Jump to content
Sign in to follow this  
andreib

Izolare fonica

Recommended Posts

Cat a costat?...Se simte ceva? Ai boxe pe spate, s-a simtit vreo diferenta? :-?

Share this post


Link to post

De costat ,a costat in jur de 400.000 lei,mie mi-se pare ca a mai tacut spatelesi in plus nu se mai vede tabla aia goala,acum ca sa incalzit o sa antifonez usile si plafonul ,abia apoi o sa trag concluziile finale privind zgomotele.

Share this post


Link to post

In legatura cu torpedoul: cu ce material pot sa lipesc mocheta pe el ca sa nu se dezlipeasca prea curand? Aracet, prenadez?? :-?

@mirceamat: misto blanita ti-ai pus in portbagaj. Banuiesc ca se scot sau le-ai lipit? Ca se murdaresc destul de repede acolo.

Si sa ne dai detalii despre cum vei antifona, pls, ca a mea la -20 de grade afara mi se pare destul de friguroasa inauntru (desi sunt multumit de incalzire), imi trebuie vreo ora ca sa se incalzeasca toate materialele din masina. am plecat odata acasa pe firg dintr-asta si de-abia dupa 100 de km am simtit nevoia sa dau la mai mic incalzirea. Sau mai coboram spre Sud, cine stie.

@AndreiB: cred ca la portbagaj ar mai trebui pusa mocheta dintr-aia si pe tabla spatarului banchetei si eventual si pe sub ornamentele laterale din plastic din portbagaj si cred ca s-ar simti ceva. :) >-

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

De lipit,am lipit cu prenandez,nu car lucruri care ar putea murdari ,dar daca se intampla se poate spala ,de antifonat o sa antifonez usile cu antifon caucicat ,o sa dau 2/3 straturi ca ma dispera zgomotul produs atunci cand afara ploua.

Share this post


Link to post

mirceamat, incearca sa lipesti pe interiorul usilor folie bituminoasa, e un pic mai scumpa decit antifonul cauciucat dar e mai aratoasa, mai usor de instalat si mai eficienta... ca sa vezi despre ce e vorba, baga ochiulaici

 

treaba asta iti va ingreuna usile un pic si se vor inchide mai bine. la fel si la plafon, ti se va ingreuna si se va schimba frecventa de rezonanta a acestuia.

 

antifonul cauciucat in 2-3 straturi il recomand pe podea, iar peste ultimul strat, inainte de a se usca, lipeste 2 straturi de folie de parchet, pentru a izola termic podeaua...

 

e recomandat (dar nu e musai) sa bagi folie de parchet si intre ornamentele usilor, pe la imbinari plastic+tabla, va reduce mult din zdranganituri. in loc de folie de parchet poti folosi si izopren, care se gaseste in magazinele gen bricostore.

 

daca stiai deja treburile astea, ma scuzi, dar oricum , poate citesc si altii si le vor fi de folos cumva aceste informatii.

Share this post


Link to post

Hi all,

 

Am si eu o problema asemanatoare - sunt obsedat de toate scartaielile si zgomotele care se aud in masina tot timpul. Cred ca este cea mai mare nemultumire a mea legata de aceasta masina - in rest totul e acceptabil, cel putin.

 

Ce m-ar interesa - si n-am gasit pe nicaieri (inca) - este daca exista unitati service care sa faca izolare fonica / insonorizare contra cost. Din pacate nu am un garaj unde sa-mi demontez tot interiorul masinii ca sa pot aseza totul la loc cum ar fi trebuit sa fie pus de la inceput, si nici nu mi-ar fi usor sa dedic o saptamana pentru acest scop.

 

Deci - daca stiti sau ati auzit de vreun service / societate comerciala / atelier care sa faca asa ceva pe bani, va rog sa-mi spuneti si mie unde si cum. Ceea ce ma intereseaza nu e antifonarea (in sensul de dat cu vopsea pe sub masina) ci izolarea fonica (pe la 180 la ora zgomotul de motor si de rulaj cere sa tipi daca vrei sa vorbesti cu cel de alaturi) si indepartarea tuturor surselor de zgomote si scartaieli ce se fac auzite la fiecare gropicica sau canal peste care sunt nevoit sa trec.

 

Daca nu gasesc nimic, o sa trebuiasca sa mi-o fac cu mana mea ( :mrgreen: ) pentru ca nu mai rezist altfel...

 

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

nu gasesti service si nici nu-ti trebuie. iti trebuie un amic priceput si vreo 2 zile calde. intr-una faci plafonul si podeaua si in a doua zi faci usile. pun aici un LINK, poze cu podeaua mea in lucru

 

adyroman, ti-as spune sa vii la noi la garaj, dar cred ca se va considera reclama, si cred ca mai sunt si alte probleme... :mrgreen:

Share this post


Link to post

exista firme care fac in special pt sunet( adica izoleaza foarte bine pt a se auzi muzica) care fac asta, cu dynamat, dar costa cam mult...insa se aude ca rezultatul e spectaculos

Share this post


Link to post

aztec, ideea e ca poti obtine rezultate multumitoare si cu Aluband... si nu e nevoie de nustiuce firma sa iti monteze aceasta izolatie.

Share this post


Link to post

de unde iei aluband si la ce pret? am intrat in vreo 3 magazine care aveau produse den baven si vanzatoarele nu stiau ce e ala aluband

Share this post


Link to post

aluband gasesti DOAR la reprezentanta. Adresa reprezentantei o gasesti pe site-ul lor.

Share this post


Link to post

dsign - care-i reprezentanta aluband ? tot den breven ?

Share this post


Link to post

Da,pe sos Chitilei 58-60.Aluband se mai gaseste si in practiker,eu am vazut in cel din voluntari.

Share this post


Link to post

Pana la urma a rezolvat cineva problema insonorizarii cu rezultate deosebite? Doar dsign are ceva realizari...

Share this post


Link to post

eu am insonorizat usile din fata si pasajul central

 

usile sunt insonorizate cu stinger expert roadkill

 

ca preturi costa 600.000 foaia de 0.4 m2, este cel mai ieftin insonorizant auto cu folie de aluminiu pe fata, grosimea lui este de 2mm.

pt o usa de tico iti trebuie 2 foi, pt un de cielo probabil 3-4 foi

se gaseste la wizards in club idm, www.wizards.com.ro

Share this post


Link to post

A incercat cineva sa faca un studiu, nistre masuratori?

Izolarea fonica nu se face asa simplu: pui 2-3 straturi de material (cam ce ai auzit ca ar fi bun) si gata.

Pentru fiecare tip de suprafata (material din care e confectionata, dimensiuni, forma) se fac diferite incercari si se masoara nivelul de zgomot inainte si dupa.

Daca materialele sunt puse dupa ureche pot amplifica si nu diminua zgomotele si vibratiile.

A incercat cineva sa masoare nivelul de zgomot inainte si dupa ce a pus cate ceva?

Share this post


Link to post

Ce spui tu straine, Stefan e departe... tuning dupa ureche! Crezi ca face cineva asa ceva? Crezi ca cei ce-si pun eleroane le verifica in tunelul aerodinamic? Ca acolo e si mai nasol... ei as... dupa ureche!

Share this post


Link to post

Daca nu faci izolarea fonica cat de cat k lumea diferentele vor fi mici si nu cred ca merita atata munca.

Poti sa reusesti izolare termica buna dar fonica e mai mult psihologic decat real.

Share this post


Link to post

Am facut un singur test inainte vibrau toate tablele de la portbagaj inclusiv lateralele, acum nu se mai aude absolut nimic de la ele...eu zic ca o dam in diverse...

Share this post


Link to post

Pentru antifonare usi/podea/plafon etc nu folositi antifon din ala de 10 ron galeata de 5 ca nu e cea mai buna alegere. Si pe mine ma batea gandul sa iau din ala dar am dat pese ceva mult mai bun. Antifon cauciucat de la Sprint. Se cheama Extrabody HS. O cutie de 2 kg costa cam 30 ron dar nu se compara. Rezultatul e excelent. Pentru toate usile de la masina eu am folosit 2 cutii. O sa mai iau inca o cutie pentru a da si pe podea, dar asta abia la primavara ca acum e prea frig.

 

Dupa ce am dat in usi a putit in masina vreo 2 saptamani, nici mama odorizantelor nu mai scoate duhoarea. In plus folositi manusi de cauciuc. Arde pielea si odata auns pe maini se ia foarte greu. De pe haine e mai usor, folositi foarfeca pentru ca oricum altceva nu merge. :spumelagura:

Share this post


Link to post

Si de ce ma rog ai ajuns tu la concluzia ca ce ai folosit tu este cea mai buna alegere ? Eu am folosit pentru primul strat un isonorizant marca Body , spray de 400 ml . Pentru portbagaj , contra-aripi si sub bancheta spate au fost de ajuns doua spray-uri . Apoi dupa aproximatix 40 de minute ( s-a uscat ) am croit mocheta simpla si am aplicat peste . Efectul este destul de simtitor , mai ales ca la mine se aud imediat pietricelele si fasaitul de la roti ( daca e asfaltul ud devine foarte suparator ) . Vreau sa cumpar acum si pasla sa pun exact peste acele suprafate , mai ales ca acum am reusit sa-mi imbrac si portbagjul cu mocheta . In plus de asta , nu mai transpira tabla , pentru ca nu mai este goala . La voi troncaneala provinde de la bucsele de amortizoare , de la bancheta , centuri ( nestranse bine ) si usa hayon .

Vreau sa incerc chiar si cu antifon cauciucat din ala la 5 kg , pentru ca mi se pare destul de bun calitativ , mai ales pentru suprafetele din interior . Faptul ca este destul de ieftin , asta nu inseamna ca nu e bun sau ca nu iese un lucru bun daca-l folosesti . Dupa ce termin interiorul , pana la scaunele din fata , am de gand sa trec si la exterior , dar astept primavara sau chiar vara . Pentru o uscare buna in interior , lasati aeroterma sa incalzeasca foarte bine si dupa 20 de minute opriti caldura si motorul si deschideti toate usile si hayonul . Bafta !

Share this post


Link to post

La unii din noi troncaneala provine de la muzica ;)

Share this post


Link to post

1.Azi am prins vre-o 3 ore cu soare si caldura si in parcare la o benzinarie m-am apuca si am dat al doilea strat de antifon Body 950 . De data asta nu am mai luat spray , ci bidon de 2 litri si mi-a ajuns pentru portbagaj + contra-aripi spate + sub bancheta spate . Ce mi-a mai ramas ( vre-o 200 ml ) am dat pe spatele mochetei de portbagaj si am uscat-o ... la soare . A durat cam doua ore , apoi inca vre-o 40 de minute pentru uscare interior .Bidonul a fost 250.000 si l-am aplicat cu pensula , desi se putea se pare si cu pistolul . Ma intereseaza si pe mine ALUBAND , dar site-ul in romana nu mai merge si as dori cel putin un numar de telefon de la reprezentanta din Bucuresti . Vreau sa pun Aluband in masina pe podea si pe contra-aripile din spate , care fac zgomot la rulare .

2. Are cineva vre-o idee cu ce sa umplu un gol din aripile fata ? La Solenza intre roata si chederul usii nu este decat o protectie de plastic . Pe acolo , la presiune intra aer si apa pe prag la greu si vreau sa umplu tot pasajul rotii , peste protectia de plastic , pentru a scapa de belea . Siliconul este destul de scump , iar mie mi-ar trebui cel putin vre-o 3 tuburi numai pentru o parte . Spuma poliuretanica se pare ca este prea periculoasa pentru ca se umfla prea mult si are o putere f mare si poate sa umfle prea tare aripile si ajung la alte probleme . Buretele normal tine apa ... Masticul ... trebuie prea mult . Ce sa bag ?

Share this post


Link to post

Spuma e coroziva si nu rezista la apa deci nu e buna. Pune o poza cu zona ce vrei sa o umpli sa ne dam seama si noi exact.

Share this post


Link to post
eu am insonorizat usile din fata si pasajul central

 

usile sunt insonorizate cu stinger expert roadkill

 

ca preturi costa 600.000 foaia de 0.4 m2, este cel mai ieftin insonorizant auto cu folie de aluminiu pe fata, grosimea lui este de 2mm.

pt o usa de tico iti trebuie 2 foi, pt un de cielo probabil 3-4 foi

se gaseste la wizards in club idm, www.wizards.com.ro

 

peste, ce ai tu este exact aluband... si iarta-ma ca intervin, dar 2mp de aluband fac exact cit foaia ta de 0.4 mp...

 

domnu marius eugen, ne revedem. :dizzy:

ma baieti, am facut teste peste teste: am mers cu masina mea, care este partial antifonata cu aluband, apoi cu a unui coleg de la daciaclub, acelasi model, nemodificate dpdv fonic .

diferenta este majora, chiar am ramas surprins de eficienta alubandului. asta m-a hotarit sa-mi continui lucrarea, sa pun si al doilea strat pe podea si sa urc pina sub bord cu material din asta, apoi sa pun pisla... caucazianule, aici treaba chiar se face dupa ureche... eu cred ca la voi trebuie sa fie totul calculat de doctori ingineri, ca sa fiti convinsi de o treaba... sau nu acceptati sfaturi de la dacioti? pai ia intrebati-l pe soran, ar mai fi stat in masina (dupa ce si-a pus esapamentul sport) la 120 km/h daca nu si-ar fi pus si el niste aluband din asta?

Edited by dsign

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...