Jump to content
Sign in to follow this  
puchi

Aveo Sedan 1,2

Recommended Posts

Salut.Hai ,sa va dau vesti (nu. ca v-ar interesa ,dar totusi),despre reparatia masini mele .

Ieri am dus masina pentru reparatie la reprezentanta chevy,azi am fost sa vad daca au bagat-o in rep.

Sa-mi stea ceasul masina nicaieri.M-am dus la sef,socat ca nu-mi vad masina .

Vazandu-ma agitat m-a linistit spunandu-mi ca masina este la un alt service cu care ei au contract(argumentand ca ei au mult de munca).

Bun ma duc la serviceul respectiv,masina in lucru(schimbase fusta ),balamalele sunt ok.

Azi urmeaza vopsitul.Dupa spaga de rigoare(la vopsitor si la meserias)m-au linistit spunand ,(ca o sa iasa culoarea).

Voi vedea cum va iesii.

post-8104-1204032335.jpg

Share this post


Link to post

Hai colega sa fim seriosi.

Daca spun pretul si e putin ,fac misto colegii.

Principalul ca am dat .Asa in functie de buget :D

Share this post


Link to post

Conteaza mai putin ce cred colegii, din pacate nu ei iti vopsesc masina. Daca nu esti multumit de cum va iesi, nu licita mai mult...trei litere sunt suficiente pt a-i "stimula" pe mesteri : OPC .

Share this post


Link to post

Puchi, eu cand ti-am spus sa nu astepti dupa service chevy pentru tinichigerie... orice service autorizat de asigurator e bun.

Jenant ca ti-au carat masina fara sa iti spuna, am ramas ca la fotograf. Este foarte bine ca ai spus, sa stie si altii la ce sa se astepte.

Ai intrebat daca au dus masina pe roti sau pe platforma? Ai luat kilometrajul? Ce distanta e intre ele?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Raspund pentru>Tommy<.

Omuletii ,de la reprezentanta au spus sa aduc masina la ei .Nici vorba ca o duc in alta parte .

Si unde ,sa ma car prin tot Brasovul sa vad care sunt serviceurile agreate GM.

Masina o voi ridica tot de la ei (reprezentanta).Distanta este de aprox 3-4 km.

Nu, habar na`m cu ce au transportato.Si nici cati km am avut la bord.

Oricum a facut o fata cand l-am intrebat unde e masina !,(nici macar nu stia unde e pana nu s-a uitat in dosar ).Astia sunt oamenii!!

 

 

 

3-4 km intre serviceuri.

Share this post


Link to post

Eu iti doresc sa nu mai ai probleme :)

So.. nu te intereseaza sa fie agreat GM pt lucrari de tinichigerie daca nu implica reparatii la partea electrica mecanica.

Lista cu service-urile se ia de la asigurator, ei platesc, deci de ei trebuie sa fie agreata.

Share this post


Link to post

>Cristaky<!!.Oricum nu eram dator sa dau ceva la mesteri.Masina se face pe asigurarea jmecherului care m-a lovit .Am avut inspiratia sa -le spun ,ca am de luat ceva din masina ,altfel nu vedeam masina decat dupa ce o aduceau(la reprez).Stai sa o aduca sa vad cum arata si atunci circ pe ei.Daca arata bine masina ,mai merita ceva baietii.Le-am promis doar. :(

 

Apropo>Tommy<!!.Asiguratorul m-a trimis la reprezentanta !!.O fi crezut ca masina este in lizzing s-au cine stie .Scuze ortografia :D

Share this post


Link to post

Tommy, serviceul de la reprezentanta e cel mai bun. Cel putin aia au culoarea reala. Bine, si la aia se poate intampla sa nu o nimereasca daca se intampla sa existe mai multe nuante folosite in fabrica (cum e la Matiz, spre exemplu) dar cel putin probabilitatea e mai mica. Plus ca cei de la reprezentanta stiu toate reperele si au interesul sa le vanda pe toate. Pe cei de prin alte parti ii doare la basca, pentru ei e o cheltuiala in plus mult prea mare sa se deplaseze pentru repere minore, chiar daca asigurarile platesc. Plus ca o fac mai mult sau mai putin dupa ureche neintalnindu-se cu modelul ala de masina prea des. De studiat vreun manual sau de vreun training nici nu ma gandesc. Asta iti povesteste un om patit.

Share this post


Link to post

Si, mersii de urare :)

 

tommy

Share this post


Link to post

Posibil ca singurul service autorizat in BV e cel de reprezentanta.. sau are vreun interes :)

Share this post


Link to post

Da, interesul lui e sa lucreze cu serviceuri serioase. :D

Share this post


Link to post

Aha, s-a vazut cat de serios e, l-au subinchiriat mai departe.

 

off-topic:

Ca tot se vorbea de afaceri prin zona.. tot cel mai bine e sa fii comisionar :)

Share this post


Link to post

Asta in principiu nu e lucru rau, atata timp cat e agreat de reprezentanta. Se presupune ca si celalalt service foloseste vopselurile lor, etc...

Share this post


Link to post

Astazi am ridicat masina .Cu interventii la directorul general ,Chevrolet Victoria.

Baietii au vrut sa ma mai tina,pana vine confirmarea de la asigurator.

Calitatea vopsirii indoielnica (mici zgrumturi 5-6 buc ),solutia data -mers la serviceul respectiv(daca nu se rezolva, revopsire la reprezentanta) X(

Culoarea a iesit.Va atasez copie factura ( sa vedeti niste preturi,mici =)) )

post-8104-1204310066_thumb.jpg

post-8104-1204310143_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Una peste alta bine ca ai pus mana pe ea...

Cam mare manopera + vopseaua (cred)...

Share this post


Link to post

Stai ca nu e totul .Haionul se inchide greu .Balamalele nu le-au schimbat .Iese circ mare .

Share this post


Link to post

Pai la dracu, peste 150 ron sunt doar emblemele de pe spate...

Trebuia inspectata masina in service si sa refuzi ridicarea masinii si semnarea facturii pana la remedierea problemelor!

 

Data viitoare pune poze mai mici.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

masina am inspectat-o ,daca nu semnam factura nu puteam s-o ridic .

Au facut promisiuni de remedieri .Poze nu o sa mai pun .Asta ca sa nu mai iau bobarnace.

Share this post


Link to post

Faptul ca ti-au dat masina fara sa vina acceptul de plata de la asigurator este un beneficiu pentru tine! Si asta inseamna ca service-ul este in relatii bune cu asiguratorul. Legal, cei de la asigurari, au 48h sa iti dea acel acord de plata ;)

 

Nu au atasat si un deviz explicativ pentru manopera si materiale? Ar fi interesant de vazut!

Share this post


Link to post

Colega .Eu nu am decat fotocopia postata.Inspectorul de-la reprezentanta mi-a comunicat ca daca nu sunt multumit refac masina .Cum ? .HABAR N-AM .

Share this post


Link to post

Salutare!

Ce de treaba is astia din service... Sa ai grija sa-ti fi montat cablurile la triple- sa nu patesti vreo pozna (din experienta- iti spun ca se mai intampla). Si sa verifici daca ai totul la locul lui in portbagaj (cric, coarba, cheie, surubelnita si ce-i mai fi avand cand ai lasat-o). Preturile sunt marisoare, dar asa se intampla oriunde la casco.

Bine ca esti din nou la volan!

Km multi fara incidente!

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Multumesc >lucian M< .Si bine ai revenit :) .Meseriasii X( ,au vazut ca nu se inchide bine haionul,si au taiat din cauciucuri ,opritoare 4 buc (halal baieti ,poate nu i-am omenit cum trebuie ?).

Eu unul cred ca nu s-au fixat bine chederele haion .

 

P.s ,Masina a fost facuta pe asigurarea rca ,a celui care m-a lovit.

Daca eram eu de vina o puneam ,nu am cassco.

 

Pentru colegu >Mike omega <.Nu am luat nimic de la ei decat fotocopia care v-am trimis-o.

Va trimit si restul, daca pot schimba rezolutia scanerului meu (pozei etc).

Share this post


Link to post

Pentru poze- fa un mic "edit" in paint- pune un simplu punct undeva si salveaza. Vei fi uimit de rezultat.

Share this post


Link to post

La banii astia trebuia sa iasa mai bine DAR tinand cont ca nu tu ai dat banii ci firma de asigurari asta este lucrarea.

 

PS> parca se zvonea ca ardelenii sunt altfel, eu vad ca nu :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...