Jump to content
Sign in to follow this  
Guest donraulo

Prea Mult.....ulei In Baie

Recommended Posts

Guest donraulo

imi poate spune cineva si mie va rog care ar putea sa fie efectele (negative), in situatia in care nivelul uleiului in baia de ulei este peste limita maxima?

 

precizez ca este peste maxim, deoarece am bagat prea mult :wacko:

 

 

cu multumiri anticipate

:ph34r:

Share this post


Link to post

... ce'i prea mult strica ... la semeringuri si altele . Deci scoate uleiul ce prisoseste . Cum ? ai doua metode :

1.-metoda mecanicului - desfaci bushonu' de dedesupt si ...

2.-metoda doctorului - faci rost de un tub "varnish" destul de lung sa'l bagi pe la joja apoi cu o seringa sau mai bine(la cantitati mai mari) un bidonash gol de refil-imprimanta --- tragi uleiul ce este in plus . ;)

 

Acum tu alegi ! :rolleyes:

Share this post


Link to post

Şi mai auzisem eu ceva de ancrasarea bujiilor, în cazul ăsta cu prea mult ulei pus :rolleyes:

Share this post


Link to post

Bagi un tub inauntru si sugi cat ai bagat in plus. Cand ai ajuns la semn, te opresti si zici de 100x ca nu mai faci. Daca nu vrei sa faci ceva din toate astea, nu-i nimic, esti bine venit in clubul nostru. Toti am facut aceeasi greseala, odata, si am fost iertati...

Share this post


Link to post

Ce stiam eu ca se intampla: crescand nivelul la ulei creste si presiunea. Surplusul de ulei este evacuat in general pe undeva pe la partea superioara printr-un furtun ce comunica cu galeria de admisie. Asadar poate intra frumos in ardere cu consecintele urmatoare: ancrasarea bujiilor (se umplu cu arderi de ulei pe electrozi => scanteie slaba sau inexistenta), nu mai vorbim pe unde poate sa arda uleiul ala si sa se lipeasca pe undeva, si mai putin important, fum albastru la esapament si miros caracteristic.

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

Daca este prea mult ulei in baie la presiunea mare il arunca in locurile cele mai sensibile si acolo unde gaseste locul mai slabut el ,,lucreaza" si iti paradeste semeringurile. Fa bine si scoate surplusul si alta data pune-i cat scrie la carte ca doar de asta este incropita.

Share this post


Link to post
Guest donraulo

multumesc frumos pentru raspunsuri...

 

insa tocmai asta este problema... la mine cartea spune ca intra 5.2 L daca se schimba filtrul si 4.7L daca nu se schimba si filtrul...

 

eu am schimbat si filtrul si am apucat sa bag 4.8L... dupa care am zis sa ma uit... si cand m-am uitat... stupoare pe fata mea... era deja cu mult peste nivelul maxim... acum in ce sa ma incred? in carte sau in joja?

Share this post


Link to post

poate nu ai golit tot uleiul vechi... 8-|

Share this post


Link to post
... acum in ce sa ma incred? in carte sau in joja?

Io zic sa te increzi in joja!

 

Just in case, zic si eu... masori nivelul dupa ce ai oprit motorul pt aprox 10 minute, iar masina sa fie pe teren drept pe cit posibil.

Scoti joja si o stergi inainte... abia apoi masori.

Share this post


Link to post
Guest donraulo

NFS... multam frumos pentru "sfat".......

 

insa desi nu stiu care este nivelul optim...cel din carte... sau cel de pe joja... cum sa il "citesc"..... stiu...

 

:) >- :thumbl:

 

:scarpin:

 

 

pana la urma cred ca o sa aleg varianta de mijloc...

 

din moment ce in acest moment la mine nivelul se situeaza peste limita maxima... (desi am bagat mai putin ca ceea ce scrie la carte)... totusi o sa incerc sa mai scot putin ... pana se va situa fix la nivelul maxim...

Share this post


Link to post

Mii de scuze, dar n-am vrut sa "insinuez" absolut nimic. D-aia am scris "just in case".

Oricum suntem la Tips & Tricks, asa ca poate o folosi cuiva. Scuze inca o data!

 

Referitor la problema, n-ai ce cale de mijloc sa alegi... cum ai zis, scoti pina ramane la maxim si aia e!!!

Bafta!

Share this post


Link to post
Guest donraulo

stai linistit ca nu m-am simtit ofensat absolut deloc...ziceam si eu numai asa...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...