Jump to content
Sign in to follow this  
expero 16V

Preturi la manopera

Recommended Posts

Deschid acest topic pt.a vedea ce preturi la manopera practica diversi mecanici, care face lucru mai de calitate,etc.

Cu ocazia asta poate aceia dintre noi care consedera ca mecanicul lor e prea scump sau nu e destul de competent si-l vor schimba cu ajutorul acestui topic.

Am sa incep eu:

Schimbat-

- curea de distributie, curea de AC, curea alternator, 2 role distributie, rola AC.

-inlocuit maner exterior usa sofer.

-schimbat rulment de presiune.

- schimbat antigel si desfundat caloriferul de caldura.

-schimbat bucsa la bascula.

-schimbat ulei

 

Toate acestea au costat 1.000.000 de lei manopera.Eu zic ca-i binisor ca pret...

Hai spuneti si voi ce si cum a-ti schimbat:

Share this post


Link to post

Costuri revizie 40k (37.4 de fapt, de la precedenta 6 luni si 8.5 k km), la AutoCenter Bucuresti:

1. Manopera: 113.45

2. Ulei Daewoo 5w30 208: 22.10*4

3. Filtru ulei: 8.92

4. Filtru aer: 14.97

5. Filtru benzina: 17.97

 

Total fara tva: 243.71; Tva 46.29; Total: 290.00

Atentie (tva inclus): 30.

 

Mecanicii foarte amabili, i-am rugat sa o puna si la tester, am vrut sa vad si eu ce arata, totul ok.

Au verificat si jocuri, antigel, frane, inclusiv si curatat tamburi, iar totul ok.

 

PS: Aveau si Mobil 1, dar mi-au zis ca e vrac, si ei recomanda Daewoo. (si de la receptie, si mecanicii)

O fi politica, sau nu e mare diferenta?

Share this post


Link to post

... am postat asta la "revizii"... dar merge si aici

"... azi = 8/9 decembrie 2005, am fost la revizia de 2ani / 24.000 km / a 4-a fara aia de o mie... la radacini giurgiului... schimbat:

- filtru aer(korea) 22

- set placute frana(GM Genuine Germania) 108,5

- filtru ulei(korea) 10

- buji(GM Genuine #96130723 Korea) 31,49

- filtru benzina (bosh) 31

- ulei GM 5W30 (GM Genuine Germania) 89,25

Total materiale 292,24

Manopera 101,15

 

TOTAL 393,39

foloase necuvenite 20

 

- mi-a curatat tamburii spate, mi-a uns balamalele, ceva la tija ambreiajului, pus el 200 ml antigel concentrat, ca mai era bun al meu si sa nu il schimb aiurea(asa mi-a recomandat dom' mecanic), curatat pe la roti cu un spray special wurth (mizeria??? degresat??? habar n-am pt. ce, dar cred ca de bine), demontat tot ansamblul schimbatorului de viteza, parte din masina(sta intr-o siguranta totul) si uns cu vas. siliconica, dar tot zbarnaie schimbatorul in a 3-a, mai putin da face... in fine io chiar multumit de dom' mecanic, super ok, raspuns la intrebarile mele de bou fara sa rada sau in doi peri

- schimbat pe garantie si comutatorul de reglat faruri, ca nu se mai aprindea beculetul... am facut io un post mai demult are/nu are bec

 

cam atat deocamdata"

Share this post


Link to post

@Tommy

Mie pretul total mi se pare destul de mare. Tot cam atat costa si in Belgia, sau Franta. E drept, astia nu o pun pe tester nici daca-i rogi. Insa nici nu se practica "atentiile", pentru ca plata o faci la unul, iar lucrarea o face altul si n-ai acces.

Teoretic, pe aici manopera e 40-45 euroi / ora + TVA

Share this post


Link to post

Nici mie nu mi se pare mic pretul, revizia de 30k a fost 3.5 milioane cand am schimbat si placute si bujii,

iar cea de 20k a fost 2.2 milioane, dar au mai scumpit ..

 

Nu am mai fost la alt service, si prefer sa-mi faca treaba buna in caz ca as avea probleme,

si aici ii cunosc pe mecanici, si de asta nu am schimbat service-ul.

 

Nu am scris doamne fereste sa fac reclama, ci daca vrea cineva sa mearga acolo, sa stie preturile.

Share this post


Link to post

Eu am facut aici revizia de 90.000, si m-a cam rupt... Insa au schimbat si kit distributie (insa fara pompa de apa), bujii+fise, toate filtrele, toate fluidele (inclusiv lichid de frana). Pret 580€, cu tot cu TVA... si cica am avut o reducere de 20% la pretul pieselor. Insa a fost garaj chevrolet... oarecum :D La un service "generalist" as fi iesit cu 150€ mai ieftin.

Am spart dintr-un foc de 4-5 ori mai mult decat am bagat in Seat timp de 3 ani si 75.000km, daca nu punem la socoteala uleiul :D

 

Garajul se cheama "British Auto Center", dealer Toyota (Japan) si Chevrolet (USA), fabricate de Daewoo (Korea), aflate in Belgia si cu client roman :D

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Schimbat filtrul de gaz + membrana vaporizator + reglaj vaporizator, 75 euroi (piese + manopera)

In Ro cat costa figura asta?

Share this post


Link to post

Tot ceva de genul asta pentru ca membrana vine cu tot kitul de reparatie pentru vaporizator.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...