Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

Nu inteleg ce sari asa, esti ruda cu designerul francez?

N-am rude care vorbesc franceza ... M-am uitat la tine ca ai inceput sa te agiti ca masina are 3 usi iar scaunul dreapta fata intra sub ala din stanga si am vrut sa iti amintesc ca e o masina concept, nu una de serie, deci sa stai linistiti, ca asa e la masini concept, multe idei mai ciudatele.

Share this post


Link to post
Dar jante de 21 pe un motoras de 1.5, te strici de ras =))

Pfff, lipseşte (din "configuraţia" asta) sidiul de la oglindă, triplele negre, şi codiţa de rechin. Pusă invers.

Share this post


Link to post
N-am rude care vorbesc franceza ... M-am uitat la tine ca ai inceput sa te agiti ca masina are 3 usi iar scaunul dreapta fata intra sub ala din stanga si am vrut sa iti amintesc ca e o masina concept, nu una de serie, deci sa stai linistiti, ca asa e la masini concept, multe idei mai ciudatele.

 

Cred ca stie si el sa citeasca, si probabil ca nu s-a agitat mai tare ca tine, din contra ti-a raspuns la obiect si logic. Mai bine te-ai uita unde e situata oglinda laterala si daca tot esti pe a toate conceptele cunoscatorul ne-ai spune la care ai mai vazut asa porcarie ;)

E doar un exemplu al aratarii aleia pe care eu personal o gasesc disproportionata cap coada.

Share this post


Link to post

Colegu, am spus ca e concept, deci e aiurea sa te plangi despre scaune, usi sau oglinda ca sunt nu stiu cum, caci e la mintea cocosului ca Dacia n-o sa scoata un model de serie cu aceste caracteristici, sunt doar un simplu exercitiu de imaginatie, facut pe banii si timpul lor si care mie mi se pare un lucru bun. Nu sunt "a toate conceptele cunoscator", dar stiu ce inseamna cuvantul CONCEPT si nu ma apuca frica atunci cand vad o masina de la Dacia cu o usa pe o parte si 2 pe alta. Dimpotriva, mie mi se pare un lucru demn de toata lauda din partea Dacia.

 

Uuuuuu, urata lighioana! @-) Va dati seama ce aratare,

Eh, in rest are tot ce ne lipsea si nu stiam... (mareata inventie, cum dreaq am trait fara ea?) cristal Swarovski sau pur si simplu e tichia de margaritar?

Mda, numai chestii logice si la obiect ... Si zici ca m-am agitat eu mai tare ? Unde ?

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Raspuns la offtopic si gata.

Tii musai sa faci caterinca de 2 lei vad. Am zis clar: ti-a raspuns la obiect, nu ma lua pe mine cu invaluire persuasiva ieftina.

 

". Reactia mea a fost una fireasca (si subiectiva, e drept) in fata unei astfel de monstruozitati. Reactia ta a fost sa ma ataci pe mine spunand ca nu stiu ce e masina concept."

Share this post


Link to post

Omu a recunoscut singur ca este subiectiv, deci implicit ca reactia lui nu a fost una corecta, adica practic exact ce am spus si eu. Ca eu am presupus ca nu stie ca in principiu conceptele sunt exagerate pentru a atrage atentia si ca pana la linia de fabricatie isi pierd 90% din brizbizuri e alta treaba, eu vroiam sa spun ca reactia lui este exagerata. In plus, n-am inteles, daca ai zis tu ca mi-a raspuns la obiect, ce, s-a oprit pamantul din miscarea de rotatie ?

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Bine mai, probabil ca se invarte in jurul tau =))

Asa, pica prizdbrizdurile alea de 21 si raman roti de 185/65R15.

Cand real motorul de 1.6 si vreo 105 cai scoate 10.2 sec suta la vreo mie de kile, la 1300 scoate 9.6.

Domle, astea nu sunt date care se anunta.. astea sunt prosteli in ochiul publicului.

Faptul ca cineva nu vrea sa le inghita, nu inseamna ca e exagerat. Nu stiu eu ce ma chinui sa iti explic,

ca oricum nu are rost cand nu ai cui :)

Frumusetea, pina si in mitul prometeic, are direct raspuns in simetria liniilor .. ehe.. ani lumina .. colegu ;)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Da Aether :) , stiu, da' poate mie mi se pare mai important si mai interesant faptul ca au scos un concept cat de cat interesant decat sa ma leg de faptul ca au zis aia ca merge prea repede sau ca are 3 usi in total, fara hayon ... si tu ma iei ca cica fac caterinca de doi lei ... normal ca scot si eu CavaleriaUsoara la atac !

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Nu stiu ce crezi tu ca ataci.. uite cum vad altii drumul de la un vehicul produs curent la un concept,

sau invers, de la concept la realizare,

nu ca unul de la cea mai ieftina masina la un vehicul selenar:

modelul actual: http://www.subarumotors.ro/legacy/legacy_exterior.html

concept _2009: http://www.modifiedcars.com/cars/subaru/20036.htm

Share this post


Link to post

Bine la lipsa de imaginatie a designerilor de la subaru... :) )

Share this post


Link to post

Adevarul este ca nimeni nu se compara cu Dacia...

Share this post


Link to post

Nu fiti asa inversunati impotriva lor! Important este ca AU FACUT CEVA si asa intra si ei usor usor in randul constructorilor adevarati de autovehicole! Este clar ca din acest concept nu v-a ramane mare lucru dar voi va grabit sa criticati o masina care nu se va fabrica niciodata! pana la urma intentia conteaza!

Si asta este un lucru laudabil!

Share this post


Link to post

Bai, da in ce hal arata la TV dusteru' lu' dacia... Parca e un pepene cu becuri. Ma rog, unora poate le place, n-am nimic impotriva. Dar faza cu alea 9 secunde si ceva pana la suta m-o dat pe spate.

Share this post


Link to post
Important este ca AU FACUT CEVA si asa intra si ei usor usor in randul constructorilor adevarati de autovehicole! Este clar ca din acest concept nu v-a ramane mare lucru dar voi va grabit sa criticati o masina care nu se va fabrica niciodata! pana la urma intentia conteaza!

 

Intr-adevar nu va ramane mare lucru, pentru ca nu e din ce. Nu asa se intra in randul marilor producatori .. cu avioane, ci prin calitate, printr-o identitate bine definita, printr-o evolutie de ani de zile. Oricine poate desena orice si poate face o macheta, in piata altceva conteaza, dar cata vreme sunt cei care vor consuma asa ceva, marketingul va comanda.

Share this post


Link to post

smailmiami, iei lucrurile prea in serios. Zau ca esti prea incruntat si inversunat... chiar nu ma asteptam la asta, avand in vedere numele pe care ti l-ai ales :)

 

Crezi ca nu am raspuns la obiect atunci cand am pomenit de cristale Swarovski? Pai nu ar fi fost de mirare sa puna si de-alea daca tot i-au pus jante de 21", nu? In ceea ce priveste tichia de margaritar, exact asta este ceea ce-i lipsea chelului de la Dacia. Care chel prezinta ce-ar putea face el daca si-ar incorda putin neuronii frantuzesti, uitand ca pana in anul 2009 n-a fost in stare (sau mai exact nu a vrut) sa ofere nici macar optional un xenon, un AC automat, cateva airbaguri in plus, un control al tractiunii, al stabilitatii, o cutie automata... astea-s concepte noi pentru Dacia, chestii pe care asteptam sa le vedem la un salon auto, nu o masina cu scaune care se ascund sub alte scaune, masina care privita din stanga arata ca un coupe indopat cu steroizi, din dreapta ca un SUV care n-a avut noroc in viata, din spate ca o motococleta cu roti duble si din fata cu un... pepene cu faruri, vorba lui Lucian.

 

...Si atunci de ce i-au spus Dacia la Geneva? Pentru ca Duster este doar inca un exemplu de ipocrizie renaultista, de-aia. La o adica daca reactiile sunt negative... nah, e doar un experiment Dacia... dar daca lumea este entuziasmata, Dacia Duster se poate fabrica oricand ca Renault Duster in uzina din Argentina sau ca Nissan Duster in Brazilia. O sa mai treaca ceva timp, dar pana la urma ne vom obisnui cu ideea ca Dacia este doar un Renault low cost care poarta numele fabricii care il produce... si poate atunci nu ne vom mai manifesta patriotic laudand orice produs frantuzesc care iese pe portile din Mioveni avand lipit pe bot un desfacator de capace de bere pe care scrie "Dacia".

Share this post


Link to post

Eh, nu esti informat bine. Dacia ofera ac automat pe modelele de export (unele dintre ele), ofera cutie automata - tot la export si tot pe anumite modele - asta dupa face lift, ofera airbaguri laterale - optional in Ro si standard afara.

Share this post


Link to post

Da' cat mama ma-sii costa aerul conditionat automat la Dacia de nu se face si pentru romani? La GP costa 150 de euro si e bizonal.

Share this post


Link to post
smailmiami, iei lucrurile prea in serios. Zau ca esti prea incruntat si inversunat... chiar nu ma asteptam la asta, avand in vedere numele pe care ti l-ai ales :)

 

Crezi ca nu am raspuns la obiect atunci cand am pomenit de cristale Swarovski? Pai nu ar fi fost de mirare sa puna si de-alea daca tot i-au pus jante de 21", nu? In ceea ce priveste tichia de margaritar, exact asta este ceea ce-i lipsea chelului de la Dacia. Care chel prezinta ce-ar putea face el daca si-ar incorda putin neuronii frantuzesti, uitand ca pana in anul 2009 n-a fost in stare (sau mai exact nu a vrut) sa ofere nici macar optional un xenon, un AC automat, cateva airbaguri in plus, un control al tractiunii, al stabilitatii, o cutie automata... astea-s concepte noi pentru Dacia, chestii pe care asteptam sa le vedem la un salon auto, nu o masina cu scaune care se ascund sub alte scaune, masina care privita din stanga arata ca un coupe indopat cu steroizi, din dreapta ca un SUV care n-a avut noroc in viata, din spate ca o motococleta cu roti duble si din fata cu un... pepene cu faruri, vorba lui Lucian.

 

...Si atunci de ce i-au spus Dacia la Geneva? Pentru ca Duster este doar inca un exemplu de ipocrizie renaultista, de-aia. La o adica daca reactiile sunt negative... nah, e doar un experiment Dacia... dar daca lumea este entuziasmata, Dacia Duster se poate fabrica oricand ca Renault Duster in uzina din Argentina sau ca Nissan Duster in Brazilia. O sa mai treaca ceva timp, dar pana la urma ne vom obisnui cu ideea ca Dacia este doar un Renault low cost care poarta numele fabricii care il produce... si poate atunci nu ne vom mai manifesta patriotic laudand orice produs frantuzesc care iese pe portile din Mioveni avand lipit pe bot un desfacator de capace de bere pe care scrie "Dacia".

Omule, Loganul la exterior mi se pare uratzel, la interior urat de tot, masini personale sunt Daewoo Leganza si Daewoo Matiz. Dar pur si simplu nu pricep de unde atata rautate pentru o masina care este pur si simplu doar un CONCEPT. Nu ti-e clar ca daca prin absurd s-ar hotari sa faca Duster-ul in serie NU ar avea roti de 21, n-ar avea doar 3 usi si scaunul dreapta nu ar intra sub ala din stanga ? Pur si simplu te legi de niste chestii imposibil sa apara vreodata pe o masina Dacia ! Atat spun ! E un concept, iar conceptele sunt foarte exagerate. Iar cu AC-ul automat sa inteleg ca tu esti nervos ca Dacia nu are asa ceva in oferta si pentru asta "injuri" Duster-ul care doar 3 usi ? Probabil ca aia de la Dacia au facut ei fel de fel de studii de piata si stiu destul de bine ce se cere pe piata. ... Mie, cand ma gandesc ca as cumpara o Dacie, daca ar putea sa-mi ofere o Dacie in 4000 care sa aiba macar AC, mi s-ar parea cel mai bun lucru posibil. Din nou, daca m-as gandi ca vreau o masina cu AC automat, xenon, 12 airbaguri si cutie automata nu m-as orienta in vecii vecilor spre Dacia pentru asa ceva. Tu nu stiai ca Dacia este un Renault low-cost ? Acu ai aflat ?

Share this post


Link to post

Aia nu sunt sanatosi la cap ...

Share this post


Link to post

"Omule, Loganul la exterior mi se pare uratzel, la interior urat de tot, masini personale sunt Daewoo Leganza si Daewoo Matiz. Dar pur si simplu nu pricep de unde atata rautate pentru o masina care este pur si simplu doar un CONCEPT..."

 

Tot ce am facut a fost sa imi exprim parerea despre hidosenie, atata tot. Parerea mea e ca rautatea a fost in reactiile tale.

In plus ai inteles gresit ce am scris in ultimul mesaj. Ideeea e ca mi se pare ridicol sa prezinti concepte inovatoare purtand sigla unei marci care in anul 2009 iese pe piata cu ceva mai mult decat niste carute motorizate. Ma rog, asta e ideea francezilor de a atrage atentia asupra marcii Dacia si poate chiar are succes in randul celor care inca nu si-au dat seama ca Dacia este o marca condamnata sa fie intotdeauna sub sau in cel mai fericit caz la acelasi nivel cu cel mai prost Renault.

Trebuia sa se cheme Renault Duster sau Nissan Duster, asta cred si tot incerc sa spun. Nu ca as fi avut alta parere despre felul in care arata... dar macar ramaneam doar cu imaginea a ceva urat, inutil si pe alocuri aberant, insa nu si penibil.

 

Ce m-a distrat aseara felul in care Esca a prezentat stirea lansarii... era atat de entuziasmata inat parea sa creada pe bune ca masina e aievea, ca broscoii se transforma peste noapte in printi... Ce mai, triumful ingineriei mioritice asupra bunului simt automobilistic, totul la pretul modic de 18000 euro :D

Share this post


Link to post

Mda, si ce ai prefera pentru Dacia ? Sa fie marca low-cost in grupul Renault care vinde si face profit sau sa fie doar niste cladiri parasite si niste utilaje care sa nu faca nimic ? Stii ca la fabrica Ford din Craiova nu s-a pus nici macar un surubel la noile linii de asamblare ? Stii ca halele sunt goale si asteapta cu nerabdare noile utilaje care sa faca masini premium, iar majoritatea angajatilor stau acasa pe 3 sferturi din salariu asteptand cu inima stransa vreo veste buna ? A fost vreodata Dacia marca premium ? Romanul de rand abia isi permite sa isi cumpere un Logan in leasing pe 7 ani si tu ma inebunesti ca Renault nu face o masina premium la Dacia. Daca romanul si-ar fi permis lejer sa dea 15k euro pe o masina stai tu linistit ca se gasea o firma care sa cumpere fabrica si sa iti faca tie o masina cu automata si clima in standard, nu mai venea Renault-ul care sa te dezguste cu hidoseniile lui.

 

P.S Presupun ca Matizul din dotare e versiunea premium, aia ABS SE Power Plus fara GPL si luat cu banu jos, nu ?

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post
Da' cat mama ma-sii costa aerul conditionat automat la Dacia de nu se face si pentru romani? La GP costa 150 de euro si e bizonal.

Asta cu clima urmeaza curand,desi mai mult ca sigur nu vor sa puna clima pe logan,ca porma s-ar putea sa scada vanzarile la clio ;)

 

Aia nu sunt sanatosi la cap ...

adica care e problema,uite aici se vede invidia romanului,daca era concept reno sigur ziceau toti ca e super .

 

Omule, Loganul la exterior mi se pare uratzel, la interior urat de tot, masini personale sunt Daewoo Leganza si Daewoo Matiz. Dar pur si simplu nu pricep de unde atata rautate pentru o masina care este pur si simplu doar un CONCEPT. Nu ti-e clar ca daca prin absurd s-ar hotari sa faca Duster-ul in serie NU ar avea roti de 21, n-ar avea doar 3 usi si scaunul dreapta nu ar intra sub ala din stanga ? Pur si simplu te legi de niste chestii imposibil sa apara vreodata pe o masina Dacia ! Atat spun ! E un concept, iar conceptele sunt foarte exagerate. Iar cu AC-ul automat sa inteleg ca tu esti nervos ca Dacia nu are asa ceva in oferta si pentru asta "injuri" Duster-ul care doar 3 usi ? Probabil ca aia de la Dacia au facut ei fel de fel de studii de piata si stiu destul de bine ce se cere pe piata. ... Mie, cand ma gandesc ca as cumpara o Dacie, daca ar putea sa-mi ofere o Dacie in 4000 care sa aiba macar AC, mi s-ar parea cel mai bun lucru posibil. Din nou, daca m-as gandi ca vreau o masina cu AC automat, xenon, 12 airbaguri si cutie automata nu m-as orienta in vecii vecilor spre Dacia pentru asa ceva. Tu nu stiai ca Dacia este un Renault low-cost ? Acu ai aflat ?

 

auzi, uitete umpic la modelul logan steppe si la logan mcv,ai sa vezi ca au ramas destul de multe chestii de la concept pe mcv ;) ,cei cu ura asta la uni pe dacia,nu inteleg .

 

Ai auzit ca a iesit Sandero ca masina anului 2009 ? Acuma sariti cu pietre :D

Edited by andreib
cred ca ai gresit forumul cu limbajul adoptat

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...