Jump to content
Sign in to follow this  
b-37-ekc

Proiectoare

Recommended Posts

Vreau sa-mi pun proiectoare in bara (nu pe bara).

Poate cineva sa-mi spuna daca am nevoie de omologare la RAR ???

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu- NU. Dar trebuie sa fie corect reglate (adica sa nu-i deranjeze pe cei din sens opus).

Pot insa fi contrazis.

Share this post


Link to post

Orice modificare a sistemului de iluminare este ilegala fara RAR.

Share this post


Link to post

UPS!

Dar nu o modifica, o imbunatateste! :) )

Deci alti bani, alte drumuri...

Share this post


Link to post

Pune-ti tu proiectoare "stroboscop", ca-ti imbunatatesc sistemul de iluminare, si vedem cat iti pastrezi talonul :)

Share this post


Link to post

Nasol, si eu vreau sa-mi pun la Matiz proiectoare dar oricum eu trebuie sa trec pe la RAR cand o sa modific masina deci mai bine pun proiectoarele intai.

Share this post


Link to post

La autoturisme care au SI prevazute din fabrica proiectoare se pot pune fara omologare.Daca varianta de echipare nu are proiectoare nu inseamna ca nu poti pune proiectoare originale.In concluzie la Matiz se pot pune proiectoare originale fara nici o problema.

Share this post


Link to post

Multumesc de informatie, nu stiam exact procedura.

Share this post


Link to post

Totusi prin montarea de proiectoare, cred ca intervii asupra sistemului de iluminare, adica il modifici ;) . Deci cred ca tot trebuie sa treci pe la RAR.

Sa scutesti un drum, inainte da un telefon, si te vor lamuri daca e necesar sau nu sa te prezinti la ei. Vezi aici.

Share this post


Link to post

Daca Cielo-ul tau e standard si dupa achizitionare ii pui proiectoare ORIGINALE in locurile special destinate, nu o sa ai probleme cu politia in veci.

E o problema cand pe langa cele originale mai montezi altele ,cel putin 2 la numar.

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

Sau poate ca unii se asteapta ca in talon sau cartea de identitate sa scrie daca masina a avut sau nu proiectoare...

Sau poate ca politistii stiu din surse secrete daca tu ti-ai comandat proiectoarele optionale la cumparare sau nu (presupunand ca ar sti daca pe versiunea ta de masina aveai proiectoare sau nu)...

Sau poate ridica amprentele si vad ca e mana ta si nu a mecanicului de la dealer...

 

Oricum, fata de toate astea, in conformitate cu litera legii, e ilegal. Dar spiritul? Ei, spiritul e... liber :D

Share this post


Link to post

stie cineva daca proiectoarele de matiz de pe www.autodaewoo.ro au becuri cu halogen? in specificatii se arata 2 posibilitati...multumesc.

Share this post


Link to post

Orice proiector de orice masina au becuri cu halogen.

Share this post


Link to post

Proiectoarele de provenienta poloneza de la RXM sunt echipate cu becuri normale de 21 W folosite la semnalizare ! Stiu asta de la unul din colegii nostri care si-a montat pe Matiz asa ceva ! Surpinzator sunt foarte eficiente ! :thumbl:

Share this post


Link to post

Eu am montat colegului meu de munca care are tot un Matiz proiectoare poloneze si au becuri halogen.

Edit. Acum am vazut si eu pe cutie si sunt si cu becuri halogen si cu becuri de semnal. Sunt primele proiectoare care le vad cu becuri obisnuite.

Edited by nonel

Share this post


Link to post

eu am bullbar la matiz,iar pe el am poiectoare.din cand in cand mai merg cu ele apinse.politia nu a zis nimic niciodata. cand am fost la periodica...trebuia sa le dau jo,dar a facut si ala poza la alta masina.

Share this post


Link to post

Poate ca politia nu a zis nimic dar gandeste-te ca cei de pe contrasens e posibil sa-ti fi zis ceva in gand mai ales daca proiectoarele nu erau reglate cum trebuie.

Share this post


Link to post
Proiectoarele de provenienta poloneza de la RXM sunt echipate cu becuri normale de 21 W folosite la semnalizare ! Stiu asta de la unul din colegii nostri care si-a montat pe Matiz asa ceva ! Surpinzator sunt foarte eficiente ! :thumbl:

 

tare sunt curios cum ai aflat...eu nu am reusit sa le desfac...la tine s-au putut desface?

pe cutie erau puse 2 poze cu geamuri diferite, iar modelul din cutie coincide cu pozitia halogen.

ma declar multumit daca imi spui ca le-ai desfacut si ai vazut acele becuri de 21w.

Share this post


Link to post
tare sunt curios cum ai aflat...eu nu am reusit sa le desfac...la tine s-au putut desface?

pe cutie erau puse 2 poze cu geamuri diferite, iar modelul din cutie coincide cu pozitia halogen.

ma declar multumit daca imi spui ca le-ai desfacut si ai vazut acele becuri de 21w.

 

Am relatat in post ca nu le-am motat eu (am Tico ) ci unul din membri clubului din Constanta ,de la el am informatia si lampile au fost luate de la Autodaewo Iasi dela Nicu Barbu (nu dela RXM, aici am gresit eu ) Chiar m-am mirat mi-a zis ca sunt foarte puternice si chiar deranjeaza partenerii de trafic . I-am sugerat sa le foloseasca numai atunci cand e nevoie !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...