Jump to content
Sign in to follow this  
_romulus_

Masina Nevestei

Recommended Posts

Super piticania! Sa o stapaniti sanatosi, si sa va bucurati mult timp de ea! Am avut ocazia, acum ceva timp, sa merg cu un F 850 Special, si am ramas impresionat de simplitatea si eficienta acestor masinute! :)

Share this post


Link to post

Prima mea masina a fost un F 850 =D>

Share this post


Link to post

Dar are retur pompa de benzina? Ca eu in poza nu il vad :)

Share this post


Link to post

Lada nu avea retur la pompa de benzina, e posibil nici asta sa nu aiba, ca s-ar putea sa aiba repere inrudite.

Share this post


Link to post

Tommy, nu. Nu are retur pompa de benzina. Si carburatorul nu are pompa de sprit(z).

Share this post


Link to post

Pompa de benzina are un arc in inerior, care, la o anumita presiune ce apare in furtunul dintre pompa si carburator, impinge membrana in sus, astfel ca ea nu mai este actionata de cama. In felul acesta pompa nu mai trage bezina pana in momentul in care presiunea din furtun scade, arcul impinge inapoi membrana si cama o misca. Simplu si eficient. Si cand ma gandesc cat se chinuiau romanii nostri sa puna retur la lada si moskvitch, fara sa stie ca in felul asta scurteaza viata pompei de benzina.

Share this post


Link to post

Mircea, merci pentru informatie. Si cu pompa de sptiţ? Ce o inlocuieste? Sau chiar nu e necesara? Utila, dar nu necesara?

Share this post


Link to post

O posibila cauza pentru zgomotul de rezonanta e imbatrinirea tampoanelor motorului si cutiei. Vezi daca gasesti sa le inlocuiesti, au o virsta.

Share this post


Link to post

Am gasit returul la benzina :lavolan: Pleaca de la intrarea in carburator. FLEX, merci pentru idee. Voi incerca sa caut tampoane noi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...