Jump to content
Sign in to follow this  
Brainiac

De Ce Nu Honda Civic

Recommended Posts

Sensul remarcii ”Voi nu munciţi pt. banii ăia?” este ”Voi nu pretindeţi un pic de respect pt 20.000 euro munciţi din greu pe care îi daţi pt o maşină?”

 

Şi remarca este în contextul în care eu am fost să văd Honda Civic Sedan şi nu am avut unde. Am fost să văd Accord Comfort şi avea doar CM în showroom dar nu m-au lăsat să mă urc în spate în maşină iar una era complet încuiată pe motiv că e vândută. Nu am reuşit să primesc o carte de prezentare cu Accord-ul de la nici unul din dealerii din Bucureşti. Plus că nu o poţi comanda/rezerva - chestie care o aflu de aici ce pe forum... e mie nu-mi dă banca Credit 20.000 euroi dacă nu vin cu maşina rezervată şi individualizată (VIN).

Vreţi să vă spun şi de drive-test?

 

Ei bine la nici o altă marcă nu am primit un aşa tratament ”exclusivist„. Mie mi se pare că nu sunt tratat corespunzător ca şi potenţial client aşa că am reţineri în a da banii pe Honda (nu datorită maşinii). Nu vi se pare normal să intru la bănuieli privind service-ul şi serviciile post vânzare dacă astea pre vânzare sunt aşa de slabe?

 

Vrei să vinzi maşini de 20.000 euro + păi atunci mă aştept să le aduci în showroom să le pot vedea, mă aştept să pot face drive test că nu o iau să mă uit la ea, mă aştept să-mi spui vine în 1 lună, 2 luni, 3 luni, un an mai ales că singura configuraţie posibilă este culoarea şi să fie respectat termenul cu stricteţe sau să se plătească penalizări... sunt aşteptările mele prea mari pt 20.000 euro?

 

Adică compania Honda se uită cu kurul la piaţa din RO dar eu ar trebui să mă arunc extaziat să iau maşinile lor... parcă suntem pe vreamea Dacia când aşteptai 5 ani să-ţi vină maşina şi luai ce se găsea.

 

PS: şi văd că tot insistaţi cu revizia la 20.000 KM şi cu nu se strică - „Voi nu aţi mai avut maşini cu care aţi mers în RO?”

Edited by alexmohora

Share this post


Link to post

Partial, ai dreptate. De fapt, poate ca ai dreptate in totalitate, in ceea ce priveste asteptarile tale legate de serviciile pre si post vanzare. Insa trebuie luate in calcul 2 aspecte, unul subiectiv si unul obiectiv. Cel subiectiv este legat de faptul ca orice marca japoneza produsa in Japonia, are in Romania EXACT acelasi comportament (vezi Mazda, Subaru), iar acest lucru o insemna ceva, zic eu (adica piata din Ro este prea mica si neatractiva pentru ei, mai ales ca un roman autentic apreciaza mult mai mult un mertzan sau un chiu sapte decat un lexus, care e cu 'j de clase peste). Iar al doilea aspect ar fi acela ca serviciile acestea pe care ni le-am dori genereaza niste costuri. Care costuri trebuie suportate de cineva. Iar eu, sincer, prefer sa platesc 20.000 de euro pe o masina care valoreaza 20.000 de euro, nu pe una care valoreaza 10.000, iar diferenta intra in marketing, servicii si zambete prin show-room-uri.

Share this post


Link to post

Alexmohora daca ai fost la dealerul Carpati Motors te inteleg :) , sunt niste dobitoci (au avut exclusivitate pe Honda in trecut) dar noroc ca nu mai au.

Si eu am fost tratat urat de ei, acesta a fost si motivul pt care mi-am luat masina prin dealerul din Iasi , care m-a tratat de nota 10.

Singurul dealer din Bucuresti bun este Asko. Nu stiu ce si cate modele de masini au in showroom, dar vei fi tratat cum trebuie.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Nu stiu cata relevanta are aici, in topicul asta, dar ATENTIE, din cate am citit pe hondafan, se pare ca au fost niste probleme cu unele dintre Accord-urile vandute in Ro, mai precis, posibilitatea foarte mare de a avea sasiul stramb. Uitati si un fimulet postat de un tip care are problema asta si nu prea poate scapa de ea: http://video.google.com/videoplay?docid=61...h&plindex=0. Sper sa fie doar un caz izolat. :rolleyes:

Se poate gasi toata povestea pe hondafan.ro: http://www.hondafan.ro/phpBB2/viewtopic.ph...asc&start=0

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Asta-i "telefonul fara fir" :) ... asa ai inteles tu, "sasiul stramb" ? :)

Unele modele au venit cu geometria ne-ok, s-au rezolvat in service prin refacerea geometriei.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Ai citit tot topicul? Tipul care a facut filmuletul a facut geometria de cateva ori la 2 service-uri diferite, printre care si Asko si tot nu a reusit sa scape de problema. Si eu sunt fan honda, stai linistit, nu vreau sa arunc cu noroi in marca asta, daca as avea banii necesari as fugii mancand pamantul sa iau un Civic.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

:) cu tipul ala am vorbit in particular chiar.

Si-a rezolvat problema tot in service dupa ce si-au recalibrat cei din service aparatul de geometrie ;)

Share this post


Link to post

In cazul asta, imi cer scuze pentru dezinformare :osanale: .

Share this post


Link to post

Eh nu-i vina ta, ii vina lui ca n-a pus continuarea ... ca uite cine citeste isi face o impresie gresita.

Share this post


Link to post

->Salut !!

->Eu zic ca este o alegere extraordinara . E o masina BETON !! M-am urcat intr-un civic , bordul si toata consola este facuta ptr sofer , iar luminile si luminitele care impanzesc bordul este demential de misto (mie mi-a placut extraodtinar de mult ) . Cand am spus luminite si ... nu va ganditi la chici ... nu e deloc asa ,e cu foarte mult bun gust facut . Materiale din care e facut bordul ( despre el nu auzisem cuvinte prea bune ) , ei bine este foarte placut plasticul ala , si nu iti da deloc senzatia de ieftin .

->Vreau sa imi cumpar o noua masina si am o lista destul de lunga din care a facut parte si acesta masina , am scos-o datorita motorului pe benzina , eu vreau un diesel , iar dieselul la acest model ajunge la 23.000 DDP , mult peste bugetul meu . (am talpa grea , daca kalosul imi consuma de la 10 % in sus , ma gandesc ca 140 CP sub 12-13 % nu o sa scot niciodata - am talpa greu si "ma mananca" s-o alerg )

-Bile negre: Honda mama nu e in romania inca (din cate stiu eu ) , iar showroomul nu prea arata cine stie ce , service-ul e ca in romania (mai mult nu mai am ce comenta )

Edited by DMX

Share this post


Link to post

Nu compara motorul de Kalos cu motorul de pe Civic, e alta mancare de peste ala, tu nu ai I-VTECH sub capota. Ala trage continuu pana in limitare, e alt sistem.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

-au ceva in comum - sunt motoare pe benzina :P care datorita modului meu de condus , consuma mult (ptr bugetul meu ) , iar la 140CP nu prea poti sa te abtii sa nu o calci - de unde si un consum mai mare

-am condus I-VTECH si stiu ce insemana (e adevarat nu cel de 140 CP , am condus un 2.0 -155CP pe o honda acord ) iar motorul e demential

-de exemplu , honda care am vazut-o ... avea un consum de 9.5 % cu o viteza medie de 25km/h (bucuresti - unde alt undeva) - eu zic ca e un consum foarte bun la viteza aia

Edited by DMX

Share this post


Link to post
Alexmohora daca ai fost la dealerul Carpati Motors te inteleg :) , sunt niste dobitoci (au avut exclusivitate pe Honda in trecut) dar noroc ca nu mai au.

 

Singurul dealer din Bucuresti bun este Asko. Nu stiu ce si cate modele de masini au in showroom, dar vei fi tratat cum trebuie.

 

Si eu am fost initial la Carpati Motors, pentru ca erau foarte aproape de firma la care lucrez, dar nu mi-au placut absolut deloc, nu aveau decat 2 masini expuse, mi s-au parut complet neprofesionisti, show-room-ul arata ca vai de mama lui si nici nu aveau Civic expus. Asa ca m-am interesat si am auzit numai de bine despre Asko. La ei ma voi duce atat pentru a vedea masina cat si pentru drive-test.

Share this post


Link to post
-au ceva in comum - sunt motoare pe benzina :P care datorita modului meu de condus , consuma mult (ptr bugetul meu ) , iar la 140CP nu prea poti sa te abtii sa nu o calci - de unde si un consum mai mare

 

DMX, fa-ma sa inteleg.. ai 20 de mii sa dai pe o masina.. dar te plangi de un consum care poate fi de 9-10%? :)

Daca tot ai condus Honda, inseamna ca stii bine ca sunt motoare de turatie, asa ca talpa grea nu e un dezavantaj asa mare.

 

Eu nu prea vad asa mare diferenta la consum intre o japoneza pe benzina si o alta diesel.

Mie la toyota(off-topic) nu imi sare de 10 cu clima si dat in ea cat permite drumul, si pe traseul meu cam permite,

dar se poate scoate si sub 9, cifra la care majoritatea dieselelor de 1.8-2 litri tind sa ajunga :)

Asta la oras, afara deja diferentele sunt minime la mers tare, unele dieseluri chiar pierd la capitolul asta.

So.. Honda e o masina pentru pasionati de motoare, nu pentru cei care plang dupa un kil de benzina si-si tot pipaie buzunarul, indiferent ca e plin sau gol.

Share this post


Link to post

@Tommy: poate sa-i puna GPL =)) si nu va mai fi consumul o problema.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
-Bile negre: Honda mama nu e in romania inca (din cate stiu eu ) , iar showroomul nu prea arata cine stie ce , service-ul e ca in romania (mai mult nu mai am ce comenta )

 

Ba da , Honda este deja in Romania de anul acesta prin Honda Trading Romania.

De cand au venit ei, "carpati motors" (fostul unic dealer) si-a pierdut exclusivitatea, pacat ca n-au pierdut-o de tot ...

De atunci exista o retea (in extindere) de dealeri si showroom-uri in tara. In Bucuresti avem Asko si carpati .

Share this post


Link to post

Aşa e! Honda e în RO din 2007. Şi-au tras şi un site fain iar Carpaţi nu mai e importator ci doar dealer.

 

Am fost la Carpaţi şi am fost tratat prost (dar eram pregătit, citisem pe forumuri).

 

Am fost la Asko şi am fost tratat bine dar nu aveau Accord Comfort în Showroom-uri (în nici unul acum 2 săpt.) nu aveau Civic Sedan dar dealerul m-a sunat să vin să văd una care venea în service pt. revizie (de apreciat) nu aveau Civic hatch cel puţin în shoroom-ul de pe 13 Septembrie. Nu aveau nici pliante cu Accord.

 

De fapt avea doar o singură maşină: Accord Executive, 2.4 diesel, Cutie Automată.

 

Cu dealerul Asko m-am conversat pe mail şi s-a dovedit că doreşte să vândă şi să ajute dar toate aceste lucruri mi-au dat de gândit: adică degeaba este voinţă dacă nu este putinţă (dacă nu depinde de ei). Poate sunt eu o fire care suflă şi-n iaurt dar de la 1 ian 2007 de când au scăzut taxele Honda avea timp să mai facă ceva ordine pe piaţă.

Edited by alexmohora

Share this post


Link to post

Nu inteleg de ce atata caz pentru chestia. Pana la urma cumperi masina, nu dealerul. Daca masina este ok si merita banii astia, nu inteleg unde este problema.

Share this post


Link to post

Problema este că nu e aşa: îţi cumperi maşina ca să o exploatezi, maşina necesită întreţinere care o faci la service autorizat (al dealerului) că e în garanţie. De asemenea tot dealerul te rezolvă şi dacă ai probleme care ţin de garanţie.

 

Iar până să o cumperi te ajută să te decizi, te ajută cu finanţarea etc. Aşa că cumperi mai mult decât maşina: cumperi maşina+un pachet de servicii. Ignoră tu asta şi nu o să-ţi prindă bine... mai ales dacă apar ceva probleme/încurcături.

Share this post


Link to post

Sunt curios daca cei care isi cumpara un BMW seria 7 isi pun aceleasi probleme. Ma indoiesc sincer ca cei din service stiu sa il repare daca se strica ceva.

Share this post


Link to post
Iar până să o cumperi te ajută să te decizi, te ajută cu finanţarea etc. Aşa că cumperi mai mult decât maşina: cumperi maşina+un pachet de servicii.

 

Normal ca te ajuta sa te decizi, ca el vrea din tot sufletul sa vanda. Asa ca toti agentii iti vor impuia capul cu tot felul de chestii care mai de care mai roz si mai frumoase despre masina respectiva. Deci e irelevant faptul ca "te ajuta sa te decizi". Ei nu fac decat sa-si vanda marfa. Daca tu te duci sa-ti cumperi masina si te bazezi exclusiv pe ceea ce afli la dealer...

In ceea ce priveste partea de finantare, nu prea vad cu ce ma ajuta. Imi spune ca exista x societati de leasing la care ma pot duce si cu asta basta. Tot eu o voi alege pe cea care imi ofera cele mai avantajoase conditii.

Mie, personal, serviciile pre-cumparare imi sunt in cel mai bun caz indiferente. Pentru ca am internetul pe care caut cat pot de multe, despre ceea ce vreau sa aflu.

Iar cu acel pachet de servicii hai sa fim seriosi. Vrei sa-ti spun cat am stat intr-un service Ford ca sa-mi schimbe o bara si sa-mi vopseasca un prag? Nici mai mult nici mai putin decat 3 saptamani, din momentul in care am lasat masina. Si exemplul nu e singular. Oriunde poti sta mai mult sau mai putin, in functie de o serie de factori, subiectivi sau obiectivi, care tin mai mult sau mai putin de dealer. Insa un lucru e sigur: cand cumperi o masina in ro, cumperi EXCLUSIV masina, in nici un caz nu si serviciile. In tarile alea cu apa calda o fi asa cum spui tu, dar la noi nu vad absolut nici o marca in stare sa se diferentieze prin prisma serviciilor oferite.

Share this post


Link to post

Vezi eu când am avut de vopsit ceva la Cielo l-am zis că după 2 zile o iau şi mă duc în alt service dacă nu e gata. Când am avut de schimbat electroventilatorul am sunat la 3 magazine de piese + la 2 service-uri, am luat de unde a fost mai iaftin şi am fost în service-ul unde mi-a plăcut cum se lucrează.

 

Nu am chef să dau 20.000 E pe o maşină şi să nu mai am nici măcar serviciile post vânzare de la Cielo.

 

Iar referitor la ”mă ajută să mă decid”: DA să văd maşina mă ajută să mă decid, DA un drive test mă ajută şi mai mult. Aste nu le pot lua de pe NET.

Share this post


Link to post
mai ales ca un roman autentic apreciaza mult mai mult un mertzan sau un chiu sapte decat un lexus, care e cu 'j de clase peste).

 

Unde gasesc si eu niste informatii legate de Lexus? In afara de showroom-ul acela din Pipera la care niciodata nu am timp sa ma opresc?

M-ar interesa ceva mic pentru sotie, probabil un IS200 sau 250 dar nu reusesc sa gasesc nimic in afara de niste informatii destul de vagi pe masini.ro. (bugetul ar fi undeva la 20-22 de mii CIP)

 

Da, eu sunt unul din acei "freaks" care butoneaza la un mac, am preferat Epica in fata unui Accord fara nici o discutie si Civic-ul HB m-a lasat rece cand am vazut minunea minunilor, mult laudatul bord 3D, sa nu mai zic de spatiul interior.

Share this post


Link to post

Din pacate nici eu nu stiu sa existe alt show-room in zona Bucurestiului. Din ce stiam si din ce am mai gasit pe ici, pe colo, pe net, IS250 pleaca de la 25.000 CIP. Dar tie ti se pare a fi "ceva mic" o masina cu motor V6 si 200 de CP? Si oricum, daca iti vei lua Lexus, am convingerea ca aceea va deveni masina ta, e prea frumoasa ca sa nu o conduci tu :)

In ceea ce priveste spatiul interior din Civic, ieri mi-a spus un prieten care a fost si l-a vazut ca spatiul nu este foarte mare. Insa si el, ca si tine, este destul de masiv. Pentru mine problema de spatiu interior nu exista nici in Fiesta :D .

Share this post


Link to post

Eu v-as contrazice in ceea ce priveste spatiul interior la Civic HB, este surprinzator de mare, chiar mult prea mare pentru acea masina aparent micuta. Parerea aceasta sunt sigur ca o vor sustine si altii care au incercat efectiv un Civic pe interior.

 

415 litri de portbagaj spun foarte mult.

Edited by remix

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...