sign in to follow this  
DevBreak

Sunet Ciudat La 2000rpm

Recommended Posts

Salut,

Eram azi dimineata in parcare la supermarket si incercam sa ies de prin parcare (fara muzica) si mia atras atentia un sunet ciudat zic eu... in jurul turatiei 1900~2000 cu transmisia cuplata total se aude un sunet ca atunci cand mergi in marsarier doar ca un pic mai incet.. aceeasi problema si la treapta 2 (incercat din curiozitate in parcare)

Cu motorul in gol urcat la 2000 nu se aude sunetul (asta asa de proba facuta)

Este normal?

Sa repet testul si pentru restul trepteleor doar ca de la a 3 sunetul exterior acopera zumzaitul.

Masina trage excelent deci patinare a discului nu poate fi vorba

Share this post


Link to post

Eu am acelasi zgomot ( sau asemanator ) la 1500.

Ca si cum ar freca ceva pe metal. POate e doar frecventa de rezonanta a ceva din sistemul de evacuare care am o mica si vaga impresie ca e ciupit undeva.

La nici o alta turatie nu se aude nimic.

Share this post


Link to post
La nici o alta turatie nu se aude nimic.

Corect :lavolan:

A mai sesizat cineva astfel de zgomote? :scarpin:

Share this post


Link to post

Poate plange motorul ca mergi la turatia aia?

Share this post


Link to post

Nu ma intelege gresit... nu o loganesc ... era vorba de ce am observat in parcare unde trebuia sa merg incet ca nu vedeam daca vine careva

Share this post


Link to post
Poate plange motorul ca mergi la turatia aia?

 

Pai la ce turatie sa mergi mai cand esti prin parcari ( ca si eu tot in parcare am sesizat ) ?

La 2000 ture in I-a sunt la 30 km/ora.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

E zgomotul normal al pinionului de marche arriere.

Share this post


Link to post
E zgomotul normal al pinionului de marche arriere.

 

:scarpin: In treapta 1 si 2 ?

Pai pinionul ala nu are alta treaba? :grumpy:

Share this post


Link to post

Scuze, nu am citit corect problema. E posibil sa fie niste jocuri tehnologice mai mici, masina fiind noua si cutia in rodaj. N-ar strica insa sa verifici nivelul uleiului in cutie.

Share this post


Link to post

Daca as sti unde este pozitionat acel buson cu cea mai amre placere. M-am uitat pe cartea tehnica este prezentat busonul insa nu l-am putut localiza :grumpy:

Masina are 23.000 km mai este inca in rodaj cutia?

Edited by DevBreak

Share this post


Link to post

La 23k, nu mai poate fi vorba de rodaj... Devine insa foarte posibil sa ai ulei putin in cutie.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Spunemi mai exact unde este busonul de umplere pentru cutie, dupa manual nu imi dau seama

Din cate am inteles eu este reperul #b insa nu il pot localiza :wallbanger:

post-9731-1208952809_thumb.png

Edited by DevBreak

Share this post


Link to post

Salut,

La mine se aude ca un fel de carait(huruit asemanantor zgomotului scos de un motor diesel) atunci cand cuplez motorul de cutie(ambreiaj patinat). La fel ca la voi , se aude in mers la treapta intai si a doua; problema a fost semnalata mai demult la Radacini Motors si au zis ca e zgomot normal de cutie(seful de service dupa un drive test cu mine in masina). Ce parere aveti?

Multumesc

Share this post


Link to post

ovidique ..Cat timp a trecut de atunci... sau mai exact cati kilometri?

Share this post


Link to post

Daca un zgomot se aude fix la o turatie, indiferent de treapta, nu poate fi decat o rezonanta mecanica. Sunetul nu se aude ca unul "pur" de frecventa respectiva (2000rpm la arborele cotit inseamna vreo 33Hz deci o frecventa demna de un subwoofer) ci capata o tonalitate ce depinde de piesele ce fac contact. Pentru ca asta e motivul pentru care este generat sunetul. Asta se poate intampla in feluri mai simple sau mai ciudate:

- traseul de evacuare atinge de sasiu/scut/etc

- o teava/furtun atinge de o curea

-...

Pentru a depista cauza se cauta contactul intre o piesa solidara cu motorul si una solidara cu sasiul sau caroseria.

 

Daca tot mi-am imbunatatit reputatia, macar sa corectez erorile de redactare ;)

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Abram Burel Respectele mele =D> Si + de rigoare

Share this post


Link to post

Salut,

Au trecut ceva kilometri, cred ca mai bine de 5000.Azi am ascultat mai atent si se aude si cand dau drumul la ambreiaj(cu schimbatorul la punctul mort) dar mult mai incet. Eu cred ca e de la rulmentul de presiune dar nu ma pricep prea bine.Voi ce parere aveti?

Edited by ovidique

Share this post


Link to post

... ca nu-i de la el. Oricum, problema adusa de tine este inafara topicului.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Eu cred ca e de la rulmentul de presiune dar nu ma pricep prea bine.Voi ce parere aveti?

Asta e zgomot tehnologic in cutie, lasa-l in pace ca nu e nimic grav, din partea lui mergi mult si bine.

Share this post


Link to post

Multumesc domnului Tommy.Nu eram prea ingrijorat pentru ca eu am cat de cat incredere in ceea ce-mi spune service-ul.

Domnule Tolin, apreciez parerea dumneavoastra si mi-a fost de un real folos de multe ori, dar sunteti prea agresiv.Parca titlul topicului era

,,Sunet Ciudat La 2000rpm, Ce sunete de aud fara muzica'' situatie in care eu nu ma consider off topic doar daca trebuie sa spunem doar ce auzim si nu sa intrebam de la ce e( situatie in care va rog sa faceti dumneavoastra o lista cu cuvintele pe care sa le putem folosi in functie de topicul in care scriem).

Va urez tuturor sarbatori fericite!

Edited by ovidique

Share this post


Link to post

De curand sunt si eu posesor de lacetti hatchback wtcc.Pentru Ovidique si la mine la plecarea dupa loc face un zgomot ciudat un fel de cloncanit,daca pleca mai neturat se aude mai incet.Acum ce sa zic astept sa dispara am decat 200km.

Share this post


Link to post

Eu am 28000 Km si are un zgomot de marche arrier in treapta 1 la aprox 1500rpm dar se aude ff incet.Nu cred sa fie freo problema.

Si se mai aude un zgomot la aprox 5500rpm in deccelerare, o rezonanta mecanica (un plastic), eu cred ca este ceva pe la clapeta de acceleratie.

Share this post


Link to post

si eu am un carait... ceva de genul... dar spre deosebire de cazul vostru eu il am cand apas ambreajul sa schimb treapta si turatia e in scadere... am lasat-o pe liber si am accelerat pana la 3000-3500 turatii si cand coboara acul, pe la 2000-2200 turatii se aude un carait...

 

ciudat am ridicat capota sa vad de unde vine sunetul... surpriza... nu se mai auzea

 

si astfel am ajuns la concluzia ca este o rezonanta mecanica pe undeva si nu un defect mecanic :drinkers:

Share this post


Link to post

@pyc La Lacetti zgomotul provine de la TCS.Asa se aude si la mine,incearca sa scoti siguranta si ai sa vezi ca nu se mai aude nimic.

Share this post


Link to post
si eu am un carait... ceva de genul... dar spre deosebire de cazul vostru eu il am cand apas ambreajul sa schimb treapta si turatia e in scadere... am lasat-o pe liber si am accelerat pana la 3000-3500 turatii si cand coboara acul, pe la 2000-2200 turatii se aude un carait...

 

ciudat am ridicat capota sa vad de unde vine sunetul... surpriza... nu se mai auzea

 

si astfel am ajuns la concluzia ca este o rezonanta mecanica pe undeva si nu un defect mecanic :drinkers:

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...mp;#entry221379

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...mp;#entry236265

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...