Jump to content
Sign in to follow this  
Mad MAX

Triple Albe Matiz

Recommended Posts

salutare! Sunt destul de nou pe aici si acesta cred ca e primul meu post aici. Sunt posesorul unui proaspat Matiz E si vreau sa il imbunatatesc putin(deocamdata doar vizual pana cand expira garantia). Pana acum am stat si am citit posturile voastre si m-am lamurit in legatura cu unele probleme. Mai am si eu o intrebare care din cate am citit eu pe aici nu prea s-a pus, si anume:

 

Unde pot gasi si eu niste triple albe?

 

face cineva asa ceva? cam cat ar costa?

 

 

ceva de genul asta as vrea.

Share this post


Link to post

Ce-i aia o tripla? Stopurile adica? Pai vezi sa nu te ia garcea de urechi! Din cite stiu eu luminile de frina tre sa fie rosii!

Share this post


Link to post

pai ... da. numai ca plasticul nu e rosu, ci becul,deci lumina tot rosie ramane.

Share this post


Link to post

Da, dar nu stiu cat sunt de legale... Din ce stiam eu, la stopuri era o faza ca nu exista becuri rosii care sa se incadreze in fluxul luminos cerut pt. ca sunt f. puternice si daca le vopsesti se duce destul de repede culoarea.

Share this post


Link to post

eu sunt singurul care crede ca matizul ala arata ca un pom de craciun cu kkt in loc de beteala?

ce moda ciudata e asta cu stopuri albe si tot felul de modificari nashpete...

daca faci un tunning de calitate mai inteleg, cu schimbarea setului de spoilere si skirturi si set sport de suspensii... dar sa-ti pui niste stopuri albe care SUNT URATE nu inteleg.

Share this post


Link to post

asta este doar parerea ta. fiecare cu gusturile lui,nu? plus ca am spus ca m-ar interesa ceva "de genul" ala,nu neaparat acel model. e o poza doar pt pentru a-ti face o idee. tu poti sa ramai cu triplele alea stock de toata jena, iar dand o sa ma vezi pe strada cu triplele albe o sa faci o fata cam asa :shock: .

hehe.

see you around

Share this post


Link to post

Dacă tu crezi că prin 2 plastice transparente îmbunătăţeşti la nivel de " :shock: " o maşină gândită pentru economie şi fiabilitate, nu pentru sportivitate şi aspect ... :-j

 

În Ploieşti am văzut o firmă pe care scria "fabricăm stopuri, semnale, faruri la comandă" ... dar nu am testat produsele, nu am intrat să văd ce şi cum. Cum vii din Bucureşti, după Tătărani, imediat pe dreapta după ce cobori podul. Dacă mai am drum p-acolo mă uit şi de un număr de telefon.

Share this post


Link to post
asta este doar parerea ta.

[...]

iar dand o sa ma vezi pe strada cu triplele albe o sa faci o fata cam asa :shock: .

Nu-i doar parerea lui ;)

 

Iar eu unul cred ca o sa fac asa: :-&

Share this post


Link to post

Inlocuind culoarea stopurilor risti sa-ti traga unul un shut din spate sa nu te vezi. Incearca sa stai in spatele unuia cu stopuri modificate cand bate soarele din spate. Apoi o sa te gandesti la motivele pentru care semnalizarea pe autovehicule este foarte strict reglementata. In plus, daca te loveste cineva, atunci esti bun de plata, vinovatul se stie din start.

Share this post


Link to post

este mult mai bine cu stopuri albe decit cu cele vopsite cu negru. se gasesc deja leduri cu fasung de bec, deci ca iluminare este ok. am vazut eu in tirg pe rosu si pe galben. cite 10 leduri montate in fasungul norma, numa gata de montat in stop. si dacae s-o luam altfel, ledurile se aprind mult mai repede decit becurile...

 

deci... parerea noastra. (sincer nici mie nu-mi place cum arata maty cu tot stopul alb, poate ar arata mai bine partial alb sau ceva in stil lexus...)

Share this post


Link to post
Inlocuind culoarea stopurilor risti sa-ti traga unul un shut din spate sa nu te vezi. Incearca sa stai in spatele unuia cu stopuri modificate cand bate soarele din spate. Apoi o sa te gandesti la motivele pentru care semnalizarea pe autovehicule este foarte strict reglementata. In plus, daca te loveste cineva, atunci esti bun de plata, vinovatul se stie din start.

Toline, s-au mai schimbat citeva chestii prin cu privire la culorile care le poti avea pe stopuri. Dar intradevar e groaznic in trafic :(

Share this post


Link to post

Nene Shenck, m-ai trimis la , care la cap.2, la art.13 zice ca: "auto... trebuie dotate, PRIN CONSTRUCTIE, cu instalatii ... OMOLOGATE, care sa corespunda conditiilor tehnice stabilite de Ministerul ... Transporturilor ....", iar la art.14 zice ca se interzice montarea de ..., altele decit OMOLOGATE. Art.17, pct. C vorbeste pe spate de lumina rosie si un element reflectorizant de aceeasi culoare ! Acum spune si tu: stopurile Matizului din poza de mai sus, ca si multe alte stopuri albe, MATE, care circula pe tot felul de masini SH tunate prin Germanica, se incadreaza la ? Ah, daca te referi la superbele stopuri spate transparente, cu un discret reflectorizant rosu, care doteaza din constructie noile modele sau cele de tunare care este prin magazinele Ausburg, atunci da, e regulamentare, e frumoase, e kool. Din cate stiu eu, lampile de semnalizare se omologheaza global si nu pe componente, asa ca cine schimba doar "plasticul" si becul va avea o lampa neomologata. Ca e bine, ca e rau, am postat mai devreme.

Share this post


Link to post

si vezi ca sant o gramada de becuri sau leduri care nu sant legale pentru stazi ci doar pt offroad...

am gasit o gramada asa ceva

Share this post


Link to post

bai, regulamentul se refera la culoarea luminii, nu la culoarea de afara a stopului...

zic eu... aztec, ma refeream strict la leduri, nu la becuri pt faruri de offroad

Share this post


Link to post

Salut si La Multi Ani!

 

Din cand in cand mai dau si eu pe-aici si parerea mea e ca mai las-o macar pana iese din garantie. Te trezesti ca nu-ti merge nu-s ce si-ti spulbera servisul garantia ca ai facut modificari.

Apoi, daca-i masina noua, las-o asa. Ce? Deja te-ai plictisit? Trebuia sa-ti iei avion din prima, de ce sa mai bagi inca cateva mii de euroi numai sa o scoti ca alea din poze?

Eu o am de patru ani jumate si am zis ca abia la anu' sa-i fac o mica addenda, respectiv niste jenti calumea din aliaj macar. Da' asta se merita daca nu e ciocanita, altfel arata ca dracu.

Daca gresesc, SORRY.

Share this post


Link to post

Las-o... mai las-o!

Las-o asa ca merge-asa, ne-am indragostit de ea!

Share this post


Link to post

Pana la urma stie careva vreo firma care face aceste triple...sau macar pentru semnalizatoarele de pe fata sa nu mai fie plasticul ala portocaliu...ci sa fie unu alb.

Ma intereseaza si pe mine vreun link ceva sau de unde pot comanda :) >-

Share this post


Link to post
Pana la urma stie careva vreo firma care face aceste triple...sau macar pentru semnalizatoarele de pe fata sa nu mai fie plasticul ala portocaliu...ci sa fie unu alb.

  Ma intereseaza si pe mine vreun link ceva sau de unde pot comanda :) >-

 

se pare ce nu prea ii intereseaza pe baieti. au luatr subiectul la misto.

Share this post


Link to post

Eu am triplele fumuri (date cu lac fumuriu) si arata frumusel. :"> . Deocamdata nu s-a luat nimeni de mine in 1.5 ani, lumina stopurilor se vede f bine(f putin atenuat, oricum mai bine decat la o masina mai veche cu plasticul triplelor imbatranit). Semnalizarile pe fata sunt de asemeni fumurii. Exista mai multe versiuni de sprayuri pt triple: gri, negru lucios, negru mat.

@dsign:Ledurile alea sunt mai puternice decat cele standard? Poti sa le pui mai departate sa obtii efectul de cerculet luminos ca la Accent? :-?

post-484-1108825262_thumb.jpg

Edited by andreib

Share this post


Link to post

din poza de mai jos reiese ca sunt spray-uri pt vopsit stopuri si in diferite culori?

post-190-1108829912_thumb.jpg

Share this post


Link to post

ideea era daca stie cineva o firma ceva care sa faca replici la triplele de matiz si semnalizatoarele fata din plastic transparent(nu neaparat clar). stie cineva de asa ceva?

Share this post


Link to post

Ideea e ca am vazut prin oras acum vreo saptamana un matiz care avea asa ceva...nevopsite...dar eram in mers si nu am putut sa opresc sa intreb.

De ex. dca tripla din spate ar fi alba...nu ar da misto un bec din ala cu mai multe leduri ...sau cum le zice leduri cu fasung de bec ?

Trebuie sa existe pe undeva cineva care face si asa ceva...ca la alea din fata este doar o bucata de plastic la urma urmei

Share this post


Link to post

Bai da voi v-ati gandit de ce o sa faceti la revizia tehnica??? nu numai cand va opreste politia. politaiul poate nu le vede, da la revizie se vad.

@AndreiB: parca arata altfel acum dupa ce ai spalat-o. nu am vazut-o niciodata asa. a mea arata exact ca in poza din avatarul facut in parcare la mine in Galati acu o saptamana cu mici variatiuni de culoare la partea inferioara determinate de absorbtia apei ce transforma maroniul in albastru :dizzy: :dizzy:

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Ce stiti voi mai...

1. Poza e facuta acum vreo 3 luni :D

2. De spalat au spalat-o astia din service cand am dus-o la vopsit haionul =)) .

3. La RAR ori dau spaga ori imprumut triplele altui formist care o sa vrea sa ma ajute :thumbl: :) )

Edited by andreib

Share this post


Link to post
3. La RAR ori dau spaga ori imprumut triplele altui formist care o sa vrea sa ma ajute :thumbl:   :) )

Mdeap :) ) :D

Sa nu-mi uiti semnalizarile :D

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...