Jump to content
Sign in to follow this  
ignatius

Am Un Cielo 2004 , Sa-l Schimb Cu O Nubira2 Din 2005?

Recommended Posts

sal colegi

am un cielo std gpl din oct.2004, unic proprietar eu, 60.000 km, stare buna, fara aer conditionat. Am gasit o nubira 2 break sx din 2005 cu 34.000 km, mult mai bine intretinuta decat a mea. diferenta de pret intre cele doua masini daca r fi sa-i pun gpl pe nubira2 ar fi de 2000 euro, adica 6000 euro cielo si 8000 nubira.

analiza mea ar urmatoarea:\

cielo:

plusuri:

ieftina, usor de intretinut, piese la greu, usor de reparat, fiabila-faci cu ea km. la greu, consum super ok 7,5l cu gpl extraurban;

minusuri: scartaie, mai cade un amortizor pe fata, nu are aer conditionat, motor mic-am o remorca si mai vreau sa car si vreo 20-30 stupi cu remorca asa ca motorul trage cam din greu, nu are abs, probleme cu service-ul la instalatiile de gpl in reprezentantele daewoo, se pare ca instalatia de gpl da destul de multe probleme, butelie prost instalata ce ocupa tot portbagajul;

 

NUBIRA:

plusuri:

ieftina-asemanator cu cielo la intretinre si piese de schimb, aer conditionat, abs, break, spatiu f mare,stabilitate mai buna

minusuri:

nu are gpl , e drept ca daca ii pun ii voi monta o instalatie secventiala, cu rezervor toroidal ceea ce ma duce la diferenta de pret de 2000 euro; in timp mi se pare ca nu va avea la revanzare nici cat cielo;

Nu stiu ce sa fac, sa mai am rabdare si sa mai tin cielo inca 3-5 ani si apoi sa imi iau ceva ca lumea?totusi nubira imi place dar ma gandesc ca la 8000 euro la anul as avea o alternativa mai buna mai ales daca scot taxa de inmatriculare, desi sa fim seriosi o masina la nivelul nubirei2 cu dotarile ei si cu 34.000 km o cumpari cu 12.000 euro

va multumesc

multumesc

Share this post


Link to post

Daca as avea ocazia ta ... fara sa stau pe ganduri as lua Nubira! Dar, tu stii ce ti se potriveste cel mai bine ( vad ca ai punctat destul de precis plusurile si minusurile in cazul tau). Bafta!

Share this post


Link to post

Daca poti sa te impaci cu Nubira caravan, ia nubira, clar. De fiecare data cand ma urc in Cielo mamei mele (2005, ~ 5.000km :D ) parca ma urc inapoi in dacia berlina. No offence posesorilor, dar bordul o trage mult inapoi.

 

Ambele masini sunt fiabile si consuma aproximativ la fel, dar la nubira ai niste bonusuri :)

Nubira are suspensia mai moale si pt. mine este usor deranjant in oras.

In plus, la Nubira poti sa-i montezi o instalatie GPL adevarata, pe care nu trebuie s-o reglezi prea des.

 

Daca esti f. sigur de istoricul masinii, eu zic ca merita schimbul.

Succes.

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Alte plusuri nubira. Motor superior din toate punctele de vedere, suspensie independenta spate. Eu as lua-o in conditiile de mai sus fara sa stau prea mult pe ganduri si nu as pune-o la tras remorca :D .

Share this post


Link to post

Motorul e cam acelasi doar ca e cu 100 cmc mai mare (ma refer la dohc, cum cred ca e al lui cielo - chiuloasa, bloc motor coincid) :)

Si cutia (F16), doar ca are alt raport final, evident mai bine gandit decat la cielo.

Suspensia independenta face banii daca ii schimbi amotizoarele :) )

 

In schimb pentru AC, ABS, geamuri electrice, merita fara drept de apel.

 

In alta ordinde de idei.. un cielo din 2004 nu face 6 mii si nicio nubira din 2005 nu se vinde cu 8 mii.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

va multumesc, interesante punctele dvs. de vedere. Interesant este faptul ca toti mecanicii de la daewoo mi-au spus sa nu fac prostia sa cumpar Nubira desi personal nu am auzit pe nimeni sa se planga de Nubira, apoi pe tot forumul nu am vazut pe nimeni care sa aiba probleme cu Nubira.

Comparativ cu toate instalatiile gpl de pe Cielo sa stiti ca a mea functioneaza excelent, si e cu motor sohc de 1,5

sanatate multa

Share this post


Link to post

Poate mecanicii au ineles ca este vorba de Nubira1.

Vrei sa-ti traga Cielo ?! Scoate-i catalizatoarele sa vezi ca poate cat o nubira2.

Nubira arata mai bine interiorul si confortul sunt la alte standarde.Piesele mai scumpe ca la Cielo.Daca nu-ti bati joc si ai grija de ea probabil n-o sa cada

In ceea ce priveste numarul kilometrilor... mi se par foarte putini :) bine ar fi sa te duci cu ea intr-un service sa-i faci o "inspectie" e cateva sute de mii.

Share this post


Link to post
Interesant este faptul ca toti mecanicii de la daewoo mi-au spus sa nu fac prostia sa cumpar Nubira

Asta pentru ca majoritatea habar n-au sa umble la ele. De ce? Pentru ca incidenta defectelor e mica si le vad rar prin service. Daca citeste Bebelushu p-aici, poate-ti povesteste de Nubira lui, cu modica suma de peste 600.000 km rulati in .ro, fara interventii majore. Ia nubira, dupa ce-i faci o mica inspectie tehnica la un mecanic bun. Daca ne-ai face onoarea de a completa profilul, poate as putea sa-ti si recomand unul...

Share this post


Link to post

Daca e asa cum spui de diferenta de pret , ia Nubira , dar esti sigur ca pe masina ta fara aer conditionat obtii 6000 euro ?

Share this post


Link to post
.... Daca citeste Bebelushu p-aici, poate-ti povesteste de Nubira lui, cu modica suma de peste 600.000 km rulati in .ro, fara interventii majore...

 

Pai avea 689.900 km aproximativ cand am predat-o, nu s-a umblat in motor nicio data, inca mai mergea, fum a inceput sa dea in ultima vreme, consumul de ulei s-a stabilizat la 2 L la mie, deci, eu cred ca e fiabila Nubira.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...