Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Poze cu modificari ale Kalos/Aveo

Recommended Posts

Dar cat costa stopurile pe led? N-am gasit niciun pret un threadul respectiv.

Stie cineva unde se monteaza bine folie pentru geamuri (usi spate + luneta) si cam cat ar costa? Binenteles cu omologare RAR.

Edited by Mircea
Nu mai cita inutil mesajul anterior.

Share this post


Link to post

Scuze mesajul anterior era pentru iceman .Dar poti incerca si tu poate are de tico (parca)nu

Share this post


Link to post

Am eu senzatia sau titlul topicului era altul? Ca poze n-am mai vazut dar incep sa vad achizitii de piese de tuning, folie pe geamuri etc. E chiar asa de greu sa folositi un search si sa pastram informatia sintetizata corect si pentru altii?

Share this post


Link to post

Un Kalos(Aveo) frumos, iesea de la mine de la bloc.

post-2588-1210173252_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Poze cu folia montata

post-6875-1210326390_thumb.jpg

Edited by samyx

Share this post


Link to post

samyx vreau si eu folie, de unde ai luat-o? Cat ai dat pe ea? Presupun ca este ce-a omologata.

Share this post


Link to post
samyx vreau si eu folie, de unde ai luat-o? Cat ai dat pe ea? Presupun ca este ce-a omologata.

 

am montat-o in pitesti..sunt unii pe str dumbravei.Pretul este 650Ron si este marca LLumar omologata.Iti pune intre folie si geam un abtipild RAR cu o serie si iti da si doua certificate de omologare RAR, unul pt geamurile spate+luneta si unul pt geamurile fata.

Daca vrei o sa-ti dau si nr de tel al lor dar nu il mai stiu acum.

Share this post


Link to post

Daca ai rabdare si cauti putin poti gasi mai ieftin. Eu am o oferta tot pentru Lumar dar cu 400 RON "pentru mine". Dar cred ca se poate negocia si pentru altii pentru ca tipul care o monteaza este de treaba. Cei de pe Dumbravei profita de zona in care se afla (acolo sunt cele mai multe magazine de piese auto din Pitesti pe metrul patrat) si mai umfla preturile.

Share this post


Link to post
Daca ai rabdare si cauti putin poti gasi mai ieftin. Eu am o oferta tot pentru Lumar dar cu 400 RON "pentru mine". Dar cred ca se poate negocia si pentru altii pentru ca tipul care o monteaza este de treaba. Cei de pe Dumbravei profita de zona in care se afla (acolo sunt cele mai multe magazine de piese auto din Pitesti pe metrul patrat) si mai umfla preturile.

 

Omul asta mi-a zis ca400 ron il costa doar folia si 250 ron este montajul+omologarea. Nu il tin in brate dar parea destul de serios. ATENTIE MARE la omologare. Asta care mi-a dat-o el este diparita de catre RAR si pe ea este specificata firma la care am montat-o eu ca fiind agreeata de ei pt montare folie.

Este posibil sa fie si mai ieftin dar sa fiti atenti. NU sunt valabile doar abtipildurile pe geamuri fara omologarea RAR.

Bafta

Share this post


Link to post

Folia Lumar este omologata in Romania. Firmelor care o monteaza nu le trebuie decat autorizatie pentru prestarea unor astfel de servicii.

Cat despre cat plateste cel care o monteaza pentru folie...a cam fost pacaleala. Folia Lumar se livreaza prin firma unde lucrez eu si nu este chiar asa de scumpa. Insa mai este vorba de manopera, o solutie pe care ei o aplica pe geamuri inainte de fixarea foliei si nu in ultimul rand chiria pentru spatiul unde isi desfasoara ei activitatea. De aici si pretul mare pe care l-ai platit la cei de pe Dumbravei.

Am mai intrebat la cunostinta aceea a mea cat ma costa montajul daca aduc eu folia. Raspunsul a fost 150 RON.

Share this post


Link to post

In urma unei discutii cu Mircea am sunat la o firma specializata in montarea de folii. Pretul pentru un sedan se ridica la 550 lei (asta fara factura, daca vrei factura prtul este mai mare, insa nu stiu cat) si consta in montarea de folie pe luneta, laterale spate si laterale fata, TOATE cu omologare RAR. Garantia este de 5 ani. Din cate am inteles de la Mircea, sunt destul de profesionisti si le monteaza bine. In maxim 2-3 saptamani am sa ma programez si eu la acest montaj.

Share this post


Link to post

Acum imi dau seama ce greseala am facut. Probabil pe colegul samyx l-a costat atat deoarece a montat folie si pe geamurile din fata :wallbanger: . Eu cand am negociat pretul am negociat numai pentru geamurile spate si luneta.

Imi cer scuze pentru greseala facuta. :osanale:

Share this post


Link to post
Acum imi dau seama ce greseala am facut. Probabil pe colegul samyx l-a costat atat deoarece a montat folie si pe geamurile din fata :wallbanger: . Eu cand am negociat pretul am negociat numai pentru geamurile spate si luneta.

Imi cer scuze pentru greseala facuta. :osanale:

 

Nu face nimic stai linistit.

Da am si pe fata

Share this post


Link to post

Ti-a dat si pe fata de la RAR?

Share this post


Link to post

Pe fata iti dau omologare pentru 30% adica exact cat au masinile geamurile ionizate din fabrica.

Share this post


Link to post

Intrebare pentru toti colegii.Si-a pus cineva pe vre`o masina folie antiefractie ?La cate geamuri sparg hotii pentru a fura radare ,sisteme gps .

Share this post


Link to post
Pe fata iti dau omologare pentru 30% adica exact cat au masinile geamurile ionizate din fabrica.

 

30 din fabrica+ 30 folie= un pic mai inchis decat e in fabrica :)

Share this post


Link to post

Poti sa'ti pui si mai inchisa... Crezi ca politia are vreun aparat sa'ti verifice transparenta ? ... Asa isi pun majoritatea .

Share this post


Link to post

As avea si eu o nelamurire..

 

Din cate am fost informat foliile pe fata NU mai sunt legale ! Nu se mai da nici autorizatie pentru foliile pe fata sau cel putin daca se da ea nu este valabila.

 

Chestia asta mi-a spus-o un prieten f bun care este politist (nu avea de ce sa ma minta).

 

Ce stiti despre asta?

Share this post


Link to post

Foliile pe fata sunt legale atata timp cat respecta gradul de opacitate admis de RAR.

Share this post


Link to post
Foliile pe fata sunt legale atata timp cat respecta gradul de opacitate admis de RAR.

 

 

Pai da dar din ce am inteles eu RAR nu mai admite nici un fel de folie pe masina deci grad opacitate 0...

 

Si mi-a mai spus tipu ca se iau taloane pe geamuri fata cu folie nu conteaza gradul de opacitate...

Share this post


Link to post

Nu te supara, dar eu nu prea am incredere in politisti. Spune-i prietenului tau politist sa aduca legea unde scrie ce afirmi tu.

Share this post


Link to post

Daca era cum spune prietenul tau masinile nu mai veneau cu geamurile ionizate 30% din fabrica. Ce este peste 30%este contraventie si se soldeaza cu amenda si confiscarea talonului (ferice de cei care au leasing si patesc asta).

Share this post


Link to post

Stie cineva unde putem verifica legea in privinta foliilor? Adica sa vedem exact ce si cum? Vreun site ceva?

 

Iata un exemplu de la expert detailing de la conditii :

 

"Am voie sa aplic folie foarte inchisa pe geamurile masinii mele?

Pe geamurile laterale spate si pe luneta poti sa aplici folie oricat de inchisa, cu conditia sa fie omologata RAR. Nu la fel se intampla si cu geamurile laterale fata. Pentru aceste geamuri RAR nu autorizeaza decat o anumita nuanta, care este atat de deschisa incat, practic, nu coloreaza geamul de loc. De aceea, daca doresti sa aplici folie autorizata pe laterale fata, iti recomandam foliile antiefractie care te protejeaza in mod real la stopuri, benzinarie, etc. "

 

...

Edited by hoitshef

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...