Jump to content
Sign in to follow this  
Aditza

Limitata La Viteza Din Calc. De Bord ?

Recommended Posts

Salutare!

Am si eu o mare nedumerire dak ma poate ajuta cineva :

Am un Cielo HB din 97 si nu reusesc sa depasesc viteza de 160 km/h , am avut pana acum jante pe 15" si am crezut ca asta era problema ,am pus pe 13" si tot degeaba .

am prieteni cu Cielo care zic ca a lor se duce pana la 200 km/h... sa fie oare limitata din calculatorul de bord ? Va multumesc !

Share this post


Link to post

=)) 200km/h cielo @-) spunei amicului ca acu ala al vitezometrului are si el o erroare.Si nu cred eu ca cei 78 de cai care sunt pe cielo poate sa-l duca la 200 :-?

Share this post


Link to post

Hai, nu zau?!

Adi- pune inapoi rotile de 15 si probeaza cu gps. Inca ceva: umfla pneurile la presiunea normala, curata IAC-ul, verifica filtrele, bujiile, fisele, baga benzina mai bunisoara si vorbim dupa aia. Spor!

Share this post


Link to post

@Lucian - IAC = Idle Air Control, corect? Ce treaba ar avea chestia asta cu viteza maxima? IAC-ul nu lucreaza doar la relanti? :scarpin: :-/

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare, de ce ai postat la Probleme Tico si Matiz?

Incearca sa cauti raspunsul in sectiunea potrivita, foloseste functia Search cu incredere.

Si apropo, calculatorul face si el ce poate cu informatiile pe care i le dau senzorii, restul tine de mecanica. Trebuie sa admiti ca motorul tau are o anumita uzura dupa 10 ani.

Share this post


Link to post

@LYM: pai daca tot face si celelalte operatii, nu e pacat sa curete si IAC-ul, sa dea un reset si un Idle learn?! Spune si tu... Adica te speli, te imbraci frumos, dar te duci la intalnire cu unghiile mari...

Share this post


Link to post

@Lucian - sunt mai mult de parerea "Daca nu e stricat, nu-l repara"

Cat despre reset ECM ... personal am retineri in ceea ce priveste utilitatea acestei `functii`

Edited by LYM

Share this post


Link to post
=)) 200km/h cielo @-) spunei amicului ca acu ala al vitezometrului are si el o erroare.Si nu cred eu ca cei 78 de cai care sunt pe cielo poate sa-l duca la 200 :-?

Cei 78 sunt 80 ;) . Si pot. :D

Probabil ca din pricina uzurii masina nu reuseste sa treaca de viteza de 160! Inainte sa mai incerci, verifca si directia, franele, ca nu se stie!

Share this post


Link to post
Cei 78 sunt 80 ;) . Si pot. :D

 

Cei 75 sunt 74 din fabrica :D (vezi anul 97)

Pe drum.. s-au mai pierdut cativa.

Share this post


Link to post

Si zau asa, chiar ai nevoie de 200? 160 nu ajung? :P

Share this post


Link to post

Pai de-acolo incepe distractia :P . Eu nu am reusit cu a mea mai mult de 195 niciodata indiferent de conditii (mai putin la vale). Sa vedem dupa ce schimb setul motor.

Share this post


Link to post
Si zau asa, chiar ai nevoie de 200? 160 nu ajung? :P

Nici eu n-am nevoie de 140 la dacie, mai mult de 110-115 nu merg, dar ma sacaie ca masina mea nu trece de 120, nici pe gaz, nici pe benzina. Stati calmi, n-am nevoie de sfaturi despre ce sa fac, voiam sa zic ca ne place sa avem masinile in stare perfecta, ca la carte.

Share this post


Link to post

Exact. Daca am 220 pe bord de ce nu ia pe-aproape? :P Vreau sa vad macar un 200. :)

Share this post


Link to post

Iti imprumut un marker?

Share this post


Link to post

Cineva arunca o piatra pe ici pe colo si multi altii se chinuie sa o gaseasca :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...