Jump to content
Sign in to follow this  
Elfu

Masina Pentru Traficul Din Bucuresti

Recommended Posts

Noutati. Maine fac drive-test cu Aygo benzinara din pacate cu cutie manuala nu M/M pentru ca nu e disponibila la drivetest.

 

Masina e pe stoc si e neagra, adica daca-mi place o iau, pardon incep operatiunea dosar de leasing.

So good so far.

 

Urmeaza si un drive-test pe la Citroen saptamana asta dar parca imi face mai mult cu ochiul garantia aia de 100.000 de km @ 3 ani din surub in surub de la coiota + cutia M/M nedisponibila la C1.

:drinkers:

 

@alx

Pai nici a mea nu vrea manuala, dar vreau eu si atunci M/M e ideala pentru noi avand in vedere ca o sa poştim buburuza. :P

 

Voiam sa o iau rosie sau visinie dar zau ca arata bine si neagra. Chiar nu tin la culoare, vreau doar sa o iau cat mai repede. :D

post-5141-1201086647_thumb.jpg post-5141-1201086653_thumb.jpgpost-5141-1201086660_thumb.jpg

 

Singurul lucru care nu-mi place e turometrul aruncat ca... in poteca, in rest e fain interiorul. :)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Vorbeste cu colegu' Hitman ca el are un M/M si sunt sigur ca iti poate arata cum merge, chiar daca e pe Yaris. Eu am fost incantat de M/M. E si adevarat ca nu sunt manually-obsessed...

Share this post


Link to post

Vezi ca trebuie sa o tii turata altfel e lenesa rau, tatalui meu i s-a oprit de 4 ori prima oara cand a dat in marsarier pt ca era subturata (si el obisnuit cu tico cursa mai mica la pedala). Cuplul e la 3600.

 

Acum ce nu mi-a placut mie: Aspectul schimbatorului, lipsa suporturilor laterale la scaune si scrisul de pe vitezometru e prea mare. A, si daca ti-o iei pe asta pana la urma, sa fii foarte atent cand iti explica dealerul cum se desface busonul de la rezervor ca altfel o sa faci cu nervii.

Share this post


Link to post
Eu am fost incantat de M/M.

 

Eu nu, mie la yaris mi-a parut ca schimba prost si smanceste, pe cvand cutia manuala e un bombon.

elfule .. tu esti ca in bancul ala frate cu rusii.. ati primit pamant, dar nu vi s-a dat ca vi s-a luat :)

daca ii iei ei ceva, apai ia-i ei, ca eu nu inteleg ce vrei sa faci, sa ii iei masina si de fapt sa mergi tu cu ea la oras? :)

treaba da, dar mie daca mi-ar lua cineva un lucru (desi nu prea s-a intamplat) apai. mi l-a dat.. nu mi l-a luat :) )

Asa si tu cu muierea, e treaba ta, dar o sa iasa cu scandal :)

Daca e pt ea, las-o sa ia ce-i place, muierilor nu le place sa le dicteze careva existenta =)) , daca e mai mult pt tine e altceva, si o sa te alegi cu o cacastoare umblatoare :) ) Am fost si cu c1 si mie unul mi se pare un simulacru de masina.

oricum, mie mi se pare prea mica diferenta de la un cotet de asta de genul aygo, c1, etc.. la clasa urmatoare.

Si apoi.. atat de mica nu poate fi sigura ca un jip, oricat ar sari unii la gat.

Si .. in alta oridine de idei.. nu mai pleca frate de la ideea ca o face praf, ca asa nici din casa nu am mai iesi.

cate o tabla indoita acolo nu e mare lucru.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Mazda 2,Honda Jazz sau Mitsubishi Colt te-ai gandit ? :-?

Share this post


Link to post

@Tommy =))

 

Esti genial frate. Am ras cu lacrimi.

 

Deci, masina asta o iau sotiei, dar cand ne sincronizam la program in 80% din cazuri masina sta la mine si mergem amandoi cu ea. Doar nu crezi ca plecam fiecare cu masina lui in aceeasi directie la aceeasi ora? :)

Deci eu trebuie sa-i propun variante. Ea alege ce-i place si eu adaug pe langa ce vrea ea si ce-i place ei ce-mi place si mie. Eu am Lacetti in continuare pe care ea a zis ca nu-l conduce ca e mare si ca e puternic. A bagat piciorul mai brusc in pedala si s-a speriat ce vrei. :D

 

Deci ea voia cutie automata, ok ii iau automata, dar M/M-ul asta vine la fix ca eu vreau manuala. :)

Am cedat cu dieselul ca nu voia ea diesel, dar n-am renuntat la airbag-urile laterale.

 

Pe de alta parte nu-mi pasa daca loveste masina, motiv pentru care am si zis ca o sa-i fac un casco nesimtit cu francize 0. Mie mi se rupe daca masina e zgariata sau lovita atata timp cat merge.

 

Lacetti are spoilerul fata lovit de peste un an de zile, ma rog zgariat. mai exact a doua zi dupa ce l-am ridicat am sters o bordura. Nici pana acum nu am fost sa-l repar.

 

Vreau masina cat mai mica sa nu provoace pagube mari ea si sa ma strecor mai usor prin trafic eu. =))

 

@ToPser

M-am uitat sunt mari. :)

 

Deci maine dupa ce vede Aygo decidem daca asta ramane. In principiu in acest moment 99,9% ramane Aygo.

 

Merci la toti pentru raspunsuri si va tin la curent cu ce rezolv maine. :)

 

Tommy zi-mi si mie cum e service-ul la Toyota.

Share this post


Link to post

Pai .. nu stiu prea multe.. eu am fost pe acolo asa:

1. revizia de 1000, cand nu iti trebuie programare (poti merge si la 2 si al 3 mii, cica sa-i anunti)

2. revizia de 15 mii - progrmare cu 3 saptamani inainte! (cost vreo 340 de lei parca din care 200 a fost uleiul)- acum am vreo 20k km.

/3. am avut bara lovita si ma programau dupa 2-3 luni, asa ca am schimbat-o la alt service, deci nu am fost.

Vorbesc de service-ul din pipera, de cel de la toto motors cred ca stie vlad cate ceva, eu nu am fost.

Service-ul e oprit intrarii te uiti pe geam din show-room. .. masina e buna, nu am ce reprosa. In rest.. nu mai stiu ce sa zic. Ah.. fa un drive test cu MM-ul ala sa vezi daca iti place. Insa mi se pare scump atat aygo cat si yarisul, ma rog, yarisul nu e deloc o masina rea, cea manuala chiar mi-a placut.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Mari fani ai firmei Toyota vedeti ca bateti aratura ca sa nu zic campii, C1=Aygo=107 este fix aceiasi masina, aceleasi motoare, acelasi comportament rutier, aceleasi dotari. Mai trebuie spus ca toate sunt fabricate in aceiasi fabrica, deci care este ideea de a da 2000E in plus doar pt ca are emblema de Toyota ? C1 merita fiecare banut dar varianta pe benzina, dieselul nu se amortizeaza decit dupa revanzare :D

Share this post


Link to post

Bogdan, C1 nu are cutie automata si are si garantia mai mica. :)

 

La C1 nu am gasit airbaguri laterale. Oricum daca-i pui CD-player care la Aygo e inclus in ultimul pachet si scazi cutia automata la Aygo rezulta cam acelas pret. :)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Ai pungi laterale si la C1, dar sunt optionale la SX. Ai si airbaguri cortina.

Share this post


Link to post

CD-player poti sa-i pui si dupa la o fractiune de pret. SiBogdan are dreptate. Sunt fabricate in acelasi loc, cu aceleasi piese, pe aceeasi linie de fabricatie

Share this post


Link to post

Elfule nu te lua dupa astia ca te fac de vinzi lacetti si mai pui avansul de aygo si iti iei dci de ala fm :D

Share this post


Link to post

Bogdan - la C1 ti-am zis problemele avute de 2 prieteni de ai mei. NU am zis ca nu sunt facute in acelasi loc.

Nu zic ca Aygo nu are aceleasi probleme. Dar la C1 stiu sigur au probleme. Ca nu imi spune ca a fost nimereala. Si am zis ca designul e mai frumos la toyota. Arata mai bine ca C1. Uitasem. Ambele C1 ale prietenilor mei, care amandoua au avut probleme sunt benzina. Iarasi sari tractoristule! :) )

Cat despre toyo motor de langa vitan au fost ok pana acum. Pt. reparatia aripii spate si vopsit : cu o sapt. inainte programare si gata. La revizie tot cu o sapt. inainte. Cred ca am avut noroc. :)

Ca sa nu zic de atitudinea serviceului citroen...

Edited by Vlad

Share this post


Link to post

Propun noul Smart.

Are transmisie automata si se incadreaza la cerintele privind siguranta.

post-13214-1201169069_thumb.jpg

Share this post


Link to post

And the Winner is: Coyota Aygo, o bubu cu cohones, pardon personalitate, care promite sa dea fum la deceiuri. :D

 

Deci dus frumos de dimineata la Toyota, prezentat masina sotiei, care pana sa vina agentul de vanzari (2-3 minute) a zis o luam. :X

 

A fost un fel de dragoste la prima vedere. :P

 

Masina nu pare asa mica la interior, cel putin in fata. Arata mai cool ca C1 la design exterior. Facea la mine sotia uite pui ce faruri misto are, sunt mai misto ca la Lacetti. =))

 

In fine eu am tacut din gura si am incurajat-o ca sa scap mai repede de un stres. Deci masina arata ok si e ok si ca pret si ca dotari.

 

M-au deranjat putin urmatoarele lucruri: turometru, partea de climatizare care e alba (am vazut ca se face portocalie cand aprinzi pozitiile), deci noaptea e cool ziua nu, si faptul ca nu are acoperite integral cu plastic/material textil fetele interioare de la usi, dar nu trebuie sa-mi placa mie.

 

Mi-a placut pozitia la volan, mi-a placut cutia de viteza, portbagajul in care incap obiecte voluminoase daca rabatezi scaunele, lucru imposibil la Lacetti din motive de deschidere mica.

Motorasul ala e o bomboana. Frate da mic mai e... imi imaginam cum ar arata bubu cu 16v-ul de la Lacetti si m-am linistit repede ca sigur n-ar incape.

 

Oricum, rezervat masina, dat comanda, urmeaza operatiune acte leasing si pe 14 martie soseste. :)

 

Merci la toti care ati raspuns. Promit sa apar cu ea la intalnire imediat ce soseste. :drinkers:

 

 

@Tommy

Stai linistit frate ca nu arunc eu banii pe frigidere... am unul in bucatarie clasa A+ mai economic decat deceiul si imi e suficient. :P

 

LE. uitasem sa pun scanurile. Am subliniat eu versiunea si motorizarea. Pret final ~10500 euro DDP.

post-5141-1201178255_thumb.jpgpost-5141-1201178284_thumb.jpg

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Foarte tare la banii astia imi luam cu adevarat masina, adica oricum AVEO este mai masina decit AYGO asta DAR fiecare face ce vrea cu banii lui. Ca idee daca vrei supermasina mini aceia este Lupo sau FOX (daca vroiai masina noua.)

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Ihi. Si eu as fi luat un kalos in 3 usi. Sau aveo, cum se cheama. Mi se pare super sexy fata de aygo.

Share this post


Link to post

Bre, deci nu va luati de bubu mic, da? :D

 

Bubu mic are personalitate, ca sa nu zic altceva ca iar imi iau warn.

 

Oricum de banii aia imi luam o superlimuzina prestije by renault, dar ramane intre noi. ;) =))

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Intre noi fie vorba, de ce nu ai adaugat VSC? Din ce am inteles de la inceputul discutiei, 500E in plus nu ar fi fost o problema...

Share this post


Link to post

Pai nu cred ca era in target, o doamna adevarata nu ajunge sa foloseasca VSC-ul.

Share this post


Link to post

Sa o conduca sanatoasa si nu apleca urechea la carcotasi :D

E o masinuta foarte frumoasa !

Share this post


Link to post

@Venom

Se putea pune VSC. :P

 

@ALiCE

Nu am pus VSC dintr-un motiv extrem de simplu. Trebuia masina la comanda si riscam sa ma prinda noua taxa de "mediu" ca se prelungea termenul de livrare.

 

Erau doar 2 Aygo full option pe stoc cu cutie M/M si una am comandat-o eu. Ambele erau fara VSC. Bubu va fi livrata in jur de 14 martie. <:-P

 

@Matizel

Merci de urari. :drinkers:

 

@VAXXi

Doamnele nu, dar de noi domnii ce zici? :lavolan:

 

P.S> Taxa de "mediu" a fost si motivul determinant pentru care m-am hotarat peste noapte sa iau a doua masina.

Acum mi s-a pus pata si pe un Avensis Full si s-ar putea sa scap si de Lacetti, sa vedem ce zice firma de leasing. :D

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...