Jump to content
Sign in to follow this  
robert333

Bucurestiul Contrastelor

Recommended Posts

INFRASTRUCTURA AUTO... Poate daca strig ce ma doare cel mai rau se aude si unde trebuie... sau nu.

Share this post


Link to post

Vaxxi Clujul are preturi mai mari ca Bucurestiul DAR nu si venituri, am intrat anul trecut intr-un supermarket in Cluj si am ramas socat de preturi, berea la doza avea acelasi pret ca la carciuma hotelului unde eram cazat, hotelul insa era in afara Clujului (pe Dealul Feleacului) . Am zis pas la berea de la supermarket si am baut la carciuma .

 

Timisoara este orasul care s-a dezvoltat cel mai putin in ultimii ani, probabil ca din cauza izolarii de restul tarii. Nu mai face legatura intre RO si Serbia, vama nu mai este infloritoare cum era odata. De exemplu ARADul se dezvolta in ritm alert la fel si Sibiul care este un mare oras de trecere, are super sosele si arata beeeeeetton .

Share this post


Link to post

M-a exasperat atat de tare traficul din Colentina asta vara incat mi-am luat concediu de la Bucuresti macar un an. Si mie mi-a placut sa traiesc in Bucuresti, dar reabilitarea zonei cumulata cu disparitia locurilor de parcare de la mine din zona a pus capac la tot. Asadar sunt bucurestean de weekend acum. Este incredibil sentimentul de a ajunge la treburile tale fara sa fii un pachet de nervi.

Share this post


Link to post

Da unde te mutasi bre cu munca ?

 

Am descoperit zilele trecute cit de frumos poate sa arate Bucurestiul dupa asfaltare, Calea Mosilor arata extraordinar, dimineata la 8 se circula perfect din centru spre Obor. Chiar mi-a placut zona Mosilor dupa reabilitare .

Share this post


Link to post

La Alexandria.

Share this post


Link to post
Am descoperit zilele trecute cit de frumos poate sa arate Bucurestiul dupa asfaltare, Calea Mosilor arata extraordinar, dimineata la 8 se circula perfect din centru spre Obor. Chiar mi-a placut zona Mosilor dupa reabilitare .

 

Eu ti-am zis dar nu m-ai crezut. Din pacate acum au inceput munca la pasajul de tramvai de la Bucur. Sa vezi acolo bucurie.

Share this post


Link to post

HA HA HA good joke, au inceput marele pasaj de la Basarab, este o lucrare mult mai ampla decit pasajul de la OBOR si circulatia este ucisa in zona. Tare curios sunt sa vad cit de bine se va circula peste 3 ani in zona Basarab .

Share this post


Link to post

Sa nu razi! Acum vreo cateva luni s-a blocat total intersectia de la Obor intr-o dimineata. In momentul ala in partea de Bucuresti dinspre Colentina nu se mai circula deloc iar pe Mosilor puteau literalmente sa incingi in cea mai deplina siguranta o miuta pe linia de tramvai.

Share this post


Link to post

Azi noapte plecand din Bucuresti, mergand mai incet sa admir peisajul, observ cum:

 

- pe tot traseul coloanelor oficiale au aparut indicatoare de toate felurile (spre cartiere, spre orase, spre parcul Herastrau, samd)

- vizavi de Petrom-ul din Baneasa se decoperta si reasfalta de zor la lumina reflectoarelor, desi asfaltul pe-acolo nu tin minte sa necesite asa lucrari de anvergura

- ... in timp ce la monstruosul pasaj din Basarab, nu misca nimeni in zona

 

Dovada ca daca vrem, se poate. Dar vrem numai cand ne obliga cineva sau ceva.

Share this post


Link to post

Cam :o fftopic: dar e legat de "Dovada ca daca vrem, se poate. Dar vrem numai cand ne obliga cineva sau ceva."... sa vezi in Craiova ce asfaltari, inlocuit borduri, facut de curatenie si altele ce ar trebui sa fie la ordinea zilei au inceput - se vede ca urmeaza alegerile. De-ar fi de mai multe ori pe an alegeri...

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Pai a zis nu stiu cine pe la TV, "in Romania ar trebui sa se tina alegeri la 3 luni".

Share this post


Link to post
- ... in timp ce la monstruosul pasaj din Basarab, nu misca nimeni in zona

 

La ala se lucreaza ziua. Pe vantul puternic de alaltaieri turnau folosind un Putzmeister. Sa vezi ce se balanganea ala, ziceai ca o sa cada in secunda doi. Dar tot nu se lasau.

Doar in Romania, stiu.

Share this post


Link to post

Si in alte dati la noi se asfaltau gropi pe ploaie sau ninsoare, deci e irelevant. Observa diferenta: n-am zis ca NU SE POATE. Se poate. Dar numai cand se vrea. Si se vrea foarte rar, fir-ar sa fie.

 

Acum vreo 2 ani, se comenta la TV ca nu exista in oras indicatoare pentru turisti. Tablite de-alea cu "Casa Poporului, inainte; Manastirea Casin, dreapta; Arcul de Triumf, stanga" etc etc. Abia recent am vazut sa fi fost plantate prin oras, si arata foarte bine si frumos, te poti orienta cat de cat ca necunoscator al orasului.

Share this post


Link to post
Azi noapte plecand din Bucuresti, mergand mai incet sa admir peisajul, observ cum:

- pe tot traseul coloanelor oficiale au aparut indicatoare de toate felurile (spre cartiere, spre orase, spre parcul Herastrau, samd)

- vizavi de Petrom-ul din Baneasa se decoperta si reasfalta de zor la lumina reflectoarelor, desi asfaltul pe-acolo nu tin minte sa necesite asa lucrari de anvergura

- ... in timp ce la monstruosul pasaj din Basarab, nu misca nimeni in zona

Dovada ca daca vrem, se poate. Dar vrem numai cand ne obliga cineva sau ceva.

 

Am fost intr-o delegatie la Cluj acum o saptamana. N-am avut nici cea mai mica problema in a ma orienta in oras. De ce? Pentru ca la fiecare intersectie mare era un panou indicator, montat astfel incat sa ai timp suficient sa te incadrezi, pentru ca sunt multe sensuri unice, pentru ca traficul era relativ fluent, chiar si in coloana, pentru ca nu treceau pietonii ca oile, iar majoritatea trecerilor de pietoni de pe marile bulevarde aglomerate aveau semafor cu buton, pentru ca in permanenta erau politisti de la rutiera care aveau grija sa nu se parcheze aiurea etc...

Din pacate, Bucurestiul este o cloaca...

Share this post


Link to post

Pana aici! Poti sa zici de alte orase ca sunt bine marcate dar nu de Cluj. Clujul are marcaje dar sunt pentru deruta dusmanilor. Cat l-am injurat... mai ales ca aveam si becul rosu aprind in bord si ma invarteam in cerc.

Share this post


Link to post
Observa diferenta: n-am zis ca NU SE POATE. Se poate. Dar numai cand se vrea. Si se vrea foarte rar, fir-ar sa fie.

 

Observ ca ai pretentia sa se lucreze noaptea pe vremea asta la pasajul Basarab - asta in cel mai bun caz. Altfel de ce l-ai fi pomenit? Si mi se pare aberant.

In cel mai rau, poate ai vrut sa sugerezi ca nu se lucreaza la el. Dar se lucreaza.

 

...pentru ca in permanenta erau politisti de la rutiera care aveau grija sa nu se parcheze aiurea etc...

 

Asta ar fi foarte tare in Bucuresti :) ) :) )

"Va rugam, parcati la intrare!"

Share this post


Link to post

Ah, apropo de ploitisiti, am vazut la Bucur gardieni publici care interziceau pietonilor sa traverseze pe trecere si ii puneau sa traverseze prin pasaj. GG!

Share this post


Link to post

Wow! Mai avem Gardieni Publici?

Share this post


Link to post
Observ ca ai pretentia sa se lucreze noaptea pe vremea asta la pasajul Basarab - asta in cel mai bun caz. Altfel de ce l-ai fi pomenit? Si mi se pare aberant.

 

Da, am pretentia asta. Asa cum la pasajele de pe DN1 facute de Lena s-a putut lucra in foc continuu, pentru ca erau lucrari mari si importante, asa am pretentia sa se lucreze si la pasajul din Basarab.

Share this post


Link to post

Nu stiu ce foc continuu ai vazut tu, dar pretentia ta este exagerata, cel putin pe vremea asta.

Dar e bine, iti da motive sa injuri Romania. :D

Share this post


Link to post

Laga petromul din baneasa,pe banda doi,pe sensul spre casa presei erau niste gropi... :) acum e parfum sa mergi pe acolo.

Indicatoarele acelea,le-ati vazut noaptea? Sunt luminate? Ca ziua nu par prea reusite ca design,bine.. sunt f utile,de acord.

Share this post


Link to post
Wow! Mai avem Gardieni Publici?

 

Politisti comunitari, na!

Share this post


Link to post
Laga petromul din baneasa,pe banda doi,pe sensul spre casa presei erau niste gropi... :) acum e parfum sa mergi pe acolo.

 

Tinand cont ca reparatia s-a facut in nici 24 de ore, cat de mult a fost facuta reparatia asta ca sa tina, si cat de mult a fost facuta "ca sa dea bine" pana se termina summit-ul?

 

Indicatoarele acelea,le-ati vazut noaptea? Sunt luminate? Ca ziua nu par prea reusite ca design,bine.. sunt f utile,de acord.

 

Unele da, unele ba. Alea albe (spre cartiere) se vad frumos, la fel si cele "turistice" (alb pe fond albastru). Am mai vazut insa unele maron, alea nu prea au iesit. Oricum, in ansamblu arata bine si sunt utile.

Share this post


Link to post
Wow! Mai avem Gardieni Publici?

Politisti comunitari.

Sato, si eu sunt patriot si nationalist :) dar hai sa recunoastem ca in Romania se face ceva doar cand e musai. Nu e musai, las' fraierii sa plateasca, sa stea in ambuteiaje etc, noi avem antemergator si strobo, iar alegerile sunt abia peste 4 ani...

Sad but true!

Share this post


Link to post

Pai si cine mai e nationalist si patriot?! =)) Not me!

Pur si simplu, nu imi place sportul asta, aruncatul cu noroi. Mi se pare periculos de aproape de o justificare a propriilor actiuni de acelasi gen.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...