Jump to content
Sign in to follow this  
icesoul2004us

Turbina pentru Matiz

Recommended Posts

dea..

am aflat a galeria va fi gata de-abia dupa anul nou

Share this post


Link to post

Pe mine m-ar interesa o turbina electrica , cu viteza variabila in functie de turatie . Nu vreau una actionata mecanic pentru ca nu mai am loc de ea si vreau sa o pot monta usor . La pret , ma mult de 200 -300 de euro nu as da pe ea , pentru ca vreau sa schmb si filtrul cu unul sport , care sa faca fata debitului de aer si o evacuare sport . In total ar fi vre-o 30-40 de milioane , puterea castigata s-ar simti imediat si nu ar forta chiar atat de mult motorul .

Ideea de castig la Matiz nu este viteza maxima , ci puterea ! Pentru ca nu este o masina prea stabila si se prea poate sa coste mai mult modificarile pentru stabilitate si siguranta decat cele pentru putere .

Share this post


Link to post

turbinele electrice sunt jucarii...

s-a discutat pe 4tuning indelung subiectul...

cauta pe acolo

Share this post


Link to post
bogdanG> adica tu vrei sa spui ca prin adaugarea unui cip si a unei tobe sport maresti puterea unui motor cu aproape 25%. mia gandese-te

 

prin adaugarea unu cip maresti cu 6cp. masiti pe http://www.aspad.ro/index1.html detali de ciptuning si puteti sa faceti o simpla scadere de 57cp (cu cip) si 51 cp (fara cip)

Share this post


Link to post

Offtopic :) ) Ce faza , cu 25% daca-i pui un chip ! Haha ! Pai daca e asa , eu cumpar o duzina si le montez peste tot ca loc e destul , pui si prin portbagaj ca sa am si stabilitate ... ca de , cu vre-o 200 de CP trebuie sa am si stabilitate . AM sa mai pun de-parte cativa sa-i lipesc pe la frane si unu prin rezervor , ca sa nu se goleasca prea repede cand voi prinde vre-o 250 km/h ...

 

Ontopic : Problema cu turbina este ca necesita multe modificari la motor si in timp il uzeaza prematur , pentru ca motoarele nu sunt facute sa suporte presiunile generate de un compresor .

Share this post


Link to post
Offtopic :) ) Ce faza , cu 25% daca-i pui un chip ! Haha !

 

 

esti simpatic, dar 25% chiar si mai mult se obtine prin chip'uirea unui motor turbo, nu a unuia atmosferic (la care scoti cam 8-10%).

in general la motoarele turboalimentate se otine in plus cam 30% fara a forta motorul. adica in sensul ca nu va tine 400mii km ci 370mii.. mare chestie..

Share this post


Link to post
dea..

am aflat a galeria va fi gata de-abia dupa anul nou

Galeria ta este gata , cred ca maine o sa ti-o aduca Robert SGM

Share this post


Link to post

da..

multumesc de informatie :D

sunt deja puse niste poze pe 4tuning... :D

Share this post


Link to post

Sunt si pe daciaclub. O scoatem pana la capat cumva Peste! TICO RULZ :)

Share this post


Link to post

Uzura motorului va fi teribila! Si in plus, chip-ul isi capata functiile depline pe masinile de la 1,6 cc in sus! Nu e o afacere chip-ul pe un Matiz cel putin! Vorba lui Marius_Eugen, daca ar fi asa, ne-am lua toti vreo 12 din astea si am face Bugatti! Eu mi-as pune unul si in scrumiera sa imi curete scrumul ca mie uneori imi este lene!

Share this post


Link to post
da..

multumesc de informatie :D

sunt deja puse niste poze pe 4tuning... :D

Ha Ha ! Cica poze ,cine are nevoie de poze? Eu sunt ala de a sudat-o. =))

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...