Jump to content
Sign in to follow this  
tolin

Libertatea Si ... Biserica

Recommended Posts

He He, nu e chiar asa, pana si cei care spun ca au frica lui Dzeu mai baga mana in buzunarul altuia. Pana la urma asa suntem noi romanii, daca nu furam o scobitoare de la locul de munca nu ne simtim bine. Asta nu tine de credinta ci de felul de a fii al romanului .

Am vazut si locuri unde religia ortodoxa este cu adevarat corecta si frumoasa DAR asta numai in varfulu Apusenilor, unde a ajuns civilizatia adio omenie .

Suntem prea avizi de bani si avere, asta ne-a adus aici. Este mai bine sa ne bucuram de ceea ce avem si sa nu ravnim la ceea ce nu ne permitem .

Share this post


Link to post

Topicul nu pune problema credintei in rit ortodox si nu incrimineaza Biserica, ca institutie, decat in masura in care nu stie sa-si aleaga slujitorii. Atata timp cat un inalt (mic dupa mine) slujitor al Bisericii, ca institutie, isi permite sa-si "orienteze" turma ratacita in spatiul osbcurantismului fara o replica pe masura a institutiei (dupa atatea zile !), imi spune ca "micii prelati" (in sensul in care-si pun pe ei o prelata pentru a-si ascunde uniforma si gradele) domina Biserica Nationala si ca intre ei persista un continuu santaj ! Am ajuns la credinta ca a spune in zilele noastre "si totusi, se invarte" este o mare blasfemie pentru acesti slugoi ai unui epoci apuse, pentru ei, exemplul lui Liviu Babes este inexistent, ca si pentru toata politichia romaneasca.

 

PS constat cu amaraciune in suflet ca acest exemplu este inexistent si pentru romani.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Ce sa va fac daca va puneti mintea cu astea, nu zice la biblie ca ..

"La inceput a fost Cuvantul! Si Cuvantul era la Dumnezeu! Si Dumnezeu era Cuvantul!"? :) )

 

Eu nu stiu cine ii mai baga in seama pe astia cu sutana.. inafara de babele ascete lipsite de orice urma de dixtractie :) )

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Io cred ca aveti pretentii prea mari de la o institutie de stat... ati mai vazut pe undeva functionari geniali?

 

In plus, au existat tampenii si pe la case mai mari... de exemplu la un anumit Papa (cel care a daramat comunismul de unul singur) si care a predicat in Africa (unde o treime din populatie e seropozitiva) impotriva prezervativelor ... sau de aia de peste ocean care au o problema cu Darwin ori scientologii care iti masoara gradul de fericire cu multimetrul...

Share this post


Link to post

Orice institutie din .Ro este corupta pana-n varful caciulii. E drept ca aceste aspecte ies in evidenta atunci cand in discutie intra acea parte a statului care ar trebui sa fie chiar liderul luptei pentru moralitate si corectitudine. Nu am vazut "sfinti" niciunde , nici in politie , nici in judecatorii si cu atat mai putin in biserici .

Dar! atat membrii BOR , politianul de la circulatie cu radarul oprit si pus pe spaguiala , judecatorul , doctorii si toata gasca asta nu sunt decat produsul , oglinda mandrului popor . Spaga,smecheria,invarteala,baietii destepti,etc. au devenit , in lipsa alternativelor , reguli . Nea Gica de la service care iti pune piese sh pe masina, functionarii de la ghiseele primariilor...si toti ceilalti ... ce patriarh ar putea avea?? Sau ce Presedinte ?? Sau ce Parlament ???

Spunea cineva ca in biserici sunt numai babe. Nu numai !!! Biserica ortodoxa are o influenta uriasa in toate paturile sociale , de la vladica la opinca . Dar mai ales la vladica . Cel putin din punct de vedere al influentei financiare...O biserica ce are nevoie de sute de Ha de padure , de odajdii aurite,de masini de la 30 000 e in sus...nu e biserica mea.

Share this post


Link to post

Si cu asta: "Nu este liber cel care poate spune orice, este liber doar acela care spune ce trebuie ..." cum ramane ? Asta era subiectul, vorba ta, coruptia este peste tot, asa ca nu ne mai intereseaza.

 

Incercati sa ramaneti ontopic.

Share this post


Link to post

""Nu este liber cel care poate spune orice, este liber doar acela care spune ce trebuie" "

Gata gata, mi-a picat fisa:

Care spune ce nu trebe.. nu mai e liber, la zdup cu el :) ))

Share this post


Link to post

Cred ca IPS se referea la lipsa oricarei urme de moralitate din media . "spune ceea ce trebuie" nu cred ca insemna "spune ce vreau eu,ce iti impunem" ci , mai degraba , "spune ceea ce merita spus,ce conteaza,ce ajuta " . Stirile despre babe violate , ceasuri de fotbalisti si nunti de ... connationali ajuta ce-i drept.Dar ajuta la grabirea procesului de degenerare al intregii societati , si mai ales al tinerilor . Asa numitele "modele de viata" prezentate pe media nu duc decat la o perversitate ieftina .

Iar din acest punct de vedere , nu pot decat sa fiu deacord cu ceea ce a spus IPS .

Singura problema e ca aceste vorbe vin din partea reprezentantului unei institutii ce numai "sfanta" nu se poate numi .

 

 

- ceea ce a spus IPS vine dintr-o vorba greceasca al carei autor imi scapa : " nu exista libertate fara reguli , nu exista libertate in desert " ( citat foarte aproximativ ) .

Edited by MasterYoda

Share this post


Link to post

Asta s-ar traduce prin: nu exista libertate absoluta, pana si haosul are legile lui. Intorcandu-ne la interpretarea data de tine spuselor (desi, o pilda n-ar trebui sa aibe interpretare): cum isi apara prelatul enoriasele cu basma pe cap de un eventual viol, prin ascunderea faptei sau prin mediatizarea ei ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Treaba lui e alta.. sa nu violeze cuvioasele pe cineva.. nu sa le apere.. aia e treaba politiei&co..

Share this post


Link to post

Afirmatia IPS se refera la societate,in general,iar efectul mediei ce spune orice "ca asa e la democratie" se rasfrange asupra copiilor ce au parte , iata , de o educatie "care este" . Pentru ca , de ce sa n-o recunoastem , copiii cresc cu ochii la TV .

Ati vazut cam la ce se uita? Ati vazut in ce hal arata desenele animate de azi? Cat de violente sunt ? Sau ce muzica asculta , sau cum vorbesc...

Sigur , televiziunea trebuie sa faca entertaiment . Si profit . Si sigur , media scrisa trebuie sa se vanda , la fel ca orice altceva .

Societatea de consum isi are regulile ei , bine scrise si democratia asta hei-rupista isi are clientii ei .

Cu acestea fiind zise , ader in totalitate la ceea ce IPS a spus.

Edited by MasterYoda

Share this post


Link to post

Educatia copiilor se face de catre parinti, nu de catre "desenele animate" sau de catre Prea Inalti Sa Fie Sfinti, unii, adevarate personaje de desene animate. Gradul de violenta la copii este, in principal, proportional cu violenta domestica din familie.

Societatea de acum este mai buna decat cea de acum 25 de ani si decat cea de acum 50 de ani (ca sa nu extrapolez mai departe de experienta mea), iar daca condamnam emisiunile de tv atunci trebuie sa ardem si cartile. Arsul pe rug a fost una din ocupatiile de baza ale Bisericii. Faptul ca unii, Prea Scunzi Sa Fie Sfinti, folosesc acest vehicul, televiziunea, in scopuri comerciale si electorale, este problema lor, parintii dispun de cel mai drastic si selectiv instrument: telecomanda.

Altfel, fapt dovedit de istorie, omenirea se lupta de vreo 1700 de ani sa faca exact invers decat ce spune Biserica, cerceteaza si nu crede. Iar rezultatul este uluitor: stiinta a facut mai multi credinciosi constienti decat biserica, a relevat mai exact puterea Creatorului, decat vanzarile de indulgente. Din ce stiu eu, Biserica, prin ierarhia ei, a creat mai multe victime umane decat dictatorii pe care i-a sustinut, iar televiziunea, in scurta ei existenta, a raspandit mai multa credinta decat orice preot care s-a sacrificat pe sine (aceia sunt sfiinti si nu cei facuti la apelul de seara) pentru a exemplifica una dintre Porunci, pentru simplu fapt ca dispune de mai multa vizibilitate si da putere unor oameni neinregimentati. Credinta inseamna cunostere si nu obscurantism, doar asa iti poti realiza micimea in raport cu infinitatea Creatiei. Din punctul meu de vedere, Biserica de langa noi (remarcati delimitarea) a ajuns o organizatie mafiota care a monopolizat momentele cele mai semnificative din viata unui om: nasterea, botezul, casatoria si moartea, o gasca de bisnitari care iti intermediaza biletul la aceste evenimente astrale.

 

PS: Inalt Prea In Grad-ul Acesta a vorbit excelent, doar ca douazeci de ani mai tarziu decat trebuia (vorba lui).

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Acum nu esti si tu off topic ? Ca eu eram cand criticam raul din biserica si nu vorbeam exclusiv despre afirmatie .

Share this post


Link to post

offtopic:

 

acum, da. Altfel, exemplifica, in PM.

 

endofftopic

Share this post


Link to post
Biserica de langa noi (remarcati delimitarea) a ajuns o organizatie mafiota care a monopolizat momentele cele mai semnificative din viata unui om: nasterea, botezul, casatoria si moartea, o gasca de bisnitari care iti intermediaza biletul la aceste evenimente astrale.

 

Bine spus. M-a uns la inima aceasta fraza!

Share this post


Link to post

tolin, afirmatia ca "educatia copiilor se face de catre pariniti" e de fapt un soi de dogma, care din pacate in ziua de azi, statistic vorbind (deci are relevanta sociala), nu mai este confirmata. Ca stim fiecare dintre noi "cazuri" (in sens pozitiv, nu... seropozitiv :( ) nu va fi niciodata suficient pentru a sustine o teorie care, la tot pasul, este infirmata in fel si chip.

Produsul primelor etape de educatie cu televizorul incepe sa se vada atat de "stralucitor" ca aproape nu-ti mai vine sa mai iesi pe strada.

Intre toate "abaterile" astea de la "regula" se inscrie, zic eu (si sustinand in acelasi timp o parere anterioara) si interpretarea lui "trebuie" din "citatu;" propus spre dezbatere. Ignoranta de care tocmai scriam intr-un post legat de "meseriasii" din Romania, se manifesta si in modul in care lumea abordeaza cuvantul. Nimeni nu vrea sa auda o definitie, pentru ca o are pe a lui proprie. Daca incerci sa explici ceva cuiva, acesta nu va cauta sa te inteleaga, ci sa te contrazica. Este aceeasi atitudine de "democratie originala". "Trebuie" nu inseamna ca iti ... baga cineva sula-n coaste :) Ci inseamna ca ar trebui sa resimti din constiinta (scuze, n-am gasit alt cuvant!) ta ceea ce se cuvine si ceea ce nu (da, aici ai dreptate, asta ar trebui sa vina in primul rand de la parinti, deh, cei 7 ani de-acasa, dar cine mai are timp?!)

Eu zic ca, orice grad ar fi avut personajul cu pricina, intelepciunea dobandita in decursul timpului nu poate fi contestata(chiar daca ar putea avea o latura nu tocmai... ortodoxa). Zic ca nu e cazul sa "traducem" acel "trebuie" in sensul primei definitii din dictionar, ci sa mai sapam in josul paginii. Cu siguranta vom gasi un sens care se potriveste mai bine in... context.

Share this post


Link to post

Pai, acel trebuie sta si la baza esecului in educatie, de aceea, nici copiii nu se mai uita mai departe de el, la ... context.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Jiji Beeeecali il propune pe Anania la functia de patriarh ! Deci, armata Domnului va avea un nou comandant.

Share this post


Link to post

De cand poate el sa propuna chestii din astea?

Share this post


Link to post

Dacă unul dintre principalii pioni (ar trebui să zic regi, sau poate nebuni, dacă mă gândesc la şah) ai reeducării de la Piteşti ajunge Patriarhul României suntem bine...

Share this post


Link to post

Eh, bine ca am aflat si noi cum gandeste un om "re-educat" la inalta scoala de la Pitesti. Parca, citind cartea altuia, am inteles cu totul altceva. Banuiesc ca diferenta provine de la statulul avut in scoala, cred ca unul a fost "re-educatul" si celalalt a fost "re-educatorul". Asa ca, la asa o promotie de "reeducati", majoritatea la 2m sub pamant, este firesc ca "re-educatorul" sa ajunga in fruntea Bisericii, doar cu asta se ocupa: botezuri, nunti si inmormantari.

 

PS: Dupa ce au sustinut o dictatura regala si o organizatie criminala de extrema dreapta, apoi au trecut cu totul, arme, trese si bagaje, in slujba unui regim criminal de extrema stanga, ca apoi sa sustina feseneala turmei de .. (animal din 4 vocale, pl.) ratacite, ma intreb: cand au de gand popii astia, cei de teapa sus (prin conventie)-numitului sa-i slujeasca si pe Cei Indreptatiti ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Ai spus tot ce se putea spune despre individ (pentru că nu e decât un nenorocit de individ, nimic mai mult, în ciuda statusului social pe care l-a căpătat). Poate ai omis episodul făcut public de Pleşiţă (nu că Pleşiţă ar fi mare sculă pe basculă, dar ceea ce a spus el e 100% adevărat şi se poate proba cu documente).

Restul rămâne să ne zică onor Colegiul Electoral astăzi.

Share this post


Link to post

Se pare ca, ne-a citit randurile Cine trebuia ... si n-a permis o alegere gresita.

Share this post


Link to post

Citiţi presa de azi, ca să vedeţi amploarea fenomenului.

Pentru amatorii de statistici: au fost verificaţi doar membrii Sfântului Sinod, adică 50 de persoane, iar cu probleme ar mai fi câte ceva pe lângă cei 8 din presa de azi. Calculaţi şi voi un procent...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...