Jump to content
Sign in to follow this  
aramis1

Cat De Rezistent Este Cielo

Recommended Posts

Daca nu ma pomeneam cu toate patru jentile indoite dupa un drum pe lapovita in care abia vedeai soseaua, d-apai sa mai feresti si gropile aparute brusc dupa zeci de kilometri de drum perfect, nu ma apucam sa deschid topicul asta... Dar cum in Sinaia pe portiunea cu patru benzi, dupa cele doua randuri de radare-camere fixe, am nimerit niste transee care au "bortelit" toate patru jenti, va cer parerea. Aer nu am pierdut, dar nu cumva sa ma astept la ceva bucsaraie, pivoti sau chiar unghiuri de directie dereglate?! Imediat sau in timp? Asta e a doua "isprava" cu minunatele sosele ale patriei. La prima mi-am verificat unghiurile si totul a fost OK. Chiar asa rezistent e trenul de rulare la Cielo?!

Mentionez ca in afara de cele doua "ispravi" umblu foarte meticulos si grijuliu cu masina, in 60000 km nu am avut probleme cu bucsaraia iar fosta mea masina, o Dacie 1310 in 80000 km nu am schimbat nimic ce tine de trenul de rulare. Asta asa, ca sa va expun modul meu de conducere, uneori enervant pt. ceilalti mai ales cand e drumul rau. fra sa feresc masina exagerat, atat Dacia cat si Cielo au vazut sute de km de drumuri forestiere sau de tara.

Dar nu cumva instantaneele gropi nici macar semnalizate, daca inteleg ca nu au avut timp sa le repare, imi vor veni de hac???

Voi ce experiente ati avut? Ma refer stric la Cielo cu referire directa la partea TEHNICA!! Ati scapat intacti? Sau v-ati ales cu treceri pe la service-uri.

Share this post


Link to post

In cele mai negre scenarii ai putea pati urmatoarele in viitorul mai mult sau mai putin apropiat: rulmenti busiti (de asta ai scapat pe moment daca nu au inceput sa se manifesteze imediat dupa incident); probleme la geometrie ; probleme la amortizoare (mergind pina la indoirea tijelor, trosnirea supapelor); deformarea oalei amortizoarelor si chiar deformare sasiu.

 

Nici o masina nu e suficient de rezistenta pentru gropile noastre ! Ma refer la altele decit masinile de teren ;)

Share this post


Link to post

E tare-al drequ cielo cu suspensii heavy-duty, confirm si eu.

Share this post


Link to post

Atentie la capetele de bara,atat.

Share this post


Link to post

Am verificat complet masina. Nimic. Noroc, sau ceva normal pt. un Cielo? Totusi au fost toate jentile indoite, una necesitand roluire pt. a reveni la forma initiala.

Share this post


Link to post

Nu cred ca e noroc, dar bine e sa nu-l fortezi. Norocul.

Share this post


Link to post

Hm... da chiar asa de rezistent e? Ma gandesc cum o fi matizu... :)

Share this post


Link to post

E ceva mai slabut, trebuie mers cu grija.

Share this post


Link to post

confirm, cielo are o suspensie aproape indestructibila DAR atentie la ce cumparati cand chiar trebuie schimbat ceva...

Share this post


Link to post
... Noroc, sau ceva normal pt. un Cielo? Totusi au fost toate jentile indoite ...

La orice sistem se lasa puncte slabe care sa salveze restul. Jantele fac parte din aceasta categorie. Daca ele au preluat socul prin deformare, ce mai cauti mai departe ? Altfel, pentru sosele ca in Kosovo, nimic nu-i pregatit sa reziste.

Share this post


Link to post
La orice sistem se lasa puncte slabe care sa salveze restul. Jantele fac parte din aceasta categorie. Daca ele au preluat socul prin deformare, ce mai cauti mai departe ? Altfel, pentru sosele ca in Kosovo, nimic nu-i pregatit sa reziste.

Nu stiu ce treaba are Kosovo aici, pentru ca daca soselele de acolo sunt ca in Bosnia (adica perfecte, confirm eu) noi suntem cu 100 de ani in urma.

Scuze pentru off topic, nu m-am putut abtine, dar uneori ezit sa scriu datorita ironiilor unora!

Share this post


Link to post

Offtopic de explicatie:

Kosovo era asociat cu zona de razboi, sosele bombardate. Nu-i obligatoriu sa fie si real.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
E tare-al drequ cielo cu suspensii heavy-duty, confirm si eu.

 

Este,dar ce spuneti de asta???????Mie mi-ar place unul,asa cum ar fi.

salutare ! Edited by stanciu_costin2006

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...