Jump to content
Sign in to follow this  
tete

Tetiera siguranta sau confort ?

Recommended Posts

Tetiera este un element de siguranta sau confort .

Se afirma ca centura de siguranta a salvat multe vieti , dar nimeni nu spune cite vieti au fost curmate datorita lipsei tetierei.

Sunt masini care nu au fost dotate din constructie cu centura de siguranta , conform legii esti obligat sa porti centura deci esti obligat sa montezi centuri si pe masinile mai vechi .

Cu tetierele cum ramine ?

Share this post


Link to post

nu stiu daca esti sau nu obligat dar ideea este ca tetiera este un element de siguranta. ai vazut vreodata cum se misca capul unui pasager al unei masini lovite din spate? :(

Share this post


Link to post

Am fost lovit cind stateam la stop in fata la Scala de o masina care avea ceva viteza daca in urma impactului s-a rupt scaunul pe care statem ( la vremea aceea am avut un Fiat )

Ideea este ca ar trebui sa fie obligatorii tetierele ( amenda cel putin cit pentru centura chiar si mai mult pt ca este mai periculos fara tetiera ) .

Share this post


Link to post

de cele mai multe ori daca nu ai centura , sansele sant sa mori prin zburare din masina sau lovire de bord...

daca nu ai tetiera... ce e foarte rar la masinile acuale risti sa mori din fractura de coloana la nivelul gatului sau sa ramai paralizat...

si daca ai centura nu trebuie sa fi lovit din spate neaparat.. si daca lovesti pe cineva din cauza"reculului" se poate intampla

a fost un documentar pe national geog. foarte interesant ...la nascar acuma se leaga casca de cokpit...

Share this post


Link to post

Am fost lovit de un TIR in spate (Dacia berlina '91)) eu 0 kmh el ~40 kmh. La impact scaunul meu a plecat din sine si s-a oprit in bancheta din spate. Masina s-a dus taras vreo 10 m in fata iar spatele s-a facut acordeon. Daca nu aveam tetiera cred ca imi rupeam gatul. Asemenea daca aveam pasageri in spate (nexam tetiera) o pateau. O consider un element esential de siguranta mai deloc de confort. Nu pot conduce cu capul pe tetiera.

Share this post


Link to post
Guest donraulo

tetiara NU ESTE OBLIGATORIE... nu exista nici o reglementare care sa duca la obligativitatea existentei ei...

 

in aceeasi masura tetiera este atat un factor de confort, cat si de siguranta...

dar si de design

 

oricum... in orase nu se poate folosi... nu cred ca este confortabil sa conduci prin oras cu capul pe tetiera... ea se poate utiliza cel mai des la drumuri lungi in afara orasului... insa exista riscul de a adormi...

Share this post


Link to post

E de siguranta clar. daca nu ai reglaj lombar la scaun e mai greu sa ajungi la tetiera. Dar e foarte utila: mai ales ca gatul tzi-l poti rupe si la banalele lovituri din spate la semafor.

 

@dan_m : si eu am patit-o la fel ca tine in masina unui coleg: un jaf de 1300. Ne-a lovit un Audi din spate chiar la semafor. Scaunele s-au rupt si s-au dat pe spate. Deci nu cu sina cu tot sau alunecand pe aceasta: au sarit din sina in parte din fata si ne-am trezit cu piciarele in sus. Najpi senzatie!

Share this post


Link to post

Este clar de siguranta ... la crash test-ele facute de European New Car Assessment Programme (Euro NCAP) fara tetiere nu iei prea multe stele ... toti producatorii care se respecta , pun pe masini in dotarea standard tetiere ...

Eu unul nu pot conduce in oras cu capul pe tetiera ... numa' la drumuri lungi o folosesc si o gasesc chiar utila ... acum este si chestie de reglaj/sau cat iti permite reglajul ei ... am condus masini care aveau un sistem de reglare al tetierelor super excelent , astfel incat putea sa conduci si-n oras super fain ( Volvo V70 ) ...

Desi si Espero are tetierele destul de bine gandite , eu totusi nu le pot folosi in oras ( nu vad botu' masinii cum trebe etc )

Share this post


Link to post

nici eu nu pot sa conduc cu capul pe tetiera (ar tb sa stau cu capul pe spate), asa ca e clar: siguranta

Share this post


Link to post

Sunt producatori care ofera la anumite modele tetiere active. Acestea in caz de impact din spate, se misca automat in spre fata, pt a contracara miscarea brusca a capuli in spre spate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...