Jump to content
Sign in to follow this  
raskala

Sonorizare Exterior (pe Plaja)

Recommended Posts

Am nevoie de un sistem audio pentru o terasa pe plaja (relativ mica 10mx10m). Ce imi recomandati tinand cont evident si de pret.

PS: Nu uita de umezeala de dimineta!

Share this post


Link to post

Eh aveam eu la vanzare candva ceva perfect pt tine.

Tinand cont ca o sa ai umezeala NU poti sa iei ceva de casa, trebue ceva de outdor dar NU marine , nici chiar asa .

Iti recomand cu caldura una din urmatoarele variante :

 

1. Doua bucati d-astea : http://dbtechnologies.com/mod_produkte.cfm...27&psugid=0 ( 7 mil bucata ) + 2 bucati d-astea http://dbtechnologies.com/mod_produkte.cfm...28&psugid=0 ( 15 mil bucata ) . Asta e varianta cea mai profi. Fiecare Sub amplifica cate un satelit ( daca iti iei si satelitul activ ) deci nu iti trebuie statie decat sa dai semnal la sub. Daca iei satelitii pasivi iti trebuie o statie cat de cat profi ( nu sunt scumpe doar ca arata urat de tinut in casa dar la ce ai tu nevoie sunt perfecte )

 

2. Doua bucati satelitii de mai sus ( Opera 208 ) + 1 sub ca cel de mai sus + o statie 2.1 Tine cont ca in acest caz statia trebuie sa fie bine aleasa ( nu neaparat profi pt dimensiunea terasei tale ) sa miste bine satelitii.

 

3. Varianta pe care o am eu in casa ar face cu siguranta fata. Eu in casa am volumul din statie limitat la 20%. Am 2 X Magnat soundforce 2300 + 2 X satelitii de mai sus. Iti pun si o poza. Ideea e ca satelitii sunt fffff fideli pe partea de medii si midbas si ffff rezistenti la volum ( + ca au protectie in ei, taie singuri din volum daca dai prea tare in ei ) iar magnaturile fac galagie fff multa pe parte de bas + un denon PMA-560 ( recomand un PMA-860, am si eu de gand sa imi iau ) ( acum, in loc sa dai 16 mil pe magnaturi mai bine dai 16 mil pe subul de mai sus, e mult mai bun si se pupa mai bine cu ideea de plaja. Eu l-am avut in casa dar facea zgomot ventilatorul + ca am camera prea mica ca sa il pot folosi in casa + ca la volum mic nu il auzi, e gandit sa lucreze la tare nu la 5-6-10W.

post-3313-1206878348_thumb.jpg post-3313-1206878356_thumb.jpg

 

Cea mai ... medie solutie ar fi 2 X 208 Twin + 1 X Sub 12 + statie profi.

NU trebuie sa le iei noi, nu prea merita noi si gasesti multe second.

Acum daca iei PAuri ( adica d-astea de exterior ) variantele sunt foarte multe. Dar asta am auzit eu printre multe altele si mi-au placut cel mai mult. Arunca un ochi si aici http://www.hi-fi.ro/fhifi/index.php si aici http://www.forum.poweraudio.ro/

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Variante sunt multe si diverse.

Metodic:

Sunet ambiental ori discoteca? Pentru umezeala ar fi ok cele de plastic sau cele vopsite cu poliuretanica(nu se gasesc in comert, o singura firma la face in .ro - preturi ok, pm).

 

Iti recomand forumul poweraudio, pe hi-fi e plin de balarii.

 

O parere personala, daca nu le stii trecutul ar fi bine sa le iei de noi.

 

LE: @Cumnatu :P

post-439-1206881941_thumb.jpg

Edited by andy

Share this post


Link to post

Du-te ..

I-ar mi-ai bagat mana in buzunar :D

Share this post


Link to post

Dumnezeule- nu imi inchipuiam ca ai chiar asa de multe boxe!!! Inca o data- iti compatimesc vecinii.

Share this post


Link to post

Lasa ca le prinde bine sa asculte niste "one" Metallica la jumatate de volum. Cum intra subbasul ala de toba de picior, direct in stomac iti da ! Ii mai educ pe manelisti. Am niste pusti d-aia semintari la scara ce mai nou au facut rost de o "toba" d-aia de dai cu palmele in ea si o rup in 2 toata ziua pe acordurile de manea de pe telefoane mobile. Ce viitor are tara asta.

 

Scuze de oftopic !

Share this post


Link to post

Recomand ceva care să nu depăşească perimetrul terasei (ca sonor), ca să avem şi noi linişte, măcar pe plajă (dacă e vorba de o plajă publică...).

Share this post


Link to post

Daca mai sunt terase in jur, eu iti recomand sa bagi banii in altceva (de ex, ceva ce tine de igienizare). Sigur vor rasuna manele de la terasele din jur :(

Share this post


Link to post

Cumnate, tu ai pile la politie de poti folosi alea fara amenzi? Mie imi bate babetu-n teava si de la boxele de 19 lei de la calculator.

Share this post


Link to post

Eu bat in teava si cand asculta vecinii manele la casti !

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspunsuri. Pentru a va face o idee mai exacta despre ce anume imi trebuie, trebuie sa precizez ca nu am "concurenta" audio de prin vecini iar ca si muzica merg pe ambiental (mai exact Cesaria Evora, Buddha-bar, etc).

@rm.popa, stai linistit, nu te va deraja.

Share this post


Link to post

Gotan Project, Lamb, Compay Segundo, Pink Martini, Jazzanova, Thievery Corporation, Cafe del Mar, Claude Challe ... de-astea ? :)

 

O intrebare; faci cumva beach-bar ?

Share this post


Link to post

In acest caz, pentru o voce foarte bine reprodusa iti recomand cu caldura sistemul Db Technologies !

 

@laurentziu83 NU am de ce sa imi fac griji pt garda pt ca foarte rar dau tare ( si cand dau oricum nu mai aud daca bate cineva in teava ) si nu tin mult, adica maxim 1-2 melodii. Intrucat nu dureaza mai mult de 10 minute vecinii s-au prins si ei si nu misca in front ca nu ar avea sens. Imi fac damblaua 1 data si gata.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

In linii mari, ar merge ceva pe 10"+driver, in fiecare colt, daca nu sunt mari pretentii pentru a cobori in frecventa. In caz contrar adaugi un bas pe 18", iti asigura un sunet de calitate. Dar apoi ai nevoie de crossover, doua amplificatoare, te cam complici. Depinde de buget.

 

si

 

Incearca sa asculti inainte sa cumperi. Documenteaza-te, atentie la preturi, cauta in mai mutle locuri, evita chinezariile! Compara cu preturile din Germania ca sa-ti faci o idee (www.music-store.de , www.musik-service.de ) - ar trebui sa gasesti si la noi la aceleasi preturi, poate chiar mai ieftin.

Edited by andy

Share this post


Link to post

@Raskala: in CT la Dacia(langa Atlassib) e o un magazin de asa ceva ;)

Si mai erau unii intr-o vreme vizavi de primarie pe Tomis dar nu stiu daca mai sunt acolo...

Share this post


Link to post

Unde ai mai exact terasa ? In Mangalia?

Share this post


Link to post

@VAXXi Da, pentru ambele.

@andy merg pe buget destul de limitat.

@mike.omega stiu de magazinele acelea. Am sa merg in weekend sa vorbesc si cu cei de acolo sa vad ce au si la cat.

@ing3r Nu, in Vama.

Mi-a promis cineva ca imi da 1 pereche de boxe pe care le-a folosit tot pe plaja si mi-a spus ca a fost destul de multumit de ele. Pana nu le vad nu pot sa stiu ce date tehnice sa va dau. Dar oricum imi mai trebuie statia + ce-o mai fi... Mutumesc pentru raspunsurile de pana acum si de acum inainte.

Share this post


Link to post

LE: @Cumnatu :P

Mai multe detalii despre statia asta se pot da ?

Este Phonic max 1000 ?

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...