Jump to content
Sign in to follow this  
[i_unit]

Usa Blocata

Recommended Posts

Vezi sa nu se fi blocat cumva siguranta pentru copii, studiaza cum actioneaza.

Share this post


Link to post

Am rezolvat...cred.

 

M-am uitat la cum functiona mecanismul din interiorul usii. Parghia de incuiere misca doua alte parghii, ce aliniaza (sau nu) un fel de pin cu sistemul de deschidere. Cand e incuiata, se misca in gol, iar cand e descuiata, impinge acel sistem. Cursa parghiei de incuiere era incompleta, si deci nu cupla deschiderea.

 

Din manualele de service, indiferent de limba, nu am inteles nimic, asa ca am demontat tot, inclusiv manerul exterior. Le-am invartit pe toate partile, toate pareau in regula. "On the bench" pana la urma mi s-a parut ca tija de blocare se lovea de "cocosul" de care e conectata. Totusi, cu piesele in mana si incercand sa reproduc unghiurile din usa, totul functiona.

 

Pana la urma am asamblat totul la loc si merge perfect. Cursa butonului de blocare pare mai mica, dar nu imi dau seama de ce.

 

Poate o fi avand o legatura cu siguranta pentru copii, nu pot sa imi dau seama. O fi fost asamblata gresit si am rezolvat-o involuntar, habar nu am.

 

Ca timp, vreo 2 ore de la demontarea panoului usii pana la intratul in casa.

Share this post


Link to post

Ca timp, vreo 2 ore de la demontarea panoului usii pana la intratul in casa.

 

Ma, eu cred ca o rezolvai intr-o secunda, daca erai atent la ceia ce a spus Mircea.

Share this post


Link to post

Buna seara.Sint nou pe acest forum...pe care il gasesc foarte util.De curind sint si eu fericitul posesor al unui Matiz sh,si ma racaie o problema.Imi lipseste suportul care sustine butonul de blocare al usii stinga spate.Ma poate ajuta cineva cu un sfat ,pe unde as putea sa gasesc asa ceva? Nu de alta dar e al naibii de enervant sa-l aud zanganind la fiecare hop. Multumesc

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...