Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Mezeluri

Recommended Posts

E funny dar adevarat.

De ceva timp ca tot chinui sa gasesc un magazin de la care sa ma pot alimenta cu produse bune, cat mai naturale, cu cat mai putin colorant samd.

Din pacate, sunt fff putine si daca sunt au numai unul din articolele de sus bune, restul ... varza.

Voi de unde ati recomanda sa luam una alta ( raspunsuri de genul : Salam Victoria de la magazinul x de pe strada colt cu strata )

Eu unul sunt fff mancau si apreciez un carnat proaspat care chiar sa aiba gust de proaspat sau o felie de friptura ce sa NU fi fost congelata in prealabil si mai ales sa aiba gust nu doar forma !

 

PS : sper ca v-am mai descretit fruntile :P

 

 

PS : recomandarea mea pentru : carnati proaspeti + pulpe dezosate ( condimentate sau nu ) in magazinul de pe Calea Giulesti, pe partea stanga ( cum se iese din Buc ) e o statie de masina si o minipiata in zona pozata pe harta. Cum s face stanga pe straduta ( prin dreapta pietii ) la 15 metrii de Calea Giulesti e magazinul cu termopane albe.

Pofta buna !

post-3313-1193126002_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Hai bre, puteai sa mai astepti si tu pana dupa-amiaza, ne-ai luat prin surprindere :) ...acuma chiar mi s-a facut foame...

Prospaturi nu prea cred ca mai gasesti in Bucurestiul asta...poate daca te duci la tara si produci ceva...altfel toate sunt numai chimicale...

 

PS. Foarte buna initiativa, chiar voi incerca unde ai spus tu...acu ca tot ai deschis apetitul :)

 

Pofta mare!

Share this post


Link to post

Mancat :

Antricot de vita de la Metro, productie Argentina ( nu Brazilia ) , scump da BUN RAU DE TOT !

E 480 mii / kg, punga are cam 2.5-2.7 kg dar merita fiecare leut, macar din cand in cand de pofta !

E INCREDIBILA CARNEA AIA ! Super fina, super gustoasa, super... multi de super !

Share this post


Link to post
... poate daca te duci la tara si produci ceva...altfel toate sunt numai chimicale...

Intr-adevar, sobolanii care cresc pe langa produsele "naturale" de la tara sunt naturali, nu-s de plastic. Hai, bre, ce igiena se tine la tara ?

Share this post


Link to post

Tolin, nu cred ca e bine sa generalizam(ca de altfel in orice discutie).

Ai dreptate ca si prin produsele de la tara poti intra in contact cu tot felul de "chestii" dar repet, nu este o regula general valabila.

Share this post


Link to post

N-am generalizat, dar in majoritatea cazurilor, asa stau lucrurile. Asa imi explic si de ce se rade vreo cateva toiuri de tuica inainte de masa.

 

Ulterior: nu putem compara conditiile de igiena impuse fabricantilor industriali cu cele dintr-o gospodarie, diferenta este enorma.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Sunt de acord. Am fost vara trecuta la un producator de lapte dintr-o zona preponderent locuita de maghiari (langa Brasov) care se plangeau de calitatea laptelui "recoltat" de la producatorii interni, adica de la tarani. Cantitatea de elemente nocive din el este cu cateva ordine de marime mai mare pe litru decat de la cel "recoltat" de la producatorii maghiari ce respecta directivele UE. Vorbim aici de lapte "natural", neprocesat. In primul rand producatorul roman foloseste aceeasi galeata pentru spalarea ugerilor tuturor vacilor si pentru recoltarea laptelui de la toate vacile => share de microorganisme intre vaci.

Nu vorbesc de faptul ca laptele calitatea I din Ungaria ajungea la poarta fabricii (undeva mai la nord de BV) mai ieftin decat cel cat II (maximul posibil in conditiile date) din Romania, asta e alt aspect.

Share this post


Link to post

Citeam undeva ca mortii prin cimitire nu mai putrezesc datorita E-uriilor din produsele 'prefabricate' din carne. :o

Mai bine produse din carne direct de la macelarie, fara sa fie 'prefabricate' inainte.

Share this post


Link to post
Citeam undeva ca mortii prin cimitire nu mai putrezesc datorita E-uriilor din produsele 'prefabricate' din carne.

 

Foarte macabra imaginea.

Share this post


Link to post

Dar foarte logica, majoritatea alimentelor sunt tratate sa aiba o perioada de garantie cat mai mare, adica sa nu se deprecieze in timp. E normal ca o data ajunse in corp aceste substante sa aiba acelasi efect si asupra lui.

 

PS: Asta nu inseamna ca alimentele de la tarani sunt mai sanatoase, doar ca dupa moarte vei arata mai natural. Riscul de imbolnavire dupa consumul alimentelor de la tarani e mai mare.

Share this post


Link to post

Dar si gustul e incomparabil. Eu unul aleg acel risc de cate ori am ocazia sa ajung la tara la bunicamea. Tot neamul a trait asa mult si bine.

NU prea suntem firavi dpdv imunitar, asta ma bucura, alte ramuri nu de sange ale familiei sunt bolnaicioase rau si sincer, mi-e mila de ei.

 

Revenind, daca aveti ocazia si puteti trece peste pretul piperat nu exitati sa cumparati niste antricot de la Metro, d-ala de v-am zis mai sus !

Share this post


Link to post
... Riscul de imbolnavire dupa consumul alimentelor de la tarani e mai mare ...

Eu cred ca se confunda modul de viata de tara (lipsa de stress si de poluare) cu cel de la oras si faptul ca, daca taranii traiesc mai mult, inseamna ca ei mananca mai curat. La tara, eu cred ca, se moare de plictiseala. Altfel, tragi "un imunizator" inainte si nu mai conteaza ce mananci.

 

Intoarcerea la retetele "naturale" este foarte normala, dar ea trebuie facuta de catre marile companii.

Share this post


Link to post
Dar si gustul e incomparabil. Eu unul aleg acel risc de cate ori am ocazia sa ajung la tara la bunicamea. Tot neamul a trait asa mult si bine.

NU prea suntem firavi dpdv imunitar, asta ma bucura, alte ramuri nu de sange ale familiei sunt bolnaicioase rau si sincer, mi-e mila de ei.

 

 

Gustul face parte din alta categorie, e ceea ce zice tolin.

 

Faptul ca se zice ca sunt sanatoase, ca oamenii inainte nu se imbolnaveau din alimentele de la tarani e fals (sau relativ). Cata lume manca de la un porc sau de la o vaca? Cat era speranta de viata atunci? Daca se imbolnavea unul nu se facea atata caz. Lumea e mai constienta acum, se da vina pe procesator, pe rude e mai greu sa le actionezi in justitie. Acum parti dintr-un porc pot ajunge la mult mai multe persoane. Un animal bolnav poate imbolnavi alte sute de animale foarte repede.

Share this post


Link to post

Partea cu igiena la produsele taranesti e discutabila de la caz la caz ( btw eu nu prea cumpar produse de la tarani din piata) si cred ca la igiena o companie mare este imbatabila.

Problema este cum face Danone iaurtul si cat mai este lapte in iaurtul respectiv, cum face Caroli mezelurile si cati aditivi alimentari baga etc. O bucata de unt facut in casa ( daca stii in ce casa a fost facut) e de cateva ori mai bun decat orice president, la fel si iaurtul, sau un jambon afumat insa toate astea facute in casa nu tin mai mult de cateva zile din pacate. Ma uit cu uimire pe diverse produse, fara conservanti dar expira la anul...sau o bucata de piept de pui afumat ( crud 4 la jumatate de kg) preparat are 300gr, ce si cat injecteaza in el, numai producatorul stie.

As lua oricand produse de la tarani daca ar dubii ca astora le pasa de igiena catusi de putin, cateodata ma intreb cine draq cumpara lapte la piata din niste bidoane jegoase de plastic.

Share this post


Link to post

Eu merg de cate ori am ocazia duminica dimineata la un targ din Budesti (iesirea prin Popesti Leordeni - Frumusani la vreo 30 km de Buc) si imi iau oua de tara, branza si legume. Targul se tine foarte matinal - daca ajungi dupa 7.30 nu prea mai este nimic. Gustul de omleta cu oua de tara nu se compara cu nimic. Totusi in afara de cele mentionate mai sus nu am incredere sa cumpar si carne de ex. Se comercializeaza carne de porc - practic este porcul transat intins pe o masa de lemn pe marginea ulitei. Nu e la rece, acoperit etc.

Oricum ca si un cometariu Off Topic este uimitor sa vezi cum se desfasoara viata "la tara" la doar 30 km de Bucuresti, capitala de tara europeana, membra UE etc. Este exact la fel ca si acum cativa zeci de ani.

Share this post


Link to post
sau o bucata de piept de pui afumat ( crud 4 la jumatate de kg) preparat are 300gr, ce si cat injecteaza in el, numai producatorul stie.

Apa cu sare.

Ca fost angajat intr-o fabrica de produse alimentare, va sfatuiesc sa cautati produse de la firme mici, agreate HACCP. De ce? Simplu! Aditivii alimentari sunt destul de scumpi, iar firmele care au capacitati de productie mici nu si-i permit. Unde am lucrat nu se folosea nici un aditiv, asta atat prin prisma pretului produselor respective cat si a opiniei conducerii care prefera sa foloseasca produse naturale. Din pacate, dupa aderare, anumite practici au fost interzise, ca fiind non-safe. Spre exemplu, se interzice coacerea vinetelor pe plite sau cu arzatoare in serie pentru ca exista riscul ca anumiti compusi din gaze sa ajunga in produs, dar se permite decojirea acestora cu soda caustica si aditivarea cu saruri cu miros de fum pentru a da un gust "natural... :(

Similar, pentru protectia consumatorului, se interzice folosirea pectinei din mar (piure de mar adica) ca adaos de ingrosare in gemuri si dulceturi si se permite in schimb folosirea pectinei sintetice.

Cand am plecat de acolo, la dulceturi si gemuri incepuse sa se foloseasca pectina sintetica in locul marului, dupa ce se incasasera cateva amenzi de la ANPC si ni se retrasesera vreo 4 loturi de pe piata...

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Nu inteleg de unde mitul ca adaosii naturali ar fi automat mai buni/sanatosi in detrimentul celor produsi controlat. Si ciupercile rosii cu punctulete albe sunt naturale si nu v-as recomanda sa mancati din ele.

 

Si ma indoiesc ca nu se permite coacerea pe plita atata timp cat nu este contact direct intre gazele evacuate si produs. Probabil ca e vorba de arzatoare deschise. De aia produsele naturale sunt scumpe in Vest, ca se respecta in acelasi timp si normale de siguranta alimentara.

Share this post


Link to post

Nu se permite, pentru ca sucul care curge pe plita se arde si produce nu stiu ce kkt de toxina...

Share this post


Link to post

Si otravurile sunt naturale, nu trebuie nicio inginerie genetica.

Share this post


Link to post

Ai dreptate. Hai sa ii zicem " traditionale ".

Share this post


Link to post

un exemplu foarte bun este cel cu oualele, dar si puii se incadreaza

o supa facuta dintrun pui de la curte are un gust infinit mai bun decat cu un pui din comert

daca nu se poate cumpar Angst, Meda, evit Caroli, Campofrio ( desi e posibil sa fie doar inmintea mea o diferenta) si prefer o bucata de friptura rece in loc de mezeluri

Share this post


Link to post

Zmeitatea sa, ti se pare mai naturala soda caustica si un E cu aroma de fum? Sau o pectina praf in locul pulmei de mar? Mie nu!

Share this post


Link to post

Bah despre ce pulmea mea vorbiti voi acilea? Ce e pulmea? Ce cred io?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...