Jump to content
Sign in to follow this  
mr_

Hyundai Getz Crdi 1.516v 88cp

Recommended Posts

Eu am pus carlig pe Mondeo, tot pentru ATV. M-a costat 200 de euro cu tot cu montaj. Nu e dinala care se monteaza/demonteaza rapid, dar cu 2 chei de 14 in 5 minute l-am montat/demontat. Prinderea e sub bara la mai bine de 10 cm de unde "incepe" masina. Nu vad cum ar putea afecta senzorii de parcare.

 

BTW, un ATV cred ca e cam la fel de scump de intretinut ca un Ferrari, exagerez dar de exemplu: un set de gume e vreo 5-600 de euro, reviziile se fac la 2000km si are o groaza de fluide de schimbat(ulei motor special, ulei diferential fata, spate, cutie). Ca sa-ti faci o idee despre pretul placutelor de frana, afla ca se vad separat pentru fiecare parte(stanga/dreapta). Acum am de schimbat o planetara, care se buseste relativ usor, si e vreo 350 de euro noua aici sau 250USD + transport din state, sh aici e 200 de euro. Eu sincer pentru fun mi-as lua un quad.

Share this post


Link to post

Se pare ca am gasit client. Un baiat tanar, simpatic, pilon de baza ar aeronauticii belgiene si chiar wallone... fix cum eram si eu cand am cumparat-o :D

Am facut niste ture si prin oras si pe autostrada, si s-au impacat bine, tipul conduce fluid si nu merge subturat, aka exact cum ii place si ei :) Unu' din ala care nu urca peste 1800rpm si calca la blana la 1500 nu ar fi luat-o, ca la turatii joase merge cam patrat. Oricum, o dau pe maini bune.

 

A ramas ca maine mergem si isi cumpara niste caucioace fata pt ea (ca are nevoie pt controlul tehnic, ideea era ca le iau eu, insa vrea sa si le aleaga el, si le plateste, iar eu am lasat 50€ din pretul negociat), apoi luni dimineata facem controlul tehnic si finalizam operatiunea. 4450€, si ii dau cadou si 2 jante + 2 pneuri de iarna, ELM327-le ca nu mai am nevoie de el, si niste lanturi de zapada pt 13-15 inch ca nici de astea nu mai am nevoie.

 

Zicea ca-i place ca e silentioasa... l-am intrebat ce masina a avut inainte si cica era o Octavia 1.9 TDI de la firma. In cazul asta, il inteleg :D

Cica a mai incercat inainte 2 frantuzoaice, insa cam zdranganea interiorul. Adevarul e ca la cap greieri getzul asta sta foarte bine. As vrea eu sa se tina cel putin la fel de bine si Skoda.

Share this post


Link to post

Gata, s-a vandut :( .

 

Facut dimineata controlul tehnic de vanzare. Asta e un control ceva mai aprofundat, si verifica daca bate kilometrajul cu controalele anterioare, si verifica daca nu e furata. Nimic de raportat, nici macar de supravegheat, e ca noua. La 81.000km, solida masina.

 

Baiatu' a inhatat-o si a ascuns-o la el in garaj sa fie sigur ca nu ma razgandesc :D

 

Am dezinmatriculat-o, adica am bagat placa din spate in cutia postala a biroului de inmatriculari. Nu tu coada, formulare in 3 exemplare, etc (coada e la inmatriculat :D ). Urmeaza sa primesc acasa confirmarea ca e dezinmatriculata, ca sa pot anula si asigurarea, si banii platiti in avans pt taxa de drum.

Si cica as putea cere un abonament pe transportul in comun gratuit pe un an :D Cool, tre' sa ma interesez desi folosesc destul de rar transportul in comun.

 

Iar aseara mi-am pus bicla in stare de functionare, insa as vrea s-o marit si pe asta (la fier vechi probabil) si sa imi iau una de oras, cu aparatori de noroi, si sute de leduri si ochi de pisica cat se poate de manelistice ca sa ma vada toti seniorii la volan.

Share this post


Link to post

He-he, tare faza cu abonamentul (mai ales că nu e chiar ieftin, din câte ştiu).

Ce biclă, nu ziceai că ai scuter? :D

Share this post


Link to post

Am scuter, insa nu mi-ar strica sa dau jos vreo 3-4 kile :D Acum nu dau jos mare lucru cu juma' de ora pe zi de bicla, insa macar poate creste nitel anduranta si tonusul. Sunt cam sedentar de la o vreme, nu mi-ar strica niste miscare chiar si mai soft. O bicla zilnica, doua-trei ore te tenis pe saptamana, si tot se simte, chiar daca nu la cantar, insa la forma si tonus.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...