Jump to content
Sign in to follow this  
tavy

Demontare Casetofon Original Tank Cielo

Recommended Posts

Demontezi prima data rama de plastic a consolei centrale.

Vei gasi doua suruburi, iar dupa asta casetofonul trebuie scos si deconectata mufa din spate.

Problema apare in cazul in care mufa de conectare a noului aparat nu este compatibila cu cea existenta pe masina. In acest caz te sfatuiesc sa mergi la un electronist.

Share this post


Link to post

Schimbarea mufei originale cu alta este o treaba foarte migaloasa.

Cel care a executat-o la Matizul meu s-a jurat ca la altul nu mai face.

E recomandabil sa gasesti un electronist care, din diverse motive, sa nu te poata refuza.

Sau, pur si simplu, te duci la un service. Doar daca nu ai alta varianta.

In nici un caz sa nu apelezi la un nepriceput ca ti-l face varza.

Share this post


Link to post

@tavy

 

desfaci rama gri din jurul casetofonului si nisei de sub el - iese prin tragere

apoi ai 4 suruburi in cruce - doua deasupra casetofonului si doua sub nisa - le desfaci

tragi afara toata "sina" care tine casul si maisusmentionata nisa... (stiu ca ma repet)

casul e prins in 4 suruburi pe lateral de acea sina

 

su mufa e destul de simplu - exista adaptoare mufa woo - iso sau mufe woo mama (cum e cea de pe cass) cu fire - ca sa faci legatura cu firele din mufa cd-ului nou

gasesti pe maica domnului sau vitacom sau pe 4caraudio.ro

Share this post


Link to post

post-10385-1195236164_thumb.jpgde montat ti-au explicat baietii. de legat iti explic eu cum am facut... am cumparat mufa care intra in casetofon (cel nou) iar pe partea cealalta a mufei cumparate pe fiecare fir am pus o mufa (nu stiu denumirea corecta) ceva de genul de pe imaginea atasata dar erau ceva mai subtiri, dupa aceea este un desen pe casetofonul original al masinii, de aici iei ce fir ce este iar dupa acestea le bagi in mufa originala a masinii dupa desenul de pe noul casetofon. simplu si ieftin, nu e nevoie de electrician. eu asa am montato pt ca daca vand masina pot sa remontez casetofonul original, iar asta pot sa pun in alta masina (inainte am avut montat pe un matiz...)

bafta, sper ca te am ajutat...

post-10385-1195236090_thumb.jpg

post-10385-1195236346_thumb.jpg

Edited by decseiszabi

Share this post


Link to post

multumesc pt ajutor, azi ma apuc de demontat. Inca o intrebare: pt un crossover pasiv pt boxele din fata, de ce condensatori as avea nevoie? Ma gandeam ca si-ar face treaba doi condensatori de 40 microfarazi pt taiere sub 1000 hz, dar nu am gasit la conex nimic pentru 12v sau pe langa 12v (nepolarizati sau bipolari)

Share this post


Link to post

A intervenit o mica problema: dupa ce am dat jos rama de plastic, am dat de niste capacele de cauciuc care astupau niste gauri... am scos capacelele si nu am dat de suruburi, ci de niste gaurele... Un amic avea niste chestii metalice cu care a scos el casetofonul de pe logan, dar nu se potrivesc, cred ca sunt prea groase... Ce fac cu ele si cum scot tancul din garaj?

Share this post


Link to post

Puteti va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti despre ce suruburi e vorba? am scos dopuletele de pe margine si am incercat cu niste cleme de tragere insa nu a iesit aparatul... va rog astept idei...

 

Am si o poza, scuze ca e facuta cu telefonul dar sper sa fie cat de cat lamuritoare

post-12203-1195680414_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Puteti va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti despre ce suruburi e vorba? am scos dopuletele de pe margine si am incercat cu niste cleme de tragere insa nu a iesit aparatul... va rog astept idei...

 

Am si o poza, scuze ca e facuta cu telefonul dar sper sa fie cat de cat lamuritoare

 

 

acest casetofon este fixat cu suruburi, nu ca la logan, acum nu mai sunt 100% sigur dar cred ca terbuie dat jos si plasticul de imprejurul schimbatorului de viteze (acela e prins c. spor la treabau 2 suruburi, sigur) iar dedesupt gasesti niste suruburi, iar langa casetofon mi se pare ca mai sunt doua. sper ca asa este (eu acum vreo 3 luni mi-am montat), dar nu e complicat asta e sigur

Share this post


Link to post

nu au nici o treaba capacelele

se vede si in poza - desaupra butoanelor de ff si rew este un surub negru - vezi ca mai sunt trei ca el - unul deasupra aprox butoanelor de bas/tre bal/fad si celelalte doua sub nisa neagra de sub cass...

mai clar nu am cum sa zic citeste mai atent ce am scris acum cateva posturi...

Share this post


Link to post

Am rezolvat problema in felul urmator, voi face un rezumat pentru cei ce intampina aceeasi problema:

 

1. Se scoate rama cenusie din jurul bordului ( se ridica in sus si se trage, iese usor)

2. Se desfac suruburile si se scoate partea de casetofon cu chestia de sub el cu tot

3. Se desfac cele 4 suruburi de prindere a casetofonului (este prins exact ca un cdrom)

 

In legatura cu mufa daewoo-iso, aceasta nu prea se gaseste prin bucuresti... Sunt doua posibilitati: ori se da comanda la 4tuning, ori daca ai rabdare iti construiesti singur o mufa cu piese cumparate de pe strada cu magazine electronice (doamnei parca se numeste ). E nevoie de una bucata mufa ISO si de cam 12-13 papuci tata de 2mm grosime... Se iau papucii, se monteaza cu un patent la capetele firelor de la mufa ISO, apoi se izoleaza cu izolir band... Papucii se baga direct in mufa daewoo si se fixeaza cu izolir band...

 

In legatura cu filtrele, eu am montat 2 condensatori bipolari de 47 uf/100v (se gasesc la conex) si dupa calculatorul de la adresa http://www.carstereo.com/help/Articles.cfm?id=1 taie sunetele joase pt boxele din fata sub 845 hz... In practica pot da la maxim cu boxele din fata conectate un mp3 player pioneer 4x50w fara distorsionari prea mari... Recomand metoda, boxele din fata de pe cielo sunt f bune.

 

Va multumesc mult pentru ajutor

Share this post


Link to post

Nu am gasit un topic despre demontare casetofon la Nubira II.

Daca ma poate ajuta cineva cu imagini sau informatii i-as ramane recunoscator.

Multumesc.

Share this post


Link to post

Are cineva poza cu mufa iso de pe cielo?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Multumesc tuturor pentru posturi si poze au fost de mare ajutor.

 

keep it up

 

 

Share this post


Link to post

Cum conectez pe Matiz un casetofon Tank dat jos de pe un Espero?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...