Jump to content
Sign in to follow this  
Nicotine

Lichid Ambreiaj Pe Minim

Recommended Posts

Am observat ca nivelul lichidului de ambreiaj era pe minim. Am completat cu lichid de frana DOT 3 cum scrie si pe borcanul pe unde se completeaza lichidul de ambreiaj.

E ceva normal sa scada acest nivel in timp? Ca ambreiajul+placa de presiune+ ax a fost schimbat acum 1 an.

Din ambreiaj se aude un zgomot care dispare cand calci ambreiajul.

Share this post


Link to post

Nu, nu e normal să scadă aşa mult. Dacă nu mă înşel, lichidul e comun cu instalaţia de servo, mie îmi picură pe la servodirecţie de exemplu ;) dar în 2 ani a pierdut cam un sfert din borcănaş.

Share this post


Link to post

Nu lichidul de ambreiaj (dot 3 adica de frana)nu este comun cu cel de servodirectie (dexron II). Am facut rost de manualul de utilizare si citez "nivelul scazut poate indica o scurgere in sistemul ambreiajului".

Tinand cont ca am schimbat deja placa, disc, ax ramane partea hidraulica de banuit cilindru, pompa nu? E dupa ce am completat de aprox 2 saptamani nu am observat o scadere a lichidului.

Share this post


Link to post

Constructorul nu recomanda schimbarea lichidului de frana din instalatia ambreiajului dar este bine sa fie schimbat macar la 2 schimbari de lichid din instalatia de frinare.Daca nu e schimbat lichidul incepe sa capete o culoare neagra,pedala incepe sa mearga greu si daca trece mult timp incepe sa si piarda pe la pompa de ambreiaj.

Share this post


Link to post

Puteti sa-mi confirmati si mie? Cand ambreiajul incepe sa tina din ce in ce mai sus e semn ca e pe duca ? (eu asa stiam)

alte simptome :

- zgomot ce dispare la calcarea ambreiajului si care este atenuat cand eliberezi cu multa grija pedala

- pedala de ambreiaj cand este apasata spre capatul cursei parca agata ceva, sau loveste in ceva

Un numar pt tractare mai ieftin, in caz de ...

 

EDIT:

On topic : Dupa completare nivelul lichidului nu a mai scazut, dar au aparut alte probleme :mda:

Edited by Nicotine

Share this post


Link to post

Cati km ai de cand ai schimbat kitul de ambreiaj?A fost schimbat si rulmentul de presiune?

Share this post


Link to post

eu nu am schimbat niciodata lichidul de la ambreiaj.masina are 7 ani. probleme nu am dar pedala e tare. Oare e bine? :scarpin:

Share this post


Link to post

Ar trebui schimbat lichidul din instalatie.

Share this post


Link to post

am inteles OVI_JER...da operatiunea cum se realizeaza? eu iau DOT3 da smecherasii de la service ce trebuie sa faca? pur si simplu ii dau drumul (pe unde?) si pun lichidul nou?

luni sunt la service sa il schimb

Share this post


Link to post

Cilindrul ambreiajului are aerisitor.Se da drumul sa curga si se completeaza lichid in pahar cand acesta e aproape de golire.Se face treaba asta de 3 ori apoi se strange aerisitorul se face pedala de cateva ori apoi se mai da drumul odata cat sa curga inca un pahar de lichid.

Share this post


Link to post

Cu actualul cam 30 - 35 kkm; si cronologic ar fi treilea in 140,000 km:

- 1) disc cu un arc rupt, inlocuit decat discul cu unul SH de la un mecanic (schimbat in strada)

- 2) cedeaza si discul si placa, se schimba si rulmentul

- 3) cedeaza disc, placa, a trebuit sa astept de la Craiova furca( sau ax nu mai retin, care era stramba si care conform explicatiilor primite ele ar fi fost vinovate de cedarile succesive ambreiajului.

 

Cu 2 saptamani am luat o groapa atat de adanca cu stanga fata (unde stiu ca este localizata si volanta, placa) incat am zgariat spoilerul si troncane ceva prin fata cand merg prin denivelari mici si dese, dar parca n-ar fi pivot.

Masina a fost cumparata de noua si n-a fost scoala sau taxi cum am mai fost intrebat.

Edited by Nicotine

Share this post


Link to post

multumesc mult! deja am inceput sa pun sticlele in remorca 2 a camionului de bere pe care am sa ti le dau! :">

Share this post


Link to post

Vlad operatia e simpla si nu necesita experienta sau neaparat service.Obligatoriu sa folosesti furtunas de recuperare a lichidului pentru a nu curge sau sari lichidul de frina pe tabla sau alte piese.

 

Nicotine cred ca si de data asta te invarti de un rulment de presiune si o furca sau axul acesteia.

Share this post


Link to post

:wallbanger:

Discul de Cielo e Luk sau Valeo la conceptie ?

Trist dar adevarat: shit happens

Share this post


Link to post

Rulumentul de presiune face zgomot de obicei cand este pedala de ambreiaj apasata el preluand miscarea de rotatie a motorului. Daca pedala este libera rulumentul nu se mai invarte ci arborele primar din cutia de viteza.

De asemenea agatarea care se simte la apasarea pedalei de ambreiaj poate sa fie din cauza uzurii premature a placii de presiune. La numarul de km care il ai cu discul nou e posibil sa fi fost prost reglata cursa minima a ambreiajului (prea mica sau deloc )- ceea ce duce la uzura placii de presiune in primul rand si a rulumentului de presiune in al doilea rand.

Share this post


Link to post

Tehnic vorbind care este diferenta dintre lichidele de frana DOT3 si DOT4 ???

 

Un element pe care l-am observat ar fi punctul de fierbere mult mai ridicat pt DOT4 ...dar mai stiti si alte diferente?

Intreb fiindca la Cielo se recomanda lichid de frana DOT3, dar daca DOT 4 e mai bun, atunci as pune DOT 4! -sau asta mananca prematur garniturile de frana ???

Share this post


Link to post

Merge DOT4 dar sa fie compatibil DOT3.

Share this post


Link to post

Am schimbat si eu in week-end lichidul de ambreiaj. Am folosit OMV 5.1, cam 400ml(pentru spalarea instalatiei).

Procedura este simpla(cea descrisa de Ovi) insa rezultatul nu a fost extraordinar. Recunosc insa ca nu aveam niciun fel de problema insa lichidul era foarte murdar si asta a fost motivul schimbarii.

 

Totusi, acum vreo luna, am completat cam 30-40ml. Oare unde s-o fi dus ca nu am vazut scurgeri? :-?

Edited by bella

Share this post


Link to post

Lichidul scade odata cu uzura placutelor de frana, posibil sa fie asta o cauza.

Share this post


Link to post

Barosane, vorbeam de ambreiaj :)

;)

Share this post


Link to post

Nu e circuit comun? :P

Share this post


Link to post

Nu. :)

Share this post


Link to post

Mea culpa, am uitat ca nu e circuit comun, ca la Leganza.

Share this post


Link to post

Data viitoare te tin toata noaptea langa gratar cu bere si palinca de la romulus pentru greseala asta. :grumpy: :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...