Jump to content
Sign in to follow this  
[i_unit]

Usa Blocata

Recommended Posts

Imi cer scuze daca s-a mai discutat.

M-am trezit intr-o dimineata ca nu se mai deschide o usa din spate, nici din interior, nici din exterior. Ambele manere par a fi "moarte", se misca fara sa actioneze nimic.

Intrebarea mea: exista vreo posibilitate de a demonta fata usii pe interior? Sau cum pot debloca usa?...

Share this post


Link to post

Nu ai fost atent la descriere sau eu nu am explicat bine...

- nu se mai poate deschide usa nici pe interior, nici pe exterior, cu atat mai putin nu pot ajunge la siguranta aceea si poate nici la suruburile cu care este prinsa fata de usa...

Ma gandesc ca poate cineva stie totusi o metoda, nu se poate sa fie chiar un caz singular sau imposibil.

Share this post


Link to post

Scuze ! Ai dreptate !

In cazul sigurantei pt copii, portiera trebuie sa se deschida din exterior. :osanale:

Share this post


Link to post

E naspa rau ce ti s-a intamplat. Ori s-a blocat yala (asa mi s-a intamplat la un Cielo la o usa de fata, singura solutie a fost sa dau usa spate jos is cu un flex micut sa tai tija de pe stalp, dar bineinteles ca s-au mai stricat pe acolo una-alta) ori ti-a ramas inchiderea pe blocat. Daca ai fata de usa din aia mica, probabil o poti da jos chiar cu usa inchisa ...

Share this post


Link to post

Cred ca este prima data cand mi-as fi dorit sa am fete de usa model E.

Cel mai probabil o sa desfac suruburile de la balamale si sa incerc sa trag cumva de usa, poate-poate s-o desface.

Am inteles ca la unele masini, daca se aplica procedeul "unul inauntru, altul afara, la trei tragem" se poate bloca incuietoarea. O fi la fel la Matiz, nu stiu... Ce-mi amintesc este ca am incuiat (inchidere centralizata) cu usa spate deschisa. Cand am inchis-o, a ramas putin intredeschisa. De lene sa ma duc sa descui usa fata, apoi sa ma intorc sa deschid usa si s-o trantesc cum trebuie, apoi iar s-ajung la cea din fata, etc..., am apasat putin pe usa intredeschisa, s-a inchis, dar asa a si ramas. Sper ca s-a inteles de ctre posesorii de Matiz cum anume se poate ajunge intr-o situatie destul de urata.

Concluzia: nu faceti ca mine, si nici ca in exemplul cu "la trei tragem" ca s-ar putea sa o patiti.

Rezolvarea (daca voi ajunge la asa ceva...) intr-unul din posturile mele urmatoare.

Share this post


Link to post

Incearca din interior cu o surubelnita subtire si lunga daca intra in dreptul yale-i pe langa cheder, poate reusesti sa o eliberezi. Nu stiu exact cum e la matiz.

Share this post


Link to post

Tocmai am studiat putin problema. Dupa ce am incercat sa desfac usa din balamale, am observat o piedica, anume tija care tine usa deschisa, prinsa pe interior, unde nu pot ajunge...

Dupa ce m-am uitat putin la cealalta usa, am observat prezenta unei gauri in dreptul surubului de pe lateral cel mai de sus. Dupa ce-am "scotocit" putin cu o surubelnita pe-acolo, am observat ca face usa sa se comporte la fel cu cealalta (blocata), asta numai intr-o pozitie. In cealalta pozitie, merge normal. Este posibil ca asta sa fie portita de scapare. Numai ca o sa trebuiasca sa zgarii putin niste plastice de-ale nesuferite..

Va tin la curent.

Share this post


Link to post

Incearca sa tragi si sa ti tras butonul de la incuietoare si in acelasi timp sa tragi de miner .

Share this post


Link to post

Incearca sa dai fata de usa jos si dupa aceea este simplu. Cred ca asa ni se mai strica si altceva.

Share this post


Link to post

Usa mea se bloca frecvent din cauza inchiserii centralizate defecte . Solutia era sa tin ridicat butonul de incuiere si sa actionez minerul de deschidere .

Share this post


Link to post

Si eu am avut la Matiz aceeasi problema cu usa dreapta spate blocata.

Solutie: am demontat din usa manerul interior de deschidere. Sub fata usii, inspre stalp, sub butonul de blocare este o articulatie din plastic care blocheaza usa, prin rotire. Se roteste chestia respectiva concomitent cu miscarea butonului si gata. Atentie ca rama manerului interior de deschidere a portierei are 2 cleme care fixeaza acea articulatie din plastic. ..probabil s-a miscat si de asta a aparut problema.

Share this post


Link to post

Nu e tocmai topicul potrivit, dar in lipsa de altceva, postez aici... Ce sa le fac usilor sa se inchida mai usor? Cand le inchid, se aude un zgomot de tabla ieftina si trebuie sa le cam trantesc bine pana sa se inchida calumea. Cam de la inceput facea asa. Si nu am avut nici o problema cu asta pana cand am inchis o usa de la un alt matiz. Se inchidea mult mai usor...si cu un alt zgomot. Stiu ca e si usa usoara, dar parca prea se inchide greu... o sa incerc sa mai ung iarasi "broasca" cu ulei de mecanisme fine sau cu wd40...dar nu prea cred ca o sa obtin rezultate prea satisfacatoare. O fi "broasca" inca noua si nu si-o fi dat drumul inca...or fi arculetele de prin ea inca prea tensionate...voi ce parere aveti?

Share this post


Link to post

Chestia asta se regleaza foarte usor repozitionand "zavorul" sau cum s-o fi numind tija in forma de U prinsa in stalpul usii in care se fixeaza incuietoarea usii. Are 2 suruburi mari, le slabesti cu o surubelnita ca-lumea si o pozitionezi putin mai spre exterior. Sa nu cumva sa scoti suruburile de tot (amandoua odata) pentru ca risti sa scapi piesa care tine contra din interior (suruburile nu se infileteaza in tabla caroseriei, ci intr-o placuta mobila din interior). Ai grija sa ai surubelnita potrivita, capul surubului se poate strica usor.

Daca muti zavorul spre exterior usa se va inchide mult mai usor dar poti cadea in extrema cealalta in asa fel incat usa sa nu se mai inchida suficient de etans. Oricum, cativa mm spre exterior se vor simti la inchidere.

La pozitionarea finala studiaza alinierea portierei din fata cu cea din spate.

Ai grija cu pozitionarea zavorului pentru ca se misca in toate directiile si tot cu el poti aseza pozitia pe "inchis" a portierei sus-jos. Exista pe caroserie un marcaj pentru pozitionare implicita, in caz ca il muti aiurea de tot.

Succes.

Share this post


Link to post

Si la Matiz-ul sotiei nu se mai poate deschide din interior usa din dreapta spate. Am verificat siguranta pt. copii si nu-i din cauza aceasta ... asa ca o sa merg la service sa rezolv problema .

Share this post


Link to post

Am si eu urmatoarea problema: nu mai pot deschide hayonul cu cheia si nu am nici deschidere din interior... Ati mai patit asa ceva? Ce e de facut? E 110 ron un set de incuietori noi? Si nu ma incanta deloc sa am doua chei (una pentru contact si una pentru usi si hayon).

Share this post


Link to post

Iei un actuator si iti montezi deschidere la portbagaj dintr-un buton. Si mie mi-a facut niste chestii deastea de nu mergea deschis cu cheia vara trecuta, dar am apasat un pic pe cheie, se "infundase" un pic si tabla, si am reusit sa deschid, dupa care si-a dat drumul. Cand zic ca s-a infundat tabla, nu zic ca am apasat ca tembelul, dar s-a simtit cum a intrat un pic inauntru, dar nu a ramas asa, si-a revenit imediat.

Share this post


Link to post

la usa sigur nu a actionat cineva maneru din interior in timp ce ridica si cuiu? astfel poti indoi sarmele alea si rezulta usa blocata si din interior si exterior ;) ,am vazut cazuri dastea

Share this post


Link to post
Am si eu urmatoarea problema: nu mai pot deschide hayonul cu cheia si nu am nici deschidere din interior... Ati mai patit asa ceva? Ce e de facut? E 110 ron un set de incuietori noi? Si nu ma incanta deloc sa am doua chei (una pentru contact si una pentru usi si hayon).

Desfaci yala veche si muti "catzeii" (nu stiu cum altfel sa le zic) in cea noua. Nu e greu. Astfel yala noua va merge cu cheia veche. Eu faceam asta cand schimbam contactul, dar ii scoteam de tot si astfel mergea cu orice cheie.

Share this post


Link to post

Aveam in plan montarea unui actuator... Dar ma gandeam sa nu ma duc la montaj cu hayonul blocat... Deci mai incerc fara sa fortez prea tare...

Share this post


Link to post

E inchis si nu stii cum sa il deschizi? E o lama, nu stiu cum sa ii zic, se vede foarte putin, pe unde e balamaua. Apesi pe ea cu o surubelnita simpla si ar trebui sa se deschida. Daca nu merge asa, nu gasesti lama respectiva, scoate plasticul acela gri de pe haion, si pur si simplu tragi de sarma dinspre butuc si balama. Si gata!

Share this post


Link to post

am reusit sa-l deschid cu a doua varianta... am scos plasticul... mersi...

Share this post


Link to post

Am patit-o si eu.

Usa dreapta nu se mai deschide, nici din interior nici din exterior.

Siguranta era la locul ei, iar unul a tras de manerul de deschidere mai-mai sa-l rupa. Astfel s-a blocat usa.

Manerul de deschidere nu mai revine in totalitate la locul lui.

Se poate face ceva?

Share this post


Link to post

Aceiasi problema si la mine, tot la usa dreapta spate. Am masina din 2007 si i-am pus alarma si inchidere din prima saptamana daca mai tin bine minte. Ideea e ca a mers fara probleme cam 1,5 ani, dupa care s-a blocat, nu am remarcat ceva cand s-a blocat (sa traga cineva de ea etc).

Din cand in cand se mai deblocheaza, daca trag de butonul de incuiere, combinat cu manerul din exterior (rareori imi iese), dupa care functioneaza corect vreo 2-3 incuieri si iar se blocheaza.

M-am dus la service, baietii s-au uitat si au ajuns la concluzia ca e pozitionat gresit pistonasul de la inchiderea centralizata (eu ma gandeam ca aluneca pe tija de blocare). Am ajuns acasa si iar s-a blocat.

Demontez singur, ma uit, studiez, problema pare sa fie undeva la "broasca", in sensul ca tija de incuiere se blocheaza in ceva.

 

Sa repozitionez clema aia prinsa de caroserie, sa schimb inchiderea la usa asta, voi ce parere aveti?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...