Jump to content
Sign in to follow this  
Esperatul

Estimare Reparatie & Proceduri Legale

Recommended Posts

Da-l in judecata!!! Daca aveai casco, tot asta ar fi fost urmarea! Presupun ca s-a intamplat intr-un sat de rromi, si ai sa ramai poate perplex cati bani pot avea, chiar si asa "amarati" si desculti cum par.

Pentru ce se putea intampla si pentru ce s-a intamplat, nici macar cativa ani de puscarie nu sunt suficienti pentru un asemenea specimen!

Share this post


Link to post

Nu era de romi (Doamne fereste!). Omu e un baiat de 24 de ani fara tata de mic, maicasa si frate-su mai mic(si asta are o proteza in mana sau ceva) sunt in grija lui, suna telenovelistic, dar asta e. De dat in judecata o sa-l dau probabil sa-l scutur un pic dar nu imi pun sperante. Cu o zi inainte politia ii daduse amenda pentru vesta si numar (~450 ron). De dat examplu, e plina localitatea, acum 2-3 saptamani la 3km de locul asta, datorita a 3 carute nesemnalizate au murit 3 oameni, nu se sinchiseste nimeni.

 

Azi am fost la service si cel de acolo a confirmat ca nu prea se merita reparata, cupola trebuie inlocuita cu totul, stalpii indreptati, luneta scoasa si pusa iar, etc. Astept estimarea exacta in urmatoarele 2 zile.

 

Daca stie cineva exact ce acte trebuie, unde trebuie plimbat la judecatorie, il rog sa-mi zica si mie.

 

4. Trebuie sa-ti schimbi avatarul

That is so right, done!

Share this post


Link to post

Sincer imi pare rau pentru cele intamplate,dar multumeste te ca nu a fost mai rau,asta conteaza.Cum zice si Satori ,"da-l in judecata" pe proprietarul animalului,ca altfel nu rezolvi nimic,si lasa mila de o parte ca in ziua de azi numai are mila nimeni de tine, tu de ce ar trebui sa ai fata de altii ?Succes in continuare

Share this post


Link to post
Omu e un baiat de 24 de ani fara tata de mic, maicasa si frate-su mai mic(si asta are o proteza in mana sau ceva) sunt in grija lui, suna telenovelistic, dar asta e. De dat in judecata o sa-l dau probabil sa-l scutur un pic dar nu imi pun sperante.

 

Aproape ca mi-au dat lacrimile. Mai bine sa punem mana de la mana si sa-i luam omului alt cal sa hraneasca gurile alea flamande si oropsite de soarta.

 

DA-L IN JUDECATA pana la ultimul ban. Intereseaza-te la un avocat bun si e posibil ca onorariul avocatului sa-l suporte tot el!

Lasa fazele cu "nu imi pun sperante" pentru ca ai dreptatea 100% in favoarea ta si este aproape imposibil sa pierzi!

Share this post


Link to post

Plangere la judecatoria unde domiciliezi (chemare in judecata/capat de cerere), insotita de toate actele: copii dupa: procesul verbal de accident, deviz din service, actele masinii, fotografii cu masina etc etc (poate ai fost inspirat si ai facut ceva poze si imediat dupa accident). Daca nu te descurci cu actiunea, da-mi un semn si-ti trimit eu un model :)

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Merci Mircea, stii cumva la ce interval trebuie sa depun plangerea? Astia de la politie nu mi-au dat copie dupa PV, tre sa trec iar pe la ei.

Share this post


Link to post

Cat mai repede. Nu mai stiu exact care este termenul de prescriptie, dar cred ca vreo 90 de zile. Poti depune plangerea si fara sa ai constatarile si evaluarile din service, dar e bine sa le ai pe toate. Ai grija ca in PV sa scrie: "Vinovat de producerea accidentului se face x cu domiciliul in samd..." Sa reiasa clar cine este vinovat pentru lasarea animalului pe strada.

Share this post


Link to post
Nu era de romi (Doamne fereste!). Omu e un baiat de 24 de ani fara tata de mic, maicasa si frate-su mai mic(si asta are o proteza in mana sau ceva) sunt in grija lui,

 

Si "toata familia" aia care a sarit la bataie unde e? Astia erau toti?.

Share this post


Link to post

Toti de pe strada sunt rude(a iesit toata strada), aia sunt mai apropiati.

Share this post


Link to post

Atunci sa puna mana de la mana si sa-ti plateasca masina! N-ai zis, in ce localitate s-a intamplat?

Share this post


Link to post

Localitatea Darmanesti(cred ca e DN11A, intre Onesti si Comanesti). Faza e ca la 2km de acolo stau parintii mei unde petreceam niste timp.

O sa revin cu un scan dupa PV.

 

Astia de la politie au zis ca nu au voie sa-mi dea PV, cei de la judecatorie trebuie sa faca o cerere sau ceva.

Share this post


Link to post

Cum? Si ce iti dau? Si de ce nu au voie?!

Share this post


Link to post

:o Mi se pare absurd..Cum sa nu-ti dea copie dupa proces verbal???Adica iti dau in momentul cand primesti o amenda nenorocita sau faci un accident minor,iar in cazul asta nu iti dau???Mie sincer nu-mi miroase a treaba curata...Poate ca ma insel...

Share this post


Link to post

Eu stiam ca sunt obligati sa-ti dea asa ceva.

Share this post


Link to post

Pai asa stiam si eu...Dar se pare ca s-au schimbat lucrurile intre timp,in tara asta...

Share this post


Link to post

Tot asa stiam si eu. Poate ca atunci cind sint implicate 2 masini e altceva ... nu stiu in ce masura calul (proprietarul calului :D ) a semnat de instiintare sau ca este de acord cu PV. Ceva e ciudat ...

Share this post


Link to post

Mie mi-au motivat prin faptul ca PV-ul se da la vinovat (vezi amenda). Sa vedem ce zic astia la judecatorie, acum nu stiu care anume e treaba ca masina nu e pe numele meu si mie sa conteze treaba asta la tribunal (adica sa trebuiasca proprietarul direct sa intenteze actiunea).

Share this post


Link to post

O copie a procesului verbal ti se da si tie. Pe mine m-au sunat cei de la politie sa vin sa ridic copia dupa procesul verbal al chinezului cu Santa Fe-ul de a intrat in masina maica-mii (desi procesul lui verbal a fost facut in lipsa celeilalte parti), ca nu avea RCA si au subliniat ca asa isi vor recupera cei de la Casco banii, ca le va trebui la proces.

Share this post


Link to post
Mie mi-au motivat prin faptul ca PV-ul se da la vinovat (vezi amenda). Sa vedem ce zic astia la judecatorie, acum nu stiu care anume e treaba ca masina nu e pe numele meu si mie sa conteze treaba asta la tribunal (adica sa trebuiasca proprietarul direct sa intenteze actiunea).

 

O sa ai nevoie de o procura...cam atat...Si sa o repari iti trebuie tot procura!

Share this post


Link to post

Da, iti va trebui o procura pentru a-l reprezenta in instanta.

Share this post


Link to post

Cat sugerati sa cer pe masina in starea in care e? Vreau sa o pun la vanzare asa cum e.

 

Merci

Share this post


Link to post

NU o dai nici macar cu 1 mie.

Una complet functionala se da cu 2,2-3,2 mii.

Mai bine muncesti mai mult si o vinzi pe piese, scoti mai multi $.

 

Eu am dat Espero hidramat complet functional cu 2000. Daca nu era hidramat sa zicem ca mergea cu 2500.

Daca era in stare "perfecta" sa zicem ca mergea cu 3000.

Dar sunt Espero de vanzare la peste 3000 de juma de an pe net si nu se dau. .

Dezi ca-o pe bucati, e ceva de munca dar poti sa scoti PESTE 3000 ( in timp, dupa ce o dai pe toata )

( un mi-a dat omul ala nici un semn deci probabil ca nu merge combinatia ca altfel se baga, o sa il sun maine, imi pare rau )

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Daca o dai pe piese, eu vreau cotiera !

Share this post


Link to post
( un mi-a dat omul ala nici un semn deci probabil ca nu merge combinatia ca altfel se baga, o sa il sun maine, imi pare rau )

Cumnate, iti multumesc foarte mult pentru intentia de a ajuta cu CASCO.

Am rezolvat intre timp, am vandut-o la niste baieti din Craiova cu 1500 de euro. Partea buna e ca va fi reparata, si f probabil destul de bine, apoi revanduta.

 

Aici se poate inchide, multumesc.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...