Jump to content
Sign in to follow this  
andreib

Izolare fonica

Recommended Posts

Dsign, daca tot esti in vizita pe la noi povesteste cum sa operez la o portiera, vreau sa inlocuiesc cealofanul ala (falfaie de la bass) si as incerca cu aluband (cu toate ca nu stiu unde gasesc in iasi, iar site-ul denbraven.ro nu merge :-W ).

Share this post


Link to post

pai cind o sa mearga site-ul, o sa cauti si o sa vezi unde e o reprezentanta aproape de tine. imi pare rau ca nu merge...

 

pt usa faci in felul urmator: iei un pistol de incalzit, cred ca e bun si un uscator de par pin la urma, da mai puternic, si incalzesti pe dinauntru tabla de afara a usii... te chinui , pe linga macaraua geamului... incalzesti bine tabla, si apoi pui aluband la greu, acoperi cit de mult poti. il aplici cu o rola de tapet mica si tare...

 

dupa ce ai acoperit fata exterioara a usii, incerci sa pui pe fata dinspre habitaclu, in locul foliei respective. aici ideea este sa lipesti bucati cit mai intregi de aluband, si sa astupi toate gaurile, mai putin cea pt boxe si cele in care prinzi capitonajul... la fel, inainte sa aplici aluband, incalzesti bine tabla...

 

bine ar fi sa faci operatiunea mai la primavara... cu soare afar.

 

dupa aluband, mai pui pe fata de usa, pe capitonaj, un strat de pisla, subtire, pentru ca atunci cind o montezi, sa nu zdrangane in locurile unde se atinge de tabla

 

sper ca ai inteles si ti-am fost de folos. te astept si cu alte nelamuriri daca ai...

 

 

ps: ca,m aceeasi solutie se foloseste si la casele mari (am vazut usi de vw passat ultimul model desfacute, de audi A8, de bmw 7 ultimul model - in service-ul de tinichigerie al unui prieten)

Share this post


Link to post
... caucazianule, aici treaba chiar se face dupa ureche... eu cred ca la voi trebuie sa fie totul calculat de doctori ingineri, ca sa fiti convinsi de o treaba... sau nu acceptati sfaturi de la dacioti?

Oricine de formatie injinereasca procedeaza asa, nu cred ca te-ai fi bucurat ca masina ta sa fie conceputa tot asa, dupa ureche. Experimentul, adica ceea ce faci tu, face parte tot din metodele injineresti, asa ca nu vad de ce ar putea apare divergente intre voi. Doar ca experimentul fara masuratori nu poate fi credibil, asa ca trebuie sa accepti si reticenta celor care cred doar in cifre. Chiar daca este vorba de acustica, nu se poate merge doar dupa ureche, iar treaba asta n-are nici o legatura cu "daciotii". Pe forumul acesta nu se face discriminare, nici macar pozitiva.

Share this post


Link to post
Pe forumul acesta nu se face discriminare, nici macar pozitiva.

 

s-a facut si inca se mai face, crede-ma.

 

mai, daca voi aveti banet sa faceti masuratori, eu n-am nimic impotriva. In fond este masina voastra, faceti ce vreti cu ea...

 

niste masuratori a facut colegul nostru Klaus, ceva cu o cutie de bas si un microfon, a inregistrat zgomotele cu cutia goala, apoi cu folie de parchet, apoi c aluband. a ajuns la concluzia ca tre sa pui folie de parchet in straturi "fara numar" ca sa ajungi la performantele alubandului.

 

eu cam asa imi aduc aminte, n-am rabdare sa caut acum pe forum.

 

oricum, cea mai buna masuratoare acum este comparatia... si chiar as dori sa facem o proba la una din intilniri, cind vine altcineva cu un logan "stock"... sunteti invitatii mei

 

 

si aici nu e vorba despre cum e facuta masina... normal ca se fac calcule si masuratori, dar un proiect nou cap-coada costa muuuulti bani, stiti bine cit anume.

uite ca le-a cam scapat treaba cu zgomotele, cel putin la logan antifonarea habitaclului este de tot rahatul. si daca a facut cineva o treaba care da rezultate, nu inteleg de ce sa nu analizez, si daca chiar am nevoie, sa aplic... eu la rindul meu, m-am luat dupa klaus, si de la el am invatat. am combinat cu ideile mele, m-am gindit si la condens, si la durabilitate, am facut inecrcari, ca nu cumva sa curga alubandul de pe usa, etc.

Edited by dsign
  • Like 1

Share this post


Link to post

Pe mine ma intereseaza in primul rand calitatea auditiei la boxele din fata (care acum nu e f buna datorita foliei alea care face un zgomot deosebit de enervant). Daca efectele vor fi multumiotare probabil voi face la fel si la Matiz, dar acolo la o scara mai mare :) .

 

PS: Multumesc pentru sfaturi/instructiuni.

Share this post


Link to post

Offtopic:

 

Discriminare nu s-a facut, nu se face si probabil, nici nu o sa se faca. S-a facut doar caterinca si doar atunci cand o masina de 5.000 euro era descrisa ca una de 500.000 euro, pe cand argumentul de neatacat era numarul de masini vandute si optiunea majoritatii.

 

Ontopic:

Experimentele sunt mult mai costisitoare si nu toata lumea are abilitatea sau dispozitia sa le faca, motiv pentru care prefera o solutie verificata. Iar verificarea nu se face subiectiv, prin comparatie auditiva. Tocmai din acest motiv, in acustica se folosesc scari logaritmice in baza 10. In plus, se folosesc curbe de ponderare si de compensare fiziologica (neliniaritate a organului). Nu intamplator a aparut aceasta zicala populara (lucru facut dupa ureche), stiut fiind ca este senzorul cel mai subiectiv al corpului uman, mai ales in domeniul de frecvente la care lucrezi.

Share this post


Link to post

bine sefu, te astept cu aceste minunatii tehnologice, nesubiective, sa testam... daca urechea mea spune ca e bine, si nu am posibilitatea sa incerc in alt fel, ma multumesc si cu atit... pai ce urechea mea?!

 

si mai e o chestie: cam toti cei care au facut comparatia, au simtit o diferenta... eu unul sunt multumit. pentru ca atunci cind simt o diferenta notabila nu prea se mai poate numi subiectivism...

 

dupa ce am facut operatiunea cu alubandul, in vara, vreo 2 zile n-am mai stiut sa plec de pe loc cu masina, parca nu era a mea... disparusera niste zgomote si niste vibratii si eu apasam virtos pedala de acceleratie, ca sa nu omor motorul...

 

cu timpul m-am obisnuit, dar din cind in cind ma mai roaga cite un amic, sau un coforumist sa facem o comparatie. si cu ocaziile acestea ma plimb si eu cu o masina "stock" si observ unele lucruri.

 

de ce sa ne complicam aiurea, nu inteleg... o fi urechea senzorul cel mai subiectiv, dar daca mie imi spune ca e bine, atunci e bine si gata...

 

iar la partea cu discriminarea, eu iti zic ca s-a facut, sunt convins de faptul ca nu mai exista , iar orice intentie de acest gen probabil ca este combatuta imediat... am incredere in voi, va admir si nu pot decit sa va urez succes in continuare.

 

discutia cu alubandul ramine deschisa

 

pt andreib: da, ca sa ai o acustica buna, fa cum ti-am zis... astupa toate gaurile, este foarte important, iar apoi pisla subtire pe panou, este iar importanta

Edited by dsign

Share this post


Link to post

Offtopic si ultimul:

Cu postul asta m-ai convins, ai facut o izolare perfecta, nu mai auzi.

Da-i bataie, "cine face si desface, are zilnic ce face".

Share this post


Link to post

Cate role de aluband imi trebuie pentru portierele fata la nubira?

 

PS: Eu nu intentionez sa modific nubira, sa-i ,,imbunatatesc '' izolarea fonica deoarece e destul de buna ,,by default''. Vreau doar sa scap de zgomotele in plus din portiere cauzate de bass-ul boxelor.

Share this post


Link to post

dsign alubandul are folia de aluminiu mult mai subtire ca Stinger Expert Roadkill, si nu rigidizeaza destul tabla... AluBnadul este foarte bun de pus pe podeaua masinii si atat.

alubandul si acum dupa 3 luni inca mai e maleabil, pe cand Roadkill - ul s-a facut literalmente beton.

 

http://www.crazypc.ro/forum/attachment.php...21&d=1132444185

http://www.crazypc.ro/forum/attachment.php...27&d=1132444249

http://www.crazypc.ro/forum/attachment.php...28&d=1132444249

 

in alta ordine de idei faceti ce vreti dar macar faceti si fata interioara si cea exterioara a usii

Share this post


Link to post

Link-urile sunt inutile deoarece trebuie sa ai cont acolo ca sa vezi ceva.

 

PS: Daca nu e bun advice us o great stinky one...(preturi, procurare materiale, detaliile operatiunii).

Share this post


Link to post
Offtopic si ultimul:

Cu postul asta m-ai convins, ai facut o izolare perfecta, nu mai auzi.

Da-i bataie, "cine face si desface, are zilnic ce face".

 

nu e chiar asa, de ce gindesti asa radical? normal, ca dupa un timp m-am obisnuit si acum mi se pare galagie in lighean... sa vezi galagie ce-o sa fie de marti incolo, cind imi pun si eu urlatoarea din inox... poate ca o sa ma indrept spre materialele lui peste, cine stie...

 

in alta ordine de idei faceti ce vreti dar macar faceti si fata interioara si cea exterioara a usii

 

asta am zis si eu...

Share this post


Link to post

@dsign > nu sunt radical. Eu am experimentat toata viata si cand am tras o linie sa vad rezultatele am costat ca n-am ceva in afara de experienta. Asta-i problema.

Share this post


Link to post

da...

o sa uploadez pozele mai incolo ca sa vedeti ce si cum...

de procurat le-am procurat de la wizards din bucuresti (foliile)

de apilcat se aplica la rece cu un roller din lemn

pretul este de 600.000 folia de 0.4 m2

o folie ajunge pt o fata de usa (int sau exterior)

pt tico si matiz pt usile fata iti trebuie 4 folii

 

de gasit le gasesti la www.wizards.com.ro

Share this post


Link to post

tolin, hai sa vorbim pe subiect, nu pe ce a facut bunica acum o suta de ani...

 

pe subiect: materialele lui peste sunt , intr-adevar, foarte bune, insa nu se potrivesc cu buzunarul meu. am ana;izat si eu un pic, am vazut la altii ca exista ceva rezultate cu un anume material, l-am folosit si sunt rezultate si la mine, nu zic eu asta, zic altii...

 

evident, daca cineva de aici e dotat coresunzator pentru a face niste masuratori (si la un pret rezonabil) voi fi si eu prezent... pina atunci ma bazez pe urechea mea :lol:

Share this post


Link to post

Am si eu o problema! Pe mine nu ma deranjeaza cum bate ploaia sau cum se aud pietrele sau cum se aud rotile la 120 km/h la Matizul meu! Singura mea problema este usa din dreapta spate! Se aude ceva foarte ciudat in ea, ca o balama neunsa, ca doua table care se ating, ca doua sarmi care se ating, ceva de genu` ... nu stiu cum sa descriu! Se aude la orice canal sau groapa peste care trec ( si din pacate e imposibil sa nu trec peste cateva zilnic pe drumurile noastre ). Am desfacut la un mester portiera si nu e nimic in neregula acolo ... Totul PARE a fi la locul lui! Acolo in portiera am vazut 2 "sarme" care traverseaza portiera de la maner mai departe. Oare alea se ating de tabla sau se ating intre ele? Cum remediez zgomotul acesta? Ce poate fi?

Edited by lordcalibras

Share this post


Link to post

Pune mana pe ele si ve vedea imediat despre ce e vorba , "sarmele alea " au niste ghidaje din plastic si niste bureti prinsi pe panoul usii tocmai ca sa nu se produca Zgomote si zdranganeli dupa cate am vazut pot fi invelite cu tub pvc ca sa nu faca zgomot :) >-

Apropos de antifonare eu am antifonat pe vremuri cu vopsea antifon si fulgi de asbest si rezultatele mi s-au parut neasteptat de bune !

Share this post


Link to post

Salutare, dragi colegi!

In acest weekend, fiind mai liber, am hotarat sa insonorizez portbagajul lui Maty. Am purces la treaba si dupa golirea completa si demontarea finitiilor laterale am dat 2 straturi de antifon cauciucat si am decupat niste mocheta , corespunzator formelor, pe care l-am lipit cu ajutorul ultimului strat de antifon. Seara am luat masina la plimbare si am constatat o diminuare destul de buna a zgomotelor in spate (se auzeau tot felul de zdranganeli) si in plus si boxele (montate in locasurile dedicate) se aud mai bine, nu ca din butoi.

Urmeaza sa fac in zilele ce vin si insonorizarea usilor, plus o montare (manu' propria) a unor boxe in usile fata, a unei alarme si a unei inchideri centralizate.

Share this post


Link to post

Scuze pentru postare consecutiva, dar vreau sa va mai povestesc despre insonorizarea usilor: asa cum am spus anterior, am dat jos panourile usilor (cu manere, cotiere...) si am realizat insonorizarea usilor. Ca material am folosit polistiren de inalta densitate (2.6 RON foaia), folosit la izolarea termica si fonica a constructiilor, pe care l-am decupat conform structurii fiecarei usi si l-am lipit cu un adeziv special de polistiren (10 RON galetusa de 1 litru). Timpul de uscare a adezivului - 24h, timp in care nu am miscat masina. In locurile greu accesibile si mici, am folosit folie de parchet lipita cu prenandez. Acelasi polistiren l-am folosit si la haionul portbagajului dupa demontarea finitiei. Rezultate: usile s-au ingreunat si se inchid altfel (si sunetul la inchidere e mai infundat), nu se mai aud toate picaturile de apa aruncate pe usi, fetele exterioare ale usilor s-au rigidizat considerabil, iar boxele montate in usile fata se aud bestial (avand in vedere ca sunt no-name-uri si de putere mica). Cu aceasta ocazie am observat ca sub mocheta exista un strat considerabil de pasla (burete) si n-am mai incercat si o insonorizare a podelei. Oricum problema ramane in studiu pentru viitor (caci sunt cam nemultumit de zgomotul motorului la peste 3500 rpm). Tot in viitor voi mai incerca sa insonorizez si zonele de sub caroserie (pe la roti) caci se aude orice pietricica si fir de nisip aruncate de roti in mers. Voi folosi probabil antifon concentrat (parca am mai citit pe forum ca a facut cineva acest lucru).

Share this post


Link to post

Polistirenul acela ce proprietati fonice are? Ca structura a materialului, ai idee din ce e facut?

 

Pt insonorizare se foloseste folie bituminoasa, ce ai facut tu acolo nu stiu daca rezista la 50w rms.

 

Felicitari pt munca depusa, oricum ai usile cu mult mai silentioase decat ce a facut fabrica.

 

Spor la treaba in continuare

Share this post


Link to post

Polistirenul folosit de mine arata (ca si consistenta si aspect) ca un covoras de cauciuc. E cumparat de la magazinul TOTAL CASA. Cei de acolo (cunoscuti si vecini) mi l-au recomandat pentru fonoizolare.

Boxele din usi au putere mica (cred undeva pana in 15W RMS). Dar se aud splendid dupa insonorizarea usilor (cu basi, medii, inalte). Multumesc pentru aprecieri.

ps: am observat ca adezivul s-a cimentat perfect pe fata usii, deci nu cred ca voi avea probleme.

Share this post


Link to post

Si polistirenul asta unde il pot gasi ? la firme ce comercializeaza materiale de constructie ? Gasesc asa cev asi in metro la materiale de constructii ? Apropo cat te-au costat materialele pentru o usa ? Ai pus doua straturi ? Si pe fata exterioara si pe cea interioara ?

Share this post


Link to post

@Lucas: polistiren de inalta densitate - asa se numeste materialul, se comercializeaza sub forma de foi (1,5m patrati), culoare verde, pret infim (2.6 RON foaia). Nu stiu daca gasesti la Metro, dar e sigur la magazine TOTAL CASA (sau similare). Pentru lipire nu se foloseste prenandez, ci un adeziv special de polistiren (asemanator cu aracetul (10 RON / 1l). Mie, pentru toate usile, mi-au ajuns 2 foi si o galetusa de adeziv. Deci un total de 15 RON. Am pus un singur strat - pe fata exterioara. Apropos, pe fata interioara a panoului de usa (deci acel PFL care vine in contact cu usa, am mai lipi un strat de folie de parchet cu prenandez. Succes!

Share this post


Link to post

Alte materiale aveti idee cum se numesc si de unde se pot procura?

Ideea e ca eu am luat de la brico un material care seamana cu buretele numai ca nu absoarbe deloc apa (se poate folosi in loc de folia pentru scurs apa de pe geamuri) si este mult mai dens.(grosimi 4 mm si 8mm si cred ca erau si mai groase iar unele aveau folie de aluminiu pe ele pt o izolare termica mai buna) Pe el scrie ca este special pt izolare fonica si termica(se foloseste la mocheta) si costa ceva cam 10 RON m2 iar cel gros cu aluminiu ajunge pe la 25 RON m2).Pt portbagaj lam folosit cu succes si peste am pus si un strat de mocheta si nu mai bazaie portbagajul.Am pus si pe plafon si nici ala nu mai bazaie.

Am pus in in usi si sa redus zgomotul considerabil dar in usi sunt tot felul de goluri iar marerialul acesta nu e suficient de tare.Acesta are o miscare in aceste goluri si face ca presiunea acustica sa scada iar mid-bass nu se aude cum ar trebui.Se aude cu vreo 15-20 la suta mai tare dar pe o incinta tare s-ar auzi mult mai bine. Dynamat am vazut la kit-uri si sunt de la 5 mil in sus.Altceva care ar face lucrul asta dar la mai putini bani exista?

Share this post


Link to post

salutare! va prezint tico-ul meu alubanduit :P ca sa zic asa. operatiunea mi-a luat cam o zi ca era cald si nu m grabeam; am zis sa o iau incet, sa curat si plasticele, mocheta...

 

diferenta se simte mai ales ca acum a plouat, zgomotul nu mai vine de dedesubtul masinii, ci de la usi. cand trec prin balti nu se mai aude aproape nimic iar cand rulez pe asfalt normal e mai silentioasa [ nu doar eu ci si cativa prieteni au zis ca asa e deci nu e doar placebo ]

 

am pus si in portbagaj aluband si am lipit peste burete cauciucat din brico. mai am de facut usile cu alta rola de aluband [ asta dupa ce bun difuzoare si geamuri electrice pe fatza ] si poate burete cauciucat de 3mm pe plafon ca arata bine

 

preturi > aluband 30 cmx10 m > 110 ron > reprezentanta denBraven chititla

> burete cauciucat [izolare fonica + termica ] grosime 10mm > 21 ron m2 >brico

 

p.s. nu sunt pozele prea reusite ca am terminat pe seara si nu era lumina. a doua zi nu am stat sa mai fac iar poze, am pus mocheta si gata .

 

sporpost-534-1156768079_thumb.jpg post-534-1156768095_thumb.jpg post-534-1156768115_thumb.jpg post-534-1156768125_thumb.jpg

Edited by pixel29

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...