Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Ce ceasuri de mina purtati?

Recommended Posts

Asa-i de joasa depresiunea aia intre Babungo si Bat, in NV Cameroun, de sunt doar 4 metri fata de nivelul marii?

post-79-1184309510_thumb.jpg

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
Rizi tu rizi, dar daca ai merge cu jobul prin desert par eczamplu (unde nu vezi nici un reper) sa vezi tu ce utile sint ceasurile cu busola!

 

Ceasurile cu busola sunt utile pentru cei care nu stiu sa determine pozitia punctelor cardinale utilizand un ceas normal.

Si :ontopic: nu port ceas din toate motivele diverse enumerate deja de altii pe acest topic.

Share this post


Link to post

Daca n-ai soare afara din parti determini punctele cardinale cu ceasul. Bine, ca si busola are abatere de 6 grade la Nord intre Europa si America de Nord.

Share this post


Link to post
Dar ora stie sa o spuna? Cate melodii are?

 

Apoi cate melodii are nu stiu, insa sigur stie de ora exacta altfel nu descopera longitudinea si mai mult de atat se initializeaza mai greu cautand satelitii disponibili din zona de receptie.

Intr-o alta imagine si noua achizitie Casio G Schock MTG920DA.

 

Asa-i de joasa depresiunea aia intre Babungo si Bat, in NV Cameroun, de sunt doar 4 metri fata de nivelul marii?

 

Laurentiu sincer ma bucur de iscusinta ta de a ma localiza dupa GPS, insa esti la cca 1000 de km de realitate .. despre care scrie si in profil :tongue:

Mai calatoriti in jurul blocului cu schema orasului si apoi puneti manuta pe o harta. Nu de alta dar e posibil sa va rataciti. Incearca sa vezi de ce oare se spune latitudine si longitudine si sensul lor fata de axa pamantului poate atunci iti iese corecta localizarea.

(aivornoM: snupsaR) :scarpin:

post-2099-1184373845_thumb.jpg

post-2099-1184373861_thumb.jpg

Share this post


Link to post

:redface: :wallbanger: Footoi $%^*&&(**&($^%%&**($#^%&, cum am putut sa uit de W ul ala? :wallbanger: Cred ca nu eram bine trezit din somn.

A dreaku meridian Greenwich, care trece pe acolo, daca era facut dupa vechiul sistem Washington, la greseala asta ma trimitea Google la mama naibii, asa m-a trimis diametral opus la doar 1000 de km, nu cine stie ce.

Las ca refac dupa-amiaza calculele, momentan imi dau in mare coordonatele.

In liceu am avut un prof cam tampit de geografie si nici nu m-a mai pasionat prea mult subiectul.

Share this post


Link to post

De sarbatori mi-am schimbat si eu batrinul ceas Orient cu alt ceas. Vroiam unul cu cel putin 200 m water resist si cu iluminare noaptea. Am optat pentru acest ceas, iluminarea pentru noapte cu tritiu radioactiv. L-am ochit de mult si abia acum am avut sansa sa-l cumpar. In special iluminarea noaptea face toti banii, este foarte puternica si nu are nevoie sa se 'incarce' cu lumina ca la phosfor. Lumineaza la fel toata noaptea.

Am cerut schimbarea bratarii de silicon tot cu una Traser dar din SS, cea siliconica cedeaza dupa max 2 ani.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Un grup de cercetatori americani a ajuns la concluzia ca acel ceas provoaca cancerul.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Super! Acum spui? :wallbanger:

 

Later edit:

Maestre, ma faci sa-mi sara inima din loc si sa caut pe Google? :mrgreen:

Dar totusi, ca sa informam forumistul bine: Common Radioactive Items

And more:

Health concerns

While they contain a radioactive substance, self-powered lighting does not pose a health concern. Tritium is only mildly radioactivity ; it emits beta particles which cannot pass through the glass of the tube, and each tube segment contains only a minute quantity of the gas. Direct, short-term exposure to small amounts is relatively harmless. If a tritium tube should break, one should leave the area and allow the gas to diffuse into the air. Tritium exists naturally, but in very small quantities.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Eu am unu asa(atach)...primit cadou...un CASIO Edifice

post-5518-1197964230_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Port de 18 luni un Fossil Abacus :) Un ceas cu Palm OS si touch screen

 

wristpda-anim-3.gif

 

wristpda-anim-2.gif

 

wristpda-2.jpg

Edited by wallaby

Share this post


Link to post

post-2226-1197977416_thumb.jpg

 

Un Swatch Irony Chrono

Share this post


Link to post
Port de 18 luni un Fossil Abacus :) Un ceas cu Palm OS si touch screen

 

Si ce stie sa faca?

Share this post


Link to post

Tot ce stie sa faca un PDA. Gasesti mii de pachete software, cum ar fi ora pe glob, lista de cheltuieli, convertoare SI/Imperial, contabilitate, jocuri, notepad... Ai cateva mii de contacte in cartea de telefon. Se incarca si se sincronizeaza printr-un port USB cu PC-ul. Un biju', ce mai! :)

Share this post


Link to post

Mama, daca aveam ceasul asta la examene terminam facultatea cu 10. :) )

Share this post


Link to post

Ultima mea achizitie e asta: Suunto X9i (modelul pe gri inchis)

 

Imi place ca e baban, dar e incomod de purtat iarna (pe sub geaca, adica).

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Hmm foarte interesant. Chiar cautam intr-un timp un asa ceas pt altimetru. Si daca mai are si GPS e cu atat mai bun pe munte. Fii bun si da-mi macar pe PM de unde si cat cascaval ai dat :rolleyes: Merci

 

PS: ca sa nu mai punem la socoteala compasul (busola) si barometrul bune si ele pe munte.

LA noi l-am vazut cam scumput... :rolleyes:

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Eu prefer ceva mai clasic: Pulsar by Seiko.

pf3272.jpg

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post
Tot ce stie sa faca un PDA. Gasesti mii de pachete software, cum ar fi ora pe glob, lista de cheltuieli, convertoare SI/Imperial, contabilitate, jocuri, notepad... Ai cateva mii de contacte in cartea de telefon. Se incarca si se sincronizeaza printr-un port USB cu PC-ul. Un biju', ce mai! :)

 

Numai pe ceas nu ma jucasem pana acum :mrgreen:

Share this post


Link to post

Mi-am reînnoit "colecţia" de ceasuri cu acesta. Este un Fossil Men's Regis Tank, automatic, carcasa din oţel şiii... 11 ani garanţie. Este absolut superb... şi greu. :D

 

post-349-1198241169_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Super! Acum spui? :wallbanger:

a radioactive substance, self-powered lighting does not pose a health concern.

 

Si la 3 ani de la formarea preparatului radioactiv luminozitatea scade la 50% sau cum vrei cu 50%. Altfel sa-l porti cu placere si sa afisezi la loc vizibil semnul... :D

post-2099-1198273823_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Si la 3 ani de la formarea preparatului radioactiv luminozitatea scade la 50% sau cum vrei cu 50%....

 

Sorry mate, dupa 12.3 ani ca sa fim mai exacti, conform producatorului. :tongue:

Share this post


Link to post

hmmm, din ce in ce mai multe CASIO...

:veneratie:

:drinkers:

Share this post


Link to post

Va bucurati dejaba, voi n-ati avut Pobeda, sa intarzie doar 1 min pe zi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...