Jump to content
Sign in to follow this  
Matizel

Revizie Matiz Neortodoxa

Recommended Posts

Salutare,

 

Tocmai am dat peste un garaj cu una bucata nenea mecanic ce schimba uleiul la un mercedes S-Klasse nou noutz. Poc ma loveste inspiratia:

-sa traiasca domnu sef, nu imi faceti si mie schimb de ulei si filtre la un matiz ?

-da

-cat costa?

Dupa ce se uita la mine de sus pana jos:

- doua sute de mii

-puneti si stampila pe cartea de service?

-da

?

Ce ziceti pot sa ma duc asa la un garaj mic? Mi-am cumparat filtrele de la un magazin de piese daewoo si am luat ulei Daewoo 5W30. Omu' are firma, imi pune stampila si comercializeaza si consumabile.

 

Ce ziceti am vreo problema la revanzare daca pe cartea de service nu e service autorizat Daewoo? Dar in alta ordine de idei mi se pare jaf la drumu mare sa ma duc la 20.000km la Autonet Giulesti si sa imi ia 200 ron manopera pentru 3 filtre fara spaga cand aici ma costa 20 ron manopera...

 

voi ce parere aveti?

multumesc

Share this post


Link to post

Si cu garantia cum ramane?

Share this post


Link to post

Si cu garantia ce faci?

 

lol, n-am vazut postul tau, cristi.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Nu stiu la ce imi trebuie garantia...

Manopera costa, piesele costa, revizia gratuita prima m-a costat 150 ron

sincer nu vad la ce ma ajuta garantia? a propos cat e garantia? =))

Share this post


Link to post

Adevarul e ca nu te ajuta la nimic garantia, nu-i asa... :scarpin: Astia ne baga pe gat aiurea garantii la masini...

Edited by cristi_vb

Share this post


Link to post

Si daca doamne-fereste ti se strica ceva la motor, ce faci, la cine te duci? Oricum, e alegerea ta, vezi numai sa nu faci economie la manopera..si sa dai de naiba apoi...

Share this post


Link to post

Sau la fel de bine s-ar putea sa n-ai nici o problema cu masina... dar cred ca trebuie sa te gandesti bine daca e justificata "economia" de acum... nu se stie niciodata! :rolleyes:

Share this post


Link to post

Eu stiu ce spuneti dar sa ne gandim putin...daca am vreo problema la motor tot pe mine o sa ma puna sa cumpar piesele si tot eu o sa platesc manoperele astonomice. Ca daca prin absurd se infunda un injector sau mai stiu eu ce imi pun ei un injector de la ei cadou si manopera pentru asta o achita Daewoo? Oricum eu nu sar de 90 kmh deci e putin probabil sa sparg ceva prin motor. Acum serios la ce ma ajuta garantia?

Share this post


Link to post

Evident că dacă maşina e în garanţie, atât piesele care se defectează cât şi manopera pentru înlocuirea lor cad în sarcina lor, nu în a ta. Adică îţi fac un "cadou", cum ziceai tu, dacă ai fost băiat cuminte tot anul şi ţi-ai făcut reviziile la ei. Ai maşina în garanţie şi se strică... se repară moca. Nu... plăteşti. Ăsta e şi sensul termenului "garanţie". Da'... mă rog, faci cum crezi.

 

Oh, boy...

Share this post


Link to post
Oricum eu nu sar de 90 kmh deci e putin probabil sa sparg ceva prin motor. Acum serios la ce ma ajuta garantia?

Nu e regula ca cei care sar de xkm/h au probleme cu motorul/cutia etc... si cei ce merg pana in xkm/h nu au probleme. Garantia nu stiu daca te ajuta, dar cu siguranta in cazul unor belele serioase te scuteste de o gramada de bani dati. Asta in cazul in care esti ghinionist... daca ai noroc e posibil sa fie o "afacere buna" ca scutesti banii aia pe care ii dadeai la un service autorizat!

P.S. "arunca" o privire pe aici : http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=15746

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Dragul meu matizel eu am fost nevoit sa schimb pe garantie jumatate de masina. Cati km ai cu masina si cat mai ai din garantie?

Share this post


Link to post

Salut,

 

Si eu am renuntat la garantie, am aproape 2 ani cu masina si la 14k km nu am avut nici o problema cu ea, am mers frumos nu mi-am batut joc de ea, si uleiul l-am schimbat singur, daca ai manualul de service si reparatii ai sa vezi ca masina asta e chiar simplu de intretinut.

Eu am mers la service doar primele 2 revizii am vazut ca totul e ok, si de atunci am economisit vreo 500 ron.

La garantie oricum se fac mofturi si pina nu impingi ceva, nu se uita nimeni la tine.

 

Numai bine.

Share this post


Link to post

Imi e mila de voi cand vad ce conceptii aveti. :(

Share this post


Link to post

Nu toata lumea trage de masina pana cad bucatile din ea si trebuie sa o schimbe bucata cu bucata :P .

 

Eu unul nu as renunta la garantia NORMALA de 24 luni, la cea extinsa am renuntat si eu pt ca nu include mare lucru... Cautati si voi un service daewoo mai ieftin, chiar daca o sa va coste cu cateva zeci de lei in plus pastrati masina in garantie macar 2 ani...

Share this post


Link to post

Eu cred ca nu ar trebui sa renunti la garantie pentru ca ai platit si pentru ea atunci cand ai cumparat masina si ar fi dureros pentru buzunar sa ai nevoie sa te folosesti de ea si sa nu o poti face.

Cred ca nu e bine sa renunti la garantie dar alegerea este a ta, la fel si riscurile.

Share this post


Link to post

Da si eu eram de parere inainte ca un lucru nou si cu garantie e sfant. Oricum mai am 3 luni din garantie. Garantia din ceea ce am vazut eu se aplica atunci cand mergi la un service autorizat, iti fac aia o duda la masina si tu te intorci cu scandal si ei iti repara ceea ce ti-au stricat anterior dupa ce ii ameninti cu OPC cu Craiova, cu mama si cu tata. Plus ca la masini nu e aceiasi mancare de peste ca la computere. Gata imi curge amortizorul in garantie, hai ba Autonetule si mi-l schimba. Cand le-am zis ca vreau sa le schimb "da sigur luati-va de care vreti si noi vi le schimbam si plus manopera sigur". De care sa imi iau? " De care vreti, d-alea de matiz" HAHAHA astia sunt niste tembeli neinteresati total de client. Conceptie tipic romaneasca. Sa nu mai zic ce retarzi sunt copiii aia tineri de la Autonet. Ca le zic sa puna scanner un pic pe ea dupa ce i-au curatat valva si ala invartea acolo la ea "gata sefu" si apoi vine Costel alalalt baiat frumos " nu bai prostule nu se face asa" TE DOARE MINTEAAAA ! vorba filmului ...."r'ati ai dracu cu melcii vostri"

Share this post


Link to post

Ai dreptate in felul tau. Garantia e buna dar nu la service-urile din Romania. Te ajuta mult daca ai vre-un defect de fabricatie, dar si aici e discutabil, exemplele nagative sunt nenumarate, intotdeauna gasesc ei ca tot tu ai fost de vina cu ceva. Ramane la alegerea ta.

Share this post


Link to post

Am renuntat si eu dupa 1.5 ani la garantie dupa ce am vazut ca totul se rezuma la dat bani, in schimb aproape nici nu se uita la masina, pt manopera grasa ce iau de fiacare data. Acuma masina are exact 4 ani, de atunci am schimbat de vreo 5 ori uleiul , de 2 ori filtrul de aer, bujiile fara nici un ban, amortizoarele spate cu 25 lei. Am 30000 la bord, cu motorul n-am avut problema pina acuma. Cit am fi dat la toate astea la service-uri?

Share this post


Link to post

Te-ar fi costat ceva nu gluma, tot acelasi lucru ma bate gandu sa il fac si eu, sa renunt la garantie . Dar o mai las inca un an si apoi adio

Share this post


Link to post

A triumfat, din pacate, frica. Mi-am facut programare la Autonet. Poftim 1,5 mil manopera pentru 1 ulei si 3 filtre. In comparatie cu 30 ron cu tot cu spaga cat ma costa la un service mic "neautorizat". :wallbanger: Vorba aceea "in Romania se naste in fiecare minut cate un fraier" hehe sunt si eu unul din ei.

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu Autonet nu au preturi asa mari. Acum depinde ce faci. Mie mi-au schimbat 2 amortizoare fata si un cap de bara cu 120 RON. Am impresia ca 100 ron e pretul minim pentru orice operatiune.

 

PS. Eu as da 150 RON pentru o revizie la 10.000, dar REVIZIE sa fie, sa-mi verifice masina, poate are ceva din fabrica si-mi rup gatul, nu sa-mi schimbe uleiul si atat. Asta pot sa o fac si eu. Macar daca o fac fara sa desfaca busonul de la baie :D .

 

:o fftopic:

Apropo de Autonet. Am sa fac revizia la X km (nu mai stiu) la un matiz iar dupa 2000 km m-am intors din cauza unui zgomot suspect la franare. Ce credeti ca era? Un surub lipsa la etrierul dreapta fata :D . "Dom'le a cazut" Ce ziceti de asta?

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Intr-adevar, Dj_Intuneric a facut o observatie buna, anume aceea ca manopera corespunzatoare operatiunii de schimbare a uleiului si a filtrului de ulei reprezinta de obicei contravaloare unei ore tehnice prevazute de fiecare service in parte (ex: la Automec 99 numai schimbul de ulei + filtru ar fi costat 35 RON)

 

Insa daca masina e in garantie si se doreste efectuarea reviziei , atunci aceasta se tarifeaza aditional altor operatiuni (eu am platit aprox. 140 RON pt revizia de 10 k km la Matiz - doar costul manoperei)

Share this post


Link to post

Asa si? Eu am facut revizia de 6 luni. S-a lucrat la masina jumate de ora: schimb ulei+filtru, schimb filtru benzina, strans nu stiu ce pe dedesupt, tras de rotile fata in toate directii. Pentru asta am avut 2.5 ore de manopera a cate 30Ron fiecare(fara TVA). Daca scrie acolo revizie, asta nu inseamna ca se si face, dar daca crapa ceva de pe masina si defectul putea fi prevenit, tu ai dovada ca ai facut revizia, sa se spele pe cap cu ea.

Share this post


Link to post

Mda dar daca imi cade etrierul la 130 la ora sau se rupe ceva si imi rup gatul ce rost mai are? Eu sunt mai de moda veche, nu am incredere in mecanici asta ma si determinat sa-mi bag eu nasul, eu zbor cateodata cu ea dar stiu ca am schimbat cu manuta mea pivoti, placute, cauciucuri, etc... Cu alte cuvinte stiu ce am sub mine. Voi stiti?

Share this post


Link to post

Ai dreptate, nu stim, dar avem pe cine trage la raspundere.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...