Jump to content
Sign in to follow this  
tuf5075

Poliţia Română Cere Interzicerea Detectoarelor De Radar

Recommended Posts

Referitor la procedura legislativa de interzicere a detectoarelor, daca se incearca prin lege nu e problema, ca trebuie sa intre in vigoare cu cel putin 30 zile dupa publicarea in Monitorul Oficial, plus ca o trimite Baselu' inapoi :mrgreen:

Probleme apar daca o fac prin Ordonanta de urgenta, ca aia intra in vigoare imediat dupa publicare, plus ca pana se si aproba prin lege (ca sa ajunga la Basel s-o dea inapoi), poate sta in vigoare si ani de zile :wallbanger:

Share this post


Link to post

Politistii sunt atat de dobitoci(comunisti)incat nu isi dau seana ca o masina care are detector circula mai incet decat una fara(benzinarii,magazine etc detectorul piuie omu din instinct incetineste).Aceasta hotarare de a interzie detectoarele de radar si aceea de a baga politisti in civil in trafic sa ne faca poze sunt hotarari comuniste ale militiei fara a se consulta cu alte institutii...hotarari luate in spatele usilor inchise de prin nu stiu ce birou.

Mai ales ca faza cu cap de creta imbracat in civil imi violeaza mie si voua restul participantilor la trafic "intimitatea" ca sa zic asa.Credeam ca am scapat de comunisti dar ad ca nu e asa :-& .

Nu e nici o problema,imi voi lua din nou detector,imi voi pune folie omologata pe masina X( .

Azi a fost o emisiune la Realitatea in care s-a vb despre ce am spus eu mai sus iar ca de obicei nu a fost prezent nici un reprezentant de la MAI...pun pariu ca va aparea cuneva conform statutului UTC(comunist)singur intr-o emisiune fara intrebari din partea publicului fara nimic.

Iar concluziile au fost ca tot ce se petrece se intampla datorita militiei romane...unde e ploitia cand la mine pe Sos Salaj circula 30 scutere si 20 de atv neinmatriculate si in fiecare seara dupa ora 23:00 sunt curse???Unde e politia ziua in amiaza mare cand sunt jdemii de blocaje in Bucuresti???Unde e politia dimineata intre 7 si 10 cand e tot bucurestiul blocat???Unde e politia sa ii amendeze pe aia cu 3 cohones care nu tin cont de nici o regula de circulatie???De ce toti taranii care lucreaza in politie au folie pe geamuri si ii doare la basca ca ei nu sunt opriti si nu primesc amenzi???

Tre sa consultam Statutul UTC ca sa vedem raspunsurie la intrebari ca domnii din politie nu vor sa apara in fara natiunii la tv :-& Pur si simplu sunt scarbit de Politia Rutiera...pacat ca mai sunt si baieti acolo care incearca sa isi faca treaba...din pacare procentul lor e sub 15% restul...traiasca spaga.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Tot pe Realitatea, dar 2 ore mai tarziu apare "marele" Fatuloiu care explica cum ca (Mili...) Politia Romana nu "sta la panda, sau are plan de amenzi"...si cum domnia sa considera extrem de benefice actiunile baietilor in civil! Ca ei saracii nu stau prin boscheti sa faca poze si sa filmeze... iar dup'aia sa ia banu' de la "infractoru' deosebit de periculos".

:-& Inchei cu ultima fraza din postul lui @Alezz.

Share this post


Link to post

Nici unul dintre sefii Politiei care au fost si care vor fi(in vecii vecilor AMIN) nu poate cunoaste realitatea din strada.Din birourile lor dotate cu de toate(nu ca al meu ca lucrez la o rabla de Pentium -1,si e bun fata de celelalte din sectie) totul se vede in roz, deoarece sefii putini mai mici(sefutii) ii zic alui mai mare ce vrea sa auda adica realitatea foarte distorsionata ca la telefonul fara fir.Nu neg ca si Garcea(sa-i zicem asa modelului negativ de politist) are vina lui in a crea aceasta situatie.

Inca ceva, din dorinta de a ne integra in U.E s-au facut multe lucruri fara cap(cel mai elocvent este dotarea cu 1,4 empei-ur) prezentand comisarilor europeni numai lucrurile bune, care reprezinta maxim 10 % din total, fara a indica realitatea si au facut asa de bine treaba asta incat au inceput sa creada si ei insisi.

Mai am o intrebare :D espre institutia Politiei in alte tari ce ziceti?Rutiera si nu numai.

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

Unii chiar vor sa incerce sa ajute soferii in aceasta chestiune-ramane de vazut daca vor putea sensibiliza autoritatile. Articoloul a aparut intr-un ziar bihorean.

 

BIHOR - Automobil Clubul Român (ACR) nu agreează intenţia Poliţiei de modificare a legislaţiei rutiere prin introducerea poliţiştilor rutieri în ţinută civilă şi interzicerea detectoarelor radar.

 

„Noul Cod Rutier are multe neajunsuri, vadite în cele sase luni trecute de la aplicarea sa. ACR a transmis Directiei Politiei Rutiere propuneri de modificare a actualei legislatii si asteptam sa ni se solicite participarea la întocmirea unor propuneri general acceptate.

 

Într-o desconsiderare totala a societatii civile iata ca Politia, dupa ce ne-a aratat politistul «de placaj sau carton» pe post de sperietoare, ne faciliteaza si prezenta «politistului acoperit»”, se arata în comunicatul ACR.

 

 

Reprezentantii ACR mai apreciaza ca interzicerea detectoarelor de radar nu va contribui la reducerea numarului de accidente.

 

De partea automobilistilor

 

 

Directorul ACR Bihor sustine comunicatul emis de colegii de la Bucuresti si anunta ca ACR Bihor va depune o cerere de modificare a Codului Rutier, dar în folosul automobilistilor.

 

 

„Sustin comunicatul de presa, pentru ca noi îi sustinem pe automobilistii bihoreni. Sunt tari în UE care admit detectoarele de radar, nu vad de ce la noi nu ar putea fi la fel. Vom depune la Bucuresti, alaturi de celelalte filiale ACR din tara, o adresa pentru modificarea Codului Rutier, dar în partile cu adevarat esentiale.

 

Sunt multe articole care trebuie îmbunatatite, dar în folosul cetateanului, în asa fel încât sa îi protejeze pe participantii la trafic. Nu trebuie doar sa le luam oamenilor, trebuie sa le mai si dam drepturi”, apreciaza Leontin Vidican, directorul ACR Bihor.

 

 

Seful Politiei Române, chestorul Dan Fatuloiu, a enumerat vineri o serie de propuneri de modificare a legislatiei rutiere.

Share this post


Link to post
si aceea de a baga politisti in civil in trafic sa ne faca poze sunt hotarari comuniste ale militiei fara a se consulta cu alte institutii...hotarari luate in spatele usilor inchise de prin nu stiu ce birou.

Mai ales ca faza cu cap de creta imbracat in civil imi violeaza mie si voua restul participantilor la trafic "intimitatea" ca sa zic asa.Credeam ca am scapat de comunisti dar ad ca nu e asa :-& .

 

 

Te invit sa circuli pe Autoband in Germania si sa incalci regulile si vorbim apoi de politisti in civil in tarile cu apa calda ok?

Share this post


Link to post

Cand vom avea conditiile de pe Autobahn mai discutam dar din pacate azi cand m-am trezit tot Romania scria pe mine :( .Nu mai compara Dacia cu Mercedesu' ca mai stiu eu pe cineva care imi compara mie Cielo cu Audi(diesel) care a castigat cursa de 24h de la Le Mans (otto vs diesel)...

Share this post


Link to post

Politia ca politia, dar "dejtepti" de la R.A.R. ce ziceti? Si astia ar merita un topic dedicat!

Pe scurt am pierdut 3 zile, din care una am stat 7(sapte) ore pentru un duplicat al cartii masinii(la logan ca o pierdusem).

Ca sa fie totul pana la capat am fost facut si nesimtit in fata de un retardat de la R.A.R., am inteles ca era un mare SEF.

Pe zi ce trece ma gandesc mai mult sa plec in alta tara.. e tara nimanui, si nu mai e metafora e REALITATE. Nu avem drepturi, nimic nu se respecta... :wallbanger:

Share this post


Link to post
Cand vom avea conditiile de pe Autobahn mai discutam dar din pacate azi cand m-am trezit tot Romania scria pe mine :( .

 

EXCELENT! Asta e atitudinea!!!

Sa imi dea casa, masa, salariu lunar, 1 mil EUR prima de acceptare a cetateniei, doua amante blonde, una roscata si una bruneta, un SUV, o masina sport, un motor si un kart.

Dupa asta ma mai gandesc sa respect legile. Pana atunci, :spumelagura:

Share this post


Link to post

Eu vreau 2 brunete si o roscata, de blonde n-am nevoie. :mrgreen:

Share this post


Link to post
Renunta la detector si ia CB, oricum e mult mai eficienta :D .

 

Nu te supara,da" ce-i ala CB???

Share this post


Link to post
EXCELENT! Asta e atitudinea!!!

Sa imi dea casa, masa, salariu lunar, 1 mil EUR prima de acceptare a cetateniei, doua amante blonde, una roscata si una bruneta, un SUV, o masina sport, un motor si un kart.

Dupa asta ma mai gandesc sa respect legile. Pana atunci, :spumelagura:

 

Ma refeream la faptul ca intr-o tara in care sunt doar 250km de autostrada si aia vai steaua lor imi iese o medie de viteza de 65km/h extraurban oriunde as merge.Din cate stiu eu pe Autobahn limitarea de viteza e undeva intre 130-150km/h care e destul de rezonabila pentru ori ce tip de masina mai acatarii.Si limita de 130km/h e rezonabila la noi dar sunt numai 150km de autostrada unde poti merge asa.

Si ce sa imi faca in civil,sa ma opreasca noaptea la 2-3 dimineata cand ajung acasa sau la 5 dimineata cand plec la munca ca vezi doamne merg cu 70km/h in Bucuresti pe Iuliu Maniu si pun in pericol viata mustelor si tantarilor care isi fac veacul la inaltimile iluminatului stradal?Oricum la ora aia nici dracu nu e treaz asa ca...

 

 

Ramane asa cum trebuia scris de la inceput

Edited by Mircea

Share this post


Link to post
... Din cate stiu eu pe Autobahn limitarea de viteza e undeva intre 130-150km/h care e destul de rezonabila pentru ori ce tip de masina mai acatarii ...

Nemtii si-au construit autostrazi pentru a circula cat mai sigur, intr-un timp cat mai scurt. Din acest motiv, pana astazi, n-au limitat viteza pe autostrada.

Share this post


Link to post

Nu au limita pe unele portiuni .. dar nu peste tot ...

Share this post


Link to post
Nu au limita pe unele portiuni .. dar nu peste tot ...

 

Dar aici in G e ceva si mai ciudat...asigurarea nu acopera nici o dauna !!!!! daca accidentul s-a produs la o viteza peste 200 km/h... :scarpin: ...deci nu ai limita de viteza :mrgreen: pana la 200km/h... :lavolan:

Share this post


Link to post

Sincer..nu cred ca mai are ce acoperii, si mai ales pe cine sa desbagubeasca daca proprietarul este in masina, e ca si cum ai zice ca esti uimit ca asigurarea Casco nu acopera daune in cazul impactului cu un avion.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post
Ma refeream la faptul ca intr-o tara in care sunt doar 250km de autostrada si aia vai steaua lor imi iese o medie de viteza de 65km/h extraurban oriunde as merge.Din cate stiu eu pe Autobahn limitarea de viteza e undeva intre 130-150km/h care e destul de rezonabila pentru ori ce tip de masina mai acatarii.Si limita de 130km/h e rezonabila la noi dar sunt numai 150km de autostrada unde poti merge asa.

Si ce sa imi faca in civil,sa ma opreasca noaptea la 2-3 dimineata cand ajung acasa sau la 5 dimineata cand plec la munca ca vezi doamne merg cu 70km/h in Bucuresti pe Iuliu Maniu si pun in pericol viata mustelor si tantarilor care isi fac veacul la inaltimile iluminatului stradal?Oricum la ora aia nici dracu nu e treaz asa ca...

Ramane asa cum trebuia scris de la inceput

 

Blablablablabla... doua blonde, 1 mil EUR...

Stii cat costa moartea unei persoane statul roman? Dar spitalizarea ei, in conditiile aiurea pe care le avem, dar chiar si in alea? Asa-i ca nu intelegi unde bat?

Atitudinea asta "daca ei nu imi dau, eu nu fac nimic corect/legal/bun/etc" nu poate fii imbratisata decat cand ratiunea lipseste.

Share this post


Link to post

Pentru ca intreba cineva cum e politia in alte tari, o sa va dau exemplul Cehiei - tara ex-comunista, intrata relativ curand (2004) in UE.

 

Am avut doua accidente, unul din vina mea, unul din vina "aluia".

Politia a venit cam dupa o ora la ala care nu a fost din vina mea, intrucat erau doua masini lovite usor, doar pagube materiale. Au facut poze, au masurat, au facut actele - cu laptop si imprimanta in duba, da? - ne-au dat fiecaruia cate o copie dupa procesul verbal si ne-au urat la revedere. Totul rapid, curat, pe loc, fara chestii de prost gust.

La al doilea accident, ala produs din vina mea (intrat din spate cu Espero-ul intr-un Seat care a dat in frane, Seat-ul proiectat intr-un Ford care cobora de pe trotuar, Ford-ul proiectat intr-o Honda parcata). Patru masini avariate, strada (relativ importanta) blocata pe un sens. Politistii a aparut in zece minute, s-au informat daca sunt raniti, ne-au luat actele si ne-au spus sa intram undeva la caldura (era inceputul lui martie, 12 noaptea, frig de crapau pietrele) si sa revenim peste vreo 45 de minute. Dupa 45 de minute, ne-au bagat in duba (incalzita, da?), ne-au intrebat ce si cum, mi-am recunoscut vina, au facut copii dupa acte si mi le-au dat inapoi. Si mi-au dat amenda 2000 CZK (coroane cehesti, aproximativ 2.5 milioane ROL) pentru producerea evenimentului - absolut rezonabil, in conditiile in care amenda pentru nepurtarea centurii de siguranta este 1000 CZK.

Al treilea eveniment, petrecut acum vreo un an de zile. In fata blocului e parcare. Pe partea cealalta a strazii se poate parca, dar numai intre 7 seara si 7 dimineata. Eu nu stiam treaba asta, drept pentru care, intr-o zi, m-am trezit cu un biletel in geam. Mi-a picat imediat fisa ca e pentru parcare, m-am deplasat cu un coleg la adresa indicata. Tanti de la ghiseu mi-a cerut pasaportul, a facut o copie, a batut ceva la tastatura, dupa care s-a apucat sa ne explice (colegul traducea). Eu am ramas intepenit: "Ati parcat intr-un loc nepermis. Pentru fapta dvs., amenda este intre 500 si 3000 CZK (mie deja mi se facea rau). Pentru ca sunteti strain (aici eram aproape de infarct, ma asteptam sa aud ca amenzile sunt mai mari), politia a decis sa considere ca nu ati stiut despre reglementarile noastre si sa va acorde doar un avertisment, urmind ca la urmatoarea abatere sa achitati si amenda pentru fapta curenta". Mie nu-mi venea sa cred. Pai, la noi, cand Garcea prinde un strain in off-side, il sanctioneaza dupa toate codurile rutiere existente de la 1900 incoace. Si daca nu e in off-side, tot il sanctioneaza.

A patra faza - si ultima. Eram cu un coleg in oras, la baut. Eu la baut, ca el era cu masina (un BMW, cu numere romanesti). Eu am baut bere pana cand m-am facut pulbere, el numai suc. Iesim din bar, tap-tap-tap spre parcare. Ne urcam in masina, iesim din parcare, facem 20 de metri si vedem girofarurile in spate. Masina de politie ne depaseste, se aprinde inscriptia cu "Stop", tragem pe dreapta, in spatele lor. Politistul coboara, vine la geam si ii cere actele colegului meu. Asta ii da actele, ala le verifica, dupa care ii indica, relativ politicos, sa se dea jos din masina. Asta se da jos, politistul scoate alcooltestul si il pune sa sufle. Asta sufla, 0.00%, politistul ii multumeste si isi cere scuze pentru deranj, se urca in masina si pleaca.

Ca stil general, orasul e plin de politie. Vezi masini din doua in doua intersectii, radare relativ rare si aproape toata lumea merge "ca la carte". Imi place.

Diferenta e de mentalitate. La noi, Garcea e orientat pe ciupeala. La ei, Garcea nu e Garcea, e politist.

Daca ar fi sa le reprosez ceva, ar fi faptul ca habar n-au vreo limba straina (in afara de cateva cuvinte in germana). Dar, pana la urma, sunt politisti, nu? :)

Share this post


Link to post

Sigur nu e de pe alta planeta?

Acum sincer la noi se judeca numai litera nu si spiritul legii.Sa imi fie cu iertare cu cat e mai periculos un autoturism care circula cu 61 decat unul care circula cu 59?Cred ca Tomy a avut dreptate garcea moare ca te prinde mai greu si ca treci cu 59 km/h pe langa el.Nimeni nu poate sa dovedeasca ca daca ai detector esti mai periculos pentru circulatia publica.

Share this post


Link to post

:o fftopic: Apropoo, tot din noul cod rutier citire

"Viteza maxima admisa in afara localitatilor pentru conducatorii auto care au mai putin de un an practicade conducere este cu 20 km/h mai mica decat viteza maxima admisa pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse. "

 

Din pacate e aiurea articolul asta din Decret, asta avand in vedere suprapopularea drumurilor si coloanele in care vor fi prinsi incepatorii.

Ei au sa fie in coloana un fel de frana cu acte!

Adica toti incepatorii trebuie sa incurce circulatia in afara localitatilor. E Lege!

 

Politia mai bine s-ar asigura ca cei care ajung la volan chiar au aptitudinile necesare sa faca fata traficului din ziua de azi.

Nu sa dea lege ca dupa 1 an de zile esti "valabil" , ca si cand trecerea timpului garanteaza ca esti un sofer mai vituos.

In plus amintesc si faptul ca sunt multi conducato-ri (-are) auto care iau examenul dar nu mai pun mana pe volan cu anii.

Dupa 1 an teoretic sunt "valabili (-e)" dar in realitate lasa mult de dorit daca ii/le pui la volan.

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Dar aia care iau examenul cu spaga?(sala sau traseu)? Ei modifica codul dar lasa pe unii care nu stiu unde e frana si unde e acceleratia pe drumurile publice!!

Share this post


Link to post

Si din astia sunt cu gramada, crede-ma! Si nu vorbesc sa ma trezesc in vorba, vorbesc "la sigur"! Nu pot sa dau detalii. Banuiesc ca foarte multora dintre noi ne este demonstrata aproape zilnic aceasta problema. Eu as reintroduce poligonul, dar mult mai drastic. Si de zi si de noapte. Si conducere la fel. LA SANGE!! Nu este posibil sa nu fi in stare sa nu iei un simplu si banal viraj de intrare intr-o parcare si sa te proptesti in masina din fata .. in speta in a mea, dupa care sa mai si FUGI de acolo, sa-l lasi pe fraier (adica eu) sa fluiere a paguba.

Share this post


Link to post

Subcomisar reţinut pentru luare de mită

Ultima ora

 

Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie efectuează cercetări penale faţă de inculpatul Soare Augustin Doru, subcomisar de poliţie în cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, Brigada Poliţiei Rutiere, Serviciul Accidente şi Cercetări Penale, pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită.

Din probele administrate până în prezent, a rezultat că, în cursul lunii mai 2007, inculpatul Soare Augustin Doru, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, a pretins 400 de euro de la un denunţător pentru a-i diminua răspunderea penală într-o cauză în care acesta era cercetat. Ofiţerul de poliţie avea în lucru dosarul penal în care denunţătorul era cercetat pentru săvârşirea infracţiunilor de conducere pe drumurile publice a unui vehicul neînmatriculat, fără a avea permis de conducere şi având o alcoolemie peste limita legală. În schimbul banilor, inculpatul a promis să administreze ca probă în beneficiul denunţătorului recalcularea alcoolemiei, în sensul reducerii valorii acesteia.

În data de 13 iunie 2007 inculpatul a primit de la denunţător suma de 300 de euro, fiind prins în flagrant delict. În aceeaşi zi, procurorii au dispus reţinerea inculpatului pentru 24 de ore urmând a fi prezentat, în cursul zilei de 14 iunie 2007, Curţii de Apel Bucureşti, cu propunere de arestare preventivă pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită.

Cercetările procurorilor din cadrul structurii centrale a Direcţiei Naţionale Anticorupţie au fost efectuate cu sprijinul ofiţerilor de la Direcţia Generală Anticorupţie din cadrul M.I.R.A.

 

http://www.gds.ro/Ultima%20ora/2007-06-14/...u+luare+de+mita

Marfa, nu? Sa tot ai politai ca asta...

Share this post


Link to post

Lasa-l pe asta cu mita, mai bine zi de cel ce conducea alcoolizat fara carnet si a facut accident. S-a intamplat ieri =))

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...