Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

Va multumesc mult de aprecieri si fiti siguri ca o sa ii transmit...sper sa il bucure si sa ma mai lase la "comoara".

Egoistul din mine a inceput sa se bucure deja. Cand o sa o reconecteze toata instalatia integral, adica o sa aibe luminitele in case, pe strazi, la trenuri, masinute(are niste modele interesante la scara H0... din cele care urmaresc o banda metalica pe sub placaj) atunci o sa mai il bat la cap sa ma mai lase sa fac poze. Banuiesc ca arata extraordinar cu multe garnituri de tren pe acolo.

 

PS

Later edit

In atasamente sunt cropuri nasoale cu garnituri de tren(ce sper eu ca o sa levad si fotgrafiez cand o sa meraga toate) facute dintr-o poza mare si nashpa.Scuzati calitatea si dimensiunile.

post-1382-1138717459_thumb.jpg post-1382-1138717474_thumb.jpg

post-1382-1138717509_thumb.jpgpost-1382-1138717516_thumb.jpg

post-1382-1138717522_thumb.jpgpost-1382-1138717532_thumb.jpg

post-1382-1138717541_thumb.jpg

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

Bai... dar nashpa ies. Tocmai detaliile conteaza la pozele astea :(

Share this post


Link to post

Alinake, mai da cu un prosop pe subect ca se arde-n poza - if u know what i mean...

Share this post


Link to post

sa inteleg ca te referi la transpiratie.. da nu stiu la ce poza te referi ?!

Share this post


Link to post

Eu am avut probleme cand vroiam sa fac poze la placi de circuit imprimat(electronic) si sa se vada detalii dar de la blitz lucea lacul protector. Solutia a fost urmatoarea: am luat o coala alba nu foarte groasa , am tinut-o cat de cat in fata blitz-ului si a iesit bine treaba! Nu aveam alta solutie in cazul aparatului de atunci.

 

Olympus C220 ala la care iese blitz-ul singur in sus ;)

post-109-1138722183_thumb.jpg

post-109-1138722191_thumb.jpg

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

Am si eu o mica rugaminte :D

Precizati va rog si aparatele foto pe care le aveti sau le experimentati. Nu zic sa ne insiruim toti tot ce ne-a trecut prin mana sau ce avem acasa.

 

Dar cum e postul lui Soran, mi-ar fi placut sa stiu si ce aparat era in acel caz ;)

Share this post


Link to post
sa inteleg ca te referi la transpiratie.. da nu stiu la ce poza te referi ?!

 

La prima. e "arsa" o portiune din frunte chiar si printre firele de par.

Share this post


Link to post

Alx.. ia-o matalutza frumos in PS cu color pickeru si vezi ce culoare e in zona aia .. daca ai o suprafata mai mare de 5 px patrati de valoare 255 atunci sa zici ca e arsa.. chiar exagerezi aici.. poti spune orice de pozitia modelului.. de puful care i se vede pe fata.. orice.. numa ca e arsa, nu ..

Share this post


Link to post
Dar cum e postul lui Soran, mi-ar fi placut sa stiu si ce aparat era in acel caz ;)

din exif

Image input equipment: OLYMPUS OPTICAL CO.,LTD

Image input equipment model: C2Z,D520Z,C220Z

 

@soran

o sa incerc si eu cu o foaie de calc...banuiesc eu ca daca mergea pe blitz-ul de la zenit merge si pe asta micu...

@alx

sunt eu carcotas de felul meu dar parca tu ma intreci...totusi sa stii ca poza nu e arsa!

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

Va rog ca tot ce mai tine de diorame etc sa puneti in topicul dedicat, adicatelea aici: http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...opic=2161&st=40

 

Si mai sunt diorame. Am un bun prieten care e importator direct al multor firme mari din domeniu si care a facut destule diorame de la zero pana acum... Lucreaza mai ales in N, dar si in H0. Exemplele atasate sunt pozate cu un Sony cu CD, si nu de mine. Si sunt de la o expozitie unde omul a inceput de la zero si a lucrat live, zilnic, pana cand a terminat diorama. Aici, in poze, era inca in lucru.

post-65-1138723620_thumb.jpg

post-65-1138723627_thumb.jpg

post-65-1138723653_thumb.jpg

post-65-1138723659_thumb.jpg

post-65-1138723666_thumb.jpg

post-65-1138723702_thumb.jpg

post-65-1138723716_thumb.jpg

post-65-1138723724_thumb.jpg

post-65-1138723730_thumb.jpg

post-65-1138723776_thumb.jpg

Share this post


Link to post

O fotografie buna se judeca dupa impresia pe care ti-o lasa, artistic vorbind. O fotografie, nu poza, deci o fotografie buna trebuie sa aiba viata. Sa-ti inspire ceva. Nu te uiti la ea ca la o janta de aliaj si o judeci dupa calitatea materialului. De multe ori o fotografie perfecta din punct de vedere tehnic nici macar nu-ti atrage privirea, e moarta. O alta, facuta dintr-un anume unghi, prinde lumina intr-o anume zona, miscarea dintr-o anume directie, are ceva ce te face sa o privesti. Are viata. De aici si problema: multi pozari, putini, foarte putini fotografi...

Share this post


Link to post

N-ai inteles nika... Am pus pozele pentru a exemplifica , ca mai sunt si altii care fac diorame, nicidecum pentru cum arata ele (pozele) in sine. Si pentru a incheia partea legata de diorame si a o indrepta spre topicul deja deschis.

Share this post


Link to post

Nici tu n-ai inteles Vipere... Vorbeam cu altii, cu criticii. Oricum, nu mi-as permite sa dau sfaturi sa sa critic pe tine sau altcineva, cu toate ca fac poze de vreo 30 ani. Da, poze, nu fotografii. Dar imi permit sa laud ceea ce-mi place, asa ca inca o data il felicit si invidiez totodata pe Alin. Nu tin sa fie cineva de acord cu mine neaparat.

 

De multisor intru si "ascult" acest topic, in ideea de a mai fura ceva de la "zgarcitul" de Alin. Ii stiu fotografiile, pe el n-am avut onoarea sa-l intalnesc desi mi-ar face mare placere. Nu am vrut sa postez vreodata, dar asta e... am gresit. Mai ales ca tehnica mai stiu si eu. Problema e, asa cum ziceam, ochiul de artist. Geaba stii tehnica fotografiei. Astept sa ma contrazici.

 

Te las cu bine. Ne mai vedem prin alte parti.

 

PS Si inca o data bravo pentru cei care si-au aratat realizarile, mai bune sau mai "arse", langa Alin.

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Aaaaa, scuze, ce Fulga sunt :D Gata, tac.

Share this post


Link to post

@masterbobs: Nu toate pozele au exif asa ca am inceput sa consider necesara precizarea aparatului foto utilizat, nu mai mult :)

Share this post


Link to post

Pun si eu o panorama facuta parca din 3 poze. Facute cu un HP R707. Nu am avut trepied si era ceva frig. Poza este facuta in masivul piatra craiului. Nu este o capodopera foto dar macar sa va aduca aminte de munti...

post-1228-1138735235_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Chiar ai reusit sa imi provoci un dor nebun ... of of tineretile mele pierdute prin Spirlea si Diana... dar a fost frumos...

PS.

este cumva poiana zanoaga? parca de acolo mai ai cam 1 ora pana la Cab Curmatura... a trecut mult timp de cand nu am mai calcat pe traseul asta...

Share this post


Link to post

:o fftopic: Da chiar acolo este. La curmatura dimineata intr-o mare de EOSuri ies eu din cabana cu HPul su clanţ poză...sa vezi cum se uitau "fotografii" la mine-cata superioritate :-> Pasionatii de fotografie (ca sa raman in cadrul titlului). Piatra Craiului este locul perfect ca sa-ti satisfaci pasiunea pentru fotografie.

Am dreptul sa fac poze chiar daca nu al ultimul tip de Canon, nu??? :twisted:

Share this post


Link to post

Eu zic ca DA.Ai dreptul sa faci chiar daca nu ai

ultimul tip de Canon

Am gasit pe net o adevarata pledoarie...dar trebuie sa citesti printre randuri...

Zice asa:

 

"Sa ne fie clar. Vine o vreme in viata unui barbat cand are nevoie de un aparat profesional. Degeaba ai mobil incrustat cu diamante sintetice, degeaba ai camasa alba descheiata pentru a se vedea lantul pe pieptul paros, degeaba iti pui in cap gel cat sa nu mai fie nevoie de caciula daca nu ai aparat foto adevarat. Esti un nimeni. Tot secretul e sa-l achizitionezi cu cap. Intai obiectivele. Asta e principalul, ca sa spun asa. Tragedia e atunci cand are doar cativa mm cand se stie clar, performantele se obtin de la 20cm incolo. Exista obiective care se folosesc in conditii ploioase, secetoase, sunt unele albe care se potrivesc la pantofii albii si unele negre care merg cu camasa visinie. Ce trebuie sa stiti e ca in general publicul feminin e impresinat de obiectivele lucioase. Nu va sfiiti sa va lasati obiectivele privite. Doar nu ati dat atatia bani pe ele ca sa faceti poze. Ca muriti de foame. Si de abstinenta. Noapte buna tuturor Doamnelor si domnilor."

 

 

Daca vrei neaparat sa ii "oftici" citeste aici si vei afla cum iti va reusi...tot printre randuri...

George Nicolae wrote this:

 

"Aud tot mai des in ultimul timp din partea prietenilor, cunoscutilor sau aiurea pe vreu forum replici de genul sunt super pozele. ce aparat folosesti? sau frumoase (imagini n.n), cred ca in curand imi iau si eu un aparat mai bun sau wow, super fotografii. pai e normal, la ce aparat ai tu, replici ce tradeaza un mare secret: aparatul conteaza. Tu, personal, poti fi un dobitoc, lipsit de talent, de gust, sa nu fi citit in viata ta vreo carte sau sa fi vazut o piesa de teatru, dar daca ai un aparat bun e de la sine inteles ca iti vor iesi si imaginile. Mai mult decat atat, daca vrei sa jignesti pe cineva ii poti spune la asa aparat, asa poze ceea ce se traduce prin: esti un looser dar te salveaza aparatul. Intr-un fel e bine ca e asa. Mai ai o speranta. Aceea ca daca imaginile tale par a fi declansari intamplatoare mai ai o sansa daca iti vei cumpara un aparat bun. Concluzia, aparatul conteaza. Macar el."

Share this post


Link to post

Seefeld, Austria

post-305-1138782689_thumb.jpg

Share this post


Link to post

OK ideea...dar mie imi pare exagerata prelucrarea...eu cred ca pentru a crea iluzia unui DOF bun planul apropiat ar trebui sa fie clar...

 

PS

daca vrei, poti sa imi dai un pm(sau chiar post) cu originalul si sa incerc(sa incerce si altii) sa o aduc aproape de cum o vad eu(ei)... doar daca nu supara treaba asta pe cineva...

Share this post


Link to post

Asta e originalu' :

post-305-1138789269_thumb.jpg

Share this post


Link to post

:o fftopic:

@Masterbobs: Deci de asta vroia fratimiu FZ30 argintiu si nu negru... :-? =))

:o fftopic:

Share this post


Link to post

mi-am permis si eu 2 prelucrari la fotografia originala.. eu asa as fi vazut-o .. oricum, felicitari pt realizarea ei.

 

color: post-575-1138807071_thumb.jpg

 

a/n: post-575-1138807096_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sevilla. S5500, aparatul meu.

DSCF6027.JPG

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...