Jump to content
Sign in to follow this  
mr_

Pro Sau Contra - Hyundai Getz 1.5 Crdi

Recommended Posts

Tocmai am dat acontul pentru un Hyundai Getz, si peste doua saptamani dau anunt sa vand Nubira.

Hai sa va povestesc.

 

3 usi, motorul diesel 1.5 Euro4 cu 4 cilindri, 88CP, din 2006, 24.000km.

Climatizare, geamuri si oglinzi electrice, scaune reglabile pe inaltime, faruri de ceata si cam atat.

In plus, un set de jante din otel cu pneuri de iarna.

Garantie full, fara limita de km, pana in feb 2011.

8500E.

 

Nu are nervii nubirei, insa cu ceva rabdare trece de 170.

 

Kilometrajul e garantat, masina e al unei colege de birou. Habar n-aveam, eu am gasit-o pe autoscout :D Am trimis email sotului si gagica a venit a doua zi la mine cu mesajul imprimat :D Garajul Hyundai unde face intretinerea e la doi pasi de unde lucrez, si are carnetul de intretinere la zi, ultima revizie e facuta saptamana asta.

 

Merita?

 

Nubira m-am hotarat sa o schimb dupa ce am ciocnit-o... cand am fost la mecanic sa o repar, am descoperit ca a mai fost lovita o data si revopsita. In plus are 170.000km (minim, daca era real kilometrajul cand am luat-o) iar eu fac 200km/zi naveta si combinatia masina veche + mecanici scumpi si prost e destul de nefericita...

Share this post


Link to post

Masinuta e ok, eu nu am condus decat versiunile de 1.1 si 1.3 pe distante scurte. Sasiu fain, suspensie putin rigida dar se aseaza bine la drum. Masinuta este bine inchegata iar pt tine cred ca este o solutie f buna avand in vedere costurile care le implica in continuare masina ta actuala (fara istorie, care a cauzat cateva probleme si intr-o locatie unde costurile reparatiilor pot deveni usturatoare). Motorasul diesel habar n-am cum era dar cele pe benzina erau slabute bine, cel de 1.1 fiind echivalentul unui matiz mai greu.

 

Ce nu-mi dau eu seama este cat de utila este pt tine o masinuta usor submotorizata si mica daca faci multi km la viteze mari pe autostrada.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Mda, fa-i un test de consum la viteza daca poti. S-ar putea la viteza mare sa consume mult.

Una peste alta.. e o masina de femeie care nu-mi spune nimic.

 

 

Dar daca ai dat acontul, s-o stapanesti sanatos :)

Share this post


Link to post

Cum zicea si Tommy, sa te poarte sanatos :)

Share this post


Link to post

sa o stapanesti sanatos..

""motorul diesel 1.5 Euro4 cu 4 cilindri"""..dar cu 110 cp am eu pe accent...fuge de rupe..dar si consuma...

mare atentie...diselurile de la hyundai au o atractie nebuna catre uleiurile 5W30...e alta masina cu acest ulei...

Share this post


Link to post

Partea foarte buna e garantia pana in 2011 :D . S-ar putea sa te coste ceva motorina, dat fiind faptul ca o vei folosi in special pe autostrazi - la o viteza destul de mare.

Oricum, s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea :) .

Share this post


Link to post

"Vitezele mari" inseamna aici 120km/h. Hai 130, e tolerat. Antiradarele sunt interzise iar politia belgiana seamana bine cu militia romaneasca. Depasirile à la romania sunt aproape imposibile chiar si cu 200CP sub capota, datorita faptului ca de obicei cand e un melc pe strada in spatele lui se face coloana, astia p-aici stiu sa conduca doar pe autostrada. :wallbanger:

Toate masinile mici sunt pentru femei... Clio sau 206 e mai breaz?

Motorul de 1.1 are 66CP. E cam putin pentru o masina 1000kg. Fosta mea Ibiza avea 71 si era ok, insa avea doar 800kg.

Asta are 88CP si scoate suta in 12s. E cam lenta, insa sunt rare ocaziile in care chiar ai nevoie de demaraj. In oras nu se pune pb iar pe autostrada nici atat...

Oricum, in ceea ce ma priveste e o solutie tranzitorie, in 2-3 ani intentionez sa o schimb cu una noua (daca am de ales, pe GPL :D ). Acum am nevoie de o rabla care sa ma duca la servici in fiecare zi fara sa-mi strice planurile imobiliare ;)

Criteriul de alegere a fost fiabilitatea si garantia. Performantele mai au de asteptat, cand o sa-mi permit o Carrera, n-o sa ezit :D

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Am o intrebare... stie cineva care-s diferentele intre motorul de 88CP si cel de 110CP?

Alta turbina, de care, are sau nu intercooler, etc?

Edited by mr_

Share this post


Link to post

La o aceeasi capacitate, cel mai probabil, cel mare are :)

Share this post


Link to post

are, are, da' de care? :)

Share this post


Link to post

Cel mai mare in putere am vrut sa scriu, scuze de exprimare ambigua.

Share this post


Link to post
are, are, da' de care? :)

 

Probabil cel mai puternic are turbina cu geometrie variabila.

Share this post


Link to post

cel de 110 are turbina cu geometrie variabila...la mine asa e...

Share this post


Link to post

S-o stapanesti sanatos!

Getz diesel e nimic mai mult decat transport foarte, foarte eficient. O sa te slujeasca cu credinta ani de zile de-acuma fara nici o problema. N-o fi ea prea rapida da' sa fim seriosi, doar n-avem pretentii sportive de la clasa aia. Nu la banii aia, oricum.

Duse sunt zilele cand coreenii faceau masini ieftine de calitate indoielnica. In zilele noastre, desi au ramas ieftine, calitatea a crescut considerabil. Uitati-va la I30 de exemplu :)

Share this post


Link to post

De unde stii ce face i30 dpdv al fiabilitatii? De abia a aparut.

Share this post


Link to post

Pai- dupa cum spun unii: putem presupune!

Prima chestie la getz diesel: ai sa umbli rar la busonul de carburant.

Share this post


Link to post

"Prima chestie la getz diesel: ai sa umbli rar la busonul de carburant.".. :D ...sincer..nu as crede asta.. :D

Share this post


Link to post

Si de ce, daca nu-s prea indiscret? In regim de autobanda (cum are amicul nostru) cam cat zici matale ca i-ar consuma un getz?

 

200km/zi naveta
Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

in functie de viteza un 5.5-6.5 l/100 km...120-140 km/h

motoarele de la hyundai sunt destul de puternice..fiabile...dar si "" trag la masea"".. pe getz e motorul de 88 Cp(parca)..al meu de 110 Cp si la mers constant 120- 130 ia 6.5 la suta...

Edited by aditzu

Share this post


Link to post

Cate kile are accentul si cate kile are un getz? Asta nu conteaza?

 

LE: cum naivba sa ia 6,5, cand motorul meu pe benzina de 1,4 16v 94 cai imi ia maxim 6,6 la drum variat, AC on, 5 persoane, tras tare? Adica un diesel de aprox aceeasi cilinree cu un benzinar sa aiba consumuri apropiate?! Pai unde mai e avantajul unui diesel- consumul?!

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Haideti mai oameni buni, un motor pe benzina de 1.4 consuma doar 6 si ceva la suta de km cand mergi constant cu 140 km/h? Spuneti-mi si mie unde gasesc unul, ma duc sa cumpar maine ;) Chiar si Nubira de 2.0 litri consuma bine de tot peste 10 l/100 km in regim de autostrada la 140 km/h... Eu unul am patit-o cu o Nubira de 1.6, i-am dat in gura pe autostrada in Ungaria si dupa cateva zeci de km mi s-a cam golit rezervorul!

Cand mergi cu 120 km/h ce conteaza foarte mult e etajarea cutiei de viteze. Daca ai o cutie cu 6 trepte sa zicem si motorul toarce undeva pe la 2,500-3,500 rpm scoti consum bun, indiferent ca arzi benzina sau motorina. Ma indoiesc sincer ca un Aveo, o masina de oras pana la urma, e proiectat sa functioneze economicos la vitezele alea... As fi curios sa aflu ce turatie are Getz-ul asta Diesel la 120 km/h.

Tocmai in conditiile astea, de viteza ridicata constanta, se vede avantajul unui Diesel: la aceiasi viteza ai turatie mai scazuta, de unde si un consum mai mic.

Edited by wallaby

Share this post


Link to post

Asta nu se abtine nici aici de la versus-uri?! Eu ti-am spus cat imi ia a mea- e parea mea si nu poti sa o schimbi. Si nu am spus ca merg constant cu 140 (nici nu as avea pe unde). Si am spus 6,6, nu 6 si ceva. Sau te pomeni ca la canguri mai ai un aveo pe care-l calaresti zilnic, pe langa ultramasinile pe care le mai ai.

O dam din getz in aveo, din aveo in nubira de 2 litri. Si nubira iti la peste 10 litri la 140, constant?! Da-mi voie sa ma indoiesc profund. Noroc de cutiuta ta verde, ne spargi pe tot cu consumul si performanta. Caut si eu o cutie de betisoare de urechi, o vopsesc cu tempera verde si o lipesc cu scotch (on rocks?!) de motor- sa vezi atunci putere luminica- fix la 200 de martoage ajunge- bestia rosie.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Eu nu vorbeam de versus-uri, asta ai facut-o tu Lucian_M. Voiam doar sa-l asigur pe mr ca Getz-ul e o alegere buna daca faci naveta de 200 km/zi, chiar si atunci cand mergi pe autostrada cu 120 km/h. Din cate stiu e o masina robusta, usor de intretinut si cu consum foarte bun.

 

@Lucian_M: Daca-mi citesti postul vezi ca n-am pomenit deloc de masina mea. Zau ca nu stiu ce legatura au toate balivernele din postul tau cu thread-ul asta.

Edited by wallaby

Share this post


Link to post

@lucian: diferenta de greutate e de 126 kg...diferenta de putere...22 Cp..asa ca...

"""Pai unde mai e avantajul unui diesel- consumul?!""".........in cazul hyundai:nu prea este...

si sincer...

SARBATORI FERICTE!!!

cel mai bine ne va lamuri posesorul , cu privire la consum..hai sa nu o dam in versus...

Share this post


Link to post
LE: cum naivba sa ia 6,5, cand motorul meu pe benzina de 1,4 16v 94 cai imi ia maxim 6,6 la drum variat, AC on, 5 persoane, tras tare?

 

Si masina care te tracteaza cat consuma?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...