Jump to content
Sign in to follow this  
eugen2005

Nu Stiu Ce Motorizare Sa Aleg

Recommended Posts

Cu durere in suflet va spun ca sambata 15.03.2008 m-am despartit de al meu Cielo din '98 cu care nu am avut nici cea mai mica problema in cei 35.000 de km pe care ii avea la bord. Acum as vrea sa-mi achizitionez o Skoda Octavia Tour si nu stiu intre motorizarile de 1400cc si 75 CP si cel de 1600cc si 102 CP (ambele benzina ) ce sa aleg. Va rog mult de tot sa-mi spuneti si mie pareri despre cele doua motorizari, daca ati avut cumva ocazia de a merge cu o astfel e mortorizare. Se merita 600 de euro in plus pentru motorizarea de 1600cc? Va multumesc mult pentru ajutor si vreau sa ramin in continuare membru al acestui club de unde am invatat foarte multe.

Cu respect,

Eugen

Share this post


Link to post

Eh, n-ar trebui sa fie asa mare durere, ca urmatoarea masina nu e una mai slaba :P

Eu te sfatuiesc sa o alegi pe cea de 1.6 (care oricum n-are chiar asa multi cai putere, rapotat la masa masinii). Si, DA, cei 27cp merita 600 euro :) .

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Caii din ziua de azi oricum par a fi mult mai mult "cai pe hartie", asadar si eu tot motorizarea de 102 CP as lua-o. 75 CP mi se par chiar prea putini pentru o masina de 1200 kg.

Share this post


Link to post

Hmmmm...1.4 sau 1.6 ? Mai intrebi ce sa alegi? Vrei masina puturoasa sau ceva mai fasneata? Eu as merge pe 1.6. Pe Cielo ai avut motor de 1.5, gandeste-te ca motorul de 1.4 va fi mai slab.

Share this post


Link to post

Si eu sunt de aceeasi parere. Am condus Skoda Octavia cu motorizare de 1.4 si am fost foarte dezamagit.

Urban nu este mare diferenta, dar in exterior motorul de 1.4 nu face fata, e foarte lenes.

In plus consumul real e apropiat pentru cele doua motorizari.

Bafta !

Share this post


Link to post

Nu as lua nici unul dintre ele, daca ar fi pentru mine. Tu stii cum mergi insa si daca ai posibilitatea.. ia-l cel de 1.6.

ALH-ul ala de 1.9 de 90 de cai e bun...

Share this post


Link to post

Ala nu se mai pune... Se pune un PD de 105 CP

Share this post


Link to post

Eugen iti recomand prieteneste sa nu-ti iei Octavia TOUR, este o masina la sfarsit de cariera construita din resturi cu multe probleme inca nerezolvate, cu un service scump si prost . Sincer mai bine cumpara o masina SH decit TOUR.

Motorul de 1.4 consuma mai mult decit cel de 1.6, nu te lua dupa ce scrie pe hartie. Cel mai mult insa merita PDul de 74kw, ala este ok si se poate duce la 140CP numai din soft . Consumul este mult mai mic si este mai fiabil si performant .

Share this post


Link to post

D.p.d.v al motorizarii iti recomand 1,6 - ala de 1,4 e puturos chiar si pentru polo.

Share this post


Link to post

Ca unul care merge in fiecare zi cu Octavia Tour de 1.9/90 cp iti recomand acesta motorizare daca mai gasesti.Dar am inteles ca acest motor nu se mai pune pe masini.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...