Jump to content
Sign in to follow this  
Abram Burel

Cum Poate Fi Ajutat 112

Recommended Posts

Incercasem eu atunci cand nu era inca implementat serviciul 112 si apela acelasi lucru cu ce apela cand formai 112 cu o cartela de connex, adica un robot care iti zicea ca numerele de urgenta sunt (erau) 955 pentru politie, 981 pentru pompieri, etc si *222 pentru informatii connex (desi nu era nicio cartela de connex infipta :D ) deci fizic apelezi ceva. Cred ca acum apelezi direct dispeceratul 112.

 

Si eu imi aduc aminte de ceva similar. De ce se facea subscribe pe reteaua connexului nu stiu, singura explicatie poate fi codul de retea (22601 - connex, respectiv 22610 la orange). 03-ul cosmote nu exista la vremea respectiva.

 

De asemenea, la majoritatea telefoanelor daca formezi 08 sau 911 se redirecteaza automat catre "Emergency Call", respectiv 112.

 

Conform: http://en.wikipedia.org/wiki/Emergency_telephone_number

 

The GSM mobile phone standard includes 112 as an emergency number, and in countries where 112 is not the standard emergency telephone number, GSM telephone users who make calls to 112 generally have their calls redirected to the local emergency telephone number, if it exists. This is valuable for foreign travelers, who may not know the local emergency number. Most GSM mobile phones can dial 112 calls even when the phone keyboard is locked, the phone is without a SIM card, or instead of the PIN number.

Share this post


Link to post
Asa Mike si ai incercat sa vezi daca apelul se finalizeaza? Faptul ca telefonul iti permite formarea 112 nu inseamna ca poti apela...

 

Nu, nu am finalizat apelul. Motive:

1. ocup reteaua degeaba si intru pe "lista" lui AB :)

2. risc sa ma trezesc cu cine stie ce probleme, tot din consecintele pct-ului 1.

Share this post


Link to post

Mike:

1.

Desi poti forma 112 fara sim, iar telefonul da drumul la apel, acesta nu are nici o finalitate.
...intru pe "lista" lui AB :)

Sa te vad ce faci daca intri in "lista" mea... > :)

Share this post


Link to post

:lollol:

Imi pare rau dar nu raspund la provocari!

Share this post


Link to post

112 nu e doar un simplu call center, adica operatoare care apoi iti face legatura la politie/pompieri/salvare, apelul se ruteaza cu o anumita prioritizare, localizare etc.

Tehnic cred ca au tot ce le trebuie probabil le lipseste un psiholog care sa deceleze rapid cazurile si o campanie solida in media care sa arate efectele asupra celor care se joaca la 112. Nu e posibil ca la un apel cu o voce de copil care in ras anunta o bomba la scoala X, politia sa mobilizeze resurse de milioane. e cam de ras dar se vede ca nu sunt pregatiti pt asa ceva. E ca atunci cand in Cismigiu au gasit o punga cu un praf alb, despre care credeau ca e cocaina, si era praf de creta, dar intre timp politia adusese 50 de jandarmi, televiziuni, etc.

Share this post


Link to post

Asta tine de (in)capacitatea "organului". Astia cand aresteaza o tiganca cu seminte aduc echipaje cu veste antiglont, cu cagule de parca ar fi cine stie ce terorist. Ma uitam ca in state nu au cagule si aia chiar umbla si aresteaza periculosi. In italia carabinierii prezinta pe media "mafioti" si nu sunt cu chipurile acoperite. Asa arata ca sunt puternici. Cand apari cu cagula pe fata la demonstratia pensionarilor sau a pagubitilor dacia, inseamna ca esti slab. Sau pur si simplu prost.

END :o fftopic:

Share this post


Link to post

Eu am incercat de pe un Siemens fara nici un fel de cartela in el. Din pacate indiferent de numarul format 112/911 primesc ton de ocupat si pe ecran apare "No connection". Asadar am indoieli referitoare la felul in care functioneaza aceste apeluri de urgenta fara o cartela in telefon.

 

Mie nu mi-a fost frica de nici o lista, a lui AB sau a lui MCojo.

Edited by remix

Share this post


Link to post

Stimabililor , chiar daca ,, tema" e si fierbinte si interesanta , se pare ca ati vorbit cam de pomana si nu a-ti ajuns la nici un consens .Problema e insa cel putin grava si asta din mai multe puncte de vedere. Intrucat imi place sa vorbesc in principal despre ceea ce am vazut , permiteti-mi sa va povestesc cateva faze. Tulcea este un oras situat in zona oarecum deluroasa. Unitatea de pompieri , se gaseste pe la mijlocul unuia dintre dealuri . La darea alarmei , pleaca obligatoriu cate doua masini de interventie .De obicei una este Roman cam de varsta mea , iar cealalta e un IVECO MAGIRUS 2006.Plecarea din unitate se face la un interval de maxim 1 min .De la jumatatea dealului unde e unitatea si pana la Peco ( in varful dealului ) este o distanta de maxim 8-900 m. Tinanad cont ca masinile pleaca aproape instantaneu , la Peco ajung la 5 minute distanta , una de cealalta. Inchipuiti-va cam la cat timp ajunge ,,Romanul " dupa IVECO , intr-un sat aflat la 40-50 km. distanta de unitate. Mai trebuie luat in considerare si faptul ca la Tulcea avem DOAR o masina pe care se poate baza orasul, restul sunt fosile vii. headbang2.gif

Permiteti sa ,, raportez" si un caz in care protagonistii au platit o ,, gluma" destul de bine. Morala cred ca trebuie privita ca atare , deci nu chiar toate cazurile sunt cu autori necunoscuti , sau de nerezolvat.Intr-o duminica , doi tipi ( teoretic oameni maturi ) de plictiseala au spus ca ar trebui sa isi descreteasca putin fruntile si au dat telefon la 112. Au anuntat ca le arde casa , iar pompierii au mers cca. 18 km. sa stinga respectivul incendiu . Cand au ajuns la locul cu pricina , cei doi , stateau in poarta si radeau . Fara ca macar sa coboare din autospeciale , pompierii , au anuntat dispeceratul. Imediat a sosit o masina de politie care a legitimat ,, eroii" ia ,, premiat" cu cate 2000 roni si au plecat cu totii. Acum eu sunt un pic in dilema : daca chiar le va arde casa vor avea curaj sa puna mana pe telefon ?

Va multumesc si imi cer scuze daca v-am plictisit cu povestile mele REALE.Iar daca cineva gaseste o solutie prin care sa starpim ,, glumele" idioate de acest gen , are tot sprijinul meu de orice fel. Cu respect P.D.F.icon14.gif

Share this post


Link to post
Stimabililor , chiar daca ,, tema" e si fierbinte si interesanta , se pare ca ati vorbit cam de pomana si nu a-ti ajuns la nici un consens .

 

:rolleyes: Ne cerem scuze promitem ca, in curand, sa ajungem la acel consens si sa nu mai vorbim degeaba :twisted:

Share this post


Link to post

Ei, se pare ca oamenii in general nu sunt dispusi sa discute teme "serioase" la Cafenea. Oricum, orice "poveste" e interesanta :) Din pacate, aici :(

 

Oricum, tin sa va "informez" ca dupa marele tam-tam cu facem si dregem, prea-incercatul-minister-cu-ministrii-lui-neinfricati-si-infailibili al Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiilor a lasat-o complet moarta in ultima vreme. Sau nu i-a convenit ceva. Sau poate europeano-anticipatele...

 

Oricum, concluzia mea e ca e doua categorii de "rupisme":

* mi-se-rup-isme

* hei-rup-isme

 

In ce ordine vreti :) :(

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Mister dreaq , eu nu am vrut sa fiu lipsit de bun simt sau prost inteles , de aceea daca s-a inteles gresit mesajul meu imi cer scuze , insa am vrut sa spun ca nu trebuie sa deviem de la subiect ci sa incercam chiar sa gasim solutii concrete de stopare a acestor batai de joc, de tot felul de idioti .Nu inseamna ca daca nu suntem parlamentari sau nu lucram in IGSU sau in STS , ori cine stie ce alte servicii speciale , nu putem face si noi ceva , pentru a stopa acest flagel al intregii lumi ,, dezvoltate" . Dimpotriva chiar cred cu tarie ca suntem obligati cu totii sa constientizam faptul ca ,, joaca" de-a arde blocul de desen , sau pipa lui bunicu sau mai stiu eu ce , e foarte grava si foarte periculoasa mai ales daca punem in prim plan faptul ca inca suntem saraci , inca nu avem masini , motorina , echipaje suficiente si alte asemenea pentru jocuri ale unor oameni imaturi si inconstienti .icon13.gif

Share this post


Link to post

Am uitat sa fac un update. Se va face ceva. O sa revin cu amanunte.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...