Jump to content
Sign in to follow this  
Alex23

Cielo Executiv Plus

Recommended Posts

Am inceput sa ma pregatesc pentru penultima revizie din Decembrie cu antigel Febi pe care sper sa-l schimb mai devreme pentru ca in vas am vazut unele depuneri si cu lichid de frana Castrol Dot 4!! Am noroc ca mecanicul care se ocupa de garantia ei este vecin cu mine si poate in week-end am sa schimb antigelul acasa!! Nu stiu cum sa fac cu lichidul de ambreiaj???? Ma gandeam sa scot din vas pe cel vechi cu o seringa si sa bag altul nou, fel si cu cel de frana!!

Voi cum ati procedat?? Eu pana acum nu am schimbat alte lichide inafara de ulei!!

Share this post


Link to post

Lichidul de frana e unul si acelasi cu cel de ambreiaj!

Share this post


Link to post

Legat de cauciucurile Debica eu am avut experiente neplacute asa ca iti recomand sa ai mare grija, sunt bune atat timp cat nu e nevoie sa franezi brusc, motiv pentru care le-am schimbat cu toate ca arata foarte bine, la capitolul aderentza sunt putin cam varza...cred ca nu e numai parerea mea. Iarna nu mai zic...ori cu patine ori cu Debica e cam tot aia.

Edited by KumKum

Share this post


Link to post

Eu iti recomand si OMV DOT5.(punct)1 atat la frane cat si la ambreiaj. Despre procedura schimbarii lichidului de ambreiaj s-a discutat pe forum. Gasesti si toate informatiile in manualul de service (tot pe forum). Subscriu la ceea ce a butonat si KumKum: mare grija cu gumele Debica, mai ales ca se apropie iarna si mai ales ca nu ai ABS. Nu mai zic ca nu prea sunt de iarna. Numai bine!

Share this post


Link to post

Dumitru Cristian stiu ca este acelasi lichid!! Intrebarea mea este cum sa procedez la schimbarea lui ata la ambreiaj cat si la pompa de frana?? Nu as vrea sa se apeleze la metoda clasica cu pedale pana iese tot lichidul asa cum fac la dacie!!

Mi-a ca nu cumva ambreiajul si frana sa nu mai aiba eficiente de acum!!!

Cat despre cauciucuri am sa tin cont de sfaturile voastre!!!

Share this post


Link to post

la frana trebuie sa faci schimbarea completa si aerisirea "metoda clasica"

la ambreiaj eu am schimbat cam cum zici tu: scoteam cu seringa cat de mult puteam din borcanas, astfel incat sa nu traga aer instalatia - apoi completam cu lichid nou - o serie de 20-30 pedale apoi repetam operatiunea

lichidul a inceput sa nu isi mai schimbe culoarea abia dupa a 5-a operatie de genul asta

mi-am permis chestia asta penru ca am bagat lichid DOT4 care il aveam prin debara - daca vrei sa treci la DOT5 e pacat sa il arunci pe geam facand operatia asta - si mai bine schimba-l cum trebuie - cu aerisire etc.

Share this post


Link to post

Merg totusi pe Castrol dot 4 full syntetic!! Astept acum si parerea mecanicului!!

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si indicatii!!

Share this post


Link to post

Sunt extrem de multumit de ceea ce au facut baietii in service!! Am reusit sa schimb antigelul iar lichidul de ambreiaj si de frana il voi schimba in decembrie o data cu uleiul cand voi merge la penultima garantie!!

Si cateva poze de duminica asa cum arata masina in momentul actual!! Scuze pentru calitate dar sunt facute cu telefonul!!

post-8442-1225828014_thumb.jpg

post-8442-1225828091_thumb.jpg

post-8442-1225828115_thumb.jpg

post-8442-1225828224_thumb.jpg

post-8442-1225828274_thumb.jpg

post-8442-1225828318_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Era destul de greu sa gasesti o combinatie mai nasoala. Ai grija sa ii pui prelata sa nu raceasca si sa ii curga mucii din nas pe capota =))

Share this post


Link to post

Mai rau e sa nu se supere ala de pe capota si sa-si infiga vreun colt in cei care-l vorbesc de rau!!

Edited by Alex23

Share this post


Link to post

Ca opera de arta e ok, dar nu se potriveste pe cielo. Scoate si chestiile de pe stergatoare, codita de rechin si alte briz brizuri. Parvanturile sunt ok te ajuta, jantele de nubira daca nu ma insel dau bine... Cielo e o masina stilata, cu chestia aia pe capota ai cam stricat-o parerea mea... Cu banii aia puneai o "rata" la un arc, maine la un amortizor si faceai ceva calumea si folositor... Dar daca merge bine masina si esti multumit tu sa ai noroc de ea si sa te bucuri :)

Share this post


Link to post

Ce e "ăla" de pe capotă? Pare-mi-se merge de minune cu codiţa de rechin :)

Share this post


Link to post
..., jantele de nubira daca nu ma insel dau bine...

 

 

Fiind Cielo Executive Plus, a venit din fabrica cu jantele alea :)

Share this post


Link to post

ai reusit sa faci kitsch un cielo in stare excelenta si foarte bine intretinut... pacat

Share this post


Link to post

Alex,

 

Daca tot nu vrei sa dai jos uratu' ala de pe capota, macar fa ceva sa nu mai vina pe masina asa cum mai vedeam pe unele dacii: aripi, usi, etc luate de la dezmembrari de alta culoare decat masina, intelegi tu ...sper

 

Ca idee ai putea sa faci si plafonul negru(cu autocolant, de ex) si partea de sus a protbagajului, si autocolant negru pe stalpii dintre usi.

 

L.E. dar codita de rechin si kkturile alea de pe stergatoare da-le jos

 

P.S. scuze pt kk-uri

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Va multumesc tuturor pentru parerile voastre!! Uratul ala de pe capota este facut cu autocolant imitatie carbon si m-a costat ceva banuti si arata mult mai bine in realitate!! Codita de rechin si cele de la stergatoare au fost puse pe masina de la inceput!! Daca veti da paginile in urma si veti vedea pozele veti observa acest lucru!!

Pe viitor ca planuri pentru ea sunt schimbarea stopurilor spate, faruri cu sticla clara plus semnale ca cele ale lui Uskat, angel eyes si xenon pe toate fazele si bineinteles alte jante!! Asta la exterior iar la interior nu voi face nimic altceva decat imbunatatirea sistemului audio!! Masina se bucura de aceiasi atentie ca si pana acum si nu voi pune pe ea decat lucruri care se pot da cu usurinta jos, putandu-se reveni la starea ei initiala!!

 

Uskt2005 nu mai ai cielo?? Mai poti pune o data o poza cu jentile pe care le gasisei tu pentru ca si mie mi-au placut foarte mult si as vrea sa-i fac un cadou masinutei mele pana la sfarsitul anului!!

Numai bine tuturor!!

Share this post


Link to post
... angel eyes si xenon pe toate fazele si ...

 

Cred ca nu voiai sa pui asa. :D

Share this post


Link to post

Altu care crede ca daca "m-a costat ceva banuti" automat iese ceva ok.

 

In fine, atata timp cat stai cu coada de rechin pe masina discutia nu are rost.

 

Daca ar durea prostia s-ar tavali ala pe capota de durere.

Share this post


Link to post

Era vorba de montat angel eyes doar in faruri!!

 

Uskt2005 nu era vorba de jentile astea!! Erau unele de la KM COBRA 652 sau poate confund eu!!

Este vorba de modelul asta:

post-8442-1226040065_thumb.jpg

Edited by Alex23

Share this post


Link to post

UPGRADE: stopuri tunning, jante KM si lucasuri tunning Astra G

post-8442-1234209578_thumb.jpg

post-8442-1234209595_thumb.jpg

post-8442-1234209603_thumb.jpg

post-8442-1234209612_thumb.jpg

post-8442-1234209630_thumb.jpg

post-8442-1234209661_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Salut, frumoasa masina ... insa parerea mea este sa dai jos desenu' ala...eventual daca iti plac chestiile de genu si nu vrei sa cheltui mult pe vopsea... se gaseste autocolant negru matt special pentru asta . Iti pui si p plafon si p port-bagaj si eu zic ca ar fi mult mai de efect :) In rest totul e ok .

Share this post


Link to post

Fara sa te dezamagesc, triple deastea (crom fumuriu) am avut si eu pe masina anul trecut si vreau sa-ti spun ca plasticul transparent s-a ingalbenit binisor! Si mai au un dezavantaj: stopurile de frana se vad tare prost datorita catadioptrului (ochiului de pisica) montat aiurea in centru si a oglinzii interioare care face un fel de umbre astfel incat nu sunt prea vizibile mai ales vara cand bate soarele in ele. Deh, made in PRC! Oricum, ca aspect si mie mi-au placut.

Ce ET au jantele? Diametrul lor, sigur e pe 14" ca anvelopele sunt cele stock. :)

Share this post


Link to post

Sa nu uiti sa returnezi teava de evacuare de la hota mamei :P

Pacat de masina ca arata foarte bine mai ales vopseaua, de ce te minti pe tine cu brizbrizurile alea , ma depaseste.

Share this post


Link to post

La stopurile spate eu am inversat semnalizarea cu mansarierul si pozitia(stop frana) cu lampile de ceata!! Stopurile se vad foarte bine atat pe timp de noapte cat si pe zi, iar catadioptrul acela pus pe mijloc nu este pus la intamplare si il vei intalni la mai multe modele de lampi la masinile de serie, un ex. ar fi Polo facelift!!

Jantele sunt pe 14 6J, dar dau impresia de 15!!

 

Ce sa fac mai fratilor, masina o fac pe placul meu si de aceea am sa pastrez si autocolantul pe capota!!

 

Cumnate de tips de evacuare ai auzit?? Sau asa ii spui tu "teava de evacuare de la hota mamei"??

 

Cu toate cele enumerate de voi masina atrage atentie si starneste admiratia multora!! E o placere s-o conduci, credeti-ma!!

Edited by Alex23

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...